Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Am un pisoi nou-nout si nu stiu cum sa-l utilizez

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Am gasit o felina cu vasta de vreo 3 saptamani (estimare ochiometrica dupa sfatul lui Google) si vreau musai sa-i ofer un loc prin ograda  mea, mai ales ca dupa prima evaluare as fi tentat sa cred ca este motan.
Ochii fiarei sunt usor albastrui, nu se tine bine pe picioare, miauna ca nebunul daca nu-l bag in seama, dar pare sanatos tun.
Aveam o seringa prin casa si am incercat sa-i dau sa haleasca ceva lapte de vita, dar se pare ca nu prea stie cum sa manance (sau nu stiu eu cum sa ii dau).

Acum, ce vreau eu sa stiu este ce trebuie sa stiu/fac pentru pisoiul asta, ca nu ma pricep nici la crescut, nici la hranit.
Se pare ca singurul lucru la care ma pricep in materie de pisici este... sa ma joc cu ele.

Daca are cineva niste instructiuni de utilizare, as fi bucuros sa invat si tehnica cresterii si a educatiei.
Ce vaccinari/ce deparazatari/ ce mancare/ de unde mancare /cand si cum il intarc/cum il invat la litiera/unde-l culc etc?

Edited by softpedistul, 30 March 2012 - 20:49.


#2
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Să-ţi trăiască. Aruncă un ochi pe aici. Cred că ai răspuns pentru toate.

Numai bine !

#3
Charger

Charger

    Viitor baştan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
E mic. Ii pui lapte intr-un castron si ii impingi botul incet. Mancatul ar trebui sa fie instinct pentru el. Daca nu merge, mai incearca cu seringa.

In rest, nu stiu ce instructiuni de utilizare vrei tu.  :lol:
Pentru vaccinare si deparazitare la veterinar, cat despre litiera, daca il tii in ograda ce nevoie mai ai de litiera?

#4
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostCharger, on 30th March 2012, 21:54, said:

E mic. Ii pui lapte intr-un castron si ii impingi botul incet. Mancatul ar trebui sa fie instinct pentru el. Daca nu merge, mai incearca cu seringa.

In rest, nu stiu ce instructiuni de utilizare vrei tu.  :lol:
Pentru vaccinare si deparazitare la veterinar, cat despre litiera, daca il tii in ograda ce nevoie mai ai de litiera?

Cred ca e cam mic ca sa bage botul singur.
Treaba cu litiera este pentru ca la mine in curte dupa ce imi parchez masina mai ramane un culoar de 1 m si etc.

#5
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Acum o saptamana aveam ceva treaba la camp , si cum necum m-am intors cu o haita de pisici :roflmao: :roflmao:.Ma sperie cat lapte pot sa bea
Eu le dau lapte de capra cu siringa.Partea nasoala e ca vin in dormitor si chiuie toata noaptea.

Edited by mateimateimatei, 30 March 2012 - 21:04.


#6
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postsoftpedistul, on 30th March 2012, 21:48, said:

Am gasit o felina cu vasta de vreo 3 saptamani (estimare ochiometrica dupa sfatul lui Google) si vreau musai sa-i ofer un loc prin ograda  mea, mai ales ca dupa prima evaluare as fi tentat sa cred ca este motan.
Ochii fiarei sunt usor albastrui, nu se tine bine pe picioare, miauna ca nebunul daca nu-l bag in seama, dar pare sanatos tun.
Aveam o seringa prin casa si am incercat sa-i dau sa haleasca ceva lapte de vita, dar se pare ca nu prea stie cum sa manance (sau nu stiu eu cum sa ii dau).

Acum, ce vreau eu sa stiu este ce trebuie sa stiu/fac pentru pisoiul asta, ca nu ma pricep nici la crescut, nici la hranit.
Se pare ca singurul lucru la care ma pricep in materie de pisici este... sa ma joc cu ele.

Daca are cineva niste instructiuni de utilizare, as fi bucuros sa invat si tehnica cresterii si a educatiei.
Ce vaccinari/ce deparazatari/ ce mancare/ de unde mancare /cand si cum il intarc/cum il invat la litiera/unde-l culc etc?

Ar trebui sa ii iei lapte praf special pentru pisici. Cel mai ieftin cred ca este de la firma Gimpet (undeva la 25 RON parca). Este mult mai indicat decat laptele de vaca. La unele pet shop-uri mai mari ar trebui sa gasesti si biberoane speciale pentru pisoi. Daca are intr-adevar 3 saptamani, ar trebui sa il hranesti cam la 3 ore in intervalul 06:00 - 00:00.

Edited by m&m, 10 April 2012 - 16:33.


#7
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View Postpeterbald, on 30th March 2012, 23:46, said:

Doamne, mare ți-e grădina: tot o floare și-un c***t.

Ar trebui sa ii iei lapte praf special pentru pisici. Cel mai ieftin cred ca este de la firma Gimpet (undeva la 25 RON parca). Este mult mai indicat decat laptele de vaca. La unele pet shop-uri mai mari ar trebui sa gasesti si biberoane speciale pentru pisoi. Daca are intr-adevar 3 saptamani, ar trebui sa il hranesti cam la 3 ore in intervalul 06:00 - 00:00.

I-am luat lapte din ala special pentru pisici, dar nu praf, ci gata preparat.
Chestia e ca de cand il am nu s-a c***t, nu s-a p***t.
E vreo procedura speciala pentru asta?

#8
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Da, trebuie sa il stimulezi sa isi faca nevoile. Ia o bucata de vata si maseaza-l usor si se rezolva si problema asta.

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postpeterbald, on 31st March 2012, 10:34, said:

Ia o bucata de vata si maseaza-l usor si se rezolva si problema asta.

umezita in apa calduta si maseaza'l usor pe burtica :P

In rest, papica cu seringa pana ii da de gust. Apoi ar trebui sa se descurce singur cu mancatul.



Dan84, am facut eu rost de un sarpe, pot sa te folosesc pe tine in locul pisicii? :naughty:

#10
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Cam asta este animalu.
Am impresia ca nu prea reactioneaza la sunete.
este normal?

[ http://img819.imageshack.us/img819/9839/dsc9340c.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img535.imageshack.us/img535/8226/dsc9327nb.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img40.imageshack.us/img40/2801/dsc9324e.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by softpedistul, 31 March 2012 - 15:50.


#11
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Părerea mea e că are mai mult de 3 săptămâni.

#12
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View Postpeterbald, on 31st March 2012, 16:21, said:

Părerea mea e că are mai mult de 3 săptămâni.

S-ar putea sa aibe vreo 6 saptamani...

#13
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Pai nu stiu ce sa zic. In poze pare ca s etine bine pe picioare, dar merge inca stramb si are ochii cam albastri.
Am testat sunetul cu de toate, nu reactioneaza deloc nici la intensitate, nici la volum. E ok treaba asta?

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
s-ar putea sa fie surd
eu am avut odata o pisica surda ,nevasta-mea si-a dat seama dupa cateva luni

#15
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cam 4-5 saptamani imi pare si mie ca are.
Daca nu raspunde la sunete e cel mai probabil surd. Nu e o problema dpdv al sanatatii, doar ca va fi mai expus pericolelor din mediu, mai ales masinilor daca are acces afara.

Sa va traiasca, e o scumpete. :D

#16
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postsoftpedistul, on 31st March 2012, 20:07, said:

Am testat sunetul cu de toate, nu reactioneaza deloc nici la intensitate, nici la volum. E ok treaba asta?
La nastere puii sunt surzi sau aud foarte slab. De la 2-3 saptamani incep sa auda.

#17
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Se pare ca aude, pentru ca isi indreapta urechea spre sursa de sunete, dar nu reactioneaza la sunete puternice.
Azi a mancat niste telemea fara sare, dar cu o pofta de m-a uimit.
Inca nu s-a c***t, iar de p***t vad ca se descurca.

#18
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Deci face acum parte din familie? Sau il dati spre adoptie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate