Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#2089
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am plantat pe langa gard, pe laterale, in plus m-am extins putin si am avut spatiu.
Anul acesta insa am experimentat ceva trist (cumva), cam 10 exemplare plantate anul trecut s-au uscat, au degerat mai degraba, au lastari jos, dar de la 10 cm de pamant in sus sunt moarte.
Desi anul trecut au crescut bine si frumos, asta e acum, nu cred ca am pierdut mare lucru, vor creste lastarii noi mai bine acum, dar se pare ca pot degera daca nu sunt pregatiti suficient cand vine vremea rece.

Edited by tavktm, 30 April 2018 - 14:15.


#2090
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttil, on 16 aprilie 2018 - 15:29, said:

plantutele mele de paulownia din seminte s-au stins, dupa e perioada lunga de stagnare. Le tineam la 20-25 grade, lumina decenta. Umiditate suficienta, cred.
Noutati:
Una s-a incapatanat sa reziste, inca e mica, are cam 1cm. Alti puricei au rasarit intre timp din ghiveci. Asta-i ca buruienile :lol:

Attached Files


Edited by til, 30 April 2018 - 16:10.


#2091
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Spunea cinava mai in urma ca paulownia e interzisa pe terenurile agricole, doar pe terenuri din categoria 4 sau 5. Care sunt aceste categorii 4 si 5?

#2092
adelina_gio

adelina_gio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2010
Buna seara,

Intampin ceva probleme cu Paulownia si am va rog frumos nevoie de ajutor Posted Image

Avem o casa cu teren de 6000mp , unde dorim sa plantam Paulownia (imprejmuire - pentru praf si zgomot).

Am pus in luna iunie la germinat 120 de seminte in apa cu Atonik.
In iulie au iesit toti , i-am plantat individual in ghivece cu perlit ,turba horticola si altanasos.
Umiditate : Pana in septembrie – octombrie i-am udat in fiecare zi.
Acum ii ud la 4 zile distanta (am inteles ca asta era un motiv pentru care incepusera sa moara)
Lumina : au de la 2 ferestre in V
Temperatura medie : intre 22-26 grade
Le-am facut 2 tratamente cu Previcur pentru “caderea plantutelor”.
Aveau puricei multi si albi in pamant – insecticid.
Si uneori ii mai udam cu Atonik.
Le-am pus un vas cu apa langa deoarece cineva mi-a zis ca este posibil sa fie aerul prea uscat.

Problema este ca pierd frunzele , iar unele plante mor pur si simplu.
Pana acum mi-au murit din cele mici , desi sunt toate puse in aceeasi perioada, ele difera ca si marimi...
Mai nou au inceput sa imi moara si din cele mari si sanatoase. Pur si simplu se lasa frunzele si gata, moare intr-o zi doua planta respectiva.

Cineva spunea ca au fost proaste semintele(nu stiu daca acest lucru e posibil tinand cont ca au germinat toate)
Tipul care ne-a vandut semintele spunea ca , trebuie plantati in toamna, doar ca erau prea mici , si ar fi murit in frig... acolo s-a oprit ajutorul pe care il promitea domnul respectiv...
O doamna draguta mi-a spus ca pot sa ii bag deja la "hibernat" in beci spre exemplu , doar ca acolo sunt undeva la 10 grade si nu au lumina, cat de ok ar fi acest lucru pentru ei?

Ei sunt subtiri si chiar daca azi par ok, maine poate sa moara oricare , ma surprind neplacut in acest mod in fiecare zi.
Este o munca de 5 luni, si refuz sa renunt la ei, chiar sper sa ii pot planta in primavara, chiar daca au ramas vreo 60 din 120 germinati...
Este si foarte mult de imprejmuit si nu imi permit sa cumpar butasi lemnificati...

Atasez si cateva poze, cu una dintre plantele mari care a murit si nu inteleg de ce, si cu una dintre plantele care pierde frunze sanatoase si cum ramane in acel loc.

As avea nevoie de ajutor, daca se poate va rog frumos...

Attached Files



#2093
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Cum arata radacina la plantele bolnave sau moarte?
Dar sectiunea tulpinii la o planta bolnava?
Cel mai sigur mergeti la o farmacie fitosanitara mai serioasa si va pot da tratamente exacte.
Si ca sa imi dau cu parerea: poate fi udare excesiva + fuzarioza...

#2094
adelina_gio

adelina_gio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2010

View Postgeo_r, on 02 decembrie 2018 - 21:31, said:

Cum arata radacina la plantele bolnave sau moarte?
Dar sectiunea tulpinii la o planta bolnava?
Cel mai sigur mergeti la o farmacie fitosanitara mai serioasa si va pot da tratamente exacte.
Si ca sa imi dau cu parerea: poate fi udare excesiva + fuzarioza...
Buna, multumesc pentru raspuns!
Am atasat poze cu plantele moarte sau bolnave, nu stiu daca va ajuta cu ceva...
Udarea zilnica nu se mai face de vreo luni, acum le ud la 4 zile cand pamantul este uscat...
o sa incerc sa merg la o farmacie sa vedem daca ma pot ajuta dumnealor Posted Image

Attached Files


Edited by adelina_gio, 02 December 2018 - 21:56.


#2095
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Par a fi pusi prea desi intre ei, mai largeste spatiul intre ei daca poti.
Paharelele negre au gauri de scurgere ? Daca au nu ar trebui sa fie probleme chiar daca ii uzi prea mult.
In plus, in curand le va trebui mai mult pamant, deci ar trebui repicati cumva, pamand de flori cu ph peste 5, parca asa am pus eu si a fost ok.

p.s. Soarele le place.

#2096
adelina_gio

adelina_gio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.10.2010

View Posttavktm, on 03 decembrie 2018 - 15:19, said:

Par a fi pusi prea desi intre ei, mai largeste spatiul intre ei daca poti.
Paharelele negre au gauri de scurgere ? Daca au nu ar trebui sa fie probleme chiar daca ii uzi prea mult.
In plus, in curand le va trebui mai mult pamant, deci ar trebui repicati cumva, pamand de flori cu ph peste 5, parca asa am pus eu si a fost ok.

p.s. Soarele le place.

Buna,
Multumesc pentru sfaturi, paharele au scurgere.
Le-am pus ieri la sfatul unei angajate de la farmacie, topsin si un energizant.
A zis ca este ceva fuzarioza, cum a banuit si Geo_r.
Sper sa dea roade , ma asteptam sa le resusciteze si pe cele care erau pe moarte, dar se pare ca n-a functionat.

In curand as vrea sa le trec in repaus, ca sa le pot planta in aprilie, doar ca... nu stiu excat cum trebuie facut acest lucru..
Le mut pur si simplu la frig si intuneric?
Le tai frunzele mai intai si apoi le mut?
sau le mut treptat mai intai de la 24 grade, la 18 apoi la 10?
As avea 2 variante de "hibernare" , prima intr-o camera cu putina lumina naturala si cu vreo 6-7 grade.
si a2a , in beci la intuneric, la vreo 10 grade. Oare care ar fi mai potrivita pe timp de iarna?

#2097
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cam tarziu, imi dau si eu cu parerea, ca experienta nu am.

Nu cred ca era nevoie sa le pui la hibernat. Repicate in vase mai mari si tot inainte.

#2098
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Mi se pare mai simplu să cumperi de la Dedeman sau din altă parte cu aproximativ 10 lei bucata, primăvara. Gândește-te că atunci când cresc au nevoie de minim 5 metri între ei chiar dacă vrei ca o perdea de protecție.

#2099
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostXrainX, on 06 martie 2019 - 15:24, said:

...au nevoie de minim 5 metri între ei chiar dacă vrei ca o perdea de protecție.
Am lăsat doar patru.

Primul an a trecut, așa arată bețele pentru frigărui.
Tăiate sub nivelul solului.


Attached File  IMG_7779.JPG   824.39K   60 downloadsAttached File  IMG_7782.JPG   246.4K   57 downloads

#2100
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Taierea "tehnica". Sau ii desfiintezi?

#2101
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Este tăierea după primul an, la vreo zece milimetri sub nivelul solului.
Observi în prima fotografie de unde a început creșterea, clar nu-i bine dacă vreau cherestea Posted Image

După teoria celor cu experiență, anul acesta au rădăcinile suficient dezvoltate pentru a crește pentru a compensa bățul de anul trecut, plus creșterea anuală.
Vedem prin toamnă dacă-i așa ori altminteri...

#2102
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Asa pare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5VyDftV9ppM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu stiam ca taierea se face sub nivelul solului, dar are sens. As avea totusi ceva emotii , daca mai da lastar de jos sau nu.

#2103
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Înainte de toate, în acel clip, a făcut tăierea aiurea, cu mult prea sus.
Opinia mea, desigur.
Adevăru-i că nici nu am nerv să urmăresc bălăriile de pe YT (a făcut excepție cel pus de tine) 99% sunt comerciale și făcute de agramați.

Bețele pentru frigărui retezate, aveau cca. 2m.
Fără nimic extra au crescut, nici foliar nici în sol, doar apă să nu moară de sete.
La fel voi proceda și anul ăsta, cu mențiunea că nu le voi mai da apa chiar la rădăcină ci oleacă mai departe, să nu se lenevească și să se întindă și în sol.
În rest, revin cu fotografii când voi avea ce fotografia; deocamdată sunt doar mulcii de conifere pe sol.

View Posttil, on 10 martie 2019 - 09:00, said:

...As avea totusi ceva emotii...
N-am.
Va creşte drept şi frumos, aşa-i proiectul.
Nu-l respectă, o face pe pielea lui Posted Image

#2104
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
:))
Tocmai a postat si colegul din Moldova, a taiat si el la ras aracii. Au iesit tare frumosi, pentru primul an. Pe bune, chiar sunt placut surprins.
Nu retin daca a pus si ingrasaminte, ca terenul nu era cine stie ce, avea piatra.

Trebuie sa-i tai si eu, deci. Un pui l-am dat, mai am trei, sa vad ce fac cu ei, probabil ii las pe loc. Sunt din radacini/araci luati de la o cunostinta anul trecut.
A, si s-o intreb pe mama daca au supravietuit aia micii pe care i-am avut in ghiveci, iesiti din seminte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3lgwiN18hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2105
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu am unul de 3 ani pe care l-am tot mutat de colo-colo în fiecare an și nu și-a dezvoltat rădăcinile. E subțire cam ca ăia din videoclipul de mai sus dar are cam 4 metri înălțime. Să îl mai tai de jos, sau îl las să crească așa cum este el acum? Anul trecut când a fost mutat cred că abia a crescut maxim 1 metru, nu i-a priit acolo. Acum iar l-am mutat. în locul unde a stat în anul 2 i-a mers cel mai bine, dar nu mai pot să îl pun acolo.

#2106
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
@o2green mai esti pe zona? Am inteles ca la anul iti recuperezi investitia.

Ai promis niste poze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate