Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie pe un teren strabatut partial de o viitoare autostrada

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
As dori sa aflu si eu cum sa pozitionez o prima constructie pe un teren de 10.000 mp, in functie de un proiect care exista (cred) la primarie si care prevede ca pe o portiune a terenului meu va trece viitoarea autostrada Bucuresti-Giurgiu.
Pot cumva afla pe internet pozitia viitoarei autostrazi (o harta ceva), fara a fi nevoita sa solicit Certificat de Urbanism?

De ce nu as cere acum CU: pentru ca nu stiu daca pot planifica o constructie in urmatoarele "24 luni", asta ar depinde chiar de autostrada si nu numai (necesita dezmembrare si parcelare), iar CU presupune niste eforturi (inclusiv cel financiar).
Din ce am gasit AICI referitor la "Taxa de eliberare", nu imi pot da seama care categorie de pret mi se potriveste, deoarece toate variantele incep cu "pentru o constructie...", iar pe cerere la scopul solicitarii CU eu as bifa varianta "Pentru notariat - dezmembrari, parcelari" si nu "Constructie".

De ce ma intereseaza acum asta: pentru a sti daca merita pastrat terenul sau vandut.

Mentionez ca terenul are 35x290 m si ar fi aproape imposibil sa nu fie partial taiat de autostrada. Mai stie cineva ceva, se mai face?
Si daca da, ce sume se mai dau la exproprieri (pe metru patrat) ?

Simt ca ma invart intr-un cerc si nu stiu de unde sa apuc problema.
Tare bucuroasa as fi daca ar fi cineva in masura sa-mi dea vreun sfat.
Daca cineva are deja teren cu un CU cu acea autostrada in zona Selgros-Real Berceni,  tare m-ar ajuta un PDF, o poza sau un scan.

#2
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008
Nu poti solicita CU doar pentru informare, intr-o prima instanta ? Nu e atat de scump, din cate stiu.
Cauta sa preiei informatii din acte normative actualizate - valabile astazi, cu toate modificarile incluse ( precizare nr/ data ), de pe website-ul primariei/ institutii publice/ oficiale. Pe internet circula multe informatii care nu mai sunt de actualitate.
Oricum, exista si o multime de avize/ studii/ aprobari necesare, prevazute in CU ( trebuie obtinute pentru a sti care e situatia reala/ legala ).
CU este important, pentru ca se poate merge in instanta cu el, daca, fiind obtinute toate actele prevazute in CU, apar probleme ulterior ( ex: refuzul eliberarii Autorizatiei de constructie ).

Restul sunt vorbe.
Asa ca eu cred ca merita sa investesti ceva bani pentru a avea informatii sigure/ legale. Sau poti consulta experti/ consultanti/ avocati specializati.

PS Sunt oameni care s-au calicit la cateva sute de Euro si au pierdut zeci sau sute de mii de Euro.

#3
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Ce comstructie vrei sa ridici?

#4
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 vacantamijlocie, on 30th April 2012, 08:13, said:

As fi vrut pe moment sa vad doar acea autostrada, dar daca ma gandesc bine, mare dreptate ai.
Voi merge sa iau si eu un CU, care inteleg ca este necesar inclusiv pentru imprejmuire.
Un CU arata ca AICI, iar la scopul emiterii mi se pare ca pot bifa simultan punctele 1.d.Imprejmuiri... dar si 2.Operatiuni notariale (vanzari, dezmembrari, parcelari, succesiuni).

Referitor la pret, ma speriasem, dar se pare ca e o greseala AICI (au lasat un "mp" la urma, ma miram eu sa fi costat de exemplu CU pentru un teren de 500 mp : 8 lei/mp x 500 mp = 4000 lei, cand se pare ca taxa corecta pentru 500 mp este doar 8 lei). Desi asa parca e prea ieftin. Pentru 10.000 m-ar costa 102 lei, ceea ce este ok, daca am calculat bine.

Cineva imi spunea ca as putea sa vad proiectul autostrazii pe P.U.G. de pe site-ul PRIMARIA MUNICIPIULUI BUCURESTI, dar eu nu reusesc mai departe.

 barbarian, on 30th April 2012, 10:08, said:

Ce comstructie vrei sa ridici?
Vreau sa parcelez si sa vand parcele (nu stiu daca mai multe si mai mici sau invers), iar pentru parcela mea vreau sa ridic o constructie de locuinta (trebuie vazut in CU cate nivele permite terenul, desi pamantul pare ok).

#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 claudia2008, on 30th April 2012, 16:11, said:

Vreau sa parcelez si sa vand parcele (nu stiu daca mai multe si mai mici sau invers), iar pentru parcela mea vreau sa ridic o constructie de locuinta (trebuie vazut in CU cate nivele permite terenul, desi pamantul pare ok).

Cu potentiala autostrada pe terenul tau, tu vrei sa parcelezi si sa mai si vinzi ceva? Esti FOARTE optimista inseamna!

Edited by CristiALF, 04 May 2012 - 12:14.


#6
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 CristiALF, on 4th May 2012, 13:14, said:

Astept mai intai un Certificat de Urbanism sa vad ce spun ei.
Pe zonele unde va trece autostrada nu voi investi nimic (nici nu cred ca m-ar lasa ei), astept recompensa lor.
Se pare din hartile PUG (pe care in final am reusit sa le vizualizez cu un program Free DWG Viewer 7.1) ca nu-mi vor afecta o mare parte din teren, plus ca visez sa ne construim si noi acolo.

PS: Multumesc inca odata pentru informatiile date prin pm despre intarusare.

Inca o intrebare ON-TOPIC pentru oricine cunoaste acest lucru:
Dupa ce fac CU: voi face intarusare, apoi parcelare, apoi drum de servitute, apoi iar cadastru, apoi iar intarusare ?
Asta e ordinea corecta ?

#7
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
la o simpla cautare dupa "limite de protectie categorii de drumuri", printe rezultate se numara si "ORDONANȚĂ nr.43 din 28 august 1997 privind regimul juridic al drumurilor", care zice ca

B) Zonele de protecție sunt cuprinse între marginile exterioare ale zonelor de siguranță și marginile zonei drumului, delimitat conform tabelului următor:

________________________________________________________________________________

Categoria                          Autostrăzi             Drumuri            Drumuri            Drumuri
drumului                           naționale județene comunale
________________________________________________________________________________

Distanța de
la axul drumului
până la marginea    50 22 20 18
exterioară a
zonei drumului (m)
________________________________________________________________________________



asadar:
- "Dupa ce fac CU: voi face intarusare, apoi parcelare, apoi drum de servitute, apoi iar cadastru, apoi iar intarusare ?" - NU
- dupa ce soliciti CU, in mod cert ti se va cere intocmirea unui PUZ, fara PUZ nu ai voie sa faci parcelare (rog amatorii de comentarii fara cunostinte de baza , sa se abtina, deoarece LEGEA nu te lasa sa faci parcelare dupa cum crezi tu de cuviinta, ci se face pe baza unui PUZ)
- in PUZ se va stabili terenul afectat de aceasta limita de protectie, se vor stabili accese, drum colector , drumur de servitute, intersectii cu alte drumuri cu caracter local
- dupa aprobarea PUZ-ului ai voie sa faci dezmembrare si intarusare

DACA ti se aproba PUZ-ul poti vinde parcelele si sa iti construiesti casa mult visata. poti vinde si fara PUZ, dar e riscant, daca nu ti se aproba, sau se aproba cu conditii pe care nu le mai poti indeplini

Edited by bully-mac, 04 May 2012 - 14:00.


#8
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 24.12.2011
Cred ca e de cosmar sa ai o casa in apropierea autostrazii.

Daca-mi fac casa, vreau sa fie cat mai departe de poluare, praf, zgomot, intr-o padurice sau pe un camp cu floricele!

#9
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 bully-mac, on 4th May 2012, 14:58, said:

DACA ti se aproba PUZ-ul poti vinde parcelele si sa iti construiesti casa mult visata. poti vinde si fara PUZ, dar e riscant, daca nu ti se aproba, sau se aproba cu conditii pe care nu le mai poti indeplini
Multumesc mult.
La ce fel de contitii de neindeplinit te referi?
Pana sa vand sau sa parcelez, vreau sa dezmembrez terenul casei mele de al varului meu (vom construi simultan).
Si nu mi-e clar, cum sa completez cererea de CU: bifand simultan si 1.1.a Lucrari de construire ... sau pentru inceput doar 2.Opertiuni notariale privind ... dezmembrari/parcelari ?


 _Thomas_, on 4th May 2012, 15:00, said:

Cred ca e de cosmar sa ai o casa in apropierea autostrazii.
Asa este, asta daca se va mai construi vreodata acel proiect de autostrada Bucuresti-Giurgiu. Speranta mea este sa avem cel putin 250 m distanta de autostrada, nu prea se intelege bine din PUG.
Oricum voi reveni cu rezultatul CU peste vreo luna, daca au obligatia sa-l emita in 30 zile.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am un coleg care sta in domus still si tocmai ce-a aflat ca ii trece autostrada buc - ploiesti la 50m de casa
scapase si el de avioane acum a dat de dracu

nu prea e de trait langa autostrada
eu stau la >3km de una, si noaptea cand e f liniste pot spune ca aud fasaitul masinilor - e pe terasa
iar tot noaptea se aud "liniutzele" celor cu motoare ...

#11
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 MembruAnonim, on 5th May 2012, 06:54, said:

Colegului cred ca oricum ii va fi mai bine decat cu avioane. Dar pentru mine este o veste proasta ceea ce spui. Sigur stai la 3km? Mai exact unde?
Nu poti face un panou din acela enorm?

Inseamna ca ar trebui sa-mi doresc sa aiba nevoie de cati mai multi mp de la mine.
Cat mai ofera statul la exproprieri? Parca au facut o lege astfel ca omul sa nu poata negocia, pentru a nu dura exproprierile (in instanta).
As putea cumpara in alta parte, dar sa vedem. Plus ca eu cred ca in urmatorii 20 ani nu se vor apuca de autostrada, poate intre timp renunta.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cred ca ai face bine sa te duci langa o autostrada si sa stai 15-20 min sa vezi ce zgomot face o autostrada folosita. stiu ca in medie este peste 60 db... sper ca nu ma insel.
si dupa aia sa te gandesti ca ca asta auzi 12 ore/zi 365 zile/an la maxim si noaptea sa zicem la jumate

un avion trecea cam la o ora si era deja in aer... autostrada iti trece pe langa casa

iar eu stau la ~3 km (hai 2,5), in cernica ; nu ma intelege gresit, seara cand orasul se linisteste -uneori - la masinile f zgomotoase - se aude un fashait in departare f usor dar in linistea de la mine si cand latra un caine de la 1 km il aud... si cand trece cate unul cu motorul turat se aude putin mai tare. ziua nu se aude nimic... poate gresesc eu

Edited by MembruAnonim, 05 May 2012 - 21:45.


#13
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 MembruAnonim, on 5th May 2012, 22:43, said:

Voi merge sa testez. Dar stiu ca strainii au panouri care mentin linistea langa autostrazi. N-ar merita sa ne platim un astfel de panou?
Iar tu ai geamurile (sau terasa) de unde auzi autostrada directionate catre autostrada?

Pana nu se va pronunta Primaria, nu stiu ce sa spun. Daca e de rau, ma gandesc ca terenul ar putea fi folosit in scop comercial (benzinarie) sau industrial (de mine sau de un eventual cumparator), caz in care ar trebui sa ma orientez sa cumpar teren in alta parte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate