Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Calcul putere ventilator pentru racire pe timp de vara

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kykokyko

kykokyko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2012
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un mic calcul.

Am cautat pe net si am gasit un experiment de racire a aerului printr-un tub ingropat care a dat destul de bune rezultate.

Intrebarea mea ar fi, deoarece eu am calculat ca mi-ar trebui o instalatie in serpentina, de vreo 15 ori mai mare decat cea din experiment, daca nu cumva ventilatorul nu poate impinge aerul din aceasta retea.

Mai concret:

Teava de 125mm din PVC lungime 1400 m cu 20 de intoarceri la 180º. Cam ce putere ar trebui sa aibe ventilatorul ca sa poata sa imi dea un volum de aer de minim 50 mcubi pe ora in aceste conditii?

Intentionam sa instalam un colector orizontal pentru pompa de caldura cu circuit inchis si m-am gandit ca daca tot sapam, putem sa adaugam o teava pentru aer, care sa fie folosita numai vara, ca ventilatie, pentru scaderea temperaturii din casa.

Am mai intrebat la cativa prieteni si mi-au spus ca e imposibil, frecarea aerului in tub imi va face instalatia nerentabila, deoarece imi trebuie un ventilator prea mare, plus ca va face un zgomot ca de avion, daca montam un ventilator f mare.

multumesc!

#2
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Iti trebuie un ventilator cu presiune  disponibila enorm de mare. Problema este ca ventilatoarele cu presiuni mari au si debite maricele. Nu e realizabil tehnic si nici rentabil financiar.

#3
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,422
  • Înscris: 03.11.2009

 kykokyko, on 5th April 2012, 11:21, said:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un mic calcul.

Am cautat pe net si am gasit un experiment de racire a aerului printr-un tub ingropat care a dat destul de bune rezultate.
Uite... tot de pe net un site cu ceva link-uri vis-a-vis de ceea ce doresti tu: Racire cu tubulatura prin pamant

Este posibil totusi sa ai condensare mare la 1400 metri lungime a tubulaturii. Puterea ventilatorului... sincer n-am idee, dar trebuie sa stii ca daca face presiune mare aerul care trece prin tubulatura se va si incalzi... pana se raceste :peacefingers:

...intreb si eu ca omul: daca tot montezi PDC, nu-i posibil ca tot pompa aia sa faca si racire cumva? Cu un schimbator de caldura pe undeva si cu un sistem de ventilatie se rezolva si racirea casei daca este bine izolata.

Cred ca am citit pe undeva de PDC-uri care fac si caldura iarna si racoare vara

Edited by costicucu, 05 April 2012 - 11:22.


#4
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 costicucu, on 5th April 2012, 12:19, said:

Cred ca am citit pe undeva de PDC-uri care fac si caldura iarna si racoare vara
Ai citit bine. :thumbup:

#5
kykokyko

kykokyko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2012

 costicucu, on 5th April 2012, 12:19, said:

Uite... tot de pe net un site cu ceva link-uri vis-a-vis de ceea ce doresti tu: Racire cu tubulatura prin pamant

Este posibil totusi sa ai condensare mare la 1400 metri lungime a tubulaturii. Puterea ventilatorului... sincer n-am idee, dar trebuie sa stii ca daca face presiune mare aerul care trece prin tubulatura se va si incalzi... pana se raceste :peacefingers:

...intreb si eu ca omul: daca tot montezi PDC, nu-i posibil ca tot pompa aia sa faca si racire cumva? Cu un schimbator de caldura pe undeva si cu un sistem de ventilatie se rezolva si racirea casei daca este bine izolata.

Cred ca am citit pe undeva de PDC-uri care fac si caldura iarna si racoare vara

Corect numai ca ma gandesc ca e mai rentabil sa trec aerul direct prin tub si in casa decat sa schimb in schimbatoare de caldura, 3 circuite separate, compresor, plus pompe de recirculare. Deasta si intreb ca sa vad daca toate astea consuma mai mult decat amaratul meu de ventilator. Plus ca tubulatura de aer in casa e mai usor de facvut decat tevaraie pt ventilconvectoare. Nu mai socotesc investitia in pompa de c.

Cat despre linkurile alea, le-am studiat de multa vreme dar deacolo n-am reusit sa descopar decat ca e suficient un ventilator de 400W pentru un tub de 50 m drept. Ceea ce gandesc eu difera foarte mult, deci ce am acolo nu ma ajuta.

 camsonat, on 5th April 2012, 12:15, said:

Iti trebuie un ventilator cu presiune  disponibila enorm de mare. Problema este ca ventilatoarele cu presiuni mari au si debite maricele. Nu e realizabil tehnic si nici rentabil financiar.

Nu am intrebat ca sa facem pariuri merge/nu merge.

Poate ai dreptate, dar nu ai adus nici un argument.

Nu degeaba am intrebat daca stie cineva sa-mi calculeze puterea necesara ventilatorului ca sa/mi impinga, sa zic aerul cu 5-10 m/sec printr-o teava deaia cu 20 de coturi. Am crezut ca ma descurc mai repede asa (intreband) decat sa iau la mana mecanica fluidelor la varsta mea;)

"enorm de mare " e ceva relativ paoate enormu ala compenseaza investitia intr-un AC sau pompa aer aer si atunci "rentabil financiar" devine si el relativ.

Edited by kykokyko, 05 April 2012 - 15:15.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu stiu exact sa-ti spun, dar ai putea lua in considerare si introducerea unor ventilatoare intermediare in circuit, decat folosirea unuia puternic la capat de circuit.

#7
kykokyko

kykokyko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2012

 keta, on 5th April 2012, 17:31, said:

Nu stiu exact sa-ti spun, dar ai putea lua in considerare si introducerea unor ventilatoare intermediare in circuit, decat folosirea unuia puternic la capat de circuit.
Buna idee, o sa tin seama mai ales ca ma intereseaza din pdv al zgomotului.
Si totusi, cum le dimensionez?? :))

#8
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Presupunind ca sunt de vehiculat 300mc aer, sa zicem 3 schimburi/ora (ceea ce e destul de putin) rezulta 900mc/h. Vehicularea acestui volum intr-un tub lis de 125mm diam., inseamna viteza de 20,37 m/s care este viteza foarte mare -73 Km/h.
Caderea de presiune pe un tub lis de 125mm este cca. 0.3mm H2O/m (2.94pa/m). La 1.400m de tub ai avea nevoie de 4.116 pa fara fitinguri.
Sunt caracteristici aberante pentru orice ventilator sau instalatie.
Astea ar fi argumentele.

Edited by camsonat, 06 April 2012 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate