Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Dosar pt apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut!  Vreau sa depun si eu cererea pt programul de mai jos, cu speranta ca voi primi un apartament cu chirie pe care mai apoi sa-l pot cumpara. Am inteles ca trebuie facut un dosar si as vrea sa imi explice cineva pasii necesari sa-i urmez. Poate voi avea noroc si in 10 ani o sa am si eu casa mea.  :rolleyes:  


LOCUINTE PENTRU TINERI - Descrierea programului

Programul de constructii locuinte pentru tineri, destinate închirierii se adreseaza tinerilor cu vârste de pâna intre 18-35 de ani la data depunerii cererii, care nu îsi permit sa cumpere un apartament sau sa închirieze o locuinta de pe piata libera.

Tinerii pot primi repartitii in cel mult 12 luni de la implinirea varstei de 35 de ani. Locuintele sunt construite pe terenuri puse la dispozitia Agentiei Nationale pentru Locuinte de catre consiliile locale, conform prevederilor legale si cu respectarea documentatiei de urbanism legal aprobate.

Printr-o conventie încheiata cu ANL, autoritatile locale au obligatia de a asigura viabilizarea terenului (utilitatile) si dotarile edilitare ale caror costuri sunt suportate din bugetele locale. Investitiile privind constructia de locuinte în regim de închiriere sunt finantate de la bugetul de stat si/sau bugete locale, precum si din credite interne/externe si din alte surse legal constituite. Autoritatile locale repartizeaza locuintele construite prin ANL pe baza cererilor depuse de solicitantii care îndeplinesc criteriile stabilite prin lege.

Cererile pentru locuintele în regim de închiriere sunt analizate de catre comisiile sociale din cadrul consiliilor locale care stabilesc ordinea repartitiilor în functie de punctajul obtinut de fiecare solicitant în parte în urma verificarii dosarelor.

#2
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

View Posteugen1985, on 27th March 2012, 19:40, said:

Poate voi avea noroc si in 10 ani o sa am si eu casa mea.  :rolleyes:
Asta e idealul tau in viata?

#3
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postdsl, on 27th March 2012, 21:38, said:

Asta e idealul tau in viata?


Asta ai inteles tu??? :wacko:

#4
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Documentele sunt similare cu cele pt Prima Casa, plus vre-un handicap ceva daca posezi, si daca ai in grijire copii sau batrani sau handicapati!

View Postdsl, on 27th March 2012, 22:38, said:

Asta e idealul tau in viata?
Avand in vedere ca isi faca poze la carcasa in oglinda si e nascut in 85 (ca tot zic unii ca eu as fi in 91, desi ala e anul in care a murit idolul meu!) ce crezi?

Edited by Highlander91, 28 March 2012 - 21:19.


#5
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

View Posteugen1985, on 28th March 2012, 22:13, said:

Asta ai inteles tu??? :wacko:
Da.

View PostHighlander91, on 28th March 2012, 22:17, said:

Avand in vedere ca isi faca poze la carcasa in oglinda si e nascut in 85 (ca tot zic unii ca eu as fi in 91, desi ala e anul in care a murit idolul meu!) ce crezi?
Esti doar invidios ca nu ai fizicul lui. Probabil nici nu ai telefon cu camera.

Edited by dsl, 28 March 2012 - 21:21.


#6
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Cand am spus ca poate in 10 ani voi avea si eu casa mea nu am vrut sa se inteleaga ca asta este idealul meu in viata, este doar ceva ce am de realizat, si trebuia sa se inteleaga faptul ca traim intr-o tara in care nivelul de trai este foarte scazut... Idealul meu la care aspir este cu mult mai inaltator dar nu trebuie sa dau raportul nimanui, si apropo ...eu am un ideal in viata.

Faptul ca mi-am facut poza la corp si ca am pus-o ca avatar nu inseamna ca as fi redus mintal asa cum lasi tu sa se inteleaga, si chiar daca sunt nascut in '85 exista posibilitatea sa am un IQ (intelligence quotient) chiar mai mare decat al multora, sau poate nu. Raspunsul tau nu m-a ajutat cu nimic si mai mult pare rautacios. Daca o poza si anul nasterii sunt suficiente pt a te pronunta asupra cuiva ma face sa presupun ca nu prea ai experienta de viata (si nu ma refer la a face cartofi prajiti si vizitatul doamnelor de companie). Ma mandresc cu corpul meu pt ca am muncit pt el, presupune multe ore de sport, fata de majoritatea care stau in scaun toata ziua si servesc produse de la Mc' avand pretentii de mari minti luminate. E o "boala" a noastra a romanilor, aceia de a suferii de propria persoana dar cand e de facut ceva concret ne facem ca nu stim, nu am vazut, nu intelegem.

Imi cer scuze pt offtopic, sper ca pe viitor sa postam informatii care pot folosi tuturor.

#7
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Posteugen1985, on 29th March 2012, 20:21, said:

Cand am spus ca poate in 10 ani voi avea si eu casa mea nu am vrut sa se inteleaga ca asta este idealul meu in viata, este doar ceva ce am de realizat, si trebuia sa se inteleaga faptul ca traim intr-o tara in care nivelul de trai este foarte scazut... Idealul meu la care aspir este cu mult mai inaltator dar nu trebuie sa dau raportul nimanui, si apropo ...eu am un ideal in viata.

Faptul ca mi-am facut poza la corp si ca am pus-o ca avatar nu inseamna ca as fi redus mintal asa cum lasi tu sa se inteleaga, si chiar daca sunt nascut in '85 exista posibilitatea sa am un IQ (intelligence quotient) chiar mai mare decat al multora, sau poate nu. Raspunsul tau nu m-a ajutat cu nimic si mai mult pare rautacios. Daca o poza si anul nasterii sunt suficiente pt a te pronunta asupra cuiva ma face sa presupun ca nu prea ai experienta de viata (si nu ma refer la a face cartofi prajiti si vizitatul doamnelor de companie). Ma mandresc cu corpul meu pt ca am muncit pt el, presupune multe ore de sport, fata de majoritatea care stau in scaun toata ziua si servesc produse de la Mc' avand pretentii de mari minti luminate. E o "boala" a noastra a romanilor, aceia de a suferii de propria persoana dar cand e de facut ceva concret ne facem ca nu stim, nu am vazut, nu intelegem.

Imi cer scuze pt offtopic, sper ca pe viitor sa postam informatii care pot folosi tuturor.

Eugen, de ce crezi tu ca te-au luat peste picior forumistii?

#8
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Nu am ideie ce are fiecare in cap, eu doar am pus o intrebare.

#9
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Posteugen1985, on 6th April 2012, 16:53, said:

Nu am ideie ce are fiecare in cap, eu doar am pus o intrebare.

Deci nu e chiar asa simplu cu "intelligence quotient"-ul...

#10
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postschumy80, on 12th April 2012, 20:10, said:

Deci nu e chiar asa simplu cu "intelligence quotient"-ul...

nici macar nu am incercat...

de ce sa pierd timpul ? ma plateste cineva ? mie nu mi-ar folosi asta la nimic

dar lamureste-ma tu, sunt curios de opinia ta

Edited by eugen1985, 16 April 2012 - 22:05.


#11
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Mda.

Intreg topicul se refera la un alt program decat Prima Casa. Din cate vad e vorba de obtinerea unei locuite prin ANL.  <--- Asta e opinia mea!

Ca urmare, propun inchiderea topicului (de catre un moderator) sau mutarea lui intr-o alta sectiune (daca e posibil).

Edited by schumy80, 17 April 2012 - 11:31.


#12
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postschumy80, on 17th April 2012, 11:30, said:

Mda.

Intreg topicul se refera la un alt program decat Prima Casa. Din cate vad e vorba de obtinerea unei locuite prin ANL.  <--- Asta e opinia mea!

Ca urmare, propun inchiderea topicului (de catre un moderator) sau mutarea lui intr-o alta sectiune (daca e posibil).

În cadrul programului Prima casă 4 pot fi achiziționate:

1. locuințe finalizate, destinate achiziționării, inclusiv cele construite și date în exploatare prin programele derulate de A.N.L.

2. locuințe nefinalizate, aflate în diverse faze de construcție, destinate achiziționării după finalizare, inclusiv cele construite prin programele derulate de A.N.L.

3. locuințe noi, destinate achiziționării după finalizare, inclusiv cele construite prin programele derulate de A.N.L.

De asemenea, Prima Casă 4 oferă ocazia de a vă construiți propria casă. Este vorba despre:

1. locuințe care urmează să se construiască de către beneficiari individuali, inclusiv cele care se construiesc prin programele derulate de A.N.L.

2. locuințe care urmează să se construiască prin asociații fără personalitate juridică constituite de minimum doi beneficiari. Condiția obligatorie este că măcar unul dintre ei să fie proprietarul terenului pe care se construiește locuința colectivă.

#13
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
cauta unde trebuie sa dai shpaga, pregateste-ti banii de shpaga...restul e detalii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate