Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#415
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019

View Postfoxtian, on 06 aprilie 2023 - 21:37, said:

o agentie de turism buna pentru Egipt Hurgada cine poate imi recomanda ?
Acum nu știu dacă am înțeles bine , excursii de la hotel la piramide sau sejurul în Egipt (Hurgada) . Eu am cumpărat de la Direct Booking , au prețurile cele mai bune și sunt foarte serioși (merg numai cu ei de mulți ani) . Numai că era bine să cumperi în perioada Octombrie > Februarie (cele mai bune prețuri) . Am dat 1700 € pe un pachet la sfârșitul lui august , pentru 3 adulți/avion București/transfer aeroport-hotel-aeroport/5 stele/all inclusive . Acum , a crescut la circa 1940 € . Hotelul este Caribbean World Soma Bay , sunt păreri bune despre el și au și agenție de scufundări .

Edited by Printdivision, 08 April 2023 - 06:59.


#416
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 03.10.2019
A mai fost cineva de curand in Hurgada  ?   cum a fost ? recomandari ?

#417
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
A fost ok.

#418
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019

View Postmetalactual, on 27 mai 2023 - 23:30, said:

A fost ok.
Este greu să scrii acolo câteva chestii ? 😁 , au mai crescut prețurile ? , unde ai fost ? , a fost cald rău......chestii dastea , așa comunicăm , ne mai ajutăm.....să nu te superi pe mine , dar vreau să mai adun și eu niște informații (plec în august) și nimeni nu spune nimic . Sau ca @foxtian , îi dai niste detalii (încerci să-l ajuti) și........nimic , nici nu știu ce vroia până la urmă 😁😇

Edited by Printdivision, 28 May 2023 - 17:27.


#419
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
In august este mult mai cald decat in mai, este evident.
Despre preturi: au mai crescut ceva fata de 2019 cand am fost prima oara in Hurghada.
Vorbesc despre excursiile optionale, in rest am cumparat putine chestii (diverse creme cu lapte de camila si alte nimicuri din alabastru, etc.).
Si acum patru ani si anul acesta am luat toate excursiile de la:

http://www.bonvoyage...om/Default.aspx

L-am contactat pe Medo pe Whatsapp, a venit la hotel, am platit cash si asta a fost.
Tel: +201067071876
Daca sunteti mai multi sau luati mai multe excursii va face un mic discount fata de pretul de lista.
Il rogi sa iti dea lista pe Whatsapp, spui ca esti din Romania si iti trimite o lista cu preturi un pic mai mici fata de cea de pe site-ul de mai sus.

Mai sunt si alte firme locale, insa noi doar cu BV am fost in Hurghada.

Edited by metalactual, 29 May 2023 - 10:38.


#420
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc mult ! , despre asta vorbesc !
Și din experiență , Bonvoyage , este un raport calitate preț bun ?  Să înțeleg.....că domnul Medo , lucrează la această agenție și iau legătura cu dânsul , vorbește engleză ? , ce valută ? , crezi că ne poate lua din Soma Bay ? (hotel Caribbean World Soma Bay)

Edited by Printdivision, 29 May 2023 - 10:58.


#421
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016
Inca odata recomand sa va luati excursiile de la partener daca nu ati mers in regim propriu. Preturile sunt tot cam acolo, puteti negocia si cu partenerii. Insa aveti ghid in limba romana, si ce este cel mai important, nu sar peste obiective.

#422
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am fost mulțumit de ghizii puși la dispoziție de Cocktail Holidays si Christian Tour, companiile cu care am fost.
Aia de la cocktail chiar ne-au returnat niște bani după ce i-am rugat să negocieze, fiind mai multe persoane.

#423
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019

View Post2Unlimited, on 29 mai 2023 - 13:05, said:

Inca odata recomand sa va luati excursiile de la partener daca nu ati mers in regim propriu. Preturile sunt tot cam acolo, puteti negocia si cu partenerii. Insa aveti ghid in limba romana, si ce este cel mai important, nu sar peste obiective.
De reținut , mulțumesc !

Ideea este că , eu plec Dertour (pachetul este luat prin Direct Booking) , care or fi partenerii ?....nu am avut situații de genul și nu știu .

#424
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Direct Booking este un fel de ATI on-line. Dertour este ATO, vor discuta cu tine pt excursii la hotel.
Afla preturile de la ei si apoi compara-le cu cele de la BV sau ce mai gasesti tu.
Acum cei de la BV formeaza si trimit grupurile cu ghid in romana (la fata locului), ma refer la Cairo si Luxor.
Am fost acum 4 ani cu ghid in engleza la Luxor, etc. Acum la Cairo a fost ghid vorbitor de romana, pentru 7 pers, aproape a fost un tur privat doar pentru noi cei 7 romani (din 4 hoteluri diferite).
Cairo la Karpaten/MTS era 75 EUR/pax, la BV am platit 50 EUR/pax (3 sticle de apa incluse/pax la 1/2L).
Probabil pt Luxor la fel, nu am mai studiat ca o facusem acum patru ani..
Oricum, se merge doar in convoi. Programul iti este detaliat si poti face comparatie intre firme. Se pleaca la aceleasi ore si va intoarceti la aceleasi ore.
Programele au fost identice, atat la Luxor cat si la Cairo, ba chiar mai bine ca am sarit peste "fabrica de parfumuri" si am stat mai mult la piramide, am avut timp sa ne dam si cu camilele pentru poza vietii, de la punctul panoramic (vezi pe GMaps).
Medo este directorul de la BV. Poate sa vina el sau alt coleg, depinde de pozitionarea hotelului.
Alege agentia dupa cum ti se "arata" la fata locului. Nu fac reclama la BV, nu sunt asociat in firma Posted Image
Si in Sharm el-Sheih a fost aceeasi poveste, tot cu o firma locala am mers in optionale, program identic si pret mai mic, romani deloc.

O ultima chestiune:
Firma locala MTS (partenera Karpaten) a incasat taxa de viza 28 EUR, desi viza costa oficial 25 USD. Noi am iesit din turma pe care un angajat MTS o pazea/forma cu strasnicie pentru toti cei din avion si m-am dus la ghiseu, unde nu era nimeni si am platit 25 $ USD/pax. S-a uitat ala de la MTS urat la noi, dar nu are ce sa iti faca. Doar un singur cuplu ne-a urmat exemplul, restul romanilor dintr-un A321 (aprox 210 locuri) au decartat pretul "oficial" MTS. Cica diferenta era ca nu stateai la coada, m-a bufnit si rasul, era complet pe invers. Amanunte...da, nu sunt fan "agentii". Inteleg sa taxezi suplimentar pt un serviciu extra, nu pt o vrajeala de doi bani.

#425
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019
Îți mulțumesc mult pentru timpul acordat ! Am să mai fac cercetări , începând ca reper cu Bonvoyage .


#426
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 29.12.2016

View PostPrintdivision, on 29 mai 2023 - 16:43, said:

De reținut , mulțumesc !

Ideea este că , eu plec Dertour (pachetul este luat prin Direct Booking) , care or fi partenerii ?....nu am avut situații de genul și nu știu .

O sa stea de vorba ghidul vostru cu voi in timp ce va duc cu autocarul de la aeroport la resorturi. Si va veni din nou sa stea de vorba cu voi a doua zi, direct la hotel. Pana atunci aveti timp sa discutati cu organizatorii de excursii din interiorul resortului.

#427
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc pentru informație !

#428
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019
@metalactual am comunicat cu Medo și oferta este în felul următor , un pachet complet cu ghid în limba română pentru 3 adulți este 480 de euro iar separat este în jur de 650 euro . Pachetul este compus din , excursie la Cairo , Luxor , Orange Bay , Deșert Safari (Safari cu Jeep , Safari cu ATV , Sahara park) , plus transfer de la hotel . Mulțumesc de ajutor încă o dată !

#429
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Ai un punct de plecare in comparatie cu ceilalti si la final decizi dupa ce-i compari.
Ideea este ca nu in fiecare zi se fac aceste excursii: Cairo si Luxor. Din cate stiu se fac de max 2 ori/saptamana/firma.
Asa ca mare atentie, de preferat sa te misti foarte repede si sa rezolvi in prima zi sau cel mult in a doua zi.
Celelalte cred ca sunt zilnice, fct de starea vremii (Orange Bay), daca e vant puternic nu se tine, te anunta cu o zi inainte si daca nu se poate reprograma iti returneaza banii, asa au facut cu romanii din grupul de Cairo. Insa greu de crezut ca in august o sa prinzi vant prea tare.

#430
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 22.05.2019

View Postmetalactual, on 31 mai 2023 - 00:16, said:

Ai un punct de plecare in comparatie cu ceilalti si la final decizi dupa ce-i compari.
De acest lucru aveam nevoie (👍) , și am tot așteptat aici 😁



#431
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru doamne si domnisoare => produse organice marca NARJES (mai putin sapaunurile care au si soda):

https://www.facebook.com/Narjesegypt

Crema din dreapta jos este pentru toata lumea: dureri articulatii, etc. dintr-o planta locala (se numeste Colocynth), ne-a explicat un "beduin" in desert.

Ceva de genul: https://nefertiti-eg...ment-colocynth/

Apropos de sapunuri: aveau tone de sapunuri CAMAY intr-un supermarket din Hurghada City, am luat cateva pentru maicile noastre, "nostalgia" vremurilor ceausiste, cand se puneau sapunuri intre prosoapele din sifonier Posted Image

Attached Files


Edited by metalactual, 01 June 2023 - 16:48.


#432
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Atentie pentru cei care mergeti in Hurghada, rechinul loveste din nou mortal si aproape de mal:

https://www.gandul.r...i-sale-19993274

https://m.stiridiasp...ani_506749.html

E bine sa fiti precauti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate