Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Peugeot 308 SW

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View PostTarzy, on 04 septembrie 2012 - 12:26, said:

total 6.903 Km, 6,1 litri la suta si 71 Km/h viteza medie.

Un pic mare consumul. Eu cu Cruze-ul, motor de 2.0 diesel, 150 cp, am scos pe ruta Tg. Mures-Bruxelles-Tg. Mures, un consum de 6.0 dupa CB si 6.2 dupa bonuri. Asta cu o viteza medie de 89.9 km/h.

Presupun ca masina ta are undeva in jur de 15000 km. Asa ca s-ar putea sa mai scada in timp.

#38
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Tarzy, nu te mai uita atat la consum, mergi sa-ti placa, 150Km/h e putin in DE, cu putin mai mult se merge in RO.
Cred ca de fapt menajezi masina.

#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostVladCatalin, on 04 septembrie 2012 - 23:12, said:

Un pic mare consumul. Eu cu Cruze-ul, motor de 2.0 diesel, 150 cp, am scos pe ruta Tg. Mures-Bruxelles-Tg. Mures, un consum de 6.0 dupa CB si 6.2 dupa bonuri. Asta cu o viteza medie de 89.9 km/h.

Presupun ca masina ta are undeva in jur de 15000 km. Asa ca s-ar putea sa mai scada in timp.

intradevar masina mea nu a ajuns la 15.000 Km dar nu mai are mult (sub 1.000).
Consumul de 6,1 a fost pentru tot concediu si a inclus drumul dus intors pana in tara (cu ocolire prin Berlin la dus) plus ceva frecangeala in tara plus un drum de Bulgaria .... nu am stat sa urmaresc la limita dar asa din avion consumurile ar fi ceva de genu:
- autostrada cu limita de viteza - cam 5 la suta;
- autostrada fara limita de viteza - 6,5 la suta;
- drumuri "europene" - 4,5 la suta
- oras - 8 la suta.


View PostSpeedo, on 05 septembrie 2012 - 00:12, said:

Tarzy, nu te mai uita atat la consum, mergi sa-ti placa, 150Km/h e putin in DE, cu putin mai mult se merge in RO.
Cred ca de fapt menajezi masina.

nu ma uit musai la consum, viteza de 150 Km/h e cea care imi asigura confortul si concentrarea, optime zic eu, la volan .... nu am de mers doar 2-300 Km ca sa-i dau talpa si in maxim 2 ore am ajuns ci trebuie sa-mi dozez resursele pentru a parcurge 2500 Km din care 700 sunt prin tara .... deci ceva mai obositor.


Asa de proba am mers si cu peste 170 Km/h ... dar nu e pentru cursa lunga.

PS: prin tara si eu merg tare (peste limitele legale) dar hai sa nu exageram sunt foarte putine locuri in care poti merge cu 150 Km/h fara a da dovada de inconstienta.

Edited by Tarzy, 05 September 2012 - 08:27.


#40
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ce turatie ai la 170-180Km/h?
Daca esti la 3.500 motorul este lejer.

Vara asta s-a mers foarte tare pe A2, in 1h 40min (mai putin in we) erai din casa in hotel in zona de nord a statiunii Mamaia, 236Km.

#41
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View PostVladCatalin, on 04 septembrie 2012 - 23:12, said:

Un pic mare consumul. Eu cu Cruze-ul, motor de 2.0 diesel, 150 cp, am scos pe ruta Tg. Mures-Bruxelles-Tg. Mures, un consum de 6.0 dupa CB si 6.2 dupa bonuri. Asta cu o viteza medie de 89.9 km/h.

Presupun ca masina ta are undeva in jur de 15000 km. Asa ca s-ar putea sa mai scada in timp.

308-ul e greu, tată. Ăla break nu mai zic. 110 kile în plus față de Cruze.

Au băgat la material în ele de le-a luat naiba pt. rezultate bune la E-NCAP.

Edited by Pejeu, 05 September 2012 - 10:00.


#42
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostSpeedo, on 05 septembrie 2012 - 09:03, said:

Ce turatie ai la 170-180Km/h?
Daca esti la 3.500 motorul este lejer.

Vara asta s-a mers foarte tare pe A2, in 1h 40min (mai putin in we) erai din casa in hotel in zona de nord a statiunii Mamaia, 236Km.

pana in 4000 sigur
nu pentru motor imi fac eu probleme ... ci pentru restul drumului care imi ramane de facut. 2 ore de condus "extrem" se resimt mai mult decat 5-6 de condus relaxat, cel putin in cazul meu.

Nu compara situatia in care ai de mers un drum de 2-300 Km si apoi ajungi la destinatie cu cea in care ai de facut peste 2200 ... trebuie sa-ti conservi energia .... sau eu cel putin asa gandesc.
Prin tara imi perimteam si eu astfel de arogante in care sa-i dau in goarna grupa mare .... gen Bucuresti - Galati in mai putin de 2 ore (si asta cu Loganul) dar e cu totul si cu totul altceva.

#43
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sa lasam disputele de consum/viteza.

Te-ai gandit sa-ti iei un Peugeot Planet System, PPS?

#44
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
nope .... masina are garantie pentru 2 ani .... in care nu am de gand sa fac nici o alta interventie .... dupa cei 2 ani .... mai vedem

#45
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View PostTarzy, on 05 septembrie 2012 - 08:23, said:

intradevar masina mea nu a ajuns la 15.000 Km dar nu mai are mult (sub 1.000).
Consumul de 6,1 a fost pentru tot concediu

Era doar o constatare cu consumul, ca e apropiat de cel avut cu Cruze-ul.

In fond, cel care trebuie sa fie multumit de consum e Tarzy. Restul nu conteaza.

Sa o stapanesti sanatos in continuare!

#46
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
marti am programare pentru revizia de 20.000 ... am doar 18.000 si ceva dar urmeaza un drum in tara si depaseam cu minim 3.000 asa ca mai bine ceva mai devreme.

Am avut ocazia sa trec pe digul Afsluitdijk, are peste 32 de Km si chiar interesant de parcu

Attached Files


Edited by Tarzy, 28 September 2012 - 23:26.


#47
ro_arian

ro_arian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.01.2011
Salut, ce se mai aude de 308'ul tau? Ma roade ideea sa merg in franta in martie/aprilie sa-mi cumpar si eu un SW sau Hatchback neaparat panoramic si orice sfat e binevenit. Utilizare mai mult pentru Bucuresti, dar cu siguranta si iesiri la drum lung. Tu esti multumit per ansamblu de cat te-ai folosit de ea si bani bagati in ea pana acum?

#48
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai .... se aude numai de bine

acum ma indrept vijelios spre 30.000 Km si slava domnului pana acum nici o problema, ii pun motorina, lichid de parbriz si-o scot la plimbare

Cu anvelopele de iarna a sarit un pic consumul, in oras (Bruxelles in afara orelor de varf mult mai lejer decat Bucurestiul) cam 7 la suta iar in afara (autostrada cu maxim 130 km/h) cam 6,5 la suta pe cc.

pun si-o poza din una din putinele zile cand pe aici a fost zapada

pana acum masina se prezinta foarte oki sper sa o tina tot asa mini inca 5 ani cat am de gand sa o tin

Attached Files


Edited by Tarzy, 09 February 2013 - 11:24.


#49
ro_arian

ro_arian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.01.2011
Ma bucur ca se tine bine, din pacate bugetul meu nu e suficient de mare pentru un model >2011 care detine upgrade, dar ma pot incadra pentru modele din 2010 cu suficiente dotari (proiectoare, dubla clima), apropo, ai avut vre-o problema cu acestea? Proiectoarele rezista la pietricele? Sistemul de clima ti-a facut vre-o problema?

#50
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View PostTarzy, on 09 februarie 2013 - 11:19, said:

pai .... se aude numai de bine

acum ma indrept vijelios spre 30.000 Km si slava domnului pana acum nici o problema, ii pun motorina, lichid de parbriz si-o scot la plimbare

Cu anvelopele de iarna a sarit un pic consumul, in oras (Bruxelles in afara orelor de varf mult mai lejer decat Bucurestiul) cam 7 la suta iar in afara (autostrada cu maxim 130 km/h) cam 6,5 la suta pe cc.

pun si-o poza din una din putinele zile cand pe aici a fost zapada

pana acum masina se prezinta foarte oki sper sa o tina tot asa mini inca 5 ani cat am de gand sa o tin
II dai 130 km/h cu asa ceva? Pur si simplu la orice denivelare infima de autostrada ,masina nu reusea sa treaca peste ele fara ca puntea spate sa nu miste masina in stanga si dreapta. Era modelul 308 hatch 1.6 diesel  jante 17, totusi mi-a lasat o impresie negativa . Modelul acesta tot asa se comporta la viteze peste 130?

Edited by CorneliuRos, 09 February 2013 - 15:22.


#51
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostCorneliuRos, on 09 februarie 2013 - 15:17, said:

II dai 130 km/h cu asa ceva? Pur si simplu la orice denivelare infima de autostrada ,masina nu reusea sa treaca peste ele fara ca puntea spate sa nu miste masina in stanga si dreapta. Era modelul 308 hatch 1.6 diesel  jante 17, totusi mi-a lasat o impresie negativa . Modelul acesta tot asa se comporta la viteze peste 130?


hmmm .... hai sa nu exageram

pe autostrada nu am avut niciodata probleme, si de mers merg cat de tare se poate dar nu sar mult limitele legale (10-15 km peste limita), oricum in Germania o tin curent in 150-160 Km/h si se aseaza bine la drum

dar asa cum am mai precizat pe serpentine stranse (gen Dealul Negru, Transfaragrasn, etc) la abordarea mai in forta sare de fund ....

@ro_arian - pana acum in afara de cotiera care gliseaza cand ti-e lumea mai larga nu am avut nici un fel de problema
Pe drumuri unde sa fie pericol de aruncat pietre nu prea am circulat .... dar oricum spoilerul fata e plin de punctulete si zgarieturi ..... e din plastic iar vopseaua foarte sensibila, pana acum nu am avut probleme la proiectoare sau alt corpuri de iluminat cu toate ca si eu ma uit circumspect la ele ..... ca ofera multa suprafata de contacte

a .... si-am mai avut o problema, care nu tine insa de masina, parcata undeva in burcul Bruxellului la cca 200 m de Parlamentul European si intr-o zona plina de ambasade si reprezentante straine cineva a gasit de cuvinta sa sparga gemultul mic de la usa fata dreapta, sa deschida masina (cand deschizi o usa se descuie toata inclusiv haionul) sa ignore sarsanaua cu echipamentul de sala al sotiei lasat pe bancheta spate si sa plece cu o geanta de laptop lasata in portbagaj. Cred ca a fost relativ dezamagit de faptul ca in aceea geanat eu tineam sufa, cablurile de curent, coarba de roti si alte nimicuri pe care eu le consideram necesare sa le am la indemana Posted Image)
Rahatul ala de gemulet a costat 320 Euro .... noroc ca aici asigurarile functioneaza prompt si a 2-a zi desi era sambata la ora 10.00 aveam gemuletul inlocuit.
De atunci in masina nu mai ramane nimic la vedere (sarsanuaua era branduita cu nu mai stiu ce firma de renume), am fost preveniti de acest aspect dar deh asa-i omul pana nu o pateste nu invata.
Afacerea asta m-a costat 15 Euro ca a trebuit musai sa cumpar alta coarba de roti (coarba originala a masinii nu merge la jantele de otel)

Edited by Tarzy, 10 February 2013 - 10:19.


#52
ro_arian

ro_arian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.01.2011
:))) Asta e tare, daca era un hot roman era mai grav. Asa ai avut noroc cu un novice. Ma intreb cum a reactionat cand a vazut surpriza din geanta. :)))))
Voiam sa te mai intreb de sistemul panoramic. Esti multumit de el? Pe mine doar din poze si prezentari m-a convins. Merita sa-l ai? Sau e doar sa fie acolo si il folosesti rar. Eu visez la 308 Hatchback panoramic, dar cel mai ieftin la noi e 7000, iar de dus dupa el in franta cu 4000e in buzunar cu tot cu drum, nu gasesc nimic bun. Dar am gasit la noi Break cu 4500e 2010 si ar fi alta treaba. M-as risca sa-l iau.

#53
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai de unde sa stiu ce natie era hotul? poate ca a fost chiar roman, si de ce sa fi fost novice? crezi ca unul profi ar fi verificat geanta inainte sa plece cu ea?

pe aici cica se intampla frecvent astfel de chestii si de aceea oamenii sunt obisnuiti sa nu riste si nu lasa nimic la vedere, apoi si politia aici parca e degeaba .... sunt vre-o 4 tipuri de politisti si patruleaza in toate modurile (inclusiv calare) dar in afara de dat amenzi pentru parcare (ca depasesti termenul, ca ai parcat cu un cm peste linie, ca etc) nu cred ca stiu si altceva.

despre tavanul panoramic .... eu nu l-am vrut in mod special dar in Belgia toate 308sw il au implicit (exceptie versiunea de baza), acum ca-l am il gasesc foarte simpatic, mai toata lumea care intra in masina e impresionata, etc
Ca si sofer nu-l "simti" prea mult, dar ca si pasager in spate este spectaculos .... mai ales noaptea cu cer senin, sau pe la munte, etc
Nu stiu insa ce sa-ti spun ca si fiabilitate in timp ..... sfatul meu sa intrii pe forumul de marca si sa intrebi acolo
Oricum lka modelul meu au cam spart ceva caramizi in piept cum ca ar fi sistem mai nou, mai revolutionar, mai etc decat ce era pana in 2011 .... eu sincer in afara ca e mai mare nu am vazut alte diferente :)

#54
FerencL

FerencL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.10.2012
buna, cum ti s-a parut , ce experiente ai avut cu plafonul panoramic in caz de grindina sau ploaie torentiala? e zgomot mai mare - pericol de spargere?
daca ai putea sa-mi spui daca plafonul culiseaza / se deschide sau e fix ca la Nissan qashqai?
merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate