Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Mic ghid de petrecere a vacantelor cu oferte de pe site-urile de reduceri

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

Pentru ca site-urile de reduceri cu plata online a unor vouchere capătă tot mai multi "adepti", m-am gândit să deschid un topic cu descrierea elementelor specifice ale unor astfel de oferte, în domeniul turismului.

Deocamdată voi vorbi doar despre ofertele din turismul intern, dar topicul acesta se poate extinde, eventual și în secțiunea de turism extern.

Ce au specific astfel de oferte: cel care dorește să achiziționeze un produs (inclusiv turistic) de pe un site de reduceri cu vouchere și cu plata acestuia online, are la dispoziție doar 2-3 zile pentru a face acest lucru.
Deci, spre deosebire de ofertele agențiilor de turism sau cele de pe site-uri specializate, în care poți achiziționa sau rezerva un pachet turistic pe o perioadă mai îndelungată (adică eu din luna februarie pot începe să caut o ofertă pentru concediul de la vară si sa o achiziționez până în preziua datei de plecare), pe site-urile de reduceri ofertele postate sunt valabile mult mai putin.

Este adevarat că unele oferte se pot repeta la anumite intervale de timp.

Alt element specific al acestor oferte este perioada în care se poate utiliza voucherul cumpărat pentru un anumit produs: ea este bine precizată în cadrul ofertei respective și este de obicei de o lună, rareori fiind cazurile în care un voucher cumpărat astăzi, de exemplu, se poate folosi peste 2-3 luni.
Ca regulă, înainte de a cumpara un voucher turistic ar fi indicat să sunati la respectiva pensiune să întrebați daca au locuri în perioda dorită de voi.

Si acum experiențele mele din acest domeniu.

In luna februarie am dat de o ofertă pe un site de reduceri si am rezervat o pensiune de 5 camere din statiunea Cheia, urmând să platim 180 de lei pe noapte, pentru toată vila.
Proprietarul (la care am sunat in prealabil) a spus ca nu este nevoie sa mai cumar voucherele si sa consider rezervarea gata facuta, in termenii ofertei respective și în perioada dorita de mine

Am stat acolo 4 nopti în săptămâna de după Pasti și am plătit în total 600 lei, pentru 3 camere ocupate de noi, pentru 4 nopti.

Condițiile acolo nu au fost nemaipomenite, dar nici nu era nevoie de mai mult.

Partea proasta a fost că, fată de momentul din februarie când noi ne-am înțeles să ocupam toată vila pentru 4 nopți, la începutul lui aprilie când am mai dat un telefon să mă conving ca nu a intervenit nici o modificare, am constatat că intevenise: dupa câțiva ani în care rezervările la această vila le facuse un domn (din altă localitate), acum schimbaseră persoana care trebuia să tină evidenta rezervarilor (cu o doamnă care locuia cu sotul ei, într-o cameră la respectiva pensiune), dar uitaseră să ne trecă și pe noi cu rezervarea făcută cu 2 luni înainte.
Asa că, pentru perioada dorită de noi apucasera să mai confirme cuiva o cameră pentru 2 nopti.
Totuși, ne-au reconfirmat rezervarea noastră pentru restul de camere rămase (noi nu am ocupat decât 3 camere din cele 5) și ne-au făcut o reducere fată de prețul convenit, de 180 de lei pe noapte, de aceea am ajuns să plătim în total 600 lei, în loc de 720 de lei.

Pentru urmatorul concediu, de la sfârșitul lui iulie, avem deja o rezervare, găsită tot pe site de reduceri, pentru o pensiune de 4 stele, cu o gramada de dotari si amenajari, unde vom plati doar 378 lei pe o camera, pentru 5 nopti.
In plus avem 50% reducere la pretul unui mic dejun luat acolo si de 20% la celelalte mese.

Cum atunci vom ocupa 2 camere, cu 4 persoane, începe să fie deja o reducere semnificativă.  

De menționat că pretul unei camere la pensiunea respectivă, asa cum este el trecut pe site-ul pensiunii este de 40 de euro pe noapte, iar micul dejun, în sistem bufet, deci ca la "all inclusive" este 20 de lei de persoană.

De remarcat că această ofertă a apărut din nou astăzi, după circa o lună de la oferta inițială, pe același site de reduceri.

Cam astea ar fi de spus deocamdată, dacă aveti întrebări sau completări sunt binevenite.

#2
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Eu am luat cu reducere pe Valea Prahovei la niste hoteluri dinainte cunoscute si a fost Ok, in sensul ca nu s-a facut vreo diferenta intre cei cu voucer si cei fara voucer.
Conditiile de cazare/masa au fost cele stiute si n-am avut surprize neplacute

Dar nu mai incurajez chestia cu voucerele de reduceri fiindca bagam in faliment agentiile de turism.
Spre deosebire de firmele de reduceri, agentiile de turism iti oferta sejururi diversificate si in mare parte VERIFICATE, deci aduc aduc plus-valoare.

Edited by julesverne86, 26 May 2012 - 13:48.


#3
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjulesverne86, on 26th May 2012, 14:47, said:

Dar nu mai incurajez chestia cu voucerele de reduceri fiindca bagam in faliment agentiile de turism.
Salut,

Eu vad utila partea cu site-urile de reduceri pentru cei nou intrati pe piata, nu pentru hotelurile cunoscute de pe Valea Prahovei (de altfel eu nici nu am vazut asemenea oferte de la hoteluri cunoscute pe site-urile de reduceri...).

Intr-adevar, la agentiile de turism gasesti numai oferte cum zici tu "verificate", dar pe mine ma intereseza si locatii noi, care isi pot face astfel promovare pe internet.

P.S.: Tocmai am cumparat un City Break la Paris, pentru luna noiembrie, printr-o agentie de turism, de pe un site de reduceri: am platit doar 302 euro, pentru 2 persoane. Include zbor dus-intors cu avionul si 3 zile cazare si mic dejun la un hotel din reteaua Best Western.
Deci si agentiile de turism aleg aceasta cale de promovare a produselor lor, prin intermediul site-urilor de reduceri !

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Majoritatea ofertelor de pe site-urile de reduceri, din categoria turism, sunt postate acolo de agentii de turism (sejururile in general).
Ca atare, poti sa-ti faci o idee despre preturi si daca-ti convin, iei legatura direct cu agentia apoi...

#5
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Da, dar ofertele sunt in cam false.

Uite, tocmai vizualizam una pentru plecare in Santorini de pe 10 iunie (un fel de last minute), 7 nopti cu avion inclus, taxe incluse, cazare la hotel 3 stele in Kamari, cu mic dejun  ---- la 450 euro / persoana. Hotelul respectiv este la 800 metri de plaja (zic ei) si pe Tripadvisor are un rating de medie.

Pai sa fiim seriosi, in aceasta perioada un astfel de sejur la 3 stele la Hotelurile Argo/Orion/Zephiros in Kamari cu mic dejun, costa 460 euro cu taxe incluse....
Am datele de pe site-urile agentiilor de turism fiindca chiar imi doresc un asemenea concediu.

Unde-i reducerea de 50% anuntata de agentie ?

Tot ce poate sa faca agentia este sa reduca din comisionul ei, nicidecum din suma ceruta de proprietarul hotelului. De obicei acesta vinde en-gross prin tour operatori, de la care cumpara apoi agentiile de turism, de la care cumparam apoi noi ca end-useri.

Poate treaba asta merge cu pensiunile din Romania, care actioneaza individual, sunt supuse concurentei acerbe si fac orice sa reziste pe piata supra-incarcata de oferte.
Cum spunea cineva mai sus, hotelurile consacrate nu-si fac publicitate pe site-urile de discounturi.

Zona Bran-Moeciu e plina de anunturi de vanzare a pensiunilor.

Edited by julesverne86, 02 June 2012 - 21:28.


#6
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjulesverne86, on 2nd June 2012, 22:20, said:

Da, dar ofertele sunt in cam false.

Uite, tocmai vizualizam una pentru plecare in Santorini de pe 10 iunie (un fel de last minute), 7 nopti cu avion inclus, taxe incluse, cazare la hotel 3 stele in Kamari, cu mic dejun  ---- la 450 euro / persoana. Hotelul respectiv este la 800 metri de plaja (zic ei) si pe Tripadvisor are un rating de medie.

Pai sa fiim seriosi, in aceasta perioada un astfel de sejur la 3 stele la Hotelurile Argo/Orion/Zephiros in Kamari cu mic dejun, costa 460 euro cu taxe incluse....
Am datele de pe site-urile agentiilor de turism fiindca chiar imi doresc un asemenea concediu.

Unde-i reducerea de 50% anuntata de agentie ?

Tot ce poate sa faca agentia este sa reduca din comisionul ei, nicidecum din suma ceruta de proprietarul hotelului. De obicei acesta vinde en-gross prin tour operatori, de la care cumpara apoi agentiile de turism, de la care cumparam apoi noi ca end-useri.

Poate treaba asta merge cu pensiunile din Romania, care actioneaza individual, sunt supuse concurentei acerbe si fac orice sa reziste pe piata supra-incarcata de oferte.
Cum spunea cineva mai sus, hotelurile consacrate nu-si fac publicitate pe site-urile de discounturi.

Zona Bran-Moeciu e plina de anunturi de vanzare a pensiunilor.

Salut,

Imi pare rau ca esti dezamagit de ofertele de turism de pe site-urile de reduceri.
Sunt multe oferte, este adevarat, ce trebuie sa facem fiecare dintre noi este sa le selectam !

Eu iti pot spune doar ce am ales eu (vezi mai sus): City Break la Paris, in luna noiembrie, pentru care am platit 302 euro, pentru 2 persoane. Include zbor dus-intors cu avionul (inclusiv taxe aeroport) si 3 zile cazare si mic dejun la un hotel din reteaua Best Western.

Eu zic ca am facut o afacere.

Am mai fost odata la Paris, pe cont propriu, atunci am luat din timp bilete ieftine la avion low-cost, dar apoi am pierdut o gramada de timp la documentarea pentru alegerea hotelului...
Pentru ca am mers si cu baiatul, la hotel am stat intr-un studio (de fapt 2 dormitoare separate) si am platit aproape 100 euro pe noapte.

Acum am avut totul "de-a gata", si biletele de avion si hotelul, am economisit si timpul cu alegerea hotelului.

Dupa ce ne intoarcem urmeaza sa va confirm daca a fost bine sau nu ca am ales aceasta oferta.

Edited by FlorinAndrei, 03 June 2012 - 06:22.


#7
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Salut,

City break-ul tau de 300 euro in doi suna foarte bine.
Numai cazarea te-ar fi costat cam 60-70 euro/noapte la Best Western.

Asteptam feedback.

Distractie placuta !

#8
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Pe site-urile de reduceri sunt niste pacaleli. Am lucrat in turism cativa ani buni si stiu cu ce se mananca. De ce mai apelati la agentii daca vreti sa mergeti undeva fara prea multi bani. Agentiile sunt doar pentru cei care nu au ce face cu banii.

La Paris, in perioada mentionata mai sus, la acelasi hotel, pentru 2 persoane cu avion cu tot nu trebuia sa iesi peste 240-250 de Euro. Asta fara agentie. Comisionul agentiei este diferenta pana la suma pe care ai platit-o, voucherul fiind o pacaleala.

Eu calatoresc destul de des fara astfel de promotii si agentii.
De exemplu am fost la Roma, avion + hotel 3 nopti cu 70 de euro/persoana. La Paris de vreo 3 ori cu maxim 110 Euro/persoana 3 nopti cu avionul. Asta pentru ca le iau din timp. De acum pentru octombrie sau noiembrie. Exact ce ati facut si voi.

Intrebarea este...unde e reducerea aplicata cu ajutorul site-urilor?

Edited by terner, 03 June 2012 - 12:31.


#9
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012

View Postterner, on 3rd June 2012, 02:29, said:

Pe site-urile de reduceri sunt niste pacaleli.
..........

Intrebarea este...unde e reducerea aplicata cu ajutorul site-urilor?

Da, si eu subscriu  :thumbup:

Eu fac o alta chestie: imi planific plecarea cu 3-4 luni inainte si caut bilete de avion ieftine pe net. Sunt multe site-uri care vand bilete on-line. Iar la fata locului te descurci de cazare sau poti sa o cauti tot pe net.

Dar atentie ca asta nu merge la toate destinatiile.

Attached Files



#10
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postterner, on 3rd June 2012, 13:29, said:

Intrebarea este...unde e reducerea aplicata cu ajutorul site-urilor?
Felicitarile mele !

Daca reusesti sa scoti asemena preturi pentru turism extern pe cont propriu, jos palaria.

Eu, pe de alta parte, o sa continui sa beneficiez de avantajele site-urilor de reduceri si pe alte "domenii": mase la restaurant cu 26 lei pentru 3 persoane, inchiriere teren tenis de camp cu 19 lei ora, etc.

Succes mai departe si voua.

#11
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012

View Postspam.spam, on 3rd June 2012, 23:58, said:

....

Eu, pe de alta parte, o sa continui sa beneficiez de avantajele site-urilor de reduceri si pe alte "domenii": mase la restaurant cu 26 lei pentru 3 persoane, inchiriere teren tenis de camp cu 19 lei ora, etc.

.....

Da, intr-adevar mesele la restaurant (cu reducere), alte servicii sunt Ok.
Dar vorbind strict de turism prin site-uri cu reduceri - nu e Ok.

#12
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjulesverne86, on 4th June 2012, 11:40, said:

Da, intr-adevar mesele la restaurant (cu reducere), alte servicii sunt Ok.
Dar vorbind strict de turism prin site-uri cu reduceri - nu e Ok.

Pana la urma care este parerea ta, totusi ???

Cea de mai sus, sau cea postata ieri:

"City break-ul tau de 300 euro in doi suna foarte bine.
Numai cazarea te-ar fi costat cam 60-70 euro/noapte la Best Western.
Asteptam feedback.
Distractie placuta !"

#13
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012
Hai ca acum m-am prins recitind titlul topicului deschis de tine. Tu lucrezi/colaborezi la un site de discounturi si cautai sa ne induci ceva incredere, asa-i ?
Ne scrii ghiduri?  :naughty:

Ca sa te linistesc, iata parerea mea:

1. Nu apelati site-urile de reduceri pentru excursii in afara tarii. In general ofertele sunt tzeapa.

2. Citybreak-ul tau de 300 euro (2 nopti) mi s-a parut Ok la inceput insa @terner, care a lucrat in domeniu, afirma ca se poate si mult mai ieftin.
Ca urmare, am cautat si am gasit oferte pentru Roma, 3 (trei) nopti la hotel 3 stele cu mic dejun, avion si taxe de aeroport, transfer incluse - la 245 euro / 2 persoane
Stiu, Roma nu e Paris sau Londra.

3. Confirm ca se poate mai ieftin mergand pe cont propriu (cumparand bilete de avion de pe net, gasind cazare la fata locului sau cumparand de pe net)

4. Reducerile la restanurante sunt ok.

Acum ai aflat opinia mea. La ce site de reduceri zici ca lucrezi?

Edited by julesverne86, 04 June 2012 - 20:19.


#14
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postjulesverne86, on 4th June 2012, 21:16, said:

La ce site de reduceri zici ca lucrezi?
Daca ai fi avut curiozitatea sa intri pe profilul meu si sa vezi ce postari am avut pe Softpedia ti-ai fi dat seama ca "esti in eroare"  :rolleyes:

Ca sa te scutesc de cautari, iti spun eu pe ce topicuri am intrat (sau le-am initiat) in ultima vreme:

Lista pensiuni construite cu fonduri Sapard

Aesenal Park din Orastie

Pesteri din Romania

http://forum.softped...m...&p=11125442

drum spre Sunny Beach

Multumit ?

#15
julesverne86

julesverne86

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.03.2012

View Postspam.spam, on 5th June 2012, 10:43, said:

.......

Multumit ?

NEmultumit si nu-ti inteleg atitudinea.
Hai sa incheiem discutia, ok?

#16
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Postjulesverne86, on 6th June 2012, 00:07, said:

NEmultumit si nu-ti inteleg atitudinea.
Hai sa incheiem discutia, ok?
Topicul a fost deschis la sugestia mea :)
Florin postase in alta parte despre cupoane de reduceri si i-am propus sa deschida topic nou.

Daca nu ai  o parere proprie mai bine taci din gura.
Intai zici ca e bun pretul, apoi te razgandesti.

Acu compari Roma cu Paris :)

Oricum si in Paris poti gasi preturi mai bune (mici). Totul depinde de zona, confort.

Eu astept sa vad daca Florin e multumit de conditii.

Edited by Bosley, 06 June 2012 - 13:59.


#17
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Va rog sa ramineti ontopic. Multumesc.

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,630
  • Înscris: 20.10.2006
Pentru servicii, gen masa la restaurante in calatorii sau altele sunt ok site-urile de reduceri, pentru transport folosesc doar trenu deci nu se pune, iar pentru cazare foarte slabe sanse sa ies mai ieftin decat cu cortu. Pana acum in cele 2-3 folosiri ale cupoanelor de reducere pentru servicii a fost ok de fiecare data. Ce nu prea imi place e treaba cu programarea ce e obligatorie la unele oferte.

Edited by LunaCrystal, 13 June 2012 - 04:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate