Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3380 replies to this topic

#1639
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 30.03.2005
Aproape toate localitătile apar că ar avea infrastructură, de vreo două săptămâni. Văd că nu se grăbesc să corecteze site-ul. I-am si întrebat de localitatea mea, printr-o sesizare, dar nu au raspuns nimic.
Eu am presupus că poate renuntă la satelit, daca tot pica Intelsat-ul anul asta, si că vor demara o campanie urgenta de extindere fibra în primăvara asta, acolo unde e posibil, pt a nu pierde clientii.

Edited by KENSINGTON, 11 March 2018 - 15:32.


#1640
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

 KingOfSouls01, on 11 martie 2018 - 12:45, said:

Salut,

Digi_Helper Când va ajunge fibra optica si in sat.Sarvazel Jud.Satu Mare ca am văzut pe rcs-rds.ro ca a apărut infrastructura si aici anul asta ...2018...

Mulțumesc!

 costywinner, on 11 martie 2018 - 13:18, said:

Este o problema cu site-ul RCS ..cred si la mine la fel arata .. ca am infrastuctura ..

Apropo ,DIGI Helper .de Orasul Titu ,jud Dambovita se stie ceva ??Internet si tv prin fibra este si in gaesti ..la 20 km de titu , si in targoviste la 35 km de titu ,

Salutare,
Astept un PM cu adresa completa pentru verificari.

 KENSINGTON, on 11 martie 2018 - 15:28, said:

Aproape toate localitătile apar că ar avea infrastructură, de vreo două săptămâni. Văd că nu se grăbesc să corecteze site-ul. I-am si întrebat de localitatea mea, printr-o sesizare, dar nu au raspuns nimic.
Eu am presupus că poate renuntă la satelit, daca tot pica Intelsat-ul anul asta, si că vor demara o campanie urgenta de extindere fibra în primăvara asta, acolo unde e posibil, pt a nu pierde clientii.
Astept si datele tale sa verific situatia.

#1641
semacadj2003

semacadj2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 06.02.2011
Pe site la acoperire servicii observ ca in Moinesti, judet Bacau as beneficia de Internet FTTH, FTTB SAU FTTC. As putea beneficia de un Fiberlink 1000 ?
Multumesc !

#1642
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Site-ul are o eroare prin care spune ca orice localitate, inclusiv Pocreaca din Deal sau Cuca Macai au FTTH.

#1643
semacadj2003

semacadj2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 06.02.2011
Ok, multumesc !

#1644
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Uita-te mai bine pe stalpi.

#1645
DarkestFear92

DarkestFear92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.03.2016

 KENSINGTON, on 11 martie 2018 - 15:28, said:

Aproape toate localitătile apar că ar avea infrastructură, de vreo două săptămâni. Văd că nu se grăbesc să corecteze site-ul. I-am si întrebat de localitatea mea, printr-o sesizare, dar nu au raspuns nimic.
Eu am presupus că poate renuntă la satelit, daca tot pica Intelsat-ul anul asta, si că vor demara o campanie urgenta de extindere fibra în primăvara asta, acolo unde e posibil, pt a nu pierde clientii.

Exact aceeasi problema si la mn apare la fel in localitate  este pe bune sau nu .. domnule helper Posted Image se poate o clarificare ceva .. . este aiurea cu bugu asta Posted Image), ca ma bucuram ca scap de netul prin stick Posted Image) si tv -ul prin satelit Posted Image) daca este bug pe site dc nu se repara ,pt ca dezinformeaza massiv  sau chiar se ia in considerare sa se aduca anul acesta acel tip de infrastructura si pe la mn si prin alte partii, caz in care ar trebuie sa ne informatii dumneavoastra domnule helper Posted Image asta in caz de aveti astfel de informatii ..

Edited by DarkestFear92, 13 March 2018 - 02:21.


#1646
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Salutare,

Va rog, contactati-ma in privat si oferiti-mi adresa completa (strada, numar) sa pot verifica in detaliu.

Edited by DIGI_Helper, 13 March 2018 - 10:08.


#1647
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
E greseala clar, spune ca am toate serviciile disponibile la mine in localitate

#1648
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Imi poate spune cineva va rog ce dimensiune are G(E)PON ONT-ul de la RDS? Sunt la finisaje la casa si mi-am tras toate cablurile tv si de net la un tablou pe hol in care o sa pun o priza dubla/tripla, un spliter 5 cai (sau amplificator daca e nevoie). Doar ce am luat tabloul si l-am testat si e destul de maricel, imi intra si spliter si prize si in loc de ONT am testat cu un ruter obisnuit de 15x20 cm si e OK.

Dar totusi ma gandesc sa nu cumva sa fie mai mare dispozitivul livrat de RCS. De asemena sper ca e unu singur in care vine fibra optica si din care pleaca si UTP si Coaxialul ca daca sunt mai multe dispozitive nu cred ca intra in cutie care e de W:250/H:350/D:150mm.

#1649
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pe langa dimensiuni, mai are si antene Wi-Fi, fie ca sunt folosite, fie ca nu. Modelele vechi din vremurile de aur nu aveau antene.

#1650
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Alea ori le dau jos ori le rup daca nu se dau jos, nu ma intereseaza wifi ca am cablu tras si pun alt ruter wifi undeva pe hol in mijlocul casei la etaj. Dimensiune lui fara antene ma intereseaza, strict al aparatului care face trecerea de la optic la FTP si Coaxial si care are rol si de router pppoe.

Edited by Mirel_85, 14 March 2018 - 11:05.


#1651
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
PPPoE trebuie sa fie facut in routerul tau, ONT-ul RDS sa fie in bridge.

Pentru TV coaxial iti pun alt aparatel mic, RDS vine cu 2 scule.

ONT-urile de astazi nu mai au port CATV precum cele vechi.

#1652
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Si daca ONT nu e PPPoE inseamna ca degeaba conectez la el 5 FTP? Si daca pentru Tv e altul separat asta inseamna ca o sa am 3 aparate? Adica ONT in care intra cablul optic, care are doua iesiri si imparte semnalul in doua: unul pentru  aparatul TV care are iesirea coaxiala si altul pentru router PPPoE din care scot LAN-urile necesare prin casa? Deci 3 aparate tre sa inghesui in o singura cutie... corecteaza-ma daca gresesc. Daca e asa sunt nevoit sa iau o cutie mai mare caci 3 aparate sigur nu au loc in cea actuala.

Edited by Mirel_85, 14 March 2018 - 13:09.


#1653
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ia-o din start mai mare sau nu mai bine astepti sa primesti echipamentele si iti faci calculele dupa?

#1654
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
dap, vei avea 3 dispozitive. ONT (in mod bridge), spliterul de coaxial (este micut) si al tau router care va face PPPoE.

#1655
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cele 5 FTP-uri trebuie sa le bagi in routerul tau, din ONT va iesi 1 singur UTP de net ce va intra in WAN-ul routerului tau, asta e schema cu ONT in bridge.

Cu ONT in mod router PPPoE legi la el FTP-urile dar atentie, ONT-urile de azi au doar 2 porturi de net, unul de 100 si altul de 1000, deci mergi pe bridge si router.

Fibra se imparte in 2, una intra in ONT si alta in mini-receiverul de TV coaxial.

Daca routerul tau are doar 4 porturi, cum au majoritatea, pentru 5 cabluri iti trebuie un switch dupa router.

#1656
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 pupama, on 14 martie 2018 - 14:20, said:

dap, vei avea 3 dispozitive. ONT (in mod bridge), spliterul de coaxial (este micut) si al tau router care va face PPPoE.

 Neaceasca85, on 14 martie 2018 - 14:32, said:

Cele 5 FTP-uri trebuie sa le bagi in routerul tau, din ONT va iesi 1 singur UTP de net ce va intra in WAN-ul routerului tau, asta e schema cu ONT in bridge.

Cu ONT in mod router PPPoE legi la el FTP-urile dar atentie, ONT-urile de azi au doar 2 porturi de net, unul de 100 si altul de 1000, deci mergi pe bridge si router.

Fibra se imparte in 2, una intra in ONT si alta in mini-receiverul de TV coaxial.

Daca routerul tau are doar 4 porturi, cum au majoritatea, pentru 5 cabluri iti trebuie un switch dupa router.

Posted Image

Ma da astia sunt prosti rau nu gluma. In loc de un dispozitiv am 3... Aparatul vechii (am unul acasa la parinti) are 4 porturi de iesire UTP, un coaxial si bineintales intrarea optica. Pai ei in loc sa monteze un aparat, mai nou iti monteaza doua si te obliga daca ai mai mult de un PC sa iti iei si alt router sau switch si automat ajungi la 3.  Mare e gradina Domnului...numai in Romania se poate asta....
Ei in loc sa evolueze o iau in partea cealalta, ma mir care este urmatorul pas? Scot si cartelele ca sa revina iar la receiver ca sa te incurci in doua telecomenzi?

Edited by Mirel_85, 14 March 2018 - 15:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate