Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3380 replies to this topic

#1657
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Grila TV e oricum in mare parte la liber si merge fara cartela pe orice televizor sau receiver DVB-C.

Si ONT-ul meu (model vechi fara Wi-Fi si cu port CATV) are 4 porturi UTP dar e folosit in bridge doar 1 din care pleaca in routerul meu personal. Celelalte 3 porturi sunt folosite pe casa scarii la blocuri pentru mai multe apartamente (cu 2 switch-uri pe o scara de 4 etaje de exemplu) in cazul FTTB, noi avem ceea ce se numeste FTTH.

Singura problema pe care o vad eu este lipsa portului CATV si necesitatea a inca 1 aparat pentru televiziune, in rest chiar daca aveai 4 porturi la ONT, tot 1 foloseai pentru bridge catre routerul tau.

#1658
KingOfSouls01

KingOfSouls01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.12.2017
Cred ca a fost o problema la site-ul lor (RCS-RDS.ro) intradevar nu mai arata ca e infrastructura peste tot acum arată doar acolo unde e băgat.
Pai asta nu-i corect acum arata peste tot dupaia scot afara păcălesc clienții cred ca au "zăpăcit" mulți clienți !!!

#1659
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Buna ziua.
Am cateva nelamuri legate de serviciile RDS.
De curand au bagat fibra pe rural si au venit cu oferta
Sunt abonat UPC si Digi satelit si va intreb daca merita sa trec  pe cablu.
Asadar Popular Digital 24 lei si Internet 300 ftth la 15 lei deci 39 lei lunar redus 50% primul an
Acum decurg cateva intrebari vis a vis de upc
Calitatea TV e ok? Pe aria UPC zic ca nu
Avand 3 tv cu tuner dvb-c pot sa aleg pachetul analogic si sa vad tot ce e digital?
In CC mi-a zis ca nu voi vedea decat grila analogic . Nu se poate din ont ?
Netul de 300 sunt zvonuri ca ar merge doar cu 50 maxim.
Gigabitul nu ma intereseaza.
Pareri dragi colegi
Apropo si in ultimele 6 luni platesc taxa de reziliere upc?

#1660
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
RCS&RDS a ajuns cu fibra optică în casele a 5 milioane de români

Rețeaua de fibră optică a RCS&RDS, unul dintre liderii locali ai pieței de telecomunicații, deservea aproximativ 5 milioane de locuințe la finele anului trecut, de la 4,7 milioane în 2016, reiese din cifrele anunțate de grupul controlat de Zoltan Teszari. “Rețeaua noastră de utilizatori rezidențiali și business acoperă, în plus față de capitala București, toate cele 41 reședințe de județ și numeroase orașe mai mici. Rețeaua noastră de fibră din România deservea un total de aproximativ 5,0 milioane de locuințe la 31 decembrie 2017. Deservim clienții business din toate județele și orașele mari din România”, se spune în raport.

În România, grupul RCS&RDS are o rețea backbone interurbană de aproximativ 25.000 de kilometri, cu 3.000 de kilometri mai mult față de 2016.

https://www.profit.r...romani-17982280

#1661
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007

 Mirel_85, on 14 martie 2018 - 10:42, said:

Doar ce am luat tabloul si l-am testat si e destul de maricel, imi intra si spliter si prize si in loc de ONT am testat cu un ruter obisnuit de 15x20 cm si e OK.
Îmi poți spune,posta o poză,posta un link,cu ce fel de tablou/cutie ai cumpărat?
Mă interesează și pe mine o cutie de pus pe hol lângă tabloul de siguranțe (Comtec),ceva aspectuos, eventual cu ușiță din  sticlă fumurie în față.În ea trebuie să încapă un ONT Huawei 8240 și un router(cu Wi-Fi) plus alimentatoarele lor(cu prize cu tot).
Orice idee e binevenita.

Edited by bits, 23 March 2018 - 10:29.


#1662
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Aspectoasa nu prea e cutia, bine depinde de gusturi si oricum cat de aspectoasa poate fi o cutie butucanaosa plina de sigurante sau de componente retelistica. Eu cred ca o voi integra, masca ulterior intr-un cuier de hol.

Eu am luat de aici dupa care atunci cand mi-a sosit am facut proba cu ce am avut la indemana prin casa, doua routere, un spliter TV si o priza tripla. Au intrat toate dar cam la limita, si asta fara cabluri de retea si de tv si mufe si alimentatoare asa ca i-am facut retur si am luat dimeniunea urmatoare ca marime de aici.

Ulterior am vazut in "sat" la mine doua masini Digi parcate, si soferi care stateau la o mica barfa, m-am bagat in seama si mi-au aratat aparatele. Unul este cam cat un router obisnuit sa zic 15x20 cm cel in care vine fibra optica si altul este cam jumate ca dimensiune, din care pleaca TV-ul. Pe langa astea mi-au spus ca mai am nevoie de un spliter TV sau amplificator (in functie de lungimea cablurilor si numarul lor) si de alt router normal PPPoE din care vine semnal de la ONT si pleaca pin casa, deci 4 "aparate"  si 3 sau 4 prize in functie daca ai spliter sau amplificator. In urma acestora am constatat ca am procedat bine cand am dat retur la prima cutie si am luat una mai mare.

Edited by Mirel_85, 23 March 2018 - 15:16.


#1663
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Cutia aia de plastic nu pare să aibă nicio aerisire, caz în care este o idee nefericită!

#1664
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 11.01.2007
Se pot practica găuri,sau chiar monta coolere la nevoie.

#1665
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Așa da! :)

Coolere nu dar găurile, de ventilație corespunzătoare, sunt necesare!

Edited by DieselCRDI, 23 March 2018 - 19:51.


#1666
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Da, asta si eu am observat, ca nu este aerisita, dar se rezolva cu 3-4 gauri pe fiecare parte.

Edited by Mirel_85, 23 March 2018 - 21:24.


#1667
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
uite cum amagesc cei de la RDS,dupa ce am semnat un contract de furnizare in data de 23-01-2018 si multe telefoane azi pe pagina de facebook imi raspund "Situatia dvs. a fost tratata in baza sesizarii cu numarul 2445921511 si din pacate distanta este foarte mare de retea si ne este imposibil de tras fibra optica pana la locatie.
Contractul va fi anulat."

#1668
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam de distanta aproximezi tu ca e pana la tine de la ODB-ul RDS?

#1669
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
cam 300m(distanta intre 6 stalpi) ,nu e nici o cutie e lasat doar o bucla la fibra,unde ar putea pune cutia.

Edited by flowersf, 30 March 2018 - 16:09.


#1670
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La 300 metri te pot conecta fara griji, insa daca nu exista ODB atunci fibra poate nu e pentru rezidential (sau stii tu sigur ca e?).

#1671
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
e fibra ce duce in satul vecin,cand au montat au lasat o bucla langa strada.

#1672
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Te duci la primar si il rogi frumos sa te ajute

#1673
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
nu cred ca ma ajuta ceva daca merg la primar.primaru nu e patronul RDS

#1674
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Nu e patronul rds da nici rds nu intinde cabluri pt ca asa vrea. Nu te astepta sa se rezolve rapid dar cu insistenta, gen odata la 1-2 luni poate se rezolva ceva, cândva. Ca fapt divers si pe e-on ii doare in pl

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate