Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

RCS a început ofensiva cu smartphone iPhone, Samsung și Nokia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#2395
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

 ad-bloc, on 06 februarie 2013 - 15:54, said:

"In segmentul telefoniei mobile, operatorii implicati in procesul de portare isi impart numerele mobile portate pana in prezent astfel: Cosmote a primit 195.349 de numere, Vodafone 194.774, Orange 189.508, RCS & RDS 5.894, Telemobil 719. In cei 4 ani de la lansarea portabilitatii numerelor, cele mai multe numere de telefonie mobila s-au portat in anul 2011 - 177.111."
Înseamnă că de aia când sun eu de pe Digi, mulți îmi dau ulterios și numărul de Digi, mulți umblă cu 2-3-4 telefoane și nu se prea portează.

Da, la portare se aude un bip, de multe ori l-am auzit, niciodată nu mi-am pus problema în ce rețea este, că în orice rețea ar fi, tot atât mă costă.

Da, nu am înțeles de ce dă Digi așa de greu telefoane, din moment ce oricum nu le dau pe gratis, în realitate plătești un abonament mai mare.

Edited by benis, 07 February 2013 - 14:21.


#2396
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Din plaja de 077x avem asa:
-  >500.000 de numere alocate pentru stickurile de net
-  cate 10 - 100.000 alocate ca numar secundar pentru SIM-urile din Italia, respectiv Spania
- aproape 6.000 inlocuite cu numere portate din alte retele
- peste 1 milion de numere neportate care sunt folosite in mare parte ca numar secundar de catre client
- nu stiu cate alocate pentru prepay

#2397
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Deci SIM-urile de net pot fi apelate (dacă le bagi într-un tel?) Posted Image

Edited by benis, 07 February 2013 - 14:25.


#2398
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
nu, au doar numar alocat pe care este activ serviciul de date , cel de voce/sms e dezactivat

Asa e la toti operatorii (inclusiv Zapp & RTC)

P.S. Daca te uiti pe desfasurator o sa vezi numarul alocat sim-ului de date

#2399
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
La Zapp erau alocate niște numere interne, nu de către ANCOM. Numerele erau doar pentru "uz intern", nici nu cred că îți alocă ANCOM numere să le ții doar așa de amorul artei, pentru gestiune internă.

#2400
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 14:14, said:

Toti stiu de pe aici ca nu au nicio sansa sa vada telefonul,

Ce radicali suntem azi Posted Image

Edited by AMDG, 07 February 2013 - 14:49.


#2401
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Pai intreaba abonatii care nu sunt din oradea ce sanse au , ce zici ? Dar ciudatenia este ca o companie low cost are o cota de piata de 5,9 %.

Edited by ad-bloc, 07 February 2013 - 14:53.


#2402
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 benis, on 07 februarie 2013 - 14:18, said:

Da, nu am înțeles de ce dă Digi așa de greu telefoane, din moment ce oricum nu le dau pe gratis, în realitate plătești un abonament mai mare.

Nu da greu telefoane, da greu unele telefoane ( din ce am vazut ) iar problema lor nr. 1 e sa nu supraincarce reteaua din simplul motiv ca pentru ei telefonia mobila a fost de la inceput de importanta secundara ( din motive evidente ) si abia acum se extind in acest domeniu.

Personal nu as lua un Iphone nici gratis, insa ideea lor e grandioasa ca publicitate si de ce nu avantajoasa pentru cei care au ocazie sa o primeasca.

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 14:50, said:

Pai intreaba abonatii care nu sunt din oradea ce sanse au , ce zici ? Dar ciudatenia este ca o companie low cost are o cota de piata de 5,9 %.

In Timisoara nu au fost probleme cand m-am dus pentru abonamente Posted Image

Prefer o cota de piata in crestere decat sa piarda milioane de abonati ca titanii din domeniu. Lumea s-a trezit la realitate :)

Edited by AMDG, 07 February 2013 - 14:55.


#2403
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 14:50, said:

Pai intreaba abonatii care nu sunt din oradea ce sanse au , ce zici ? Dar ciudatenia este ca o companie low cost are o cota de piata de 5,9 %.
Ar avea o cota de piata mult mai mare , daca ar aduce telefoane suficiente pe stoc in permanenta , nu mai zic de o acoperire mai mare sau o extraoptiune cu minute in retea pentru prepay

#2404
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Lasa telefoanele, astea duc la frustrarea abonatilor fideli, este vorba de servicii , acoperire, nu reprezinta o amenințare precum Cosmote, nimeni nu a schimbat nimic la oferta din cauza RDS-ului. ( preturi mari la telefoane subventionate, abonamente mari la internetul mobil ).

Parca nu ar conta, a ramas frustrarea celor care mer ritualic in pos-uri si așteaptă un telefon. Si cand te gandesti ca Zoli a gajat 80 % dintre actiuni numai pentru dezvoltarea telefoniei mobile ...

Eu sunt liber de contract la telefonia mobila si CATV ( pot rezilia oricand, ma pot porta, am si oferta regionala la telefonia mobila - regionala nu locala ) ce crezi ca aleg ? Unde crezi ca ma duc, ca fudul nu sunt si putin imi pasa ce firma apare pe contract daca sunt multumit ?

Unde crezi ca portez numarul daca il portez, la ce firma de CATV crezi ca ma duc ?

Edited by ad-bloc, 07 February 2013 - 15:20.


#2405
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Cistigi ceva daca apari p-aici si te dai cu curu' de pamint mereu cind RDS-ul lanseaza vreun serviciu sau telefon nou?Posted Image

#2406
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 15:12, said:

Si cand te gandesti ca Zoli a gajat 80 % dintre actiuni numai pentru dezvoltarea telefoniei mobile ...

Telefonia mobila e viitorul - restul sunt piete in continua scadere.

#2407
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

 baducu, on 07 februarie 2013 - 15:19, said:

Cistigi ceva daca apari p-aici si te dai cu curu' de pamint mereu cind RDS-ul lanseaza vreun serviciu sau telefon nou?Posted Image


Distractie gratuita, de nepretuit in vremurile astea si sa nu uit un iphone 5.

 dreaQ, on 30 octombrie 2012 - 13:30, said:

Sa dea machete. Ce, macheta de S2 nu da bine la taran pe masa eventual la carciuma?

Umorul spontan de buna calitate, il apreciez mereu pe acest topic.

 AMDG, on 07 februarie 2013 - 15:21, said:

Telefonia mobila e viitorul - restul sunt piete in continua scadere.

Telefonia mobila nu trebuie sa arate asa :

Attached Files


Edited by ad-bloc, 07 February 2013 - 15:55.


#2408
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
@ad-bloc Daca ai avea o firma care presteaza 2 servicii si din serviciul A ai avea venituri mai mari decat din serviciul B, investitiile catre ce serviciu le-ai dirija A sau B ?

Edited by vasilemadalincristian, 07 February 2013 - 15:36.


#2409
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Nu m-as baga la serviciul B stiind ca nu pot ajunge cu serviciile la nivelul unei piete concurențiale adevărate, unde nu am bani nici pentru frecvente lasand de izbeliste serviciul A. ( daca tot am inceput normal ca nu voi mai dezvolta serviciul A si las serviciul B la voia intamplarii )

 wolfydRg, on 18 septembrie 2012 - 12:38, said:

Deci , telefoane nu's , stocuri nu's, semnal cu tzaraita , ce faceti baieti ?

 atomik1337, on 18 septembrie 2012 - 12:39, said:

Din cate am inteles au patron de etnie maghiara. Sa nu fie asta cauza...

 Nutu2003, on 18 septembrie 2012 - 13:20, said:

De parca neseriozitatea are etnie sau nationalitate.
O treaba facuta si organizata tipic romaneste!

Luat la întâmplare de pe o pagina ...

Edited by ad-bloc, 07 February 2013 - 16:05.


#2410
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 16:00, said:

Nu m-as baga la serviciul B stiind ca nu pot ajunge cu serviciile la nivelul unei piete concurențiale adevărate,

Ce interesant, un afacerist s-ar baga la tot ce ii aduce un profit. Hai sa o luam sistematic - RDS a facut o investitie minima in telefonia mobila ( licente, relee ) si are o baza de utilizatori urbani. RDS nu are stilul unei multinationale - investitie initiala mare si apoi jupuirea clientilor ca sa scoti un profit si sa investesti in generatia urmatoare. Ei ofera servicii ce nu ii costa prea mult insa se muleaza pe nevoile clientilor - pret mic sau telefoane subventionate. Scopul lor e sa atraga incet o parte din clientela - aceea ce nu pleaca din oras, nu sa piarda clienti cum fac restul.

Edited by AMDG, 07 February 2013 - 16:15.


#2411
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 ad-bloc, on 07 februarie 2013 - 15:27, said:

Telefonia mobila nu trebuie sa arate asa :

Avand in vedere ca harta este pt. Decembrie 2012, albul inseamna: " Ninsori abundente".

#2412
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012

 AMDG, on 07 februarie 2013 - 16:15, said:

Ce interesant, un afacerist s-ar baga la tot ce ii aduce un profit. Hai sa o luam sistematic - RDS a facut o investitie minima in telefonia mobila ( licente, relee ) si are o baza de utilizatori urbani. RDS nu are stilul unei multinationale - investitie initiala mare si apoi jupuirea clientilor ca sa scoti un profit si sa investesti in generatia urmatoare. Ei ofera servicii ce nu ii costa prea mult insa se muleaza pe nevoile clientilor - pret mic sau telefoane subventionate. Scopul lor e sa atraga incet o parte din clientela - aceea ce nu pleaca din oras, nu sa piarda clienti cum fac restul.

Ai stilul altui user care a ajuns si el la OPC din cauza RDS-ului, unul care imi explica mie ce putin plateste pe cartela,

Investiții minime cand gajezi 80 % din actiuni pentru dezvoltarea telefoniei mobile ? Telefoanele gratuite date care zac in dulapuri sunt investitii minime ?

Ah, am uitat acum 6 luni o parte importanta din interacțiunea mea cu RDS :

- Ad-bloc gata contractul , FL 1 un an, mai dar nu vrei si un abonament de telefonie mobila un an la 1 euro fara TVA ?
- Si ce fac cu el ?
- Pai il tii ca telefon fix ca nu ai.
- Poftim .....

Edited by ad-bloc, 07 February 2013 - 16:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate