Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

HTC Desire C

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
E neplacut, pe al meu(Desire X) sunt luminate.

#38
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006

View PostPapillon_, on 06 noiembrie 2012 - 16:01, said:

E neplacut, pe al meu(Desire X) sunt luminate.

Si inca ceva, nu are senzor de proximitate, ecranu se inchide singur cand suni :), daca vrei sa te mai uiti pe el la ceva adio, trebe sa apesi iar pe butonul de blocare/deblocare. I-au pus senzor de luminozitate dar nu de proximitate, sincer preferam cel de proximitate.

#39
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Eu nici nu folosesc senzorul de luminozitate, in schimb cel de proximitate e necesar, nu inteleg de ce au luat decizia asta.

#40
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Inca o saptamana asa si o sa fac o lista pro-contra, si eu sunt curios ce iese

Hmm se pare ca telefoanele au tastele luminate si senzor de proximitate dar e o problema generala la ele. O sa urmaresc acest topic.

Incep sa am dubii despre firma HTC. Sau despre Vodafone care le-a codat.

Edited by Motorhead, 06 November 2012 - 18:51.


#41
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Acum vorbesc cu un reprezentant HTC in legatura cu senzorul de proximitate care in mod sigur exista. Se pare ca aceste telefoane au probleme serioase (soft sau hardware). Daca un simplu senzor face in acest hal ma intreb cum e facut tot telefonul.

Mi sa recomandat sa il trimit in service.

Citat din discutia mea cu domnul de la HTC

Eu:  Totusi, sunteti sigur ca acel senzor exista
Eu:  Pentru ca nu numai eu patesc asa ceva
Dansul:  Da sunt foarte sigur, puteti verifica acest lucru si in specificatiile telefonului de pe pagina noastra www.htc.com
Dansul:  Plus ca am un telefon HTC Desire C chiar in fata care functioneaza perfect acest senzor.

Mai bine stateam naiba intr-un loc si nu dadeam search pe google Posted Image

Edited by Motorhead, 06 November 2012 - 19:46.


#42
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
LE : Da am scos folia de pe ecran si merge senzorul fara probleme, am mai dat si ca nebunu factory reset. Posted Image

#43
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Pana la urma a fost greseala ta.

#44
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Bine ca a mea si nu a celor de la HTC, cu un produs defect, mai bine asa, nu? Oricum e neasteptata reactia senzorului la o simpla folie, cine se gandea ca e atat de sensibil incat o mica scadere a intensitatii luminii sa il dea complet peste cap. Minusul ramane, in primu rand ca nici o folie de ecran pentru el nu vine taiata in zona respectiva, si in al doilea rand pentru sensibilitatea prea mare, el trebuie sa se stinga atunci cand luminozitatea scade mult, cand e acoperit, nu cand apare o umbra deasupra. Se stinge si daca dai cu mana la 5-7 cm, de ecran.

De asemenea tastele, confirmat si de domnul de la HTC, nu sunt luminate. punct.

Htc Desire C e, teoretic, Wildfire S2, care culmea, desi dintr-o generatie mai veche avea si tastele luminate.

Incet incet se contureaza lista PRO si CONTRA

Edited by Motorhead, 07 November 2012 - 17:46.


#45
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Vreau sa iau telefonul si inca sunt in perioada de informare. Displayul mi se pare ca raspunde foarte bine la comenzi, aplicatiile se misca bine. E placut la atingere, pare ok.

#46
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Ecranul, este un mare plus, se apropie de o culoare asa candy, foarte foarte clar, chiar apropiata de ecranul lui One X (le-am pus unu langa altul), desi unii spun ca rezolutia e mica si se vede pixelat, e un mare fals, se vede foarte bine. De raspuns la comenzi se mai incurca el ici colo dar de obicei cand e suprasolicitat ( asculti si muzica si mai vrei sa umbli si prin optiuni sau fisiere, iti va sacada putin din cand in cand cand intri in fisiere mai mari sau la chestii mai complicate, in rest nu se vede ca procesorul e de 600).

E foarte usor! Si foarte comod in mana mai ales datorita carcasei cauciucate.

Usd daca nu te deranjeaza urmatoarele chestii :
-camera foto fara autofocus, flash si buton special
-lipsa ledurilor la tastele capacitive
-gramada de aplicatii preinstalate, multe care iti sunt bagate cu forta, si altele care lipsesc desi le-ai vrea (file manager)
-procesorul e putin invechit, si se va vedea mai incolo, mai ales pe ICS.

Pe de alta parte sunt mult mai multe beneficii:
-ICS preinstalat, eu unu nu prea ma incred in update-uri prefer sa fie stock versiuna de sistem de operare
-512 rami, foarte importanti la un smartphone (413 disponibili utilizatorului, e mult, samsungurile cu 512 au de obicei 370-380 disponibili)
-camera nu o pomenesc pentru ca nu prea o folosesc, eventual pentru poze rapide sa le trimit prin whatsapp. Dar e foarte buna filmeaza 30fps, si face poze de bune.
-Dropbox moca un an 25gb e bun dar trebuie un wifi, dar e bun repet
-3,5 inch la ecran sunt buni, e cam limita de jos pentru o experienta cat mai placuta multimedia
-suport adobe flash

Momentan nu mai imi aduc aminte si altele, dar raspund la intrebari. In orice caz recomand peste urmatoarele telefoane de pe piata : orice Samsung sub Ace Plus (chiar si in locul la Ace Plus, care personal nu imi place deloc, e urat, banal, si cand l-am pus cu ecranul langa Desire C parca era televizor color de acum 20 de ani), procesoarele alea de 800 ( de pe Gio, Mini2, Ace) sunt de 600 overclockate din fabrica (la Gio se numea Turbo nu stiu cum procesorul, exact din acest motiv) deci e cam acelasi lucru plus ca se poate overclocka si la Desire C. Peste Sony, mi se par foarte fragile de la un timp, si nici nu arata bine ca aspect, plus pret mare, nu m-as risca cu ele, LG nu stiu care e la concurenta Optimus Net sau ceva de genu dar nu prea imi inspira incredere respectivele desi Optimus One cred ca a fost un fel de Motorola V360 al Androidelor. Posted Image

Edited by Motorhead, 07 November 2012 - 20:48.


#47
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View PostMotorhead, on 07 noiembrie 2012 - 20:45, said:


-procesorul e putin invechit, si se va vedea mai incolo, mai ales pe ICS.



La ce probleme sa ma astept mai precis? Nu ma deranjeaza tastele neiluminate, doar lipsurile de la camera poate. In rest imi place cum raspunde si cum se simte in mana. Cat te tine bateria, duce o zi jumatate? Ai gasit o husa buna, ca am inteles ca inca nu prea ar fi?

As lua telefonul cu abonament. La vodafone, la oferta regionala costa doar 1 euro la abonament de 8 + optiune date de 8. Mi se pare destul de rentabil mai ales ca tot la oferta regionala abonamentul e cu dublarea tuturor beneficiilor pentru 2 ani. Practic cei 8 euro pentru eo de date x24 luni reprezinta fix rata la telefon si mi se pare ok cum iese raportul. As astepta Craciunul pentru alte oferte dar anul trecut n-a fost nimic spectaculos.

#48
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Nu stiu oferte nu lucrez in domeniu. Husa am una ok, arata ca in poza. La folie sa ai grija sa fie taiata in dreapta firmei deasupra la ecran, pentru ca iti blocheaza senzorii si iese urat. La fel sa dai peste 10 lei pe folie, sub 10 lei sunt de toata jena se zgarie intro saptamana si de la bagatu efectiv in buzunar. Alte probleme nu sunt. Merge stas. Eu l-am luat la prelungire de abonament si in loc de 8+8 l-am luat la 8+5. De la 11 euro mi-a dus la 13. Zic eu bine.

#49
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Ciudat de putini useri opteaza vad pentru Desire C.

#50
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Si asta te influenteaza pe tine in achizitionare? Vezi bine ca piata e dominata de Samsung si armada lor de telefoane. Mai da-i putin timp lui Desire C e totusi relativ nou (4 luni)

#51
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
O stire interesanta. Dar previzibila exact cum spuneai si tu mai sus intr-un post http://www.orange.ro...orie-ram-103001

#52
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006

View Postusd, on 14 noiembrie 2012 - 10:36, said:

O stire interesanta. Dar previzibila exact cum spuneai si tu mai sus intr-un post http://www.orange.ro...orie-ram-103001

Colegul meu de facultate care are HTC One X a facut deja update saptamana trecuta la JB. Al lui e luat la liber. Oricum sunt dezamagit de ce spun astia. Merge ICS da nu merge JB, minciuni, asa ziceau si acum un an ca ICS nu merge pe ARMv5 numai de la 11 in sus deci procesoare de la 1000 mhz in sus. Si iata ca avem ICS pe 600. Minciuni marketing bani lene. Asta e.

Pe de alta pare experienta oferita de ICS e foarte buna si nu vad rostul trecerii la JB.

(si inca ceva ma refeream mai sus la update-uri de ICS nu update de OS)

Edited by Motorhead, 14 November 2012 - 11:14.


#53
uburex

uburex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.08.2010
Update-ul la JB făcut de colegul tău în niciun caz nu este update oficial: ori minte, ori a folosit un rom de pe  xda developers.
Eu am un One X neblocat în nicio reţea, şi încă nu am primit niciun update OTA.

#54
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Mi l-a aratat: 4.1, 400 de mega downloadati update de pe telefon direct, prin wifi. Nu poti face chestia asta de pe Xda, plus ca nu e de acord cu custom roms si de astea, nu se baga la programare.

http://www.gottabemo...ts-rolling-out/

Edited by Motorhead, 16 November 2012 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate