Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Expirare buletin. Proprietarul imobilului (tata) este plecat din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Ba am făcut contract de închiriere la fisc prin anul 2001 atunci când mi-am făcut buletin prima oară si n-am trăit o zi acolo, dar de fiecare dara când expira buletinul (sau in cazul asta când l-am pierdut) vrea bani numai ca sa vina cu actul casei la secție.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cui are contract de închiriere înregistrat la ANAF nu-i trebuie consimțământul proprietarului la Evidență, contractul face dovada spațiului de locuit. Merge cu exemplarul lui +  restul actelor.  

View Postthemaestrulyoda, on 14 ianuarie 2017 - 05:44, said:

Ba am făcut contract de închiriere la fisc prin anul 2001 atunci când mi-am făcut buletin prima oară  
Nu prea cred că e pe termen nelimitat. Bănuiesc că ai și tu un exemplar, uită-te ce scrie la durata contractului.

#39
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
althea, intr-adevar, contractul de închiriere era valabil doar 1 an...se numea atunci Circa Financiară. L-am făcut (contractul) in 2001. Pe atunci aveam vreo 18-19 ani. Era la acel moment unicul mod prin care-mi puteam face buletin. Acum stau si m-a întreb dacă as putea renunța la domiciliul in România (după ce mi-am pierdut anul trecut buletinul pe care l-am făcut in 2013). Nu mai vreau sa depind de proprietar. Am certificat de naștere si m-a întreb dacă-mi pot face Pașaport cu domiciliul in străinătate. Voi fi cetățean roman cu domiciliul in strainatate. Voi avea pașaport, certificat de naștere, însă nu voi mai avea domiciliul stabil in România. E posibil?

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se poate dacă ai dovada rezidenței, bănuiesc că acolo unde ești locuiești și muncești cu forme legale. Dacă da,  îți faci carte de identitate provizorie cu motivul lipsă dovadă adresă de domiciliu  și ai scăpat de proprietar.
Cât îți cere? Pașaportul costă acum 280 de lei (de luna viitoare va fi cu 22 de lei mai puțin) însă e valabil doar 5 ani, cartea de identitate e valabilă 10 ani și e mult mai ieftină.

Edited by althea, 16 January 2017 - 19:16.
completare


#41
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Știu ca e ieftină cartea de identitate însă proprietarul ar putea sa nu mai fie de găsit dacă a plecat peste hotare + am pierdut nr-ul de telefon. In 2001 era 150 dolari. In 2013 de-acum 200. Ca in final sa-mi spună ca n-a fost vorba de dolari ci de 200 euro. Aveam atunci dolari la mine si a rotunjit suma pana la 250 dolari. Acolo unde locuiesc am cetățenia tării respective, am domiciliu stabil, buletin si pașaport. Însă n-am fost încă la consulatul roman sa declar pierdută cartea de identitate romaneasca. Si nu vreau sa bat degeaba drumurile si sa constat ca proprietarul nu e acasă. Bănuiesc ca dacă mi-am făcut buletin in București in 2013, cel de la consulat ma vor trimite tot in București pentru ca am domiciliu stabil in România. Si cartea de identitate provizorie tot la secția de poliție din București va trebui s-o fac căci acolo am domiciliul stabil. Cei de la consulatul roman îmi pot elibera doar un titlu de călătorie (in loc de pașaport ) valabil pentru o singura călătorie ca sa pot pot pleca înapoi in România sa-mi rezolv problemele cu domiciliul si cartea de identitate, atât. Chiar nu știu ce sa fac. Dacă fac un drum pana la București si constat ca proprietarul nu e acasă...iar prostia asta cu prezentarea actului casei ma face sa regret atât de mult ca mi-am pierdut buletinul.

#42
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Mulțumesc althea! Am hotărât sa-mi fac carte de identitate provizorie cu motivul lipsă dovadă adresă de domiciliu.Sper ca nu va fi nevoie de proprietar (repet: am pierdut cartea de identitate pe care mi-am făcut-o in 2013).
Care e planul:
1. Merg la secția de poliție unde-s domiciliat si declar pierdută cartea de identitate.
2. Solicit la aceeași secție eliberarea unei cărți de identitate provizorie cu motivul lipsa adresa domiciliu (in cerere rog frumos sa fie valabilă 1 an).
3. In decurs de 1 an îmi fac buletin in alt oraș, găsesc alt proprietar (mai puțin paranoic).

De ce in alt oraș? Pentru ca din anul 2001 pina in 2013 mi-au greșit de 3 ori in buletin. Eu n-am comis nici o greșeala când am completat datele, era de fiecare data vina celora de la secție. Dar eu eram acel care a avut de suferit de fiecare data.


#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru puțin Posted Image
Nu e nevoie de proprietar când îți faci provizorie cu motivul lipsă dovadă adresă de domiciliu.
Dacă nu dai de el și mergi pe varianta cu CI provizorie îți poți face pașaport în București. Trebuie să ai la tine și certificatul de naștere.
Costă 258 lei.

Edited by althea, 15 February 2017 - 06:07.


#44
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
E super daca pot solicita eliberarea unei cărți de identitate provizorie cu motivul lipsa act spațiu in cazul pierderii buletinului! Si chiar îmi pot face pașaport in baza acesteia? Nu-mi prea vine sa cred. In pașaport la rubrica domiciliu va fi scris Bucuresti ? Daca era atât de simplu... Nu cred.

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se poate, cum să nu. În pașaport nu e trecut decât județul de domiciliu sau, în cazul tău, București.

Pentru cartea provizorie citește aici.
Cine poate solicita o carte de identitate provizorie: Cetăţenii români cu domiciliul în România care nu deţin toate documentele care fac dovada numelui, a stării civile, a cetăţeniei române, a adresei de domiciliu;
„Lipsă dovada adresei de domiciliu” – pentru persoanele care locuiesc într-un imobil cu destinaţie de locuinţă şi nu pot prezenta documentul cu care să facă dovada adresei de domiciliu.
* Notă:   În cartea de identitate provizorie, la rubrica „domiciliu”, se înscrie adresa la care solicitantul declară că locuieşte efectiv.
Acte necesare
- 3 fotografii 3/4cm, cu banda albă de 7 mm la baza (popular - poze tip buletin);
- documentele care pot fi prezentate, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui, stării civile, cetăţeniei şi a domiciliului (original şi copie xerox);
(vezi care pot fi acte doveditoare a domiciliului)
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate provizorii - 1 leu;


Pentru pasaport:
4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC:
a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
- dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, completate pe numele titularului, în original;
- paşaportul anterior, dacă acesta există.
http://www.pasapoart...indexActe1.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate