Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Trecere de la RDS la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008
Salut.
In primul rand, nu stiu daca postez unde trebuie, intrucat este vorba de toate serviciile oferite de cele doua companii.
Sunt client RDS de multi ani si consider ca deja am trecut prin destule. Am avut foarte multe probleme cu ei, inca de la inceput. De anul trecut, cand m-am mutat cu locuinta, m-am cam saturat de neseriozitatea lor. Cand m-am mutat,  durat foarte mult sa ma conecteze (peste o luna), desi cunosteam pe cineva de la RDS, cu care vorbeam constant la telefon. O data mi-a spus ca nu vin pentru ca nu au cablu si decodoare pe stoc :madanimated: (da, ati auzit bine). Am comandat un TV baza+cele 3 posturi HBO,+fiberlink 1 si mi-au oferit gratuit un decodor SD (am un Panasonic HD ready de vreo 4 ani la momentul acela, am zis ca nu merita, nu are diagonala asa mare). Cand au venit sa ma conecteze, dupa o adevarata discutie privind traseul fibrei optice de la stalp pana la locul de unde pleaca cablurile TV rj45 pana la urma am rezolvat, fibra optica era in casa,au montat ONT-ul Huawei, ceva ce nu aveam la bloc, au legat spliter, cablu TV (eu l-am cumpara , am stabilit traseul cu electricienii inainte de term. peretilor). Prima oara au zis sa conectez direct TV-ul direct la priza TV, asa am facut, am dat o scanare, se vedea jalnic. Apoi au intervenit inteligentii, zicand ca nu e bun cablul de perete (da ,exact asa au zis, ca un cablu scump, luat de mine, cu fir GROS de cupru si cu ecranajul tot de cupru nu e bun). Au tras ei un cablu exterior (prin mijlocul camerei si l-au pus in decodor si se vedea perfect (aici a fost greseala mea, nu am fost atent, m-au fraierit pe fata, la digital se vede super si daca semnalul e mai prost.) OK, baietii au plecat, internetul l-am configurat rapid (dar cu probleme, pentru ca userul si parola date erau gresite), dar n-am mai avut probleme pe partea de net. Intre timp sau mai finisat camere la etaj, am mutat un PC cu TV tuner si acolo. Am pus frumos prizele TV si RJ 45 si  surpriza : TV analogic se vede prost. Plus ca HBO nu mai merge pe analogic, cum mergea la bloc. Am incercat si TV-ul de jos fara decodor si se vedea la fel de prost, chiar si cu cablul pus de cei de la rds "prin mijlocul camerei". M-am obosit eu si am scurtat cablul, SI AM LEGAT TV DIRECT LA ONT HUAWEI, FARA SPLITTER SI SE VEDEA LA FEL DE PROST. De atunci, am tot zis ca sun, dar vad ca au trecut 4 luni si nu am apucat sa imi fac dispozitia sa ii reclam (mi-am facut de multe ori nervi degeaba cu ei).
A durat mult instalarea, m-au fraierit cu semnalul TV (se vede bine domnule), la decodor se aude un barait pe fundal, la internet download de 50mb/s si upload de doar 1mb/s.
As vrea sa stiu cum stau cei de la UPC cu calitatea serviciilor si mai ales cu respectul fata de client. As opta pentru acest pachet

Quote

cu decodor HD DVR .Se poate adauga si pachetul maxpak la acest pachet? Cum este internetul la UPC comparat cu cel de la RDS ?
Acum, mi-am dat seama cat am scris, sper sa va fie de folos in alegerea furnizorului de cablu si sa nu treceti prin ce am trecut eu.

Edited by megafanro, 22 April 2012 - 15:57.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006
Semnalul prost pe partea de TV este din cauza cablurilor si depinde si ce prize tv ai montat.

Ai grija daca te muti la UPC, teoretic tehnicienii care vin sa faca instalarea nu au voie sa dea semnal pe acel cablu din pereti, cu litele de cupru, pentru televiziune digitala.
Poti sa dai tu 100 lei pe metru de cablu, daca nu e bun la ce iti trebuie tie nu e bun si gata.

LE: Sper ca nu e facuta in cascada reteaua.

Edited by Sef-chenko, 22 April 2012 - 15:52.


#3
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

View PostSef-chenko, on 22nd April 2012, 16:51, said:

Semnalul prost pe partea de TV este din cauza cablurilor si depinde si ce prize tv ai montat.

Ai grija daca te muti la UPC, teoretic tehnicienii care vin sa faca instalarea nu au voie sa dea semnal pe acel cablu din pereti, cu litele de cupru, pentru televiziune digitala.
Poti sa dai tu 100 lei pe metru de cablu, daca nu e bun la ce iti trebuie tie nu e bun si gata.

LE: Sper ca nu e facuta in cascada reteaua.
Nu m-am exprimat eu bine,am facut proba si cu cablul dat de ei ,chiar si fara splitter ,deci ce am eu in perete este irelevant. Am incercat si sa il scurtez si a mers la fel. Pe digital azi am verificat ,merge bine ,dar semnalul e intre 55-58% dar calitatea e la 90%. Politica RDS mai nou este sa vanda decodoare, cu ele se vede bine chiar si pe semnal prost (pe digital nu exista purici  :naughty:  ), deci probabil semnalul prost este dat intentionat ca lumea sa renunte la analogic. Pentru acelasi motiv s-a scos HBO de pe analogic. Si daca eu vreau sa se vada bine si pe TV din bucatarie ce ,sa-mi pun decodor mai scump decat tv??

Relativ off-topic:Luna trecuta  am fost cu un amic sa-si ia un LED Samsung de 94 cm (si sa il ajut sa il duc cu masina).Cand am ajuns la el am stat si eu sa il instalam si sa vad cum se vede .Ok ,a facut o scanare a gasit 120 de posturi.Si acum sa vedem HD :National Geographic ,lacrima ,hai sa dam pe HBO HD ,CANAL CODAT!!!.CUM SE POATE ??? zice el.Deci ca sa vezi toate canalele care nu sunt in pachetul de baza ,trebuie sa ai decodorul lor ,chiar daca ai platit pentru extra ,chiar daca ai tv cu tuner DVB-C,chiar daca tu vrei o singura telecomanda ,cea de la TV-ul tau proaspat cumparat.Asta ma decis sa nu imi iau inca TV cu tuner digital ca nu ma ajuta cu nimic!!!As fi vrut sa-mi iau Humax HD ,dar nu prea ard sa dau 300 de lei si sa stau si la cozi ,sa dau telefoane,etc.Si mai ales nu mai am chef sa cad in plasa acestui furnizor din nou.Daca pateste ceva decodorul nu cred eu ca o sa aiba seriozitatea necesara sa il schimbe ,si am dat bani pe el.


On topic:Eu stiam ca si la analog si la digital se foloseste acelasi tip de cablu , si anume coaxial, si eu inca cred ca am ales bine .Ce are cuprul? Eu stiam ca e cel mai bun conducator ,superior aluminiului,banuiesc ca nu o sa avem cabluri de argint in pereti, asa ca asta e bun.Prizele sunt Legrand in toata casa ,inclusiv cele tv.
Despre retea in cascada nu stiu ce inseamna, pot macar sa banuiesc.De la priza nu pleaca cablu spre alta priza ,toate sunt independente ,legate direct la splitter,dar tot nu este relevant avand in vedere ca am probat si merge prost si cu cablul dat de tehnicienii  muncitorii de la RCS-RDS.

EDIT:am vazut ca o sa avem curand digital card-uri care se pun direct in tv pentru a debloca anumite programe ( puteti vedea deja pe site upc)Insa o sa optez pentru stb ,eventual si cu dvr nu m-am decis inca.
Asta daca nu rezolv cu RDS cumva.Inca nu am tv compatibil cu asa ceva.EDIT:am vazut ca o sa avem curand digital card-uri care se pun direct in tv pentru a debloca anumite programe ( puteti vedea deja pe site upc)Insa o sa optez pentru stb ,eventual si cu dvr nu m-am decis inca.
Asta daca nu rezolv cu RDS cumva.Inca nu am tv compatibil cu asa ceva.

Quote


Edited by megafanro, 22 April 2012 - 18:46.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006
Din cate stiu litele sunt pentru ecranaj si aici, impreuna cu folia, sunt mai eficiente cele de aluminiu.

Am vrut si eu acum cativa ani sa trec pe UPC dar dupa ce am vazut ce organizare infecta are am ramas potolit cu rds. Nu ii laud pe cei de la rds dar nici probleme mari nu mi-au facut pana acum, poate am fost eu norocos :)

A, inca ceva, nu am decodor de la rds, nu stiu cu ce se mananca. Am totusi TV caare gaseste canalele digitale si cele HD, nu stiu cate sunt hd, ma uit doar la digi HD.

#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010

View PostSef-chenko, on 22nd April 2012, 17:59, said:

Am vrut si eu acum cativa ani sa trec pe UPC dar dupa ce am vazut ce organizare infecta are am ramas potolit cu rds.
Esti sigur de cea ce zici?

#6
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008
@feribalint

Ai monopol pe o zona, sa spunem circa 4 000 abonati pina acum 3 ani. Vine o alta firma, cableaza toata zona, iar tu care ai avut monopol ajungi de la 4000 la 1000 abonati cred ca spune ceva. In zona mea la ora actuala UPC nu are in oferta Eurosport 2 sau Sport1. HBO (doar atit, un singur program) la ei costa 16 lei/luna. UPC in zona mea nu ofera internet sau telefonie fixa.

#7
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011

View PostSef-chenko, on 22nd April 2012, 17:59, said:

Am vrut si eu acum cativa ani sa trec pe UPC dar dupa ce am vazut ce organizare infecta are am ramas potolit cu rds.
Organizare infecta?Nu cred,sau poate ai avut tu niste experiente neplacute si poate ne spui si noua!Si eu am avut problema cu semnalul pe analogic dar la upc,am sunt la ei ,in mai putin de 24 de ore au venit mi-au schimbat toate cablurile din casa ,inclusiv si spliterul ,totul gratuit,si de atunci analogicul se vede aproape ca digitalul ,ma refer doar la claritate.

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Pe digital nu este in oferta?

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006

View Postferibalint, on 22nd April 2012, 18:04, said:

Esti sigur de cea ce zici?

Foarte sigur :)

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Sincer ma mira....ca la mine in zona sunt de nota 10.

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,526
  • Înscris: 17.04.2006
In fata clientului sunt de cele mai multe ori de nota zece, nu zic nu si asta conteaza cel mai mult probabil. Angajatii, la fel sunt, de nota 10 majoritatea (aici in Timisoara).

Cei care fac instalarea sunt o firma privata in majoritatea oraselor si nu sunt angajatit ai upc-ului, care mai fac doar service. Poate asta conteaza in comportamentul fata de client.
Pe mine m-a enervat organizarea care se face pana la contactul cu clientul.


LE: In ce zona stai?

Edited by Sef-chenko, 22 April 2012 - 18:13.


#12
shadowhunter84

shadowhunter84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.10.2008

View Postsir_petre, on 22nd April 2012, 18:34, said:

@feribalint

Ai monopol pe o zona, sa spunem circa 4 000 abonati pina acum 3 ani. Vine o alta firma, cableaza toata zona, iar tu care ai avut monopol ajungi de la 4000 la 1000 abonati cred ca spune ceva. In zona mea la ora actuala UPC nu are in oferta Eurosport 2 sau Sport1. HBO (doar atit, un singur program) la ei costa 16 lei/luna. UPC in zona mea nu ofera internet sau telefonie fixa.

Da , si eu am auzit de UPC numai de bine de cand a venit in tara .Cica internetul nu ar fi la fel de bun ,cineva zice ca are abonamentul de 120 mb/s si are download cu 2-3,5 mbps ,eu am constant 5 mbps cu abonamentul de 50 mbps,cel mai ieftin de la RCS-RDS.Poate amicul meu nu stie ce abonament are .Astept sa scrie cineva care are si internet ca sa mai aud si alte pareri.Oricum , o sa imi fac timp si o sa sun la ei ,daca rezolva problema ,poate raman la ei .Stiu ca prima data o sa dea vina pe echipamentele mele, nu au decat sa dovedeasca si eu o sa schimb ce este nevoie.Dar cum am facut proba legat direct cu cablu scurt si se vedea la fel am un as in maneca.La vecini nu m-am interesat sa vad cum se vede ,in zona cu unii nu ma cunosc, unii nu se pricep ,unii au Dolce ,satelit si altele.. .
HBO Maxpak costa 8 lei la RDS si 12 lei la UPC.Pe analogic la RDS daca platesti Maxpak prindeai doar HBO normal,dar acum nu mai prinzi nimic.La UPC probabil mai vezi HBO si pe analogic. Nu stiu daca la UPC e posibil sa se adauge Maxpak la pachetele speciale ,la "oferta" de care vorbeam mai sus.
Deci UPC pare o companie mai moderna ,mai orientata pentru a satisface cerintele clientilor,intradevar este cam cu 25% mai scump decat RDS dar incep sa cred ca merita schimbarea.

Quote

Organizare infecta?Nu cred,sau poate ai avut tu niste experiente neplacute si poate ne spui si noua!Si eu am avut problema cu semnalul pe analogic dar la upc,am sunt la ei ,in mai putin de 24 de ore au venit mi-au schimbat toate cablurile din casa ,inclusiv si spliterul ,totul gratuit,si de atunci analogicul se vede aproape ca digitalul ,ma refer doar la claritate.
La RDS am probleme de cand aveam internet prin modem.Au schimbat trei modemuri (toate second hand) in ultimele 4 luni inainte sa puna fibra si se bloca intruna ,si foloseam si atunci internetul chiar mai intensiv decat acum, si a fost deosebit de frustrant.Tot asa am aflat ca eu eram ultimul de pe scara care mai aveam modem.Au pus fibra pe toata scara,fara sa fie solicitati si eu a trebuit sa dau nu stiu cate telefoane sa vina.Si am mai fost si primul abonat la internet in bloc. :(

#13
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
La UPC am vazut ca angajatii de la sediu principal nu au nicio treaba cu oferte, retentie, totul s-a desfasurat civilizat,fara probleme, prin discutia cu cei de la Bucuresti.

Cand am luat doua pace este drept am cerut eu doua cabluri HDMI, dar asta a fost singura problema, nici macar problema. Viteza de reactie este impresionanta, in doua ore au schimbat ceva de la cutia lor, discutia este civilizata, ai oferta, iei mediaboxul, instalarea este banala, cand am instalat cele doua pace-uri aveam deja canale. Am sunat doar sa-mi scoata filmbox hd ca nu l-am cerut si (platinum) passion care erau in plus.

Haos si debandada am vazut la RDS cand an schimbat abonamentul de internet. Am bagat putin capul, se auzeau urlete, amenintari cu opc-ul, cereri de decodoare. Mi-a amintit de aprozarul din vremurile de trista amintire.

Problemele cu upc sunt altele, se refera la greselile de marketing, la faptul ca la cel mai scump abonament nu ai acces la doua canale. Daca nu rupi torentii , internetul este decent dar scump fata de concurenta. ( este un best buy din punctul meu de vedere )

Ai cu cine discuta, pacat ca ii prinzi mai greu. dar per total sunt cu mult peste RDS. ( dar platesti pentru asta )

Edited by ad-bloc, 22 April 2012 - 19:42.


#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010

View PostSef-chenko, on 22nd April 2012, 19:12, said:

In fata clientului sunt de cele mai multe ori de nota zece, nu zic nu si asta conteaza cel mai mult probabil. Angajatii, la fel sunt, de nota 10 majoritatea (aici in Timisoara).
Cei care fac instalarea sunt o firma privata in majoritatea oraselor si nu sunt angajatit ai upc-ului, care mai fac doar service. Poate asta conteaza in comportamentul fata de client.
Pe mine m-a enervat organizarea care se face pana la contactul cu clientul.
LE: In ce zona stai?
Stau in spatele cimitirului din Calea Buziasului.
Mie cablu mi-au tras cei de la Analog(la acea vreme) dar la instalarea net-ului mi-au venit cei de la UPC(nu subcontractori).Daca am o problema tot UPC vine pt service.
De asta am zis ca sunt de 10.

#15
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
in orasele unde upc nu au avut concurenta, s-au comportat "ca porcu" cu clientii... pot sa spun asta ca am trecut de doua ori prin asta: prima data in mehedinti, unde a preluat analog, si unde ofereau pentru 35 de ron 33 de canale...spunea sir petre ca la ei nu era eps 2, acolo nu era nici mtv, nici esp 2, ce sa mai zic de alte posturi(gen pachet discovery, hbo, axn-uri sau nat geo)...
si apoi am trecut prin asta in cj, unde pana acum cativa ani(vreo 3-4) upc avea monopol...si daca mergeai sa intrebi ceva la casierie sau sa faci o plangere(pt lucruri banale gen nu merge cablu, sau ca au marit abonamentele), iti spuneau frumos ca poti oricand sa iti reziliezi abonamentul)...
asa ca in multe zone, upcul si-a facut de cap si acum culege roadele...

#16
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008
@shadowhunter84

Informatile oficiale le poti obtine doar dintr-un punct de lucru din zona in care te aflii. Nu te lua dupa opiniile de pe forum: pe forum unul este din Cringasi, altul din Ferentari sau mai stiu eu ce sector din Bucuresti, altul este din Timisoara, altul din Brasov, Corabia, Braila, Sighetul Marmatiei, etc. Retelele UPC nu sint la fel, retele pot sa contina oferte regionale, unele retele sint modernizate, alte retele au ramas in acelasi stadiu de cind au fost cumparate de la Astral sau Seltron.
Cintareste de 2 ori unde vrei sa te abonezi. Ia o hirtie si pune + si - la operatorii din zona ta si dupa ce tragi linie si vezi avantajele si dezavantajele ia o hotarire.

#17
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Eu atata stiu ca la aceasta ora UPC este ok.Ca pe vremuri au fost cum au fost....dar sau trezit si si-au dat seama ca totusi clientul este important.
Daca nu facea magaria asta cu cele 2 canale HD noi introduse puteam sa zic ca sunt de nota 10.

PS.De acord cu @sir_petre.

Edited by feribalint, 22 April 2012 - 20:15.


#18
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Aici are dreptate, la mine UPC-ul si RDS-ul sunt modernizate, inclusiv RTC care imi oferea iptv. Dar am verificat RDS sa vad cum merge, se vede bine, daca ma uit pe forum as spune ca este plin de paraziti. ( toate se vad bine )

Imposibil sa nu ai pe cineva langa tine ( o studenta la drept de exemplu ) , sa vezi cu ochii tai , nu sa fii beta tester. Daca se vede bine la X care este langa tine, fii sigur ca si la tine o sa se vada bine. Daca la X se vede execrabil ai 90 % sanse sa vezi si tu prost.

Te descurci tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate