Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Concentratoare Solare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Uite o solutie mai rapida.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eeSyHgO5fmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scheleton, 19 March 2012 - 20:27.


#20
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postsandy76, on 19th March 2012, 20:05, said:

-Cred ca se poate pune porcu la parlit si dudele la uscat, amandoua se pot manca mai tarziu. :clapping:
Eu am aratat o solutie ieftina si omul a gasit ce poate sa faca cu asa ceva.    B)
Este punctul lui de vedere, acum poate altcineva poate sa gaseasca o folosire mai practica.   :cheers:


Tu chiar crezi asta?...eu ptr documentare mai intru si prin alte parti, sa pricep mai bine, si te rog sa ma crezi ca in foarte putine cazuri am sesizat astfel de dialog, asta ne deosebeste de altii, nu stim nimic dar in schimb comentam, ne pricepem la toate si nimic, nici macar nu vrem sa aflam cu ce se ,,mananca,, in general inteleg si gluma si chiar tin la asa ceva, dar abordarea asta infantila ma face sa dau in spate si sa ma retrag, este clar ca lumea vrea doar ce este facil , la indemana, ca sa intru intr=o disputa aici cineva ar trebui sa si cunoaca subiectul, altfel este greu, si devine plictisitor...asa ca, vb in alta parte ;)

#21
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postgelunechifor, on 18th March 2012, 20:16, said:

Poti sa ne arati unde e calculul asta?


citeste aici....http://www.evergreenenergy.ie/index.php?main_page=product_info&products_id=25

Attached Files



#22
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Sti cumva daca concentratoarele intra la programul Casa verde?

#23
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postghitagheorghe, on 21st March 2012, 08:04, said:

Sti cumva daca concentratoarele intra la programul Casa verde?


Habar nu am :) , oare astia de la mediu stiu de asa ceva?...teoretic da, ca orice sistem de incalzire solar, acum este vb si de firma care produce asa ceva, sau de importator, am inteles ca ar fi si pe la noi producatori, eu nu am auzit, dar daca vrei sa-l faci in regim homemade, exista site-uri unde iti arata cum, si altele cu plata, ititrimite o cartulie cu pasii, cum sa-ti faci si de unde sa-ti faci rost de piese, pana ana alta...vezi aici

http://www.youtube.c...hd3M9yTg.....el este cel cu cartea

aici sunt filmulete lui...http://www.youtube.com/user/georgeplhak


si aici este o firma care vinde asa ceva....la noi.....http://www.spectrumoradea.ro/?page=shop/browse&category_id=108737e6e3c40feb9576ebf17552582f

http://www.bizoo.ro/...070/Panou-solar

Edited by giorgio2one, 21 March 2012 - 14:24.


#24
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Aici o solutie mobila cu minioglinzi orientate pentru focalizare centrala plus actionarea unui generator.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEnqQxFeS74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Pentru cei care vor sa schimbe ceva, si anume sa se informeze ca sistemele de panouri cu tuburi vidate au randament scazut, si ca inceputul sistemelor CSP este doar in stadiu de bebelus in Romania, ii sfatuiesc sa nu mai puna ,,botul,, dealer-ilor si importaorilor de tuburi vidate, chinezesti sau altele, si sa va informeze, ca si in cazul sistemelor de incalzire actuale, pe gaz(vezi centrale) pe lemne(gazeificare) sunt mare consumatoare, iar din spate vin cu pasi repezi sisteme adevarate CSP, sper ca nu se supara distribuitorii de vidate de pe aici, nu le fur painea, dar cred ca o buna informare ar fi ok ptr forumisti. Va atasez o imagine cum vad unii sistemele CSP cu tuburi vidate, si este doar inceputul.

Attached Files


Edited by giorgio2one, 21 May 2012 - 05:57.


#26
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgiorgio2one, on 21st May 2012, 06:56, said:

Pentru cei care vor sa schimbe ceva, si anume sa se informeze ca sistemele de panouri cu tuburi vidate au randament scazut, si ca inceputul sistemelor CSP este doar in stadiu de bebelus in Romania, ii sfatuiesc sa nu mai puna ,,botul,, dealer-ilor si importaorilor de tuburi vidate, chinezesti sau altele, si sa va informeze, ca si in cazul sistemelor de incalzire actuale, pe gaz(vezi centrale) pe lemne(gazeificare) sunt mare consumatoare, iar din spate vin cu pasi repezi sisteme adevarate CSP, sper ca nu se supara distribuitorii de vidate de pe aici, nu le fur painea, dar cred ca o buna informare ar fi ok ptr forumisti. Va atasez o imagine cum vad unii sistemele CSP cu tuburi vidate, si este doar inceputul.

Dau like . :coolspeak: .

View PostFontanero, on 21st May 2012, 08:56, said:

Dau like . :coolspeak: .

Numai ca aici , cred ca am mai zis intervine orientarea spre soare .Gandindu-ma la asta cred ca sunt cateva probleme atunci cand este vorba de rezidential.
Una este pretul ridicat.

#27
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View PostFontanero, on 21st May 2012, 08:58, said:

Dau like . :coolspeak: .



Numai ca aici , cred ca am mai zis intervine orientarea spre soare .Gandindu-ma la asta cred ca sunt cateva probleme atunci cand este vorba de rezidential.
Una este pretul ridicat.


Asa este, in asta consta randamentul crescut vis a vis de cele fixe, ele pot fi oarecum independente in situatia cand sunt echipate cu fotocelule, acumulator, cat despre rezidential nu cred ca este o problema atata timp cat casa vecinului  nu este lipita de concentrator :) dar pentru ca suntem la tuburi vidate, mai va arat ceva

Attached Files

  • Attached File  csp.jpg   233.82K   143 downloads

Edited by giorgio2one, 21 May 2012 - 12:10.


#28
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgiorgio2one, on 21st May 2012, 13:03, said:

Asa este, in asta consta randamentul crescut vis a vis de cele fixe, ele pot fi oarecum independente in situatia cand sunt echipate cu fotocelule, acumulator, cat despre rezidential nu cred ca este o problema atata timp cat casa vecinului  nu este lipita de concentrator :) dar pentru ca suntem la tuburi vidate, mai va arat ceva

Fain :)

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Salut Gigi , acum am vazut aceasta discutie , sunt novice in astfel de sisteme dar  m-ar tenta . Energia debitata de soare  pe unitatea de suprafata este disipata uniform si depinde de unghiul de incidenta al soarelui in raport cu locul in care te afli (in functie de  anotimp) si obstructia data de  transparenta atmosferei, este normal ca odata ce cresti suprafata de captare sa ai un randament  direct proportional cu aceasta.
Eu pot rezolva orientarea dupa soare , care se poate face intr-o varianta simpla pt oricine sau complicata pt cei mai priceputi dar ce ma doare pe mine este cum obtin o acopereire de calitate pe parabola, adica sa fie stabila in timp ,si sa aiva un indice de reflexie  foarte bun .Deasemeni pt captatorul din focar, cuprul are unul din cel mai bun transfer  termic (tratat electrochimic , facut negru e cel mai bine) si incastrat in incinta de sticla pt a nu avea pierderi in raport cu mediul inconjurator ,iar ca lichid  de transfer as folosii ulei de transformator.
Parerea mea.

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postgiorgio2one, on 21st May 2012, 13:03, said:

Asa este, in asta consta randamentul crescut vis a vis de cele fixe, ele pot fi oarecum independente in situatia cand sunt echipate cu fotocelule, acumulator, cat despre rezidential nu cred ca este o problema atata timp cat casa vecinului  nu este lipita de concentrator :) dar pentru ca suntem la tuburi vidate, mai va arat ceva

Salut Gigi , eu am postat pe topicul tau , dar vad ca aici sunt discutii mai aprinse , si uite asa ma bate un gand, dar sa-l fac eu personal.
Sunt interesat pt cine stie cam la ce temperatura maxima rezista aceste tuburi vidate?, cu ce pot obtine o suprafata reflexiva de calitate si stabila in timp?,
Sistemul de urmarire al soarelui  il rezolv relativ rapid.

#31
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postciine, on 21st May 2012, 16:23, said:

Salut Gigi , eu am postat pe topicul tau , dar vad ca aici sunt discutii mai aprinse , si uite asa ma bate un gand, dar sa-l fac eu personal.
Sunt interesat pt cine stie cam la ce temperatura maxima rezista aceste tuburi vidate?, cu ce pot obtine o suprafata reflexiva de calitate si stabila in timp?,
Sistemul de urmarire al soarelui  il rezolv relativ rapid.

Ia auzi , vrei sa faci tu tuburi vidate ? curajosule  :wub:

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostFontanero, on 21st May 2012, 16:49, said:

Ia auzi , vrei sa faci tu tuburi vidate ? curajosule  :wub:
Unde dai si unde crapa ,
  dupa cum se vede in preluare  se vorbea de "concentratoare solare", tuburile  le iau de gata, daca nu gasesc alta solutie , desi ma indoiesc sa nu fie.

Edited by ciine, 21 May 2012 - 16:34.


#33
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Eu imi ofer terasa si instalatiile (ACM si IPAT) voluntar pentru teste. Asteptam niste panouri solare dar nu vor sa vina singurele. Am tevile, cablurile si suportii pregatiti. Ce ziceti? Va bagati?
Lasind jumatatea de gluma la o parte, chestia asta mi-a cam intrat in ochi si este deja in studiul meu. As cam avea conditii f bune pentru un astfel de sistem.

#34
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostFontanero, on 21st May 2012, 08:58, said:

[...] cred ca sunt cateva probleme atunci cand este vorba de rezidential. Una este pretul ridicat.

View Postgiorgio2one, on 21st May 2012, 13:03, said:

[...] cat despre rezidential nu cred ca este o problema atata timp cat casa vecinului  nu este lipita de concentrator :) [...]
Tare! tare asta!  :lol:
Oare cel care crede că răspunde, a citit, cu adevărat, întrebarea?  :naughty:

#35
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postciine, on 21st May 2012, 16:23, said:

Salut Gigi , eu am postat pe topicul tau , dar vad ca aici sunt discutii mai aprinse , si uite asa ma bate un gand, dar sa-l fac eu personal.
Sunt interesat pt cine stie cam la ce temperatura maxima rezista aceste tuburi vidate?, cu ce pot obtine o suprafata reflexiva de calitate si stabila in timp?,
Sistemul de urmarire al soarelui  il rezolv relativ rapid.

Salut Ciine

Cand am scris acolo, adica pe topicul de instalatii solare, eu am venit cu sistemul asta si m-au expulazat, au fost darnici cu mine si mi-au facut cadou pe acesta, cred ca trebuie sa le multumesc, in fine, am expus un sistem cu tuburi vidate ptr ca eram la ,,tuburi vidate,, :), dar, eu adopt sistemul fara, adica cu schimbator de caldura sau receiver, care se comporta ca un schimb. de caldura, doar ca acolo temperatura depaseste 400 de grade, in functie de dimensiunea parabolicii, 1m2 da cam 800wati, cu cat este mai mare, cu atat temperatura acolo este mai ridicata, dar pe tema asta mai vb, imi face placere ca esti aci, poate ca-i facem si pe altii sa particpe, este pacat sa nu.........

#36
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Gigi , eu detin o parabola de aluminiu cu diametru de 1,5 m , adica aprox 1,8 m2 , ce solutie sa adopt pt a face oglinda pe acesta suprafata , de o calitate buna si rezistenta in timp si bine inteles cu ce am la indemana in sistem home made? Teoretic ar trebui sa pot scoate  1,5 kwh , cu aceasta suprafata focalizata permanent in soare , lucru ce i-mi pare mult mai avantaj fata de a achizitiona panouri de o putere echivalenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate