Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Apa minerala in spatiu

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Se ia o problema simpla: Ce se intampla cu apa minerala (e doar un exemplu, orice bautura carbogazoasa) in spatiu?
Bulele care le vedem pe peretii sticlei si care se ridica la suprafata apar in mici fisuri ale materialului, si sunt tinute acolo de mai multe fenomene, crescand...pana forta arhimedica le poate ridica. Forta arhimedica este dependenta de gravitatie si aici avem o problema.
Se observa faptul ca daca desfacem dopul unei sticle, numarul bulelor de gaz formate este mai mare. Daca are dop, se degaja gaz pana cand se ajunge la o anumita presiune si apoi nu se mai degaja. Practic, apa minerala fiind CO2 dizolvat in apa, se pare ca solubilitatea dioxidului de carbon in apa este influnetata de presiune.
Stiu ca nu am folosit o exprimare prea academica (si nu stiu daca ce am expus aici este corect), dar ideea este, ce se intampla cu apa minerala in lipsa gravitatiei, in vid, si in ambele conditii?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Lipsa gravitatiei cred ca are o influenta mica, si de asemenea chiar si prezenta CO2-ului dizolvat in apa, are o influenta mica asupra fenomenelor petrecute la disparitia completa a presiunii atmosferice, adica in vid.

Daca este vorba doar de o presiune mai mica decat cea normala, atunci da, gazul iese mai violent din apa.

Dar in vid, tendinta apei este de a umple spatiul cat mai repede, si atunci cu sau fara CO2, cam la fel se intampla....
La depresurizare, apare insa un fenomen de racire brusca, care se opune atomizarii complete, si care duce la formarea de cristale de gheata.
Posibil ca prezenta CO2-ului, sa contribuie la o pulverizare ceva mai fina a cristalelor de gheata.

Edited by loock, 16 March 2012 - 23:34.


#3
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 25.02.2007
Pai daca bulele raman pe loc, probabil ca o sa creasca apa minerala in volum si o sa iasa din sticla.
Totusi, pt. acelasi motiv ca bulele stau pe loc, or sa fie mai putine (fiecare bula d-asta produce alte bule in drumul ei) bule si probabil n-o sa erupa ca un vulcan ci o sa iasa ca un carnat or smth
Si s-ar mai putea intampla ceva. Cand apa se umfla si incepe sa iasa prin gatul sticlei, acceleratia ei trimite bulele in fundul sticlei.

Anyway. Oare n-a incercat cineva experienta asta in spatiu s-o vedem si noi ? :)

edit - eu am inteles intrebarea in forma "cum bea un astronaut apa minerala ?"
edit 2 - dupa o analiza mai atenta, bulele vor iesi totusi in aceiasi directie ca pe pamant, inspre gat, adica vor incerca sa ajunga inaintea lichidului afara cand acesta incepe sa se miste

Edited by theMisuser, 16 March 2012 - 23:53.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,269
  • Înscris: 24.02.2007
Astronautul nu-i in vid cand bea apa.

#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,131
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdani.user, on 16th March 2012, 23:56, said:

Astronautul nu-i in vid cand bea apa.
Cand a inceput cu scuzele de neacadamic am si sarit la raspuns :)
Abia cand am vazut raspsunsul anterior mie am constatat ca n-am citit bine intrebarea....  :rolleyes:

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Simplu:

http://www.nasa.gov/...ages_Space.html

Un pic mai complex (cu poze)  :yes: :

http://science.nasa....001/ast21sep_1/

Does this answer your question ? :huh:

#7
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostGady_paul, on 16th March 2012, 23:53, said:

...........
Practic, apa minerala fiind CO2 dizolvat in apa, se pare ca solubilitatea dioxidului de carbon in apa este influnetata de presiune.
...........
Apa poate fi considerata ca fiind un mineral, un mineral deosebit.
In apa pot fi dizolvate o multime de substante chimice provenite din rocile in care este cantonata, din reactii chimice, din reziduurile magmatice, din chimicalele transportate de la suprafata,... Apa poate dizolva chiar si substante gazoase, cind contine CO2 se numeste apa carbogazoasa.
Geneza zacamintelor de apa poate fi variata.

Gady_paul, de ce nu introduci intr-o sticla mare citiva ml de apa si cu o pompa de vid scoti aerul. Ce crezi ca se va intimpla?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate