Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Concentratoare Solare

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#217
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Alt sistem de prindere.....

Attached Files



#218
dudutz

dudutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2005
In primul rand bravo celor care au incercat. Intrebare daca se poate:) care varianta e mai eficienta?

- folia reflectorizanta  sau oglinzile taiate (care e dimensiunea ideala a bucatii, sa zicem pentru o parabola cu 1,5 m diamentru? exista vreo formula?)

Care sunt avantajele si dezavantaje fiecaruia?

Folia nu are aceeasi rezistenta in timp(matuire) si reflectie ca si oglinda, iar oglinzile nu au acceasi suprafata continua(spatiile dintre bucati) greutate mai mare, timp montaj,

E corect?

#219
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View Postdudutz, on 15 aprilie 2013 - 18:14, said:

In primul rand bravo celor care au incercat. Intrebare daca se poate:) care varianta e mai eficienta?

- folia reflectorizanta  sau oglinzile taiate (care e dimensiunea ideala a bucatii, sa zicem pentru o parabola cu 1,5 m diamentru? exista vreo formula?)

Care sunt avantajele si dezavantaje fiecaruia?

Folia nu are aceeasi rezistenta in timp(matuire) si reflectie ca si oglinda, iar oglinzile nu au acceasi suprafata continua(spatiile dintre bucati) greutate mai mare, timp montaj,

E corect?
Cred ca merg ambele ,oglinda e mai rezistenta in timp.

Attached Files



#220
dudutz

dudutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2005
din cate am vazut tu ai avut si folie si acuma ai bucati de oglinda, care din ele e mai puternica? eficienta?

View Postleomagic44, on 15 aprilie 2013 - 19:14, said:

Cred ca merg ambele ,oglinda e mai rezistenta in timp.


#221
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postdudutz, on 17 aprilie 2013 - 15:08, said:

din cate am vazut tu ai avut si folie si acuma ai bucati de oglinda, care din ele e mai puternica? eficienta?


La oglinda de sticla, cu cat este mai mica..cu atat este mai bine, daca este mare suprafata de contact este mica si se deslipeste, deci..un 2/2cm-3/3cm.....cat despre folia oglinda pot sa spun ca cea de interior...cred ca tine cam 3-4 ani afara...cea speciala peste 8 ani, dar mai este si varianta plexiglass oglinda de 1.5mm grosime/100 roni metrul patrat...se vinde minim 3m2

#222
marcomani17375

marcomani17375

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2013
Am reusit sa fac un prototip de concentrator din tabla de inox recuperata de la 2 cuve vechi de masini de spalat , din pacate sorele na tinut cu mine pt al putea proba.

Attached Files



#223
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010
pauză. sper să reluati postările. până acum a fost captivant. incerc si eu.

#224
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postamazonianul, on 01 martie 2014 - 23:50, said:

pauză. sper să reluati postările. până acum a fost captivant. incerc si eu.


Din pacate sunt putini deschisi catre nou, pana una alta urmareste topicul asta....

cu sistemul asta iti faci apa calda din februarie pana in noiembrie, nu este al meu si nu fac nici reclama, doar ca unii sunt mai curiosi...si bine fac. Tuburile vidate clasice chiar si cele noi, ma refer la tehnologii noi, foarte scumpe....au un viitor scurt, la randament nici nu se mai pune problema, concentratorul este de departe cel mai fiabil ca si ramdament/cost, numai ca unora li se pare greu de realizat, doar putina indemanare

Edited by gelunechifor, 02 October 2014 - 07:51.
este interzis de regulament reclama catre un alt forum !!!!!


#225
jeidy

jeidy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.07.2009
nu mai se ocupa nimeni?

#226
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postjeidy, on 13 iunie 2016 - 19:58, said:

nu mai se ocupa nimeni?



Majoritatea nu se ocupa de asta Posted Image...uite ce mai fac vecinii nostri rusi (ucrainieni) se pricep la sobe dar si la cogenerare..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rbjlZoIhXNg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by giorgio2one, 25 February 2017 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate