Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

industria romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1857 replies to this topic

#19
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
In Romania toti vor sa dea tunuri , sa faca banu' repede. Numai ca in industrie nu se poate, trebuie uneori sa te multumesti cu un profit de 5-10%.

#20
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
care romania care industrie???
cind s-o mai naste un ceausescu poate...
zicea leana:
nicule ! daca nu faceai industrie astia tot in opinci erau...

#21
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
industria si privatizarea.... din punctul meu de vedere nu asa se rezolva  problema hotiei.
Nu se mai fura din industrie? no problem facem cateva licitatii cu mult adulatele firme private si tot se fura din banii contribuabilului...
Nu faptul ca industria apartinea statului e problema ci ca faptul ca din stat fac parte toti japcarii  si smecherasii.

Edited by costy_ytsoc, 13 May 2012 - 14:27.


#22
ironiku

ironiku

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.04.2012

View Postonlyone, on 13th May 2012, 12:35, said:

Ce treaba are specula cu aur aici? Doar un orbete nu ar vedea diferenta de nivel de trai intre acum si 89. Dar pana si un orbete ar simti diferenta.
Chiar nu ma intereseaza pretul unui metal, ma intereseaza ce pot sa cumpa cu banii, ce pot sa cumpar si folosesc in viata de zi cu zi: televizor, masina de spalat, frigider, alte electrocasnice, autoturism...
In 89 din 6 salarii iti luai o panarama de tv color elcrom sau ce nimereai, din 40-50 de salarii dupa o coada de 10 ani iti luai o amarata de dacia 1310 produsa de fantastica industrie.
Aurul nu mai e de multa vreme un etalon pentru nimic, e doar un metal care se speculeaza pe burse si cu ajutorul carora unii fraieri au pierdut sume colosale.

Iar petrom are profit pentru ca la fel ca in orice societate privata, asta este telul primordial.  Daca ar fi fost inca de stat, iar pretul la benzina la fel ca astazi, ar fi inregistrat aceleasi pierderi si trebuie sa fii foarte naiv sa crezi altfel. Petrom era mai capusat de firme sugatoare decat un maidanez in o cultura de capuse. Astazi lucrurile s-au schimbat.

pai si tu le cam incurci
e normal ca atunci era foarte scump un tv color, toate electronicele erau scumpe si nu numai in ro ci in toata lumea
uita-te si in filme din anii 90 si o sa evzi intrebari de genul "ce diagonala ai la tv?" si daca era de 1 metru era considerat bogat
acuma televizorele cu diagonala de 1 metru sunt chilipir
lumea a evoluat si electronicele s-au tot ieftinit

stii cat costa un monitor color in 88 in strainatate (aprox. 2500$)? stii cat costa un 386 (aprox. 7000$)?

sau apple daca vrei -  Apple Computer introduces the Macintosh IIx computer, using Motorola's 16 MHz 68030 and 68882 processors. Base price is US$7770 with a 1.4 MB SuperDrive floppy drive, and 4 MB RAM, or US$9200 including an 80 MB hard drive.

hai sa folosim etaloanele de mai sus =)))))

deci tu folosesti niste etaloane eronate

#23
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postironiku, on 13th May 2012, 14:51, said:

deci tu folosesti niste etaloane eronate
evident...nu stiu de ce te-ai chinuit sa-i raspunzi...pe logica lui comparam pibul lui Mihai Viteazu...
relax e logica portocalie

Edited by stalnet1, 13 May 2012 - 14:59.


#24
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sintem in societatea postindustriala.
Cine nu e de acord....nu e.... :coolspeak:

#25
petru_co

petru_co

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 24.10.2009

View PostNASTYPRIMUL, on 13th May 2012, 21:15, said:

Sintem in societatea postindustriala.
Cine nu e de acord....nu e.... :coolspeak:
Această glumă nu e așa departe de adevăr. Echivalența între industria grea și prosperitatea unei țări în mare măsură de mult a fost defunctă. De fapt, cea mai pronunțată tendință în economiile avansate anume și a fost exportarea producției de masă peste hotare, fiindcă țările mai puțin dezvoltate aveau un avantaj comparativ în acest domeniu. Evident, aceasta nu înseamnă că producția ca atare a încetat în țările dezvoltate, pur și simplu aceasta s-a concentrat fie pe tehnologii complexe și produse finale, fie pe research and development. Apoi, alt fenomen important în economiile mature a fost creșterea sectorului de servicii, care nici nu poate fi ușor clasificat în schema tradițională economică dominată de agricultură și industrie.

Evident, eu nu zic că România ar fi o economie dezvoltată, pur și simplu vreau să spun că ideea că anume industria e ceea ce lipsește României nu e decât parțial corectă. O soluție mai durabilă ar fi un model similar celui urmat de Irlanda, de exemplu, care a ocolit etapa industrială și a avansat direct la o structură post-industrială.

Edited by petru_co, 13 May 2012 - 21:46.


#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ideea comuniștilor de a industrializa țara nu a fost rea, la nivel de idee.
Problema e că punerea în practică a fost un dezastru de proporții.

Industrializarea s-a făcut pe baze strict politice.  Nu s-a ținut cont de niciun factor economic.
De exemplu:

”Țării cât mai mult cărbune”
S-au deschis mine peste mine. Zeci de mii de oameni au fost aduși de aiurea ca să lucreze în mină.   De la coada vacii au trecut la abataj.
S-au deschis fabrici de confecții  doar ca să aibă femeile minerilor de lucru.
Nimănui nu i-a păsat de piață, de frunizori, de integrare, de nimic.

Industrializarea a ofst făcută sprânjit, doar cu un singur scop.  Să dea de lucru.
Au fost dezrădăcinați țăranii și aduși cu japca la oraș ca să devină muncitori industriali.  Evident că țăranii au rămas țarani și că nu s-au putut trasforma peste noapte în meseriași.

După 1990, sistemul conceput a da de lucru a intrat în colaps.m  Nici nu era posibil să trăiască.
Luați orice fabrică, orice uzină, orice intreprindere și studiați cum a fost făcută.  Zero izolare termică, totul făcut dampolea, accent pus pe cantitate, nu pe calitate.
Orice produs al acestei industrii era scump și prost.  Doar munca ieftină și subvențiile îl făceau vandabil.  Când toate acestea au picat, produsele au devenit nevandabile.

După cum spuneam, ideea fost bună dar aiurea implementată.
Dacă s-ar fi industrializat mai cu cap, pe profilul țării noastre, adică baza să fi fost agricultura, era mult mai bine.   În final, tot agricultura a plătit datoriile lui Ceașcă, nu industria.

#27
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

View PostAllahu, on 13th May 2012, 10:11, said:

referitor la industrie, nemtii au industrie chimica, mecanica, rusii extractiva, aerospatiala, japii au de toate, noi
ce mai avem ?
recuperari fier vechi, spalatorii (ecologice) auto, (computer controlled) echilibrari roti, tamplarie plastic si PVC
reflecta asta inteligenta natiunii ?
Normal ca reflecta. Asta vor romanii, asta au.

#28
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posttomaso, on 13th May 2012, 23:23, said:

Luați orice fabrică, orice uzină, orice intreprindere și studiați cum a fost făcută.  Zero izolare termică, totul făcut dampolea, accent pus pe cantitate, nu pe calitate.

Uzinele Resita de exemplu erau bine mersi, inainte sa apara comunistii si sa se joace de-a industria. Industria din Banat e mai veche decat SUA, si producea de exemplu proiectile de tun acum 200 de ani, insa comunistilor nu le convenea un Banat capitalist si prosper si au distrus-o, politica continuata si de Bucurestiul actual - transportul feroviar e mai rau acum in Banat decat inainte de 1918. Austriecii erau mai interesati de industria din Banat decat romanii de la Bucuresti, si sunt curios ce pierdere ar fi avut Petrom daca era condusa de la Bucuresti.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
tomaso, totuși de ceva industrie grea ai nevoie. Că ai nevoie de căi ferate, lucrări de artă (poduri, tuneluri), tractoare pt. agricultură, poate chiar și autobuze și camioane + troleibuze și tramvaie.

Iar noi l-am avut și pe Ceașcă care era total paralel cu industria.

Edited by djl, 13 May 2012 - 23:43.


#30
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Industria a fost distrusa sistematic. Nu a cazut fiindca aveam produse proaste. Ce a mai ramas din ea e f rentabila. La produse ma refer.
Si caderea pietelor  a fost cauza nerentabilitatii.
Noi nici nu stiam ce produse faceam, fiindca nu prea vedeam din import.

Edited by NASTYPRIMUL, 13 May 2012 - 23:51.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze, trebuie să fiu de acord cu tomaso, aveam și destul produse necompetitive sau de proastă calitate. Partea nasoală e că s-a distrus și ceea ce era bun.
P.S. Mai era un topic despre industrie  :rolleyes:

#32
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,694
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdjl, on 14th May 2012, 00:35, said:

tomaso, totuși de ceva industrie grea ai nevoie. Că ai nevoie de căi ferate, lucrări de artă (poduri, tuneluri), tractoare pt. agricultură, poate chiar și autobuze și camioane + troleibuze și tramvaie.

Iar noi l-am avut și pe Ceașcă care era total paralel cu industria.

Orice aacere trebuie sa fie profitabila, la bilant sa-ti dea pe +.
Daca e strategica, Ok, bagi subventii sa o aduci pe + (asta se aplica la stat) sau aduci bani de acasa (la pivat).
Daca nu are perspective si (sau) nu gasesti solutii, renunti, altfel intri intr-o gaura (neagra).

Principiile sunt extrem de simple, sunt mai greu de aplicat ptr. ca exista interese, sentimente ,,patriotice'', idioti care zic ca merge si asa.
Nu merge, atata timp cat banii mei, taxele si impozitele platie de mine sau de tine ajung intr-o gaura fara fund.

Edited by radumiki, 13 May 2012 - 23:57.


#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși e nasol ca în caz de război să nu ai la îndemână anumite industrii, fie ele profitabile sau nu.
Vrea cineva o listă cu produsele industriale românești vechi și noi pe care le cumpăr/le-aș cumpăra?  :rolleyes:

#34
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 14th May 2012, 01:09, said:

Vrea cineva o listă cu produsele industriale românești vechi și noi pe care le cumpăr/le-aș cumpăra?  :rolleyes:
:D Baga.

#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,694
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdjl, on 14th May 2012, 01:09, said:

Totuși e nasol ca în caz de război să nu ai la îndemână anumite industrii, fie ele profitabile sau nu.
Vrea cineva o listă cu produsele industriale românești vechi și noi pe care le cumpăr/le-aș cumpăra?  :rolleyes:

Starea de raboi e utopica, din start.
Restul nu intereseaza, d.p.d.v. economic conteaza sa fie pe +.

Si, da, toate gaurile negre de la noi sunt pe - nu ca nu ar putea fi pe +, ci ptr. ca ptr. cei e decid nu conteaza chestia asta.

Edited by radumiki, 14 May 2012 - 09:30.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Produse vechi

- Mobilă - pe vremuri mobila românească era foarte bună. Defapt și acum românii produc mobilă de calitate, dar e prea scumpă. Dacă voi vrea mobilă nouă, am să prefer să dau comandă la un tâmplar (să văd însă cum o transport din Prahova :lol: )
- Unele modele de ștechere electrice și întrerup(ă)toare. Am în sufragerie un întrerup(ă)tor care cred că e produs înainte de a mă muta aici (1987) și încă merge! Ba azi am fost la cineva și avea unul și mai vechi! De asemenea, prefer lustrele din anii '50-'70, care au o calitate a execuției mult mai bună și fasunguri ceramice, nu de ebonită, sau mai rău, de plastic. În camera unde stau eu acuma am avut un fasung ceramic luat de nou; am pus la el un bec de 200 Wațți, "Osram", mare, frumos, mat. Uneori mi se mai stingea becul. Mă gândeam de ce se deșurubează. Într-o seară încerc să-l înșurbez, dar îmi cade și se sparge :crybaby: :down: :samui: Încerc să înșurubez altul, dar nu merge. După un timp îmi dau seama de ce: nenorocirea aia în care se infileta becul nu era nituită de partea superioară a fasungului, ci pur și simplu lipită acolo!!! (nici nu îmi închipuiam că s-ar putea fabrica așa ceva...) Și uite așa am făcut praf frumusețe și raritate de bec. Mai am 2 din alea, dar ăla mergea de vreo 8 luni și cred că mai apuca măcar încă 2. Am mai făcut rost de încă bec de 200 Wațți, însă e mult mai mic, deci nu se răcește la fel de bine. La fel, prefer cablurile telefonice vechi și priezele telefonice vechi (deși folosesc și R.J. 11).

Produse noi

- Maiouri și ciorapi (deși ăștia se cam rup după un timp :notangel:)

Edited by djl, 14 May 2012 - 00:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate