Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce Parere Aveti De Serviciile Adsl Romtelecom

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11650 replies to this topic

#37
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
ei bine, eu am clicknet si merge foarte bine. Credeam ca lipsa limitarii era doar o greseala de configurare :D.

In ce ma priveste: astral nu a vrut sa furnizeze serviciul de internet, ba chiar imi spuneau sa-i mai deranjez dupa vreo cateva luni! (fost client CVR - si aia niste nulitati in materie de internet, numai oferte dezastruoase).

Reteaua de cartier - vroiau 230 lei doar ca sa traga 10 metri de cablu, din switch-ul din casa vecina.

Asa ca a ramas ADSLsi nu regret!

Edited by herske, 23 October 2005 - 18:08.


#38
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004

 herske, on Oct 23 2005, 19:07, said:

ei bine, eu am clicknet si merge foarte bine. Credeam ca lipsa limitarii era doar o greseala de configurare :D.

In ce ma priveste: astral nu a vrut sa furnizeze serviciul de internet, ba chiar imi spuneau sa-i mai deranjez dupa vreo cateva luni! (fost client CVR - si aia niste nulitati in materie de internet, numai oferte dezastruoase).

Reteaua de cartier - vroiau 230 lei doar ca sa traga 10 metri de cablu, din switch-ul din casa vecina.

Asa ca a ramas ADSLsi nu regret!

CVR a apartinut Romtelecomului inainte sa fie cumparat de Astral  :lol:   :lol:   :lol:   :lol:   :lol:

Edited by zaze, 23 October 2005 - 18:57.


#39
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
multe posturi si nimic concret....deci si ca prin urmare, as vrea sa stiu si eu ce fel se misca si care sunt problemele aparute. Toate raportate la balanta calitate/pret. Si cand o sa ajunga si in Galati :P

#40
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

 zaze, on Oct 23 2005, 19:56, said:

CVR a apartinut Romtelecomului inainte sa fie cumparat de Astral  :lol:   :lol:   :lol:   :lol:   :lol:
Foarte corect. Dar CVR nu a oferit niciodata transferuri de date. Initial au colaborat cu ESS pentru o lunga perioada de timp, apoi pentru una mai scurta cu ARtelecom.

#41
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002
20 euro e inca prea mult pentru utilizatorul obisnuit. Daca mai pui TVA-ul ajungi la 860.000 lei/luna. Mult fata de abonamentul minimal la Astral de 15,5$ (560.000 lei/luna). Mult mai mult fata de RCS, care da la 9$ pe luna si, pare-mi-se, nici nu percepe chirie pe modem. Doresc Romtelecomului sa ajunga acolo unde e si Cosmoromul acum.

#42
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
e indicat sa nu doresti raul altuia .... poate o patesti ... oricum ai o gandire de bebelus ... gradinita e un fel de facultate pentru tine ... sorry !
poate ajungem pe la pagina 100 sa vorbim si despre ADSL RTC ... Doamne ajuta !

#43
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Asa cum am spus, serviciile RTc ADSL par create pentru firme si aici nu avem ce comenta. Daca insa RTc se gindeste la utilizatorul obisnuit atunci concurentul direct este internetul pe cablu. In acest moment o firma de internet nu poate sa se impuna decit oferind mai mult pentru o suma cu putin mai mare decit concurenta.Dupa 2 ani la 256kbs nu mai asteptam altceva decit cresterea acestei largimi de banda fara ca pretul sa ne dea jos.Daca punem problema astfel oferta de 1 Mbps ar fi fost atragatoare la 100 lei (incluzind TVA). La acest pret m-as fi gindit f.f.serios sa renunt la serviciile Astral. Dar nu stiu daca as fi facut-o pentru ca in toti acesti ani RTc a aratat ca nu este o firma prea serioasa. Mi-ar fi teama ca dupa ce ma mut cu arme si bagaje la ei ma trezesc  intr-o buna dimineata cu o marire de pret de nu o pot duce. Si atunci ce fac? Ma duc sa platesc din nou o instalare la Astral? Firma de cablu in 2 ani a avut o stabilitate admirabila a pretului la internet. RTc trebuie sa faca o mare pomana (ca pret, oferta) in Romania ca sa recapete un pic de respect.

#44
trahanache

trahanache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 30.11.2002

 nsec, on Oct 23 2005, 20:01, said:

e indicat sa nu doresti raul altuia .... poate o patesti ... oricum ai o gandire de bebelus ... gradinita e un fel de facultate pentru tine ... sorry !
poate ajungem pe la pagina 100 sa vorbim si despre ADSL RTC ... Doamne ajuta !
Mai baiatule, daca iti plac grecoteii astia si ce-au facut din RTC, n-ai decat sa-i pupi in fund pana ti se usuca limba si ti se crapa buzele. Despre ADSL n-o sa auzi prea multe pentru ca sunt prea putini care au. E prea scump.

#45
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
din cate am inteles eu preturile la ADSL vor fi mai mici ... si asta in curand !
Dupa parerea mea Romtelecomul trece printr-o perioada de tranzitie in care se incearca o revenire ... de asemenea Romtelecom este superior (calitativ) serviciilor oferite de RDS&RCS , Astral-UPC , etc.

Edited by nsec, 23 October 2005 - 20:23.


#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 nsec, on Oct 23 2005, 21:22, said:

de asemenea Romtelecom este superior (calitativ) serviciilor oferite de RDS&RCS , Astral-UPC , etc.

:roflmao:

as alege ADSL chiar si de la RTC cu 1 mbps la maxim 20 de dolari + TVA.  :)

#47
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
ok ... eu merg pe principiul "dai un ban si stai in fata" ... cum am spus ... sper ca se va mai ieftini ...
ce ar fi sa facem o lista cu "+" si "-" in ceea ce priveste serviciul ADSL Romtelecom ? ... poate astfel mai iesim din discutiile astea ...
@marian poate incepe pentru ca el stie mai bine care sunt problemele actuale ale ADSL RTC ... apoi fiecare care are ... si apoi cei care nu au dar cam au idee cum merge ...
mi-ar face mare placere sa vad discutandu-se despre pret/calitate/performante/etc.

#48
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002

 nsec, on Oct 23 2005, 20:37, said:

mi-ar face mare placere sa vad discutandu-se despre pret/calitate/performante/etc.
Pai, despre asta vorbim, despre pretul tipic RTc, foooaaarte mare, frate!  :death: Dupa ani de evolutie a preturilor la RTc mai sperati in scaderea preturilor?! Singurele schimbari la RTc sint cresterea preturilor si scaderea numarului de angajati. Dupa esecul cu AR Telecom va urma esecul ADSL pentru ca RTc nu stie sa faca afaceri profitabile. O companie care a mostenit in cultura ei morbul monopolului nu se mai face niciodata bine. Si nu sint de vina angajatii, ei lucreaza cit de bine pot, sint amabili si binevoitori (cine a zis ca somajul da sanatate fortei de munca adevar grait-a). Este vina patronatului RTc, care este de o lacomie gretoasa. Si nu par sa aiba stiinta afacerilor pe o piata concurentiala. Se multumesc sa mulga o vaca mare si proasta atit cit va trai ea. Scuze pentru derapajul putin off topic dar, deocamdata, despre ADSL nu poti spune decit un lucru: SCUMP. Nu observati ca nu prea are cine povesti in calitate de utilizator?

Edited by nicos, 23 October 2005 - 23:00.


#49
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Nelimitarea ratei de transfer pentru ADSL nu pot sa spun ca ma incanta prea tare... pentru ca sunt client... IP FIX!  :D Daca in zona mea va ajunge RTC-ul cu ADSL-ul, nu vad ce m-ar mai opri sa dau atatia bani pe IP FIX si sa nu trec la ADSL (cam de 5 ori mai ieftin: IP Fix 1 Mbps = 373 E fara tva vs ADSL 2 mbps - 79 E fara tva).

Iar legat de tipul de clienti pentru aceste servicii ADSL, eu cunosc o retea de cartier de cateva sute de persoane din Constanta (si am auzit si de altele) care foloseste o asemenea conexiune ADSL de 2 Mbps (printre altele, bineinteles). E uploadul mai mic... dar la banii astia, cred ca se poate trece cu vederea.

Edited by soft0811, 24 October 2005 - 12:42.


#50
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002

 Mosotti, on Oct 23 2005, 21:32, said:

:roflmao:

as alege ADSL chiar si de la RTC cu 1 mbps la maxim 20 de dolari + TVA.  :)

Si eu,
+ FARA nici o limitare, sau maxim cu o limitare de 1GB/zi

Edited by BMW Driver, 24 October 2005 - 12:56.


#51
kentblue8

kentblue8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2005
Nu inteleg de ce multi sustin ca adsl rtc este foarte scump. Pana acum 3 luni am avut internet de la Astral, abonamentul de 29+3.5 dolari pe luna. Sunt student deci beneficiez de oferta RTC 3 luni gratuite pe an. Deci platesc doar 9 luni (9*35=315) pentru 12 (315/12=26.25). Deci atat ar costa acest abonament lunar pentru mine. Daca ati calcula ati vedea ca 32.5 dolari + tva insemna mai mult decat 26.25 euro + tva.

Si nu mai am internet de la Astral de 3 luni pt ca m-am mutat la casa iar domnii de la Astral nu pot sa-mi traga internet de la 100 metri unde sunt blocurile in care ei furnizeaza pretioasele lor servicii. Si am fost client fidel Astral, de 8 ani de zile, platindu-mi abonamentul la CATV la inceputul anului pe tot anul ce urma! Deci mai lasati chestia asta cu comportamentul fata de clienti ca este valabil la mai toate firmele din Romania.

Cu alte cuvinte, pe langa faptul ca RTC imi ofera o varianta acceptabila pt. mine, marii cablisti nu-mi ofera absolut nimic! DECI ce sa aleg oameni buni?

Comportamentul RTC fata de clienti (si aici ma refer la preturi) datorat in special monopolului de care a beneficiat este intr-adevar de condamnat. Dar in caz ca nu observati la fel fac si Astral si RDS care de mult si-au impartit teritoriile si nu practica nici un fel de concurenta intre ei. Asa ca pana prin 2008-2010 cand (sper) vor veni mari firme de afara cu bani pentru investitii in infrastructura (nu asa trag un cablu de pe un bloc pe altu), ciuciu concurenta, ciuciu servicii de calitate, ciuciu ce vreti. Si  pana atunci o sa platim la fel de mult pt servicii la fel de slabe.

Totusi astept de 2 saptamani sa vina mesterii de la RTC sa-mi puna modemu!  :cursing:

#52
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
eu astept de o saptamana sa vina cineva sa imi instaleze ClickNet Express ... pana acum doar mi-au schimbat numarul de telefon pt. ca ziceau ca nu corespunde tehnic (analog->digital) .... am inteles ca saptamana asta va veni cineva de la Romtelecom sa imi instaleze ...

#53
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 nicos, on Oct 23 2005, 23:57, said:

Nu observati ca nu prea are cine povesti in calitate de utilizator?

Pai serviciul ADSL e lansat din mai- iunie in 6 orase din tara. E normal sa nu fie multi utilizatori , mai ales din cei care au timp sa flecareasca pe forumuri ( multi au de lucru nu ca noi .... :lol: )
Sa vedem cum va fi dupa extinderea la nivel national. :w00t:

#54
cdarau

cdarau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.08.2003
Salutare,

M-ar interesa cam pe cand se preconizeaza lansarea serviciilor RTC ADSL (ClickNet Express) si in Arad?

Si daca ar fi sa generalizam: PUTETI face publica un calendar de extindere RTC ADLS la nivel national?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate