Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Am un pisoi nou-nout si nu stiu cum sa-l utilizez

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
4-5 saptamani si dupa mine.

La varsta asta, poate manca si Royal Baby Cat (sunt niste bobite mici, mici), dar si mancare speciala sub forma de pateu, tot pentru asa pitici.

Eu am avut un zalud de matz de 3 saptamani, avea intoleranta la lactoza, insa halea pateul de matza cu tot cu degetele mele, ma musca de numa'.

Vaccinuri inca nu este cazul, deparazitare, as zice pe la 6 saptamani, atat interna, cat si externa. La veterinar, pentru ca trebuie examinat - temperatura, urechiuse (pentru raie, alte infectii), greutate.

Nu-l lasa singurel sa doarma, se va simti abandonat, Luna mea plangea de numa' daca ramanea singura. Plange si acum, la 6 luni. Ii trebuie companie.

La litiera il poti invata asezandu-l in litiera cu nisip marunt, e mai usor pentru el. Scurmi tu cu mana, ii iei finut o labuta in mana si dai cu ea prin nisip.

Daca nu face kk, il masezi pe burtica si la fundulet cu un tampon de vata inmuiata in apa calduta.

#20
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcojocaru-diana, on 1st April 2012, 13:43, said:

Deci face acum parte din familie? Sau il dati spre adoptie?
Clar! Nici nu discut. Ramane pe aici sa-mi pazeasca piticul din gradina de un metru patrat.



View PostDeria_Leena26, on 1st April 2012, 20:28, said:

4-5 saptamani si dupa mine.

La varsta asta, poate manca si Royal Baby Cat (sunt niste bobite mici, mici), dar si mancare speciala sub forma de pateu, tot pentru asa pitici.

Eu am avut un zalud de matz de 3 saptamani, avea intoleranta la lactoza, insa halea pateul de matza cu tot cu degetele mele, ma musca de numa'.

Vaccinuri inca nu este cazul, deparazitare, as zice pe la 6 saptamani, atat interna, cat si externa. La veterinar, pentru ca trebuie examinat - temperatura, urechiuse (pentru raie, alte infectii), greutate.

Nu-l lasa singurel sa doarma, se va simti abandonat, Luna mea plangea de numa' daca ramanea singura. Plange si acum, la 6 luni. Ii trebuie companie.

La litiera il poti invata asezandu-l in litiera cu nisip marunt, e mai usor pentru el. Scurmi tu cu mana, ii iei finut o labuta in mana si dai cu ea prin nisip.

Daca nu face kk, il masezi pe burtica si la fundulet cu un tampon de vata inmuiata in apa calduta.

Am observat treaba cu compania. Era imposibil sa nu o observ.

#21
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007

View Postsoftpedistul, on 1st April 2012, 07:27, said:

Se pare ca aude, pentru ca isi indreapta urechea spre sursa de sunete, dar nu reactioneaza la sunete puternice.
Azi a mancat niste telemea fara sare, dar cu o pofta de m-a uimit.
Inca nu s-a c***t, iar de p***t vad ca se descurca.
define "sunete puternice" si cum anume l-ai testat.
un veterinar ar putea sa iti spuna cu certitudine daca aude, e surd sau e hipoacuzic...

#22
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Sa iti traiasca, sa te bucuri de el, indiferent ce-o fi!

#23
Artemis25

Artemis25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.04.2008
Ce frumusel e....sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!

Cum i-ai pus numele?

#24
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Multumesc tuturor!
Il cheama Thomas si numele a venit asa din pura intamplare.

#25
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Tocmai s-a c***t.
Partea buna e mai buna decat aia naspa, ca macar nu e defect.
Cum il invat la litiera?

#26
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
S-a defectat pisoiul!
A vomitat cam toată noaptea, plânge printre mienunături și este agitat.

L-am hrănit numai cu lapte special pentru pisoi și i-am dat puțină (foarte puțină) mâncare pentru juniori din aia pe care scrie Purina.
I-am dat și puțin Whiskas junnior, dar a basculat cam cu poftă și m-am temit să nu se înnece. Ambele au fost carne din aia în gel, iar cei de la magazin m-au asigurat că pot să îi dau fără probleme.

Nu pot să ajung la veterinar până miercuri... dar dacă o ține tot așa, îl iau de coadă și fug repede cu el.
Știe cineva unde s-ar putea să fie „defectul”?

#27
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Nu-i mai da Whiskas, e de proastă calitate.
Eventual sună un veterinar să-l întrebi ce și cum.

Edited by Moaca, 10 April 2012 - 08:06.


#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ti s-o defectat din cauza de mancare proasta (si probabil mancat ca haplea). Cum mnezeu nimeriti doar whiskas sau kitekat/friskies/purina?

#29
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Priceput!

Si ce sa-i dau? Care-i cea mai buna?

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
De asta boabe: Acana sau Applaws. Cumpara-i la sac mare, scoate cate jumate de kg o data si da-i de acolo ca sa nu desfaci sacul toata ziua.
Umeda... Applaws sau Almo nature, de exemplu.
Daca le comanzi pe net la cantitate mai mare iesi la acelasi pret cu whiskas & co la bucata.

Cheia e ca trebuie sa aiba carne. Si poate vitamine/minerale si legume. Nimic altceva. Nu cereale. Nu conservanti. Pisica-i carnivor, nu gaina :D

Edited by Dev, 10 April 2012 - 08:55.


#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDev, on 10th April 2012, 09:54, said:

De asta boabe: Acana sau Applaws. Cumpara-i la sac mare, scoate cate jumate de kg o data si da-i de acolo ca sa nu desfaci sacul toata ziua.
Umeda... Applaws sau Almo nature, de exemplu.
Daca le comanzi pe net la cantitate mai mare iesi la acelasi pret cu whiskas & co la bucata.

Cheia e ca trebuie sa aiba carne. Si poate vitamine/minerale si legume. Nimic altceva. Nu cereale. Nu conservanti. Pisica-i carnivor, nu gaina :D
Cum sa ia la sac mare? Expira termenul de valabilitate pina termina de mancat tot sacul. Nu-i mai da conserve decat de la Applaws si Schesir. Sunt singurele care sunt cu carne adevarata desi motanelul meu cam facea gaze si de la Schesir. De la Wiskas Supreme mi-a vomat un motan de un an. Si atunci ce sa ne miram de un puiut. Pina isi revine cumpara-i niste bobite Royal Canin Intestinal si da-i cam o saptamana.

#32
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
de la wiskas mi-a vomitat si al meu. nu-i mai da asa ceva. nu as da nici la maidaneze.

cu litiera... il iei o data pe zi si il pui in litiera. te joci cu nisipul. si astepti. trebuie sa ai rabdare cu el.


sa-ti traiasca.


ps: nu ar strica o vizita la veterinar cu el.

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostFreddy12, on 10th April 2012, 11:41, said:

Cum sa ia la sac mare? Expira termenul de valabilitate pina termina de mancat tot sacul. Nu-i mai da conserve decat de la Applaws si Schesir. Sunt singurele care sunt cu carne adevarata desi motanelul meu cam facea gaze si de la Schesir. De la Wiskas Supreme mi-a vomat un motan de un an. Si atunci ce sa ne miram de un puiut. Pina isi revine cumpara-i niste bobite Royal Canin Intestinal si da-i cam o saptamana.
Cum sa expire? :habarnam:
Au vreo 2-3 ani valabilitate. 2 kile se duc repede. 7 kile se duc in aprox 140 zile. Cateva luni deci.
Si almo nature are doar carne (unele tipuri). La Schesir nu-s toate doar cu carne. Mai sunt si cateva de la animonda (dar nici acolo nu toate).

#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDev, on 10th April 2012, 14:35, said:

Cum sa expire? :habarnam:
Au vreo 2-3 ani valabilitate. 2 kile se duc repede. 7 kile se duc in aprox 140 zile. Cateva luni deci.
Eu am luat teapa asa ca stiu cum e cand ramai cu juma de sac pe care pisica sau catelul refuza sa le mai manance cand se invechesc chiar daca sunt in termenul de valabilitate. un saculet de 2kg, e OK dar cel de 7kg cred ca e prea mare pentru un pui.

#35
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View PostFreddy12, on 10th April 2012, 16:37, said:

Eu am luat teapa asa ca stiu cum e cand ramai cu juma de sac pe care pisica sau catelul refuza sa le mai manance cand se invechesc chiar daca sunt in termenul de valabilitate. un saculet de 2kg, e OK dar cel de 7kg cred ca e prea mare pentru un pui.

Ale mele 2 matze adulte (10.5kg de pisicime) mananca aproximativ 1/2 kg bobite in 7 zile (au si mancare umeda). Un matz mic nu mananca atat de mult.
Am luat in toamna un sac de Acana (cand am vazut ca nu se mai gaseste Applaws) si termenul de valabilitate era pana in vara lui 2012. Inca mai am aprox 1,2kg pt ca am mers in paralel cu 3 feluri de boabe.
De fapt pot face un calcul exact: din oct 2011 mai am doar 1,2kg Acana (din 7.5kg), 700g RC Renal (din 4kg) si tot vreo 700g Hill`s Renal (din 5kg)...deci in 6luni jumate au mancat 14kg bobite...

Edited by cojocaru-diana, 10 April 2012 - 18:04.


#36
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Am fost la doctor cu el si mi-a spus ca are nu stiu ce paraziti.
I-a facut doua injectii si i-a bagat o pastila pe gat.
Mi-a recomandat Royal Canin pentru pisici mici... insa acum avem o alta problema. Pisoiul pare sa fie disperat dupa mancare. Miauna intr-una pe langa castonel, cand ii dau sa manance halpaie ca nehalitul, apoi vomita ca inghite nemestecat. Am incarcat sa-i dau sa manance mai putin si mai des, dar tot agitat este.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate