Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#19
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Ipman, intr-o discutie serioasa pe chestii practice (de ex. serviciul ADSL de la RT) se folosesc afirmatii care au acoperire in argumente, altfel nu ne ramine decit sa transformam discutia intr-un sir nesfirsit de speculatii in care sa amestecam internetul cu geopolitica si din care sa nu mai intelegem nimic decit ca RT a fost impiedicata de forte oculte sa se implice pe piata de internet atunci cind a dorit-o. Cit despre informatiile pe care le va oferi Marian1976 ele sint binevenite, dar internautii romani au trait pina acum fara ele si probabil ca o vor putea face in continuare. Ca o sa se retraga de pe forum este treaba lui si in nici un caz nu va fi din cauza mea care am vorbit politicos si i-am cerut sa sa isi demonstreze afirmatiile, nu sa ne abureasca in stilul binecunoscut al RomTelecom.

O companie de telefonie fixa (RT) este privatizata in mod dubios, apoi calca in strachini timp de ani de zile, nu isi modernizeaza serviciile, pastreaza tarife enorme, nu sesizeaza importanta internetului, este incapabila sa construiasca un serviciu de telefonie mobila si ajunge la un pas de faliment din cauza unor decizii manageriale proaste si acum ni se spune ca de fapt au fost implicati factori politici si national-stategici in tot acest timp care au influentat decisiv evolutia negativa a RT. Cine poate sa creada asa ceva, cind nu este oferita nici o umbra de argument ? Sa se recunoasca "barbateste" ca s-a gresit si ca se va incerca repararea acestor greseli, nu sa se dea vina pe "forte superioare", carora nu li s-a putut opune rezistenta. Nu stiu de unde reiese ca l-am atacat pe Marian1976, i-am zis doar ca daca nu isi intareste afirmatiile cu argumente risca sa isi piarda toata credibilitatea, ceeea ce ar face rau si imaginii companiei la care lucreaza.

#20
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003

 marian1976, on Oct 23 2005, 13:32, said:

Telia (suedia) - STM1
OTEGlobe (grecia) - STM1
TeleGlobe (canada) - E3

Nu sunã deosebit de impresionant, nu-i aºa?

 marian1976, on Oct 23 2005, 13:32, said:

in viitorul apropiat cele doua legaturi STM se upgradeaza la STM16 iar E3 in STM1, o sa aflati asta la momentul respectiv.

Ce înseamnã „viitorul apropiat”?

#21
the_sinner

the_sinner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2005

 ipman, on Oct 23 2005, 12:33, said:

muntealb, tu realizezi ca marian1976 nu e directorul general? Si daca ar fi tot nu ti-ar spune tie despre deciziile strategice?
Daca mai ataci asa o persoana, o sa se retraga si nu vei mai primi nici picaturile de informatie pe care le da oficial sau mai putin oficial.

oare, marian1976 nu face fata?! iar in privinta informatiei puteti fi linistiti, nu numai marian1976 lucreaza la romtelecom, sunt si altii, numai sa intrebati si vi se va raspunde
eu i-as multumi lui muntealb pentru pareri. asta ii si trebuie romtelecomului: sa stie exact ce nu le place clientilor sai. numai in felul asta poate dezvolta servicii top pe piata concurentiala.

nu de asta ai introdus topicul asta, marian1976? sau credeai ca o sa primesti numai laude?

#22
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 muntealb, on Oct 23 2005, 13:47, said:

O companie de telefonie fixa (RT) este privatizata in mod dubios, apoi calca in strachini timp de ani de zile, nu isi modernizeaza serviciile, pastreaza tarife enorme, nu sesizeaza importanta internetului, este incapabila sa construiasca un serviciu de telefonie mobila si ajunge la un pas de faliment din cauza unor decizii manageriale proaste si acum ni se spune ca de fapt au fost implicati factori politici si national-stategici in tot acest timp care au influentat decisiv evolutia negativa a RT. Cine poate sa creada asa ceva, cind nu este oferita nici o umbra de argument ? Sa se recunoasca "barbateste" ca s-a gresit si ca se va incerca repararea acestor greseli, nu sa se dea vina pe "forte superioare", carora nu li s-a putut opune rezistenta. Nu stiu de unde reiese ca l-am atacat pe Marian1976, i-am zis doar ca daca nu isi intareste afirmatiile cu argumente risca sa isi piarda toata credibilitatea, ceeea ce ar face rau si imaginii companiei la care lucreaza.

Ti-am mai spus mai urca un nivel si o sa fie ok in gandirea ta. Nu pot sa-ti dau afirmatii concrete pentru ca sunt un worker ca ori care altul. Daca chiar vrei cifre, fii atent: in 89' 9000 de angajati, la privatizare 65000, acum 13000 si inca este mult. Restul depinde de tine ce si cum gandesti.

Subiectul era altul, ci anume servicii ADSL Romtelecom, daca putem continua pe tema asta ar fi ok.

 the_sinner, on Oct 23 2005, 13:55, said:

oare, marian1976 nu face fata?! iar in privinta informatiei puteti fi linistiti, nu numai marian1976 lucreaza la romtelecom, sunt si altii, numai sa intrebati si vi se va raspunde
eu i-as multumi lui muntealb pentru pareri. asta ii si trebuie romtelecomului: sa stie exact ce nu le place clientilor sai. numai in felul asta poate dezvolta servicii top pe piata concurentiala.

nu de asta ai introdus topicul asta, marian1976? sau credeai ca o sa primesti numai laude?


Stai linistit, fac fata oricaror intrabari. Am introdus topicul pentru ca avem nevoie de feedback-ul clientilor care folosesc serviciile ADSL. Se pare ca merge foarte bine de nu avem acest feedback.

Parerea mea, daca te bagi in discutie zi si tu ceva cu cap si coada, sau mai bine stai pe topicul tau preferat 'intrebari sexistentiale'. :)

 evilone, on Oct 23 2005, 13:54, said:

Nu sunã deosebit de impresionant, nu-i aºa?
Ce înseamnã „viitorul apropiat”?

asa este, am mai zis asta, utilizatorii serviciilor ADSL stau ma mult prin tara, nu prea vor sa iasa.

'Viitorul apropiat' e in functie de necesitati, adica numarul de abonati samd, probabil intr-o luna doua.

#23
muntealb

muntealb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.08.2003
Marian1976, ti-am citit mesajul in care sustii ca RT a fost impiedicata de a se implica pe piata internetului pentru a se crea un climat concurential in acest domeniu. Daca iti inchipui ca eu am sa cred asa ceva te inseli profund. Nu stiu cine ti-a spus aceasta poveste, dar este complet lipsita de ratiune si plina de fantezie. Adica la privatizarea RT i se ofera acestei companii 4 ani de monopol pe piata telefoniei fixe si tu vii sa spui ca UE a avut vreun cuvint de spus in Romania la acea perioada ? Pai daca era asa de ce nu au insistat pe linga guvernul roman sa permita aparitia operatorilor alternativi cit mai repede ? Sau pe piata telefoniei fixe nu erau impuse criterii de concurenta de catre UE ?

Teoria asta cu interventia UE in favoarea cablistilor nu sta deloc in picioare. Mai mult, nu trebuie uitat ca Ungaria, Cehia si Polonia au intrat deja in UE si lor nu li s-a impus conditia conform careia operatorul national de telefonie fixa trebuie sa nu se implice masiv pe piata internetului pentru a se crea un climat concurential. Sau ce i s-a permis lui Deutsche Telekom (care a cumparat Matav, compania maghiara), nu i s-a permis lui OTE ?

Realitatea este ca RT nu dorit sa investeasca in domeniul internetului pe care l-a frinat cit a putut, ca si orice alta companie de telefonie fixa care a fost monopol national. Asa s-au intimplat lucrurile si in USA (cind exista conglomeratul AT&T) , Marea Britanie, Franta, Germania, etc. Dar cind s-a intervenit de la nivel politic pentru permiterea concurentei pe piata de telefonie fixa si au aparut operatorii alternativi care au inceput sa ofere si internet, statele din Europa de Vest nu le-au pus bete in roate fostelor monopoluri in ceea ce priveste internetul, dovada ca astazi British Telecom, Deutsche Telekom si France Telecom au fost de la inceput si sint (inca) lideri la furnizarea de internet in tarile respective.

Sa vedem ce se va intimpla de acum incolo, daca acum RT are "mina libera" de la UE pentru implicarea pe piata internetului. Cel putin daca va esua nu va mai putea da vina pe nimeni. Insa chiar daca se vor investi cele 500 de milioane de euro numai in internet in urmatorii trei ani, batalia nu e nici pe departe cistigata, mai ales ca RT (de fapt OTE) a promis multe pina acum dar nu s-a tinut de cuvint. Problema sint tarifele mari la ADSL care se observa si in Grecia. Atita timp cit nu se vine cu tarife la nivelul puterii de cumparare a internautilor romani degeaba se vor face investitii. Si una e sa afirmi ca vei lua in calcul de acum incolo aceasta putere de cumparare si alta sa-l pui in practica. Cred ca multi isi inchipuiau ca noul soft de contabilitate cumparat de RT in primavara va permite oferte flexibile de abonament, cu numere favorite, etc. Nu s-a intimplat pina acum asa ceva, tot ce s-au oferit au fost optiuni noi la tarifarea fix-mobil. Ce sa ma faca sa cred ca va apare si un ADSL pe la 10 - 15 EUR lunar, asa cum le-ar conveni internautilor romani ?

Edited by muntealb, 23 October 2005 - 13:34.


#24
the_sinner

the_sinner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2005

 marian1976, on Oct 23 2005, 14:04, said:

Ti-am mai spus mai urca un nivel si o sa fie ok in gandirea ta. Nu pot sa-ti dau afirmatii concrete pentru ca sunt un worker ca ori care altul. Daca chiar vrei cifre, fii atent: in 89' 9000 de angajati, la privatizare 65000, acum 13000 si inca este mult. Restul depinde de tine ce si cum gandesti.

Subiectul era altul, ci anume servicii ADSL Romtelecom, daca putem continua pe tema asta ar fi ok.
Stai linistit, fac fata oricaror intrabari. Am introdus topicul pentru ca avem nevoie de feedback-ul clientilor care folosesc serviciile ADSL. Se pare ca merge foarte bine de nu avem acest feedback.

Parerea mea, daca te bagi in discutie zi si tu ceva cu cap si coada, sau mai bine stai pe topicul tau preferat 'intrebari sexistentiale'. :)

e vreo problema de comunicare intre noi, draga marian1976?
tie ti-am pus 2 intrebari si nu trebuia decat sa-mi raspunzi cu da sau nu.
in privinta comentariilor tale finale nu pot sa raspund decat cu: "Ti-am mai spus mai urca un nivel si o sa fie ok in gandirea ta" (sunt cuvintele tale parca). sunt un om liber care poate sa foloseasca toate temele de pe forum. apropo, asta e topicul meu preferat, celalalt e pe ultimele in preferintele mele

nu cred ca mai trebuie sa faci vreun efort sa-mi raspunzi pentru ca nu ma mai intereseaza

#25
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Hai sa iesim din impasul asta si sa vorbim despre adsl rtc.Ma intereseaza si pe mine cum merge.
Nu-mi voi cumpara NICIODATA daca voi fi obligat sa-mi cumpar si abonament de telefon rtc.Pt mine e neinteresanta telefonia fixa in general,si in particular mai ales rtc-ul.Scump,si neinteresant.Si nu vreau sa fiu fortat sa imi cumpar telefonie de la ei.Vreau net,eventual si cable tv daca vor avea asa ceva.Dar nici acolo nu as da mai mult decat face.

#26
the_sinner

the_sinner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2005

 holmes, on Oct 23 2005, 14:26, said:

Hai sa iesim din impasul asta si sa vorbim despre adsl rtc.Ma intereseaza si pe mine cum merge.
Nu-mi voi cumpara NICIODATA daca voi fi obligat sa-mi cumpar si abonament de telefon rtc.Pt mine e neinteresanta telefonia fixa in general,si in particular mai ales rtc-ul.Scump,si neinteresant.Si nu vreau sa fiu fortat sa imi cumpar telefonie de la ei.Vreau net,eventual si cable tv daca vor avea asa ceva.Dar nici acolo nu as da mai mult decat face.

ADSL-ul functioneaza pe linia telefonica, deci chiar trebuie sa ai o linie telefonica de la rtc ca sa poti avea ADSL.

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 the_sinner, on Oct 23 2005, 14:29, said:

ADSL-ul functioneaza pe linia telefonica, deci chiar trebuie sa ai o linie telefonica de la rtc ca sa poti avea ADSL.
Ce intelegi prin linie telefonica? Firele romtelecom, sau si numar de telefon? Ca si cei care au renuntat la RT au inca firele in perete.

#28
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 muntealb, on Oct 23 2005, 14:20, said:

Marian1976, ti-am citit mesajul in care sustii ca RT a fost impiedicata de a se implica pe piata internetului pentru a se crea un climat concurential in acest domeniu. Daca iti inchipui ca eu am sa cred asa ceva te inseli profund. Nu stiu cine ti-a spus aceasta poveste, dar este complet lipsita de ratiune si plina de fantezie. Adica la privatizarea RT i se ofera acestei companii 4 ani de monopol pe piata telefoniei fixe si tu vii sa spui ca UE a avut vreun cuvint de spus in Romania la acea perioada ? Pai daca era asa de ce nu au insistat pe linga guvernul roman sa permita aparitia operatorilor alternativi cit mai repede ? Sau pe piata telefoniei fixe nu erau impuse criterii de concurenta de catre UE ?

Teoria asta cu interventia UE in favoarea cablistilor nu sta deloc in picioare. Mai mult, nu trebuie uitat ca Ungaria, Cehia si Polonia au intrat deja in UE si lor nu li s-a impus conditia conform careia operatorul national de telefonie fixa trebuie sa nu se implice masiv pe piata internetului pentru a se crea un climat concurential. Sau ce i s-a permis lui Deutsche Telekom (care a cumparat Matav, compania maghiara), nu i s-a permis lui OTE ?

Realitatea este ca RT nu dorit sa investeasca in domeniul internetului pe care l-a frinat cit a putut, ca si orice alta companie de telefonie fixa care a fost monopol national. Asa s-au intimplat lucrurile si in USA (cind exista conglomeratul AT&T) , Marea Britanie, Franta, Germania, etc. Dar cind s-a intervenit de la nivel politic pentru permiterea concurentei pe piata de telefonie fixa si au aparut operatorii alternativi care au inceput sa ofere si internet, statele din Europa de Vest nu le-au pus bete in roate fostelor monopoluri in ceea ce priveste internetul, dovada ca astazi British Telecom, Deutsche Telekom si France Telecom au fost de la inceput si sint (inca) lideri la furnizarea de internet in tarile respective.

Sa vedem ce se va intimpla de acum incolo, daca acum RT are "mina libera" de la UE pentru implicarea pe piata internetului. Cel putin daca va esua nu va mai putea da vina pe nimeni. Insa chiar daca se vor investi cele 500 de milioane de euro numai in internet in urmatorii trei ani, batalia nu e nici pe departe cistigata, mai ales ca RT (de fapt OTE) a promis multe pina acum dar nu s-a tinut de cuvint. Problema sint tarifele mari la ADSL care se observa si in Grecia. Atita timp cit nu se vine cu tarife la nivelul puterii de cumparare a internautilor romani degeaba se vor face investitii.

Acei 4 ani de monopol au fost pentru cei 65000 de angajati (la ora aia), numar record pe piata de telecom ca angajat pe numar de linii.

Nu am zis ca UE a intervenit cu ceva si mai ales in favoarea cablistilor. Ceea ce am zis ca atunci cand s-au facut negocierile pentru aderare, puncte importante se obtineau din piata concurentiala. Se pare ca ai uitat de fostele firme Fx, PcNet, LogicTelecom, samd. Daca Romtelecom intra pe piata acum 7-8 ani, probabil nimeni altcineva nu mai investea in acest domeniu si era lider de piata la ora actuala. Ceea ce dadea prost in fata UE, asta am vrut sa zic. La fel a fost si cu telefonia Astral-ului, cand au venit cu oferta comerciala in decembrie 2003, si ei nu aveau centrala cumparata.

Lucrurile se vor indrepta, ai sa vezi, in ceea ce priveste piata internetului. E foarte greu sa vii cu tehnologii moderne intr-o piata fara putere de cumparare. Romtelecom face acest pas prin aducerea noilor tehnologii, cum ar fi ADSL2+ (la anul), IPTV, HDTV, FTTH samd.

#29
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
si ce va aduce nou acest ADSL2+ ?

apropo ... o dovada in plus ca lucrurile se misca la Romtelecom sunt aceste discutii ... pro sau contra Romtelecom !

#30
the_sinner

the_sinner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.10.2005

 don_dannielo, on Oct 23 2005, 14:38, said:

Ce intelegi prin linie telefonica? Firele romtelecom, sau si numar de telefon? Ca si cei care au renuntat la RT au inca firele in perete.

nr de telefon, abonament linie telefonica si abia apoi ADSL

#31
marian1976

marian1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.05.2005

 nsec, on Oct 23 2005, 14:52, said:

si ce va aduce nou acest ADSL2+ ?

apropo ... o dovada in plus ca lucrurile se misca la Romtelecom sunt aceste discutii ... pro sau contra Romtelecom !

O data cu ADSL2+ vom aduce acea televiziune digitala visata de toata lumea. Ca tehnologie permite un download de pana la 25Mbps.

Attached Files



#32
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
si asta se va intampla in viitorul apropiat ? adica 1-2 ani ?

#33
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Se pare ca muntealb nu intelege ca e off-topic si ca nici un angajat nu are vreo vina in oricare companie privind trecutul companiei sau deciziile manageriale. Sau poate crezi ca vreun roman poate lua decizii la OTE Grecia?
Sa raminem on-topic, sa nu avem atacuri la persoana, ca altfel informatia utila se pierde.
Se poate, teoretic, ADSL pe 2 fire de cupru fara linie telefonica. E doar o decizie manageriala. Si pina la urma faci abonament fara minute incluse, cel minim, si ceri factura detaliata, specificind ca nu ai aparat telefonic conectat. Se poate chiar parola linia.
ADSL2+ se poate inlocuind DSLAM-ul si CPE-ul. Nu-i chiar simplu, tinind ca e mai putin tolerant la zgomote si cross-talk decit ADSL-ul obisnuit.

Edited by ipman, 23 October 2005 - 14:29.


#34
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Am fost atent si eu la oferta de ADSL. Dupa parerea mea nu este pentru utilizatorul obisnuit (casnic) ci pentru firme si persoane cu buzunarelul mai gros. Eu stau pe Astral cu 12USD+3.5USD chirie modem deci 15,5USD+TVA, max.60lei/luna. Si consider ca este un pret bun pentru cei 256kbs. Navigarea este usoara la aceasta viteza si download-ul rezonabil. Imi ajung cei 3 GB trafic lunar la care sint limitat.
Ca sa imi iau ADSL ar trebui sa mai pun inca 100 lei. Pentru ceea ce as primi nu spun ca nu este corect dar pot s-o fac? NU! De aceea cred ca actuala oferta RTc va ramine un produs de nisa, pentru citiva clienti. Cei ca mine vor astepta sa primeasca 512 kbs, pentru un pret nu cu mult mai mare, peste maxim un an (previziunea mea nu o informatie). De altfel, RTc nici nu pare sa aiba mare putere tehnologica de introducere a serviciului din moment ce el nu este disponibil decit in citeva orase mari.
O mentiune in legatura cu autorul topicului. A fost luat in brate si ni s-a spus sa nu il deranjam cu nemultumirile noastre vechi si bine crescute la adresa companiei careia cu onoare ii face reclama. Pai daca nu este director general si nici nu vorbeste in calitate oficiala de ce Dumnezeu se mai baga in seama spunind ca lucreaza acolo? Ca sa fie mai respectat? Acest topic putea fi initiat de oricare dintre noi fara a ne impopotona cu titlul de pro in domeniu. In concluzie, dle marian1976 vorbeste ca o persoana particulara cum facem fiecare, pentru ca nu esti autorizat de RTc sa faci sondaje pe net si nici nu poti sa ai o parere obiectiva despre compania care iti da salariu.

Edited by nicos, 23 October 2005 - 14:57.


#35
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004
marian1976 nu  am ADSL de la Romtelecom deoarece in zona unde locuiesc, Boldesti Scaeni, oras la 10 km de Ploiesti nu au introdus acest serviciu, ca de altfel nici in Ploiesti. Ce vreau eu sa te intreb este daca Romtelecom va extinde ADSL-ul si in orasele mici de peste 10 000 de locuitori.

#36
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Gata. De acum incolo declar sus si tare ca sint directorul general al companiilor RDS, Mobifon si Orange. Ba chiar daca ma gindesc bine si Astral, Zapp, Romtelecom ... si dupa alte citeva secunde ce naiba, poate ma cheama si B.... si ma fac presedinte.
Ce are ce spuneam mai sus cu serviciile ADSL?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate