Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Clasicul sistem de facut care da batai de cap

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
97 răspunsuri în acest subiect

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Bun,si din tot ce e aici eu trebuie sa inteleg..ce?
Ca stii doar sa jignesti atunci cand vezi ca nu ai dreptate,ca nu poti argumenta ce ai pus?

Ce au in plus acele Mushkin fata de aceste Geil de exemplu,garantia 99 luni fata de 60?

"Balaria" aia e chiar foarte ok,o intrebare care a stabilit ca nu poti pune chipset P67.
Daca nu ai observat "putza" (asa cu "tz",ca smecherii) eu nu am recomandat nimic pana nu am primit raspuns la intrebari,spre deosebire de tine nu ma arunc cu capul in fata doar asa,sa par mare si sa ma laud ca am raspun primul.

Mai ai ceva de zic,esti invitat pe PM,nu am chef de polemica pe acest Thread (e total inutil).

#20
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Yeap..ca idee,Geil merg 1.5V fara probleme,dar pentru unii e prea multa "matematica".
Daca as spune Exceleram,ai sari ca din gura de sarpe,pentru simplul fapt ca tu nu poti vedea dincolo de marca.

Dar ma rog,nu are rost ca si asa vorbim degeaba. Toate cele bune si spor la recomandat P67 cand omul are nevoie de video integrat (in fond,stii mai multe ca mine..ai 300 de configuratii la activ,ce sa mai vorbim).

#21
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 975
  • Înscris: 07.11.2011
Sunt de acord sa cumpar un SSD cand voi avea bani. Sunt convins ca cele de al intel sunt printre cele mai bune dar sunt scumpe. Sunt 100% convins ca hdd meu vechi il va trage inapoi. Sa vedem bugetul. Daca ar fi sa optez pt. Ivy Bridge - Intel recomanda pt i5 H77 si sunt de la 400 lei. ceea ce nu e rau.

#22
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Nu neaparat H77,o placa de baza cu chipset B75 este suficienta (~300 lei).
Alegi cum crezi,dar un i5 3450 de tine 3 ani fara nicio problema,sa nu uitam ca are Turbo Boost pana la 3.5Ghz.

#23
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 02.04.2012

Vizualizare mesajgeorgik12, pe 22nd May 2012, 18:38, a scris:

Yeap..ca idee,Geil merg 1.5V fara probleme,dar pentru unii e prea multa "matematica".
Daca as spune Exceleram,ai sari ca din gura de sarpe,pentru simplul fapt ca tu nu poti vedea dincolo de marca.
Mushkin - Brand
Geil - Brand
Exceleram - sa-ti cumperi tu. :)

Nu inteleg de ce te certi si poluezi topicul cu vorbarie fara sens si rost?
Lasati omul sa-si faca o idee cat mai clara si nu va mai certati pe banii lui.

Editat de Longa, 22 mai 2012 - 18:13.


#24
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Mda..ce spuneam mai sus. Unii chiar nu pot trece peste nume,sa vada dincolo de el.
Exceleram ce au,sunt cazuti din cer si daca il bagi in PC iti da numai BSOD`uri nu?

#25
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 02.04.2012
Cumpara-ti, ma, tu. :)))))))))))))))))))))))

Eu, unul din acei "unii" prea slabi pregatiti pentru standardalele tale, mai pun 20-30 lei si cumpar Geil, Mushkin, Corsair sau Kingston.



@Deonix, ti-as recomanda sa nu pui prea multa greutate pe vorbele acestui copil.

Editat de Longa, 22 mai 2012 - 18:31.


#26
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Altul mai inteligent.. Banuiesc ca daca iti spun de Asrock fugi ca de ciuma,prejudecatile astea ce au ajuns sa faca din "copii".
Ma rog,fie ca tine..sa dea 30 lei in plus la memorii pentru "firmal". Nu e capat de lume,e putin,dar din putin se ajunge si la alte componente,"nu lua aia ca pute,ia cealalta ca e de firma"

#27
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 02.04.2012
Nu stiu daca realizezi ridicolul in care te scalzi cand vorbesti de 20-30 lei economisiti dintr-un buget ce permite i5 2500k.
Cred ca nu, ca prea o tii pe a ta. :))))

S-a dus dracului la vale de tot aria aceasta.
E mai sanatos sa ceri sfaturi unor necunoscuti de pe strada decat aici.

Editat de Longa, 22 mai 2012 - 19:12.


#28
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 975
  • Înscris: 07.11.2011
Acum nu cred ca sunt cele mai rele memoriile alea. Nu-i nevoie de atata polemica- era o idee. Exista pe Sofpedia sectiune de "member found deals" adica oferte in timp real gasite de membri? Mi se pare o idee buna. Daca vede cineva o oferta intr-un magazin online/offline o posteaza- poate cineva profita. Daca nu hai sa vb. cu moderatorii sa deschidem. Imi pare rau daca exista si nu am vazut-o.

#29
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 30.10.2011

Vizualizare mesajLonga, pe 22nd May 2012, 20:09, a scris:

Nu stiu daca realizezi ridicolul in care te scalzi cand vorbesti de 20-30 lei economisiti dintr-un buget ce permite i5 2500k.

2500K e vechi ... a apărut Ivy ;).

Editat de orologium, 22 mai 2012 - 19:31.


#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Nevermind..ce am spus acolo avea cu totul alt inteles,dar se pare ca unii inteleg doar ce vor.

Deonix,imi pare rau ca s`a ajuns la atatea polemici pe aici,dar se mai trezeste cate unul si incepe "ca aia asa si cealalta asa". Per total,ai primit configuratii bune,mai putin bune,pune ceva cap la cap si spune la ce vrei sa ramai.

#31
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 975
  • Înscris: 07.11.2011

Vizualizare mesajorologium, pe 22nd May 2012, 20:30, a scris:

2500K e vechi ... a apărut Ivy ;).

You don't say :)).  :|

@ Georgik.  In iunie voi achizitiona deci mai am un pic de timp de gandire.  Daca e mai vb. pe PM.
Momentan I5-2500K + Asrock z68-extreme3-gen3 + memorii (om vedea) + sursa 500W Chieftec. Depasesc dar mi se pare bun. Ce nu-mi place: placile de baza mi se pare mai saracacoase pe USB preferam 6 x 2.0 si 2/4 x 3.0 Bine are si frontale.
Presupun ca voi gasi pt. carcasa mea vechuta dar buna un usb front. L-am rupt pe cel initial.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Pana in iunie se mai schimba cate ceva,mai vedem inainte sa cumperi ce va fi. In mare,cam asa arata configuratiile in bugetul tau. :)

#33
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 975
  • Înscris: 07.11.2011
Da. Multumesc pt raspunsuri. @ all

#34
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 02.04.2012

Vizualizare mesajorologium, pe 22nd May 2012, 20:30, a scris:

2500K e vechi ... a apărut Ivy ;).
Era vorba de bani deci trebuia sa faci legatura cu pretul acelui procesor... cunoscatorule.
Dar vad si eu ca va e greu sa faceti o analogie.

Hai sa incerc alfel: este inflamat topicul doar pentru ca nea Caisa, abia scapat de la scoala si dornic de recunoastere mondiala a asa-ziselor lui cunostinte hardware, epateaza in jurul unor memorii aducand argumente, pe cat de stupide pe atat de hilare. Pur si simplu nu sunt bune Mushkin sau Geil pentru ca... de ce nu?!... avem Exceleram cu 20 lei mai ieftin!!!!!!!!!!!!!
Si tot acest balci ieftin este creat in conditiile in care procesorul luat in calcul costa in jurul a 1000 lei!!!!  :confuzzled:

Desi gradina Domnului e mare (vasta chiar!) nu stiu daca va cuprinde.  :bicycle:

End!

Vizualizare mesajDeonix, pe 22nd May 2012, 20:27, a scris:

Acum nu cred ca sunt cele mai rele memoriile alea.
Memoriile sunt ca motoarele la avioane si cea mai mica problema cu ele iti pot da peste cap totul. Geil si Mushkin sunt branduri consacrate pe cand Exceleram e aparut la noi nu-s de unde.
In conditiile in care preturile sunt foarte apropiate, trebuie sa fi lovit de traznet sa le cumperi doar pentru ca un ilustru necunoscut, cu cont pe Softpedia, le aduce in discutie.
Uita-te si tu ce aspect au. Sunt din clasa "value", fara profile XMP, fara radiatoare si nu ai nici o baza in ele daca iti doresti un sistem stabil, demn de programele acelea de editare complexa pe care le folosesti.

Acum spune-mi: dintre un TV Panasonic, ce costa 3000 lei, si unul Goldstar ce costa 2950 lei, ce ai alege?
La memorii, Geil si Mushkin sunt echivalentul Sony si Panasonic la televizoare.

Dau ei din gura dar banii sunt ai tai. ;)

Editat de Longa, 23 mai 2012 - 03:09.


#35
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.018
  • Înscris: 02.04.2012

Vizualizare mesajDeonix, pe 22nd May 2012, 21:09, a scris:

Momentan [...] sursa 500W Chieftec.
Ai renuntat la Builder pentru un Chieftec?!  :mellow:
The Corsair CX430 V2 can really deliver its labeled wattage at high temperatures.

Citeste, daca vrei, doar tabelul si graficele din acea pagina pentru ca eu ma rezum doar la un OMG!!!! urlat din toti rarunchii.



Sunt banii tai, faci ce vrei cu ei si cu asta am terminat.  :)

Editat de Longa, 23 mai 2012 - 03:35.


#36
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.277
  • Înscris: 30.10.2011
La capitolul sursă mergi pe http://www.pcgarage....ment-plus-500w/ .

Uite ce poate sora mai mică, mititica de 400W:

[ http://www.mygarage.ro/attachments/teste-si-review-uri/181759d1330330402-roundup-surse-high-power-element-power-hpc-400-g12s-400-g12s_5g.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate