Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum e drumul catre Muntele Rosu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 tata123, on 09 iulie 2014 - 13:19, said:

Salutare!
A fost cineva recent pe drumul de la Cheia spre Muntele Rosu?
S-a schimbat ceva?
Nope, nu cred ca se mai schimba curand...

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Ieri am fost la Muntele Rosu. Cateva impresii despre portiunea de drum Cheia -Muntele Rosu. Drumul alterneaza portiuni bune (putine cei drept) cu santuri (cratere) mari datorate torentilor. Fiindca citind pe aici cum este drum dificil si extrem de prost, am parcat masina in Cheia si am urcat pe jos, fiind o decizie extrem de buna, deoarece mi s-ar fi facut mila de masina sa o chinui pe cratele acelea.Traseul pe jos este estimat cam la 1:30 h, am facut 1:45 h ca au luat fetele pauze mai lungi. Peisajul este superb, mirific si merita sa mergi pe jos sa asculti linistea padurii si cantatul pasarelelor. Drumetii placute!

#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Am fost si eu acum 2 ani, drumul era prost si injurai dar totusi nu era catastrofa. Il poti face incet si cu masina de oras.

#22
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Putin offtopic:

Se mai poate pune cortul la Muntele Rosu ? Nu am mai fost de peste 10 ani; vreau Sa merg cu cortul weekend-ul viitor

#23
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 kriiss, on 29 iulie 2015 - 19:04, said:

Putin offtopic:

Se mai poate pune cortul la Muntele Rosu ? Nu am mai fost de peste 10 ani; vreau Sa merg cu cortul weekend-ul viitor
Se poate.  Pe 1 iunie când am fost ultima dată, erau vreo 2, parcă.  Doar ca e aglomeratie mare pe acolo in week-end. :)

#24
Dicran

Dicran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.03.2002
A fost cineva de curand cu masina de la Cheia la Muntele Rosu?
Cum mai este drumul, se poate urca cu masina de oras?
Multumesc!

#25
gik

gik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.01.2007
Am fost eu acum o luna. Se poate merge cu masina de oras fara probleme. Drumul este bun ... cam jumatate de traseu este asfaltat de curand. Urmeaza si restul Posted Image

#26
Dicran

Dicran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.03.2002

 gik, on 18 aprilie 2016 - 20:21, said:

Am fost eu acum o luna. Se poate merge cu masina de oras fara probleme. Drumul este bun ... cam jumatate de traseu este asfaltat de curand. Urmeaza si restul Posted Image

Multumesc!

#27
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
http://img.carpati.o...0033_resize.jpg

Sunati fratilor la firma la Banesti ! Eu am fost week-end -ul trecut din Brasov cu niste prieteni si mi-au tras niste tigai pe la poponeata , deoarece le-am promis ca drumul e bun...
Sunasem la cabana Silva si administratorul de la cabana mi-a tras teapa Posted Image...

Cel mai devreme ,undeva prin octombrie cica se va termina asfaltarea, sunati si va convingeti Posted Image

Lasati masina jos, la Podul Berii, care aveti curaj...Daca nici de alegerile astea n-au avut "malai" sa termine drumu' ...

Edited by tutuhugoneata, 10 June 2016 - 18:19.


#28
bARZOTE

bARZOTE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2008
Salutare,
Am sunat la firma din Banesti care se ocupa de asfaltare si mi-a raspuns un nene care habar nu avea de stadiul lucrarii .

A urcat cu masina cineva de curand pana sus ? Este ok drumul sau rupem masina ?

Multumesc !

#29
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Astă-toamnă se ajungea fără probleme, deși mai erau bucăți neasfaltate.

#30
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Primul kilometru e perfect ,dupa aia cam nasol dar cu chiu cu vai poti sa ajungi pana la capat...

Buba e alta in Muntii Ciucas : mai intai m-am cazat o singura noapte la cabana Silva din cauza DULAILOR de la stana dupa care am plecat si am gasit o camera libera la "Bujorul Rosu" , dependinta cabanei "Muntele Rosu" care arata binisor, curatica .
Fratilor, fara bate , ciomege si alte instrumente luati-va gandul sa mergeti pe munte deoarece cainii circula nestingheriti pe la stani, am reusit foarte greu sa vorbesc cu un cioban mai tinerel si a inteles ca e o problema sa-i tina in frau si sus pe spre culmea "Gropsoarele", dar si jos ,in "Valea Berii" !

Atentie mare ,in plus si la...VIPERE, au reaparut dupa 4, 5 ani din cauza caniculei, nu iesiti de pe poteci ca e groasa...
Ursi n-am vazut, dar am inteles ca sunt doi ursuleti abia intzarcatzi undeva prin saua "Chirusca" !

Edited by tutuhugoneata, 21 July 2016 - 22:45.


#31
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010

 tutuhugoneata, on 21 iulie 2016 - 22:42, said:

Primul kilometru e perfect ,dupa aia cam nasol dar cu chiu cu vai poti sa ajungi pana la capat...

Buba e alta in Muntii Ciucas : mai intai m-am cazat o singura noapte la cabana Silva din cauza DULAILOR de la stana dupa care am plecat si am gasit o camera libera la "Bujorul Rosu" , dependinta cabanei "Muntele Rosu" care arata binisor, curatica .
Fratilor, fara bate , ciomege si alte instrumente luati-va gandul sa mergeti pe munte deoarece cainii circula nestingheriti pe la stani, am reusit foarte greu sa vorbesc cu un cioban mai tinerel si a inteles ca e o problema sa-i tina in frau si sus pe spre culmea "Gropsoarele", dar si jos ,in "Valea Berii" !

Atentie mare ,in plus si la...VIPERE, au reaparut dupa 4, 5 ani din cauza caniculei, nu iesiti de pe poteci ca e groasa...
Ursi n-am vazut, dar am inteles ca sunt doi ursuleti abia intzarcatzi undeva prin saua "Chirusca" !
Drumul e asfaltat in totalitate, pana la Silva. Probabil nu ai mai fost de curand, dar l-au facut pe tot. Eu am fost pe 10 iunie si nu era asfalt si am fost weekend-ul trecut si era asfalt. Din pacate, asfaltarea a adus muzica (adeseori proasta) data tare (chiar si in toiul noptii), gratare si grataragiii aferenti.
Despre cabana Silva numai de bine. Una din putinele cabane adevarate. Desi mi-e teama ca o sa se strice odata cu asfaltarea drumului.
Cainii sunt o problema peste tot, e adevarat, dar cam exagerezi. De obicei poti sa scapi usor de ei. Nu neg insa ca e incomod uneori sa treci de turme de oi.
Pentru vipere exista antidotul numit bocanci. Nu e recomandat sa mergeti pe munte fara bocanci oricum, dar in cazul viperelor va pot scapa de o muscatura.

Edited by yozmo, 22 July 2016 - 12:50.


#32
bARZOTE

bARZOTE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2008
Am gasit si pe carpati.org o stire referitor la asfaltare :

http://www.carpati.o...otalitate/4493/

#33
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Drumul este foarte bun, se poate ajunge fara probleme la Muntele Rosu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate