Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Casa mea, unde?:)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
Salutare!

M-am facut baiet mare si caut acum sa imbogatesc o banca printr-un credit pe mii de ani, iar eu in schimb sa primesc o casa. So, daca va incumetati dragi colegi forumisti sa-mi raspundeti cu un sfat la urmatoarele intrebari:

1. Pentru ca doresc sa simt ca stau la casa, adica sa ies din casa in curtea mea, cat statiu minim am nevoie? (ma gandeam la > 400 mp)
2. Bucuresti, Voluntari, Popesti Leordeni, Pantelimon. Cu Bucurestiul glumesc, nu am bani pentru metropola, deci dintre restul de comune/orase care s-ar merita?
3. Casa noua sau doar un petic de pamant?
4. Care e treaba cu hotii prin aceste localitati? Sa-mi cumpar pusca, politist sau pun gard electric, sau ca in filmele americane doar un gard viu?
5. Vine iarna si din pacate vine an de an, deci care stiti cat costa gazul iarna, si alte cheltuieli?
6. Cum se circula iarna prin aceste comune daca ninge de exemplu doua zile continuu?
7. Merita sa investesc in energie alternativa? Exista ceva reduceri de la guvern? ( primul panoul fotovoltaic?)

Ps: Daca aveti sfaturi sa-mi oferiti, va multumesc!

#2
h48hda

h48hda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 12.04.2011
Buna,
Iti descriu situatia imobiliara cu datele din zona in care locuiesc eu (la tara si in plus la peste 50 km de orase importante)

1. Obtii 1000 mp cu max 10000 lei (la strada principala)(trebuie sa cauti cateva luni de zile, nu gasesti imediat)
2. tu alegi
3. Casa noua (o faci dupa planul tau) (poti sa cumperi eventual in pretul terenului si o casa veche batranesca pe care o demolezi)
4. Daca locuiesti in ea, nu este doar o casa de vacanta nu se pune problema. (oricum si incelalalt caz riscul este f. mic)
5. Incalzire cu lemne 1000 lei/iarna aprox.
6. la strada principala nu sunt probleme
7. da

#3
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Merita la curte, dar daca vrei credit ai 2 optiuni mari si late:
1. Prima Coasa = NUMAI cumparat casa si teren, apoi te apuci de modificari etc
2. Credit ipotecar clasic - greu de obtinut o suma similara (trebuie venituri legale mari) - ca sa poti construi pe credit (musai firma sau sub o forma legala ca sa poti avea relatia cu banca).

Daca e prima varianta, atunci cauta sa cumperi o casa cat de cat mai noua, preferabil la rosu, la care macar vezi cat de cat ce s-a facut si cum, apoi o finisezi, dar cu credite mici de nevoi personale, luate pe rand, cu picatura ...

#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1. Eu as spune min 500mp. Indiferent car va fi solicita CU (certificat de urbanism) pentru informare ca sa nu ai surprize ca trebuie sa te retragi cu gardul inca 1-2 m si astfel mai pierzi ceva mp.
2 + 4 . Greu de spus, mergi, vezi si..... unde te trage ata. Pantelimonul  cica sta cel mai prost la cap. hoti/spargeri dar un contract cu o firma de paza face minuni. De ce nu iei in calcul si Cernica, Branesti? zona depinde si de buget.
3. Pamant sau o casa facuta de cineva pt uz propriu, NU samsari  :nonobad:
5. Citeste si primele subiecte de aici:
http://forum.softped...p?showforum=529
6. Daca nu iti faci casa in camp e ok, se circula.
7. Exista casa verde pt panouri solare.

Citeste cateva jurnale si vezi daca mai ai chef sa te apuci de casa, daca da, atentie mare ce teren cumperi.

Bafta,

#5
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
NU Voluntari!
Terenuri scumpe, nu exista apa curenta, multe strazi neasfaltate, stai foarte mult dupa acte la primarie sau nu le primesti decat cu multe interventii si atentii. In afara de asta taxele si impozitele sint muuuult mai mari ca in Bucuresti. Atat la case cat si la apartamente. Au taxe "speciale" care exista numai aici si care sint destul de mari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate