Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Sfecla de zahar

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Andule

Andule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2010

View Posttudorsasu, on 04 decembrie 2012 - 17:41, said:

Azi l-am intrebat pe un prieten care a pus sfecla de  zahar cu cat a iesit pe hectar si a zis ca media a fost de aproape 47 de tone.

in ce zona tudorsasu a tari e prietenul tau? intardevar a scos  o productie frumoasa,bravo

Edited by Andule, 05 December 2012 - 20:27.


#20
tudorsasu

tudorsasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.06.2011
Stam la granita Brasov-Covasna la 15 km de fabrica Bod.

#21
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View Posttudorsasu, on 06 decembrie 2012 - 08:43, said:

Stam la granita Brasov-Covasna la 15 km de fabrica Bod.
Esti aproape de mine.De unde mai exact daca nu e cu suparare?

#22
tudorsasu

tudorsasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.06.2011
Haghig langa Feldioara.

#23
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
eu sunt din BOD

#24
Andule

Andule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2010

View Postssf99bv, on 07 decembrie 2012 - 19:17, said:

eu sunt din BOD

pai tu esti chiar langa fabrica,tie usor cu sfecla;)

#25
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
da ai dreptate ,dar anul acesta am avut sfecla calamitata 95 / la suta......fabrica e la 3 km de mine

#26
tusaz

tusaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2014
Buna ziua. Anul acesta am infiintat si eu o cultura de sfecla acum doua zile.
Prin contract am luat de la fabrica samanta Maribo Flores, m-ar interesa daca cunoaste cineva acest soi?

#27
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

View Posttusaz, on 25 martie 2014 - 11:44, said:

Buna ziua. Anul acesta am infiintat si eu o cultura de sfecla acum doua zile.
Prin contract am luat de la fabrica samanta Maribo Flores, m-ar interesa daca cunoaste cineva acest soi?
E bun soiul ,cred ca e triplu tolerant.Cand au inceput sa aduca samanta din import de sfecla de zahar FZB prin anul 1997(daca nu ma insel) se numea Danisco,care e actualul Maribo.Erau trei soiuri pe vremea aceea si am scos la ha si 90 tone.

#28
tusaz

tusaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2014
Asta da productie , felicitari! Pentru mine e primul an cu sfecla, a inceput sa rasara si ieri am sropit cu Betanal Expert. Acum ploua abundent si s-a racit mult sper sa nu fie prea frig sa afecteze.

#29
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Ai stropit deja cu Betanal?Asa infestat era locul ?Vezi ca trebuie la prima stropire sa-i dai cu 1,5 litri pe hectar si doar Betanal.Apoi la celelalte doua tratamente in functie de evolutia buruienilor dai si cu alte erbicide.Eu as vrea sa stropesc ,daca ne lasa vremea saptamana asta.Posted Image.Stai linistit ca sfecla nu are nimic de la frig,ea e pretentioasa doar la seceta,iar Betanalul daca l-ai dat cand era vreme calda si a si tinut vremea si a facut efectul

Edited by ssf99bv, 12 April 2014 - 08:34.


#30
tusaz

tusaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2014
Da, la o parcela a iesit destul de mult sinapis arvensis si m-am gandit sa stropesc in stadiul de doua frunze. Betanalul am dat la caldura dupa masa si a doua zi a plouat, fara inghet pe timpul noptii. Am dat numai cu 1,2  litri pe hectar (prospect) sper sa fie de ajuns. Dupa 5 zile observ ca s-au oprit din crestere dar nu sant distruse. Seceta nu e deocamdata au cazut 40 mm ploaie zilele acesta. Am o intrebare la al doilea tratament Betanalul pot sa amestec cu ceva contra monocotiledoanelor Pantera de ex.?

#31
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Daca ai pir poti da linistit cu pantera,si in cazul in care apare buruieni cu frunza lata poti aplica si un lontrel in doza de 0,25 ml x doua stropiri.Toate erbicidele le poti amesteca.Si la ultima stropire ,a treia mai poti da si cu safari .

Edited by ssf99bv, 19 April 2014 - 14:14.


#32
ionutzus2803

ionutzus2803

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.04.2012
salutare...am si eu 50 ha de sfecla si am facut deja 3 tratamente cu betanal expert...problema ii alta ca rezerva de seminte din sol e fff mare si pe o parcela de 24ha am scapat niste loboda ,eram curios daca ati incercat combinatia safari+trend+venzar la loboda ....si pentru palamida si corunuti safari +trend +lontrel in doza din prospect...sincer imi e teama sa nu o afecteze

#33
tai2706

tai2706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2014
Detin 10 ha de teren si doresc sa cultiv sfecla de zahar. Daca inchei un contract cu o fabrica de zahar ce pot obtine pe baza acestui contract? Adica pe langa samanta ce mai primesc si cam cat ar costa toate cele dobandite prin contract

#34
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Esti in apropiere de vreo fabrica de zahar ?Te intreb pentru ca conteaza foarte mult faptul ce faci cu sfecla dupa ce o recoltezi.Daca ai posi bilitate poti duce tu sfecla la fabrica,iar de nu ,atunci trebuie sa inchiriezi auto pentru a o transporta.Fabrica iti poate asigura samanta de sfecla,erbicidul ,ingaramantul,iar apoi iti opreste datoria in toamna cand termini de predat sfecla la fabrica.

#35
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010
La Ludus, Tereos a asigurat samanta de sfecla gratuit. Un fermier, langa mine, s cultivat sfecla pe 16 ha. A folosit ingrasaminte complexe 700kg/ha, azotat pe vegetatie 200kg/ ha, 3 erbicidari + un tratament cercosporioza. Obligatoriu cultura premergatoare paioase. De preferat orz. Cultura premergatoare, orz, grau etc, iti da posibilitatea de a intra cu discul in miriste, ca apoi, dupa rasarirea buruienilor, sa poti interveni cu erbicid total. Astfel, la cultura sfeclei nu e necesara lupta cu buruienile. 3 erbicidari sunt suficiente, stiut fiind faptul ca se streseaza planta. Omul a scos 70 tone net/ ha.

Edited by cornel1111111, 07 December 2014 - 14:07.


#36
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008

View Postcornel1111111, on 07 decembrie 2014 - 14:05, said:

La Ludus, Tereos a asigurat samanta de sfecla gratuit. Un fermier, langa mine, s cultivat sfecla pe 16 ha. A folosit ingrasaminte complexe 700kg/ha, azotat pe vegetatie 200kg/ ha, 3 erbicidari + un tratament cercosporioza. Obligatoriu cultura premergatoare paioase. De preferat orz. Cultura premergatoare, orz, grau etc, iti da posibilitatea de a intra cu discul in miriste, ca apoi, dupa rasarirea buruienilor, sa poti interveni cu erbicid total. Astfel, la cultura sfeclei nu e necesara lupta cu buruienile. 3 erbicidari sunt suficiente, stiut fiind faptul ca se streseaza planta. Omul a scos 70 tone net/ ha.
Si cum a iesit cu fabrica, a predat, si-a luat banii, pierderi? Ma intereseaza ca si tata are in zona pamant si fabrica aia are o reputatie cam sifonata dpdv relatii cu fermierii, tatal meu cel putin are experiente neplacute cu ei, poate s-au schimbat intre timp.

Edited by beckk50, 11 December 2014 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate