Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Schimb monede RON în bancnote RON

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
xBlake

xBlake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.08.2011
Salut. Am aproximativ 550 RON în monede de 10 și 50 de bani , sortați în pungi de câte 50 RON.

Am umblat prin oraș la toate băncile și au refuzat să mi-i schimbe. Am mers pe la supermarketuri, magazine, farmacii, benzinarii, fara succes.
Nu am sucursala BNR in oras (bistrita). Aveti vreo idee unde i-as putea schimba?

P.S: Nu imi sugerati sa ii cheltuiesc deoarece economisesc :))

#2
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
De curiozitate, cate kg are o punca din aia?

#3
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 xBlake, on 19th May 2012, 16:18, said:

Salut. Am aproximativ 550 RON în monede de 10 și 50 de bani , sortați în pungi de câte 50 RON.

Am umblat prin oraș la toate băncile și au refuzat să mi-i schimbe. Am mers pe la supermarketuri, magazine, farmacii, benzinarii, fara succes.
Nu am sucursala BNR in oras (bistrita). Aveti vreo idee unde i-as putea schimba?

P.S: Nu imi sugerati sa ii cheltuiesc deoarece economisesc :))

Pai logic ca nu ti i schimba nimeni...nu s obligati.

In schimb, as zice ca sunt obligati sa ti i accepte daca vrei sa platesti cu ei..Banuiesc ca  mai faci si cheltuieli,nu doar economii.

Scapa in modul asta de ei..e o idee

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
te duci la banca la care ai cont, și îi spui sa ții pună acolo. Sunt obligați.
BT face schimb, dar percepe comision

apropo, la banca te duci cu cupiuri, nu cu punga :D

#5
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
La loto ai incercat? Supermarketuri? Incearca cu 50 de lei... asa multi nu schimba nimeni.

#6
MarcuMarius

MarcuMarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2011
Cauta la magazine mici de cartier care au nevoie de marunt si sunt dispuse sa schimbe sume de 5 - 10 lei. La benzinarii ar trebui sa iti schimbe banutii eventual incearca mai pe seara sa produca niste lei si ei.

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
fosta mea muiere la fel facea, strangea metal mult. fratilor, nu mai sunteti in evul mediu, economiile nu se fac asa.

eu cel putin nici nu ma aplec dupa monezi, iar la casa las bacsis maruntul. nu car dupa mine niciun fel de metal (bani)

Edited by rasistu, 19 May 2012 - 15:35.


#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
io mai schimb la banca cand am.....dar niciodata nu am avut mai multe de 200 ron in monede de 50 bani.

zilele trecute eram la Cora langa informatii clienti si am vazut pe cineva ca a venit cu o punga cu marunt si i-a schimbat-o acolo...nu la casa ci la informatii clienti

insa cea mai buna metoda e sa cumperi cu ei. rogi la casa sa ti-i schimbe, daca refuza le intorci amabilitatatea si cumperi ceva...ideea e sa iei ceva de cativa zeci de roni sau chiar sute....macar sa aibe ce numara.

 rasistu, on 19th May 2012, 16:34, said:

fosta mea muiere la fel facea, strangea metal mult. fratilor, nu mai sunteti in evul mediu, economiile nu se fac asa.

eu cel putin nici nu ma aplec dupa monezi, iar la casa las bacsis maruntul. nu car dupa mine niciun fel de metal (bani)
nu e vorba de economii majore...ci doar asa de o "gluma"
de exemplu acum multi ani am primit de la cineva 2 porcusori micuti, colorati si simpatici in care incap in fiecare cam 100 de monede de 50 de bani. i-am pus pe un raft si am zis sa le dam si o utilitate....
am pus in ei monede de 50 de bani...era un "concurs" de genul care umplea porcusorul lui mai repede...nu schimbam bani pentru asta...doar cand ramaneau monede de 50 bani rest.... apoi cand se umpleau ambii, cam 200 de monede in total (100 ron) ii schimbam si ieseam la un restaurnat dragut, sau o plimbare prin apropiere....
sa nu se inteleaga ca doar atunci ieseam, dar era ca o iesire "bonus"...era asa o satisfactie....
acum am repartizat cei 2 porcusori copiilor.....cand se umplu le luam lor ceva, o prostioara acolo.

 xBlake, on 19th May 2012, 16:18, said:

P.S: Nu imi sugerati sa ii cheltuiesc deoarece economisesc :))
e imposibil sa nu cheltuiesti bani sub nici o forma....pui hartiile care le ai deoparte ...si-i cheltuiesti pe aia pentru cheltuielile uzuale pentru o perioada de timp.

Edited by bubalus, 19 May 2012 - 16:00.


#9
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Nu ai vre-o amenda de platit ? As fi curios sa te vad la stiri :) Taxe si impozite .Numai la doctor sa nu dai spaga in monede ca ai pus-o

#10
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Mai era unu ca tine si la mine in oras. Stiu asta de la un prieten, nu l-am vazut eu personal.
A venit la o banca sa ii schimbe monezile si aia au refuzat. Pleaca si intra din nou dupa vreo 5-10 minute si zice:
"Vreau sa fac o depunere !" si aia s-au vazut nevoiti sa ii ia banii. Apoi a retras de pe card bancnotele si asta a fost tot. :D

#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ii cheltui .
Te duci faci un plin cu combustibil . Daca ai rezervorul mai mare ai scapat de ei . :)

#12
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Te duci si bagi benzina de cateva milioane, doar nu ti-or scoate benzina din rezervor cand vad cu ce platesti :roflmao:  :naughty:

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Asta cu amenda am facut-o eu o data :lol: 45 euro in monezi nu mai mari de 50 centi . As fi facut-o si de curand cand mi-am luat 85 euro amenda pentru parcat 20-30 minute pe un trotuar  :wallbash: dar nu mai accepta plata amenzilor la statiile de politie asa ca am platit-o direct online....

Nu cred ca e asa de greu sa schimbi cate 50 RON de fiecare data. La banca cum s-a mai spus sunt obligati sa ti-i depuna in cont. De asemenea pe la banca nationala iarasi probabil ca sunt obligati sa ti-i schimbe. Probabil exista si la tine in oras o sucursala

Edited by lawrence38, 19 May 2012 - 17:00.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Stiu pe cineva care are o afacere cu automate cu fise si ii schimba la ghiseul bancii, sau sume mai mici la magazin, direct cu cantarul. Zicea ceva de 625 de grame suta de fise dar am uitat de care.

#15
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Pana la urma ai reusit sa-i schimbi ?
Am si eu 1000 de ron in monede si nu prea gasesc sa-i schimb pe nicaieri. Plati cu ei n-as vrea sa fac, nu vreau sa chinui pe nimeni.

#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 ReKo, on 15 octombrie 2012 - 16:32, said:

Pana la urma ai reusit sa-i schimbi ?
Am si eu 1000 de ron in monede si nu prea gasesc sa-i schimb pe nicaieri. Plati cu ei n-as vrea sa fac, nu vreau sa chinui pe nimeni.

Depune-i in cont, aia au masina de numarat monezi si nu ii chinui daca la asta te gandesti!

50 de bani cantaresc 6.1 grame! Adica 82 lei kg de monezi de 50 bani.
4g pt 10 bani!

Edited by Josef_Mengele, 16 October 2012 - 13:41.


#17
vladn1988

vladn1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013

 ReKo, on 15 octombrie 2012 - 16:32, said:

Pana la urma ai reusit sa-i schimbi ?
Am si eu 1000 de ron in monede si nu prea gasesc sa-i schimb pe nicaieri. Plati cu ei n-as vrea sa fac, nu vreau sa chinui pe nimeni.

Da, du-te la o banca, si deschide un cont. Faci ce vrei cu banii. In cel mai rau caz iti ia comision de depunere , max 5 %, deci 50 lei. Bine si la banca o chinui pe casiera, dar exista clienti business care au automate de cafea, asta e businessul lor, si nu chinuie pe nimeni. Si depun asa.

Iti dau (eu) 950 de lei pe ei ...

Edited by vladn1988, 19 January 2013 - 22:02.


#18
viorelbocsa

viorelbocsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.01.2008
ai spart biserica Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate