Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#433
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Am fost, am scapat...Posted Image

#434
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View Postmetalactual, on 09 iunie 2023 - 15:55, said:

Atentie pentru cei care mergeti in Hurghada, rechinul loveste din nou mortal si aproape de mal:

https://www.gandul.r...i-sale-19993274

https://m.stiridiasp...ani_506749.html

E bine sa fiti precauti.
Mulțumesc , bine de știut !

#435
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
cum e mai bine sa iei cartela sim de tel de la aeroport sau de la hotel  ( sau de langa hotel  )  ?? si ce operator recomandati ?

#436
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am luat de la aeroport. Mare grijă că sunt două oferte cu internet inclus, cea mai ieftină afișează mulți GB, însă se duc extrem de repede. Cred că acei GB sunt doar pentru social media și YouTube iar pentru restul mult mai puțin.
Următoarea ofertă ca preț (cred că vreo 20 dolari) e foarte ok, ai GB cât zice acolo.

Mai sunt și ăști cu esim, nu i-am folosit, plănuiesc la anul când merg în Thailanda:

https://www.airalo.com/

Edited by george_alexandru, 17 June 2023 - 12:17.


#437
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
folosesc  Airalo  de mult  timp . am avut si in State  , cand am fost in NY  . il recomand  ! dar pentru Egypt nu merita

#438
Cicione007

Cicione007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2019
Salutare !
Ma poate ajuta cineva cu informații despre sfârșitul lunii Februarie în Hurghada  ? Ce temperatura are marea si aerul , grad de ocupare .... este in regulă să vizitezi in această perioadă a anului Egipt ?
Va mulțumesc anticipat !!!

#439
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCicione007, on 18 iulie 2023 - 03:29, said:

Ma poate ajuta cineva cu informații despre sfârșitul lunii Februarie în Hurghada  ? Ce temperatura are marea si aerul ,
https://weatherspark...gypt-Year-Round
sau
https://www.holiday-...ghada/averages/
etc

#440
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
@metalactual salutare ! Am comunicat pe whatsapp cu domnul de la Bonvoyage , am plătit un avans și diferența când ajung (așa a vrut) , mi-a trimis un număr de telefon românesc pentru Revolut , am trimis , a primit (a confirmat) . A zis că primesc azi biletele . Intrebarea este , biletele care le-ai primit și tu de la el , nu au nume , prenume , etc. ?.....nu mi-a cerut nici un nume .

Edited by Printdivision, 17 August 2023 - 09:05.


#441
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nu i-am platit nimic in avans, am achitat complet cash la fata locului, a venit la hotel de fiecare data.
Pe chitante a scris mereu: Hotel, Tour, Nr persoane, Total cash, Room Nr si Data + Ora.
Pe cea de anul asta nu a scris nume / prenume. Pe cele din 2019 a scris numele. Verifica sa fie scrise corect toate cele de mai sus si este ok.
Cu o seara inaintea excursiei, mai trimiti la el un mesaj (poza chitanta pe WhatsApp) sa iti confirme ca totul este ok pt a doua zi, ca astia sunt cam batuti in cap de soare Posted Image
Cand te vezi cu omul la hotel, sa platesti diferenta, o sa iti ceara nr camerei. Daca o schimbi cumva, sa nu uiti sa-l anunti si pe el.

Edited by metalactual, 17 August 2023 - 15:38.


#442
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc !

#443
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
@metalactual , experiența cu Medo (Bon voyage) , a fost foarte bună , mulțumesc încă odată ! Le-am făcut aproape toate excursiile (Cairo , Luxor , Safari park , scuba diving) . In legătură cu excursiile , am o singură obiecție (dar nu are treabă cu Medo) , la un moment dat (în excursia din Luxor) ne-a fost recomandată Banana island (10€ pers.) ......o călătorie pe Nil cu vaporul și oprire pe o insulă cu plantație de bananieri , vizionare (în habitatul lor) de crocodili , maimuțe , mâncăm fructe locale , bem suc de trestie de zahăr.......în realitate....o mare vrăjeală ! Un crocodil în condiții mizere și înghesuit , două maimuțe într-o cușcă cu două straturi de gard (vizibilitate dificilă).....mai periculoase ca și crocodilul.... , la grădina zoologică din București condiitiile sunt net, net superioare (nu că noi am fi la nivelul occidentului) , iar fructele.....le-au pus pe vapor , în drum spre insulă , câteva felii tăiate (mango , pepene galben , curmale , banane) . Singurele momente pozitive , plantația de bananieri și sucul de trestie de zahăr (1€/$)

#444
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Ma bucur ca a fost pe placul vostru.
Chestia cu Banana Island am facut-o si noi, stiam cum este dar pt 10$ a fost ok, mai ales plimbarea pe Nil la apus, platoul cu fructe si plantatia de banani (mai vazusem in alte tari dar a fost ok si asta, sunt soiuri si tipo-dimensiuni diferite). La agentia romaneasca plateai cu aprox 35-40% mai mult si faceai fix aceleasi lucruri, in aceleasi conditii/timpi.

Attached Files


Edited by metalactual, 01 September 2023 - 18:39.


#445
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
👍

#446
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005

View PostCicione007, on 18 iulie 2023 - 03:29, said:

Salutare !
Ma poate ajuta cineva cu informații despre sfârșitul lunii Februarie în Hurghada  ? Ce temperatura are marea si aerul , grad de ocupare .... este in regulă să vizitezi in această perioadă a anului Egipt ?
Va mulțumesc anticipat !!!

Februarie este cea mai rece lună din Hurghada. Vremea este însă relativ caldă, cu maxime de 24 de grade Celsius. Poate deveni destul de rece noaptea; valorile scad până la 10 grade Celsius. Briza mării poate fi foarte răcoroasă .
E iarna lor,  fluxul turistic este la cel mai jos nivel.
Apa marii are o medie de 22,5°C (min: 21,8°C/max: 23,2°C) , dar evident statistica mai greseste.

View Postmetalactual, on 01 septembrie 2023 - 18:39, said:

Ma bucur ca a fost pe placul vostru.
Chestia cu Banana Island am facut-o si noi, stiam cum este dar pt 10$ a fost ok, mai ales plimbarea pe Nil la apus, platoul cu fructe si plantatia de banani (mai vazusem in alte tari dar a fost ok si asta, sunt soiuri si tipo-dimensiuni diferite). La agentia romaneasca plateai cu aprox 35-40% mai mult si faceai fix aceleasi lucruri, in aceleasi conditii/timpi.

Banana Island e o teapa, plimbarea pe Nil este frumoasa, prefer sa platesc pt plimbare decit sa-mi pierd timpul pe insula bananei nefericite. Dar ca sa stii asta trebuie sa musti din márul acru si sa mergi acolo.

#447
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Februarie pare o luna buna de vizitat piramide, temple, nu?

#448
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Este ok pentru vizitat, ceva mai frigut in Cairo.
Plaja asa si asa. Vezi mai jos.

https://www.seatempe...ah-february.htm
https://www.holiday-...erages/february
https://www.holiday-...rages/february/
https://www.holiday-...rages/february/

#449
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Merge cineva de Revelion in Hurgada? Ce oferte ati gasit?

#450
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Am rezervat la Tropitel , sper sa fie ok, excursii nu facem, maxim la Orange sau Paradise, restul leneveala si snorkeling. Am vazut un review de la un german, a fost anul trecut , spunea ca de Craciun/Revelion - romanii erau pe locul 2 cu 96 camere rezervate fata de 130,germanii. 😅

Edited by Dodo03, 03 October 2023 - 13:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate