Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Expirare buletin. Proprietarul imobilului (tata) este plecat din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Pretiozitatea asta cu domiciliu este o consecinta a faptului ca CI-ul e si pasaport prin spatiul UE.
O subtila incercare de a ingreuna plecarile celor care nu au dupa ce bea apa.

Pe de alta parte oricat complica situatia unora, metoda lasa un capat de fir in mana lunga a legii.
La o adica au de unde sa inceapa o cercetare. Daca scria domiciliu: canal nu ar raspunde decat ecoul canalului cand organul ar chiuii dupa ...suspect.

In fond si o pasare are un cuib, omul de ce ar fi frunza pe apa?

Edited by cuculili, 30 March 2012 - 12:39.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMembruAnonim, on 30th March 2012, 12:12, said:

Nu stiu de unde ai scos ca argumentele mele sunt pentru o lege care te lasa sa declari ce vrei sub sanctiunea falsului in declaratii dar nu intentionez sa-ti dovedesc contrariul.
Pai exemplele tale de pina acum arata o problema concreta de care spune un coleg softpedist si un exemplu imaginar cu mosul. Ambele probleme/discutii/etc, plus threadul asta nu ar fi existat daca nu ar fi existat birocratia cretina in forma actuala. Eu zic ca asta e un argument ca birocratia respectiva sa nu existe, tu zici ca e un argument sa existe.

View PostMembruAnonim, on 30th March 2012, 12:12, said:

Domiciliul nu certifica prezenta ta la o anumita adresa ci un punct stabil in care poti fi gasit la diferite perioade si totodata un drept de folosinta a acelui spatiu locativ.
Daca te referi la situatia actuala nu certifica decit faptul ca la un moment dat proprietarul a fost de acord sa iti faca mutatie acolo. ATIT. Nimic in plus, nimic in minus. Nici ca ai dreptul sa stai miine acolo, nici nu e garantat ca proprietarul stie adresa sau numarul tau de telefon, nici macar ca isi mai aduce aminte de numele tau sau de cum aratai.

View PostMembruAnonim, on 30th March 2012, 12:12, said:

Cum ai putea dovedi ca o persoana care a declarat ca are domiciliul la o anumita adresa a facut acea declaratie in fals?
Daca intr-adevar se dovedeste a fi asa o problema enorma trimiti politia prin sondaj la adresa respectiva, ca si asa buletinul nu se da pe loc. Vezi care-i proprietarul, proprietarii, chiriasi, etc. Trebuie sa fie numele lui pe cutia postala (posta e esentiala in orice stat normal, primesti impozite, amenzi, etc). Nu iese la verificare, ii pui catusele cind sa ridice buletinul. Nu trebuie sa o faci de multe ori, daca ai arestat pe cinci intr-un oras mare (sau in fiecare sector bucurestean) o sa aibe grija fiecare sa aibe numele pe posta si sa stie proprietarul ca sta acolo.

View PostMembruAnonim, on 30th March 2012, 12:12, said:

Legat de exemplul cu mosul, acum trebuie sa aiba un domiciliu corect pentru ca la ultima schimbare de buletin a trebuit sa duca un act de proprietate valabil la data emiterii buletinului iar daca imobilul nu-i apartine, exista proprietarul care este obligat sa stie cu cine sta in casa, asa ca-l gasesti.
Am mai discutat asta. In primul rind buletinul ala putea sa fie emis in 1930, literalmente. Bun, sa zicem ca e o exceptie. Are buletin din 2003, facut pe apartamentul lui. Care cum zici tu, s-a demolat sau l-a vindut sau mai stiu eu ce. Cum il gasesti acum, in conditiile legilor idioate actuale, cind nu mai are o proprietate si nu poate sa-si declare domiciliul corect?

View PostMembruAnonim, on 30th March 2012, 12:12, said:

Nu stiu cum se face dar majoritatea celor care au domiciliul incert sau dificultati in a scoate un nou buletin se invart in cercurile celor care au interferat mai mult sau mai putin cu legea penala sau contraventionala si se gandesc sa fie cat mai greu de gasit.
Aha, trebuia sa se ajunga la asta. Cei care vor chestia X pe care eu nu o vreau sint infractori. Originatorul threadului vine cu o problema evident reala si ne-singulara pe softpedia si argumentul tau de incheiere e ca majoritatea celor ca el sint infractori sau prietenii lor.

#21
Baba_Novac

Baba_Novac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2011

Quote

Mi-as face buletin temporar. E posibil sa ma inscriu cu el la scoala? sa fac contracte cu el?

CiP (carte de indentitate provizorie) este un document de indentitate valabil din toate punctele de vedere, ca si cartea de identitate; buletin este cel vechi, cu foi.
La scoala trebuie sa ti-l ia in considerare. Bancile mai fac nazuri, desi ar trebui sa ia CiP-ul ca atare.
Daca nu, celelalte variante propuse de tine: procura sau alt propietar.

Quote

Adica tatal tau iti trimite prin FAX consimtamantul de-ati face buletinu' pe adresa dumnealui, apoi te duci la Notariat si legalizei hartia !

Nu se poate asa ceva.

Quote

Totusi anul trecut bunicul i-a donat tatalui terenul si imobilul prin act de donatie si acum practic el e propietar desii la administratia financiara apare numele bunicului. Ma gandeam ca nu se prind si merge faza cu actul dinaintea donatiei si declaratie de la bunic ca ma ia in spatiu.

Daca ia donat intreg dreptul de proprietate asupra imobilului, trebuie consimtamantului donatarului. Daca ia donat doar nuda proprietate, consimtamantul il da bunicul.

Quote

EU VREAU sa imi fac buletinul inainte cu 15 zile de data expirarii cum scrie in lege

Minumul prevazut de lege. Maxim, cu 6 luni inainte de expirare poti sa-ti schimbi buletinul.

Quote

Asta se intampla intr-o tara de handicapati!

Nenisorule, nu cunosti situatia, balmajesti pe langa.

Quote

Nu exista oameni care stau in canalizari. Nu exista oameni care stau in chirie la privati (nu, nu putem avea asa ceva, in nici un caz, de aia au fost facute exproprierile). Nu exista oameni care stau pe termen lung la hotel.

Atita vreme cit esti obligat sa iti faci buletin si daca stai in canale si daca stai la hotel este logic sa poti sa iti faci (desi dupa legile noastre ilogice nu poti). Imi scapa ceva?

Statul roman (prin SPCLEP-uri) este obligat sa puna in legalitate orice persoana. Asadar, cei care stau in canale etc li se elibereaza Cip-uri cu motiv - lipsa dovada adresa domiciliu. Cei care stau la hotel, li se face resedinta. Pt fiecare este rezolvare.

Quote

"EXCLUSIV. Buletin de București: cum au ajuns să locuiască 2.000 de oameni în două camere

Aici e o lacuna legislativa. Legea nu te limiteaza ca propietar, sa iei in spatiu cate persoane vrei. Oricum, vei fi dat in judecata de institutie, daca bate la ochi.

Quote

Domiciliul nu certifica prezenta ta la o anumita adresa ci un punct stabil in care poti fi gasit la diferite perioade si totodata un drept de folosinta a acelui spatiu locativ.

Gogomanie.

Edited by Baba_Novac, 07 April 2012 - 15:15.


#22
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostBaba_Novac, on 7th April 2012, 16:14, said:

CiP (carte de indentitate provizorie) este un document de indentitate valabil din toate punctele de vedere, ca si cartea de identitate; buletin este cel vechi, cu foi.
La scoala trebuie sa ti-l ia in considerare. Bancile mai fac nazuri, desi ar trebui sa ia CiP-ul ca atare.
Daca nu, celelalte variante propuse de tine: procura sau alt propietar.

Am apelat la alt proprietar. Am facut declaratie ca ma ia in spatiu, am dat actul de proprietate. Tanti de la ghiseu imi spune in ultima faza: "o sa vina un politist de la ordine publica sa verifice daca acolo stai"  :deadtongue:

Problema e ca acolo nu sta nimeni. E doar o casa in care nu locuieste nimeni. Baiatul proprietarului a plecat din tara iar proprietarul s-a mutat in alta locuinta a lui.
In ce consta verificarea lu "garcea" ca acolo stau? Nu e nimeni acolo acasa. iar sa ma duc eu acolo sa astept sa vina garcea sa ma verifice ca acolo stau nici atat nu pot sa fac asta.

Pe tigani nu ii mai verifica unde stau? Pe mine m-a vazut mai prost la ghiseu? sau infractor?

Edited by K-X-T, 09 April 2012 - 13:26.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Te verifica daca esti acolo domiciliat in spatiu ori il verifica pe proprietar daca te declara acolo, daca nu se ia fals in declaratii etc... :P

Edited by andreic, 09 April 2012 - 13:28.


#24
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Si daca eu declar dupa aceea ca am fost in excursie la munte? si nu am fost gasit cum verifica ei? Ori cum ai dao tot te lovesti de abrambureala asta legislativa si de birocratie.
Pe vecini nu poate sa ii intrebe daca locuiesc acolo? Trebuie neaparat sa ma gaseasca pe mine acolo?
Eu o sa le zic la vecini sa spuna ca locuiesc acolo. Altceva nu am ce sa le fac.

Edited by K-X-T, 09 April 2012 - 13:35.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
E problema lor cum verifica... metode sunt cand se vrea, nu ai vazut ca l-au saltat si pe ala din Kenya :) Importanta e vointa.

Edited by andreic, 09 April 2012 - 13:31.


#26
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Pana la urma am rezolvat prin cea mai ilegala cale cu putinta. Am observat ca in tara asta daca vrei sa faci ceva legal mai bine te lasi pagubasi. Pacat ca exista atatea minti luminate in tare asta.. Pacat ca aia care fac astfel de legi sunt niste maimute de circ.

#27
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Am o întrebare: buletinul n-a expirat dar a fost pierdut. E nevoie iarăși de proprietar si actul casei?

#28
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005

View Postthemaestrulyoda, on 31 decembrie 2016 - 05:16, said:

Am o întrebare: buletinul n-a expirat dar a fost pierdut. E nevoie iarăși de proprietar si actul casei?
acelesi   reguli  +   o amenda de  40 de lei  parca

Edited by althea, 05 January 2017 - 12:31.
aprecieri deplasate


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Amenda se aplică foarte, foarte rar.

#30
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Chiar dacă proprietarul e ruda/părinte? E nevoie neaparat sa vina proprietarul cu actul casei? Si dacă e plecat peste hotare?

#31
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Da

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postthemaestrulyoda, on 10 ianuarie 2017 - 08:20, said:

Si dacă e plecat peste hotare?
Poate da declarație de consimțământ primire în spațiu la un consulat român. Așa arată declarația:
https://londra.mae.r..._1_persoana.pdf

#33
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Eu am fost luat demult in spatiu, adică in baza lor de date arată ca-s domiciliat acolo, buletinul n-a expirat. Cine a inventat prostia asta: sa vina proprietarul cu actul casei?

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La ce-ți folosește să afli cine?

#35
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Chestia e ca proprietarul îmi va cere (iarăși) bani numai pentru ca sa vina el o singura data la secția de poliție cu actul casei ca sa-mi fac alt buletin in locul aluia pierdut. Cine a inventat legea asta cu prezentarea actului casei trebuie decapitat.

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postthemaestrulyoda, on 13 ianuarie 2017 - 00:29, said:

Cine a inventat legea asta cu prezentarea actului casei trebuie decapitat.
:)
Dacă aveai contract înregistrat la ANAF nu pățeai de-astea, așa că într-un fel și tu ești de vină. Consolează-te cu gândul că plătești chirie mai mică decât ți-ar fi cerut dacă închiriai legal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate