Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Permis suspendat 30 de zile + amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Ieri seara un echipaj de politie care se deplasa pe contra sens ma oprit ca am depasit un autovehicul pe linia continua. Acel autovehicul era stationat, fiind doar o banda pe sens (pe sensul meu de mers) a trebuit sa calc linia continua cu autovehiculul meu el fiind stationat cu semnalele luminoase aprinse (avariile), la 5-7 metri mai in fata fiind oprit de echipajul de politie si primind amenda pentru depasire pe linie continua. Bineinteles cu permisul de conducere suspendat pe 30 de zile. Ce se intampla? eu am camera de supraveghere in masina si sa filmat totul. Am sa vin cu un video sa vedeti despre ce e vorba mai concret. Pe procesul verbal am scris: ?mi se pare o mare nedreptate, autovehiculul fiind stationat, eu fiind nevoit sa il depasesc pe linia continua. Am sa contest in instanta procesul verbal.Ce credeti, daca contest procesul verbal pot castiga in instanta anularea amenzii si anularea retinerii permisului ?! Mie mi se pare o mare nedreptate.

Astept pareri, ideei cum se contesta un proces verbal in instanta, ce trebuie facut, etc.


video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vs13jYRs17E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jhony79, 07 April 2012 - 18:59.


#2
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
In loc sa-i dea amenda la ala care ocupa banda ti-a dat tine..WTF???

#3
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Dupa spusele agentului de politie rutiera a fost si el sanctionat pentru fapta savarsita. El a luat amenda pentru stationarea interzisa 140 lei, 70 lei in 48 ore. Eu am luat 280 lei, 140 lei in 48 ore + permisul pe 3 luni ca l-am depasit pe el, el fiind stationat.

Edited by jhony79, 07 April 2012 - 19:01.


#4
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
si pe unde vroiau sa depasesti, prin aer ??? ...nu i-ai intrebat , ca fapt divers ???

#5
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Dupa mintea lui creata tu ce era sa faci? sa astepti pana venea ala la masina? astia is cu capu?
Dupa cum vad eu pe asfalt nu se vede nicio linie continuat, contesta PV

Edited by tkd29, 07 April 2012 - 19:06.


#6
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Acolo este linie continua, stiu perfect. Procesul verbal am sa il contest in istanta, nici nu se pune problema sa renunt.

#7
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
bai ce martalogi gaborii astia,eu vreau sa cred ca sunt si ei persoane normale care isi fac doar treaba,dar unii sunt prea prosti si mai fac si abuz pe treaba asta!

#8
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Ce porcarie, te lasa fara paine.

Politistul parea cumva rezonabil, insa motivul e aberant. Daca iti dadea pentru centura ii era frica ca o contesti, avand client.

Urata treaba. Nu stiu sa te ajut, insa iti urez Mult Succes!

#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Ce ti-au scris exact in procesul verbal ? Tehnic vorbind daca vehiculul este stationat nu se considera depasire, nu este aceeasi situatie cand vehiculul se afla in miscare.

#10
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postjhony79, on 7th April 2012, 18:53, said:


Offtopic, daca se poate poti sa-mi zici si mie de unde si cu cat ai luat camera ? Inregistreaza pe card sd ? Thx si spor la rezolvarea contestatiei :)

#11
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Contestatie. Daca ai si filmarea ar trebui sa castigi cu ochii inchisi.
Eventual faci si o plangere pentru abuz.

View Postfux, on 7th April 2012, 20:46, said:

Offtopic, daca se poate poti sa-mi zici si mie de unde si cu cat ai luat camera ? Inregistreaza pe card sd ? Thx si spor la rezolvarea contestatiei :)
http://forum.softped...howtopic=761216

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postjhony79, on 7th April 2012, 17:53, said:

Ieri seara un echipaj de politie care se deplasa pe contra sens ma oprit ca am depasit un autovehicul pe linia continua. Acel autovehicul era stationat, fiind doar o banda pe sens (pe sensul meu de mers) a trebuit sa calc linia continua cu autovehiculul meu el fiind stationat cu semnalele luminoase aprinse (avariile), la 5-7 metri mai in fata fiind oprit de echipajul de politie si primind amenda pentru depasire pe linie continua.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vs13jYRs17E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stai calm, jhony79 ca tu nu ai nicio vina  :peacefingers:
Daca vei contesta PV 100% nu vei mai plati nici amenda si nici carnetu' nu ti se va suspenda !
Ideea e sa contesti cat mai repede PV.

off:
gaborasii aia ori sunt imbecili, ori e o forma (ilegala) de-a face rost de niste spaga/mita de la soferii din trafic

Edited by tom_1133, 07 April 2012 - 20:23.


#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,756
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttom_1133, on 7th April 2012, 21:22, said:

... ori e o forma (ilegala) de-a face rost de niste spaga/mita de la soferii din trafic
Mai, dar la cat peste are balta, oare chiar nu isi pot indeplini - si cu siguranta chiar depasi - planul la amenzi urmare a sanctionarii unor situatii / cazuri reale / mai evidente?
Bun, inteleg ca pentru asta ar trebui sa "se intrebuinteze", sa gandeasca, sa munceasca oarescat, dar si sa comiti astfel de abuzuri...

@ jhony79: Bafta in solutionarea situatiei, prin orice mijloace legale si de bun simt ... din cele sugerate!    :peacefingers:

Edited by BlueKing-69, 07 April 2012 - 20:30.


#14
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

View Postjhony79, on 7th April 2012, 19:53, said:

Astept pareri, ideei cum se contesta un proces verbal in instanta, ce trebuie facut, etc.
gasesti detalii aici (sper sa nu se considere spam) Cu ajutorul celor de acolo am contestat si castigat un proces cu cei de la cnadr

#15
kris1224

kris1224

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 23.08.2009

View Postjhony79, on 7th April 2012, 20:01, said:

Dupa spusele agentului de politie rutiera a fost si el sanctionat pentru fapta savarsita. El a luat amenda pentru stationarea interzisa 140 lei, 70 lei in 48 ore. Eu am luat 280 lei, 140 lei in 48 ore + permisul pe 3 luni ca l-am depasit pe el, el fiind stationat.


Pana la urma ai primit retinere de permis pe 30 zile sau pe 90 zile. Legal nu are voie sa iti retina permisu pentru mai mult de 60 de zile pentru depasire neregulamentara, considerand ca el ar fi avut dreptate cu toate ca este evident ca tu nu ai gresit cu nimic.

#16
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
daca opreai in spatele celui stationat iti dadea amenda ca ai stationat si tu, daca ai depasit iti da amenda ca ai depasit. :)
bafta in solutionarea cazului, sa ne tii la curent.

Edited by twism007, 07 April 2012 - 21:20.


#17
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
aia sunt militieni pandari, clar.

#18
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
@kris1224, am primit amenda in valoare de 280 lei (140 lei in 2 zile lucratoare) + permisul suspendat pe 30 de zile. Scris si in titlu...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate