Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4068 replies to this topic

#3799
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Nu le prelungesc. Din dozele deja existente pe paturile de cablu se trag trasee noi.

#3800
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Ca si parere personala tu ce crezi, legaturi in doza prin cositorire ,morsete sau wago?

Edited by anaki, 16 May 2018 - 16:37.


#3801
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Parerea mea morsete. Si sigure si se poate interveni ulterior. Cu cositorirea e un pic mai greu. Am prins intervenții la case unde erau cositorite legãturile si neavând pistol la mine am tãiat si trecut pe morsete.

#3802
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cu pistolul vrei sa cositoresti firele in doze? te si chinui si nici treaba buna nu faci. Cositorirea se face cu pipa sigur si rapid.

#3803
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu n-am utilizat niciodata pipa cu cositor, dar am un ciocan de lipit romanesc de 150W cu care am cositorit fara nicio problema chiar si 4-5 conductoare MYf 10 rasucite impreuna. Legat de WAGO in supermarket-uri, anul trecut in august am lucrat timp de 9 zile la reconfigurarea instalatiilor electrice cu ocazia transformarii supermarket-ului Billa de la mine din oras in Carrefour. Toate circuitele vechi (din 2009, cand s-a construit magazinul) erau interconectate in doze cu WAGO, iar la reconfigurare tot WAGO ne-au adus. Eu nu sunt deloc fan WAGO, nu-mi inspira prea mare incredere (desi le-am utilizat si eu in anumite situatii), dar trebuie sa recunosc ca n-am gasit urme de incalzire la niciuna dintre conexiunile vechi, in conditiile in care curentii absorbiti de consumatorii alimentati n-au fost mici. De fapt, pe langa conectorii noi care ne-au fost adusi, i-am refolosit si pe cei vechi, avand in vedere ca erau intr-o stare foarte buna.

#3804
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Wago nu poti sa le folosesti pt conductoare mai groase de 4mmp. La mine acasa am vrut sa pun Wago in cofretul dintre BMP si TG pt cablu de 6mmp si n-am gasit mai mari de 4mmp.

#3805
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Da, cunosc asta. Circuitele despre care vorbeam mai sus erau pentru prize si luminat, executate cu CYY-F 3x1,5 si 3x2,5.

#3806
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View PostGeorgeTrisina, on 17 mai 2018 - 08:27, said:

Wago nu poti sa le folosesti pt conductoare mai groase de 4mmp. La mine acasa am vrut sa pun Wago in cofretul dintre BMP si TG pt cablu de 6mmp si n-am gasit mai mari de 4mmp.

Exact speta asta o am si eu acum, dar intre Cu si Al. Si nu prea gasesc nimic prin magazinele din zona care sa fie agrementate explicit pentru Al. Dar de la 4mmp in jos, Wago cedeaza mult dupa ce cablul pe care il conecteaza e istorie.

#3807
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Stii cum am facut eu?
Aluminiu cu cupru le-am imbinat cu bare din bronz pt nul / PE. Le-am izolat bine dupa care le-am invelit cu termocontractibil vulcanizabil. Cand s-o farama... le pun papuci cu saibe de cupal.

#3808
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostGeorgeTrisina, on 17 mai 2018 - 08:27, said:

Wago nu poti sa le folosesti pt conductoare mai groase de 4mmp. La mine acasa am vrut sa pun Wago in cofretul dintre BMP si TG pt cablu de 6mmp si n-am gasit mai mari de 4mmp.
au si mai mari de 4mmp.
Chiar astea de mai jos sunt mai comod de montat in doze aerisite unde le faci cum trebuie din start.

View Postsebulbus, on 17 mai 2018 - 09:04, said:


Exact speta asta o am si eu acum, dar intre Cu si Al. Si nu prea gasesc nimic prin magazinele din zona care sa fie agrementate explicit pentru Al. Dar de la 4mmp in jos, Wago cedeaza mult dupa ce cablul pe care il conecteaza e istorie.
internetul e baza, in ziua de azi comenzile ajung rapid de oriunde.
La noi intr-adevar magazinele fizice nu prea au o gama variata de conectori la vanzare asa ca mai bine comanzi direct la producator/vanzator autorizat.

Attached Files


Edited by flp014, 17 May 2018 - 16:45.


#3809
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cine-ti livreaza marfa pt doua cleme? Pe astea le iei cand folosesti multe, cum sunt tablotierii. Mai mult costa transportul decat clemele.

Edited by GeorgeTrisina, 17 May 2018 - 17:39.


#3810
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
salut, va rog frumos pe cei experimentati sa imi ofere daca se poate cateva recomandari cu privire la un distribuitor tetrapolar , as dori ceva cu prindere pe sina omega, eu ma gandeam la legrand insa am vazut ceva si de la schrack insa nu stiu nimic de aceasta firma, multumesc.

#3811
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostGeorgeTrisina, on 17 mai 2018 - 17:38, said:

Cine-ti livreaza marfa pt doua cleme? Pe astea le iei cand folosesti multe, cum sunt tablotierii. Mai mult costa transportul decat clemele.
uite astia de exemplu.Amazon/ebay/etc. Daca iei mai multe chestii devine avantajos. Mai ales pentru un electrician...

Attached Files


Edited by flp014, 17 May 2018 - 17:53.


#3812
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Aia e ca n-am vrut multe...

View Postcasitarau, on 17 mai 2018 - 17:46, said:

salut, va rog frumos pe cei experimentati sa imi ofere daca se poate cateva recomandari cu privire la un distribuitor tetrapolar , as dori ceva cu prindere pe sina omega, eu ma gandeam la legrand insa am vazut ceva si de la schrack insa nu stiu nimic de aceasta firma, multumesc.
E firma buna din Austria am cumparat si eu marfa de la ei si e super.

#3813
casitarau

casitarau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.12.2017
ok deci pot comanda cu incredere atunci, multumesc pt raspuns

#3814
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Salut !
Imi spuneti si mie care ar fi cea mai buna solutie pentru prelungirea a 3 conductori de cupru de 1,5mm de la o lustra, trebuie sa mut acea lustra la 1m si ceva fata de pozitia actuala pe plafon, merg prelungite firele cu cleme tip Wago ? sau trebuiesc neaparat cositorite ?
nu vreau sa mai sparg peretii pentru a trage alte fire din doza.

Edited by Danosul, 17 May 2018 - 21:59.


#3815
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, cu o conditie: de unde inadesti firele cu wago sa pui o doza mica in tavan si apoi sa te duci cu firele mai departe. Nu e permis sa faci conexiuni in tub.

#3816
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Dragi colegi, va anunt cu parere de rau ca Dorel a ajuns si in Germania.
Priviti si va minunati:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate