Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Backup in memoria ROM a Telefonului

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Liviu_Ionut

Liviu_Ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.03.2012
Incerc de ceva timp sa rezolv o problema legata de pastrarea setarilor anumitor programe in cazul resetarii telefonului + formatarii cardului.

Am un LG optimus SOL, Amdroid 2.3.7 si  l-am rootat ca sa-mi pot instala anumite programe de securitate in system/app.
Am setat  si personalizat programele pentru nevoile mele, am resetat telefonul, si programele s-au pastrat instalate si setate.
Insa cand am resetat din nou telefonul si am selctat si optiunea de formatare card, dupa reset programele erau instalate insa nu erau setate, erau goale, deci inacvtive, inutile. Concluzia,  setarile se pastreaza undeva pe card, ( concluzie sustinuta si de faptul ca unele din programe au functie de Backup Settings care se face automat pe card neavand optiunea de a modifica locatia respectiva)

Cum se poate face un back up al setarilor respective direct in ROM-ul telefonului, astfel incat in cazul unui reset + format card sa ramana active.  Avand in vedere ca programele instalate in system/app raman instalate, cred ca si setarile daca ar fi salvate pe undeva prin system sau in alta parte ar fi de asemenea salvate si active .
Sau se pot muta fisierele de setari de exemplu de pe card din locatia unde programul isi face Backup, in ROM astfel incat ele sa ramana active?

Ca sa intelegeti exact ce vreau sa spun imaginatva ca  pe un telefon se instaleaza in system/app un soft care pune parola pe Settings-ul telefonului.

In cazul in care se reseteaza telefonul.   Programul este instalat si  activ, inca protejeaza "Settings" cu parola.
In cazul in care se reseteaza telefonul si se formateaza cardul . Programul este instalat dar este inactiv. "Settings" se poate accesa fara parola. Programul trebuie setat din nou.

Va rog sa va spuneti o parere, am resetat telefonul de foarte multe ori in rezolvarea acestei probleme si cred ca mai am un pic si-i busesc softul de tot. Plus ca mi-am pierdut si garantia pentru ca l-am rootat ( cumparat nou acum 3 luni)

#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Garantia nu l-ai pierdut daca l-ai root-at.Asa cum i-ai facut root...tot asa ii faci si unroot..
Pt a pastra cea ce ai avut pe card/carduri fa o copie pe PC, daca tot ai root fa un backup la soft+copie pe PC dupa carduri(asta de siguranta).
Bafta.

Edited by feribalint, 03 April 2012 - 20:36.


#3
Liviu_Ionut

Liviu_Ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.03.2012

View Postferibalint, on 3rd April 2012, 21:35, said:

Garantia nu l-ai pierdut daca l-ai root-at.Asa cum i-ai facut root...tot asa ii faci si unroot..
Pt a pastra cea ce ai avut pe card/carduri fa o copie pe PC, daca tot ai root fa un backup la soft+copie pe PC dupa carduri(asta de siguranta).
Bafta.

Daca am instalat niste programe avand telefonul ROOT-at si leam instalat in system pentru a nu putea fi dezinstalate,  In momentul in care fac unroot la telefon programele mai raman active si functionale ?

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Din moment ce sunt instalate....cred ca raman.
Root iti da doar drepturi de administrare....,cred ca este mai bine sa raspunda o persoana care are mai multa experienta....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate