Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Windows 8 CP are fonturile bușite la fel ca și Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
Am testat Windows 8 Consumer Preview și am văzut că suferă de aceeași problemă cu fonturile precum Windows 7, Vista, XP etc.

Problemele cu fonturile din Windows 7 le-am descris într-un articol pe blog aici: Windows 7 and the Romanian language.

Sunt probleme șu ș-ul și ț-ul:
  • unele fonturi au virgula lipită de literă
  • unele fonturi au virgula diferită la ș față de ț
  • unele fonturi nu au deloc ș și ț
  • unele fonturi nu vin cu suport de randare în funcție de zona geografică, adică dacă am avea setat că am fi în România ș-ul și ț-ul cu sedilă să fie înlocuit automat cu ș și ț cu virgulă. Mozilla Firefox și Google Chrome știu să facă asta.
  • fontul tahoma are căciula la ă deplasată la dreapta
Microsoft România m-a îndrumat să merg la pagina: http://answers.micro...forum/windows_8 dacă am întrebări în legătură cu Windows 8.

I-am întrebat de ce încă sunt bușite fonturile de pe Windows 8
http://answers.micro...96-41fdcec19a6a

Mai multe "Me too"-uri, mai multe șanse să miște ceva (trebuie să aveți cont de Hotmail sau Windows Live pentru a crește numărul de "Me too")

La data de 22 Aprilie s-au adunat doar 6 voturi "Me too".

Edited by cristianadam, 22 April 2012 - 01:06.


#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Pe mine sincer nu ma deranjeaza cu nimic chestia asta, nici nu am observat ceea ce spui tu.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E destul de important daca te gandesti ca ortografic sedila spaniola sau turceasca nu are ce cauta in caracterele romanesti :) Partea buna este ca fonturile de baza sunt lucrate oki, la celelalte nu prea se obosesc... in XP ca sa ai fonturi corecte romanesti trebuie actualizate pachetul de fonturi dar si driverul de tastatura sa le mapeze corect!
Exemplue de fonturi romanesti corecte: Ș ș Ț ț

#4
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View PostPlasticBoy18, on 21st April 2012, 23:33, said:

Pe mine sincer nu ma deranjeaza cu nimic chestia asta, nici nu am observat ceea ce spui tu.

Problemele apar dacă ai 96 de DPI la fonturi, dacă ai trecut pe „large fonts” (120 DPI), nu mai apare nicio problemă cu ș și ț.

Te poți obișnui cu diacriticele incorecte, dar corect în limba română este să avem ș și ț cu virgulă dedesubt, aceeași virgulă la ș și ț.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Vad ca te referi la doar la anumite fonturi in particular. Problema nu-i de Windows, problema e de fonturi, si se pare ca nu se intampla la toata lumea. Daca se dovedeste ca fonturile-s de vina, MS o sa trebuiasca sa sa puna pe nenea font designerul sa modifice toate fonturile cu probleme si sa le includa in update-urile de sistem ca sa ajunga la toata lumea.

Cu toate astea, nu pot sa reproduc vreuna din problemele pe care le zici tu. Am incercat cu Tahoma, la mama lor pe site, si nu le arată modificate cum zici tu.

Attached File  cacalau.jpg   109.77K   155 downloads

Edited by AlexIP, 24 April 2012 - 21:58.


#6
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
Am menționat în articol că este vorba de varianta aldină (bolduită) a lui Tahoma, și nu se întâmplă la toate mărimile, mărimea 10 este una care suferă de problemă.
Și în plus, versiunea de Tahoma de pe fonts.com diferă de cea cu care vine Windows.

Vezi pagina pe care am folosit-o pentru testare: http://www.assembla....nts/tahoma.html, pe Windows 7-le meu, 96 DPI, se vede foarte ușor căciulița lui ă deplasată la dreapta, la fel putem vedea cum la mărimile mici virgula de sub ș și ț intră în literă, pe când punctul de la litera s și t cu punct dedesubt nu pățește același lucru.

Ar fi un lucru prea frumos ca Microsoft sa modifice fonturile și să le includă în actualizările de sistem, dar asta nu s-a întâmplat până acum, și nu suntem așa de importanți încât să o facă pe viitor. Singura șansă pe care o avem este acum, la o versiune majoră a sistemului de operare!

Edited by Ravy, 26 April 2012 - 15:12.


#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Fie ea versiune majora a sistemului de operare, pe dedesupt tot acelasi Windows este (si va fi).

XP a fost facut pe platforma NT 5.x, practic un Windows 2000 versiune finala. :lol:

De la Vista incoace s-a trecut la platforma NT 6.x, Windows 7 e tot pe acelasi kernel (6.1.x), Windows 8 la fel (6.2.x), si toate se mananca cu aceeasi lingura si cu aceleasi fonturi (exceptie face 8 care incearca sa se desprinda de interfata desktop putin cate putin). Mai e pana la o versiune majora...

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pff ce probleme mai au unii.... :lol: voi in scris va obositi sa puneti exact virgula sub t si s? ca eu nu ma obosesc niciodata, trag o liniuta cum o nimeresc...

#9
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010

View Postgtk, on 28th May 2012, 19:53, said:

pff ce probleme mai au unii.... :lol: voi in scris va obositi sa puneti exact virgula sub t si s? ca eu nu ma obosesc niciodata, trag o liniuta cum o nimeresc...

Tragi liniuța, dar sigur nu o legi de literă. Microsoft nu trebuie iertați pentru incompetență, iar noi românii nu ar trebui să fim ignoranți.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Numai fonturile principale au fost upgradate de Microsoft, incepand cu Vista - ptr XP sunt doar cateva - cele cuprinse in EU Update pack din 2007. In rest nu. Mai sunt care nu au deloc virgula sub s sau t. Probabil ca in cazul asta si turcii ar trebui sa sara in sus ptr ele. Ptr ca ei ptr ei au fost introduse virgulele lipite la s si t - asa e in alfabetul lor. Noi le-am preluat ca fiind mai apropiate de ce avem noi.

Putem face oricata galagie vrem - suntem prea insignifianti ptr a fi luati in considerare. Pana nu am intrat in EU nici nu s-au gandit sa scoata fonturi cu suport pr romana.

#11
cristianadam

cristianadam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.07.2010
Am testat și Windows 8 Release Preview. Nu au schimbat nimic la fonturi, vezi captura atașată.

Michael Kaplan, inginer care se ocupă de localizare la Microsoft, a întrebat dacă avem probleme cu Windows 8, eu am postat răspunsuri, dar el nu prea vrea să audă despre asta, vezi aici:
http://blogs.msdn.co...1/10313124.aspx

Am fi noi insignificanți, dar dacă tot le spunem că produsul lor e defect, poate repară ceva.

Attached File  windows8_tahoma_edited.png   44.46K   39 downloads

#12
andreic74

andreic74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2007
Din cate stiu eu fonturile sunt corecte incepand cu Vista. Mai multe detalii aici: http://www.secarica....i_si_t-uri.html . Sper ca am inteles eu bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate