Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

veka swingline tripan - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
Buna ziua si multe multumiri expertilor care au postat in acest , precum si in celalate topice relative la subiect.
Situatia premisa:
am facut o alegere preliminara pentru marca Veka. Am mers si am discutat cu unul dintre cei mare distribuitori din Bucuresti ( con...pert din zona Filaret - fabrica de chibrituri).
I-am solicitat sa imi faca o oferta pentru geamurile de balconul de living (zona 11 din atasament) si un geam din living (zona 2 din atasament) , precum si un balcon bucatarie (zona 12 din atasament) ale unui apartament situat la etajul 8 al unui bloc situata pe Calea 13 Septembrie zona Mariott, pentru configuratia Swingline 5 camere bipan  (24mm)  low e 4 interior +  4 season  4 - surpriza - spune ca nu se poate - se pot crapa, soc termic, etc - desi stiam de la maestrii in domeniu care posteaza aici ca nu ar fi nici o problema, nu am contrazis, nu avea rost la acel moment. Imi da oferta pentru 24mm low e 4 + float 4 cu argon, desi nu am cerut argon - ii pun in discutie argumentele tehnice (expuse pe larg aici - etanseitate profil, masa moleculara mai mica a argonuui, elemente care fac sa se piarda destul de repede in timp, asta daca a existat vreodata intre geamuri), insa o las balta pe moment sa pot progresa cu cererea de oferta
Discutam si imi spune ca pe Swingline se poate monta si geam tripan configuratia (36 mm) low e 4 + float 4 + 4 season 4 cu argon.
De asemenea i-am cerut o oferta de rulouri suprapuse pentru geamurile de la balcon living si din living   - surpriza - din cauza unghiului variabil dintre cele doua geamuri de balcon (va rog vedeti in atasament, pare sa fie undeva intre 140-160 grade) spune ca nu se poate cu rulouri suprapuse, [u]este posibil doar cu rulouri aplicate.
I-am cerut o oferta de pervaze pt exterior si glafuri interior si mi-a aratat ca in ipoteza asta configuratia se monteaza pe un profil tot din platic aplicat sub profil care permite sa intre sub termopan pervazul la exterior cat si  si glaful la interior.
Intrebari:
1. E perfect in regula configuratia descrisa: tripan pe profil Swingline 5 camere ?
2. Ce combinatii de foi de geam ar fi optima dpdv al izolatiei termice ? - mentionez ca voi monta centrala termica, astfel ca va conta minimul de diligenta acordat alegerii configuratiei optime.
3. La rulourile la balcon din living, datorita unghiului variabil dintre cele doua goluri, chiar nu permit decat rulouri aplicate?
4. E ok montajul acelui profil care permite montajul pervazului si glafului? Ce probleme ulterioare pot aparea la finisajele post-montaj ?
5.Desi stiu ca parerile sunt impartite, va rog lamuriti-ma sa nu mor prost http://forum.softped...cons/icon1.gif- argonul asta persista pe o durata de citiva ani, implicit in izolarea termica ? Are vreo relevanta in formarea costului ? Nu sunt genul care se scumpeste la tarate.... insa ma enerveaza ideea sa ma faca cineva din vorbe si sa platesc ceva care nu valoreaza nimic.
Multe multumiri anticipate maestrilor in domeniu care vor raspunde intrebarilor mele.

Attached Files


Edited by antwerp, 24 April 2012 - 14:38.


#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
ti am raspuns pe topicul cu termopanele. asta se poate sterge. succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate