Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#2107
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil nu s-a hotarat la urmatorul nume de scena.

XrainX cam lung preludiul pomului dumitale, nu apuca sa prinda radacini ca imediat il muti in alta parte si trebuie s-o ia de la capat. O sa-l ajunga frustrarea.

Da, taie-l la ras. O sa mearga si daca-l lasi asa, din experienta celui care mi-a dat puii, dar mai bine il tai de jos acum.

#2108
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Gata, am început exploatarea forestieră paulownia. Cei care vor să își facă mobilă și yachturi din lemn de paulownia să îmi trimită banii în cont.

Dovada:
Attached File  Paulownia 3 ani.jpg   144.02K   131 downloads

Posted Image Posted Image Posted Image

#2109
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Pai cum..nu ai la cine sa vinzi? :))

#2110
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Avem cu toții excedent la cheresteaua de Paulownia; în plus, trebuie să căutăm doar acei clienți care ne apreciază munca și plătesc cât nu face Posted Image

Attached File  IMG_8766.JPG   565.28K   115 downloadsAttached File  IMG_8765.JPG   799.65K   109 downloads

#2111
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

 validoe, on 13 octombrie 2017 - 12:39, said:

Stai ma ca nu am zis ca vreau sa fac un milion de euroi. Aia inseamna probleme groase, nu dormi noaptea de grija lor, apar prietenii, dusmanii, etc etc
Mai la tzaca-paca asa si dormi noaptea linistit, dimineata iti faci planul, asa cu aia ce faci, imbatranesti 11 ani in asteptarea lor, te mai si plictisesti si intri in depresie

Daca te hotarasti iti dau eu terenul pentru 11 ani, cu acte, tot ce vrei, si nu vreau decat 10% din profitul tau de 1 milion. In avans, normal ca 11 ani e mult
Te bagi?
Trebuia sa fii fericit sa-i oferi terenul si omul sa vrea sa primesti cei 100.000 euro peste 11 ani !  Ca terenurile alea nu fac atat cu plata in avans...

#2112
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Da, da... La terenuri nu se uita nici dreaq, toti umbla sa cumpere pawlonia din asta
Am ratat ocazia sa fiu fericit, asta e...

#2113
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am incercat si eu de 2x cu plantute luate de la Dedeman... S-au ofilit garantat in primele doua saptamani de tinut in casa. Imi pare o planta sensibila la orice.

 scaiba, on 02 mai 2019 - 09:22, said:

Avem cu toții excedent la cheresteaua de Paulownia; Ăźn plus, trebuie să căutăm doar acei clienți care ne apreciază munca și plătesc cĂąt nu face

Ai totusi niste plante verzi in pamant. Unii n-au ajuns pana acolo

#2114
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Powlonia cred că e deja specie invazivă...O fi bine, o fi rău, nu știu. E bine că înmulțim copacii. Ii vezi peste tot acum, cresc pur și simplu din semințele ăla. E suficient sa planteze un vecin unul la poartă și peste 3-4 ani deja au și alții prin curte. Până și la țară, n-am mai fost de ceva timp, am găsit câinele legat sub un ... Powlonia! Hahaha!

#2115
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Care e profitul / 1 hectar ?

#2116
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
As vrea sa mut si eu un paulownia, cred ca e in al 2-lea an de viata, a crescut singur din seminte probabil. Acum are aproximativ 3 metri inaltime si vreau sa-l mut de la mine la parinti care stau la vreo 200km departare, trebuie sa-l bag cumva in masina, deci sa-l scurtez pana la maxim 1.5m.
Ceva recomandari in aceasta privinta?
E vreo tehnica speciala sau il tai pur si simplu cat am nevoie?
E vreo perioada optima in care trebuie facuta operatia? Acum inca nu i-au cazut frunzele dar nu cred ca mai tin mult.

#2117
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Dupe ce ii cad frunzele bine, il tai la inaltime cat zi nevoie, si il scoti din radacini, prin sapare.
Incearca sa lasi radacini cat mai lungi, daca poti cu balot de pamant, dac nu cu radacina nuda.

Ar trebui sa fie ok.
Nu sunt suter expert in asta, poate stiu insa colegii mai multe tehnici si ne spun.

#2118
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Da, e o specie invaziva. Din seminte nu stiu cat se extinde, pentru ca plantutele sunt foarte sensibile, le pot napadi orice alta buruiana. Poate ca le ajuta faptul ca produc enorm de multe seminte. Sau doar le ajuta sa se sufoce intre ele.

Dar odata ce ai prins un pom zdravan, iti scoate puieti din radacini peste tot imprejur. De astia nu scapi pana nu omori pomul si restul puietilor.

Eu mai am mult pana departe. Am doi pusi la drum, nu prea i-am ingrijit. Unul s-ar fi ofilit de tot daca nu-i udam in vara-toamna. Celalalt a prins putere, sper. Ca nu mai am chef sa-l ud si la anul.
L-am plantat acum doi ani cand era un arac de peste 2m, intre timp a trebuit sa-l tai de jos, anul asta s-a ridicat iar spre 3m.

#2119
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
E prefer salciile; se prind usor si cresc repede.

#2120
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu-ti place lemnul de calitate... :lol:

#2121
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt putin frapat. Pe locul din care am scos un pui mic anul trecut - plantasem un butas mic cu un an inainte - vad acum ca a iesit o planta care, cel mai probabil e o paulownie de-asta.

Adica atat de afurisita sa fie balaria?
Puiul scos anul trecut e si el bine-mersi la vreo 250km, pe la Tulcea.

Revin maine cu poza bastardului.

#2122
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
După un an și ceva zile:

Attached File  IMG_20200527_103634.jpg   767.5K   36 downloadsAttached File  IMG_20200527_103639.jpg   1006.58K   36 downloadsAttached File  IMG_20200527_103718.jpg   507.34K   37 downloadsAttached File  IMG_20200527_103750.jpg   1.04MB   38 downloads

Niște bălării fără cap și fără coadă, sunt OK doar dacă le sufli-n dos.
Mă rog, în tulpină, dacă nu-i găurită de gongi prea tare și scapă compresia, caz în care chiar n-ai ce le face.

#2123
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
:lol:
La cum arata mai mergea o taiere de-aia tehnica, sa plece si mai vartos anul asta.

Am vazut la ai mei ca vor taiere de jos vreo doi ani la rand. De fapt unul cred ca-i in al treilea an inca la podea. Era sa-l si pierd anul trecut, ca l-am udat cam rar.

#2124
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 til, on 27 mai 2020 - 20:51, said:

...mai mergea o taiere de-aia tehnica, sa plece si mai vartos anul asta...
Categoric da.
Și alta anul viitor, și alta celălalt.
Timp de vreo cinci-șase ani, apoi veneam și povesteam ce frumos crește pomul minune într-un an cât salcia-n trei.

Mă-n vârtoșenia lui, arborii ăștia au mare nevoie de botaniști Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate