Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#19
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Poze cu house reeful hotelului ai?

#20
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009

View Postrazvanait99, on 09 septembrie 2012 - 11:15, said:

Poze cu house reeful hotelului ai?

Spre rusinea mea nu am idee ce inseamna house reef.

Poze cu hotelul am multe, planuiesc sa le incarc deseara pentru ca acum internetul mobil nu ma ajuta si absolut orice poza imi da eroare la upload.

#21
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Ma refeream la reciful aflat in fata plajei hotelului. Eram curios daca e lively si plin de sute de specii de pesti.

#22
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In Hurgada nu ai sa vezi niciodata fauna subacvatica din Sharm... nici macar nu se compara! Hurgada sta mai bine la capitolul plaje cu intrare lina in apa etc...ceea ce nu prea gasesti in Sharm.

#23
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009

View Postrazvanait99, on 09 septembrie 2012 - 12:57, said:

Ma refeream la reciful aflat in fata plajei hotelului. Eram curios daca e lively si plin de sute de specii de pesti.
                                              in dreptul hotelului nu prea este nici un recif din pacate, pentru asta am plecat in excursie mai departe.

Initial in Sharm am vrut dar a fost imposibil sa gasesc un charter asa ca a trebuit sa ne multumim cu Hurghada. Am facut snorkeling in excursie catre insula Giftun si sincer pe mine m-a impresionat. Pentru prima data a fost ok, intentia mea este oricum sa mai revin, pentru mare, de aceasta data in Sharm. Si poate ma voi incumeta atunci si la un diving.

#24
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Egiptul pentru mine nu reprezinta o destinatie pentru plaja si intrare lina in apa deci Hurghada iese pentru moment din sfera mea de interes.


#25
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
A doua oara nu as mai merge probabil tot in Hurghada. Oricum a fost destul de ciudata aceasta vacanta, am mers prima data la All Inclusive, pana acum am tot evitat aceasta varianta, si nu prea m-a incantat. Si excursia la Cairo a fost frustranta pt ca mare lucru nu am vazut si am fost in permanenta legati de grup, noi fiind obisnuiti sa batem orasul pe unde ne taie capul pe noi. Dar asta e, a fost o experienta, au fost si lucruri frumoase, alta data ... mai vedem.

#26
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Asa cum am promis am revenit si cu poze de la Sunrise Mamlouk:

Attached Files



#27
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Exceptand statul prin hotel, am luat 2 excursii: Cairo si Super Giftun iar in Hurghada am mers seara cu taxiul.
Cateva detalii despre ele:
Excursia la Giftun mi-a placut foarte mult, Super Giftun a insemnat faptul ca am avut in plus ceva zbenguiala cu banana, flyingfish etc in timpul excursiei. In rest foarte frumos, marea are o culoare incredibila iar snorkelingul a facut toti banii. Dupa cum am spus pentru mine a fost prima vizita in Egipt iar coralii si fauna din mare m-au impresionat. Pe insula Giftun nu am stat foarte mult, cam 1-1.5 ore parca si era destul de populata de turistii veniti ca si noi. Marea majoritate se opreau fix cum coborau de pe barca asa ca am mers putin mai departe unde a fost ceva mai liber. Se poate face snorkeling si aici, putin mai in larg. Excursia a costat 35 de euro de la agentia cu care am mers, abia apoi i-am gasit pe cei de la agengtia locala care vindeau cam aceeasi excursie insa cu plecare chiar de pe pontonul hotelului, nu din port din Hurghada si la un pret mai mic.
Oricum mi-a placut si vreau sa mai revin in urmatorii ani in Egipt, in special pentru Marea Rosie.

Cateva poze cu marea, insula Giftun si plaja Paradise:

Attached Files



#28
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postpink_gabi, on 09 septembrie 2012 - 15:06, said:

A doua oara nu as mai merge probabil tot in Hurghada. Oricum a fost destul de ciudata aceasta vacanta, am mers prima data la All Inclusive, pana acum am tot evitat aceasta varianta, si nu prea m-a incantat. Si excursia la Cairo a fost frustranta pt ca mare lucru nu am vazut si am fost in permanenta legati de grup, noi fiind obisnuiti sa batem orasul pe unde ne taie capul pe noi. Dar asta e, a fost o experienta, au fost si lucruri frumoase, alta data ... mai vedem.

Eu am mers a doua oara in Egipt tot in Sharm si ne-a placut mai mult ca prima data. Reeful hotelului, Parcul National Ras Mohamed, El Fanar si excursia la Petra au facut toti banii.

#29
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postpink_gabi, on 09 septembrie 2012 - 15:06, said:

A doua oara nu as mai merge probabil tot in Hurghada. --- Dar asta e, a fost o experienta, au fost si lucruri frumoase, alta data ... mai vedem.
Pentru cei care vor sa viziteze mormintele faraonilor, templul lui Hatshepsut, colosii lui Memnon de pe malul de vest al Nilului sau templele Luxor, Karnak  de pe malul estic al Nilului, precum si templele Abu Simbel, Kom Ombo varianta de cazare pe malul vestic al Marii Rosii, in statiunile El Gouna, Hurghada, Makadi Bay, Soma Bay, Safaga sau Marsa Alam face mult mai avantajos din pdv al duratei si pretului, excursiile catre aceste destinatii, in comparatie cu varianta cazarii in statiunile Sharm el Sheikh, Nuweiba, Dahab sau Teba localizate in peninsula Sinai la Marea Rosie.

#30
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Posttak30ver, on 16 martie 2012 - 10:42, said:

--- Cand am auzit  ca pleaca rusii m-am ofticat , as fi vrut ca in toamna sau iarna sa vad si eu egiptul. ---
De azi au revenit... si ai posibilitatea de a vizita Egiptul cu ei, impreuna cu Taromul.
Sfatul meu este:
- sa te 'feresti' de ghizii lor egipteni, vorbitori de limba romana, atunci cand iti propun de unde sa cumperi papirusuri, cartoushe, etc... daca te duci cu ei in excursii optionale,
- excursiile optionale luate de la agentiile locale sunt mult mai ieftine decat ale esticilor.

#31
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Atentie insa de unde cumperi excursia , de la ce agentie locala . Daca vrei sa iei safari si scufundari poti negocia direct cu cei de pe plaja hotelului ( sunt clar mai ieftini decat touroperatorul  si ai certutudinea ca vor fi doar turisti. De ce spun asta..in perioada asta de multe ori daca iei excursiile de genul asta de la agentii locale din oras ai sansa sa te trezesti pe vapor inconjurat doar de arabi , care sunt si ei in concediu si nu este chiar usor sa ii vezi cum se uita la tine sau sotie pentru ca te dezbraci in costume de baie).

Daca vrei excursii mai lungi , gen piramide, valea regilor etc ..este ok poti sa iei fara probleme de la cele locale.

#32
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Pentru cei care ajung in Hurghada si vor cafea egipteana cu cardamom, din Senzo Mall am cumparat la pret bun.

Attached Files



#33
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
In acest moment ( 06.10.2012, ora=13.25 ) aeronava Taromului survoleaza Istanbulul, in zborul ei spre Hurghada. De o saptamana esticii au reluat zborurile spre Egipt.
In iarna trecuta, in ziua de marti era stabilita excursia la Luxor si costa 85 de dolari ( transport autocar, vizitarea a 3 morminte in valea regilor, templul Hatshepsut, traversarea Nilului cu ambarcatiuni locale, masa de pranz la un restaurant pe malul Nilului, templul Karnak ).
Stie cineva din cei care vor reveni in tara de azi inainte, in ce zile ale saptamanii organizeaza esticii excursiile la Piramide si la Luxor si ce preturi in dolari au excursiile ?

#34
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
In iarna trecuta, touroperatorul galben din est a avut zboruri cu Taromul, doar pe perioada vacantei ? Va repeta acest lucru si in aceasta iarna ?
In 2013, anul scolar incepe in data de 14.01.2013.
Pe 12.01.2013 ( ziua de sambata - ziua de zbor a acestui touroperator ) va mai fi zbor Bucuresti - Hurghada ? Cei care sunt angajati ai acestui touroperator vor spune ca nu vor mai fi turisti interesati dupa aceasta data.
Dar de ce nu promovati in massmedia, chiar voi, aceasta destinatie ? Nu pot sa cred ca saptamanal 200 de persoane din Romania nu si-ar dori o saptamana de vacanta in conditii foarte bune, la preturi acceptabile, la soare, plaja, snorkeling, scuba, corali, mancare buna, plus istorie antica, etc...

#35
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Sunt intr-adevar poate mai mult de 200 de persoane care ar vrea sa mearga la soare in Egipt insa ia in calcul si distantele . Cei din Timisoara, Cluj, Oradea,Sibiu nu cred ca le convine foarte mult sa faca inca un drum de Bucuresti dus-intors pentru o vacanta , de accea multi aleg variante cu plecare din Ungaria .

PS referitor la touroperatorul mentionat de tine , deocamdata sunt zboruri anuntate si puse la vanzare pana la finalul lui Martie 2013

#36
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

View Postadi_ab, on 27 octombrie 2012 - 09:46, said:

Sunt intr-adevar poate mai mult de 200 de persoane care ar vrea sa mearga la soare in Egipt insa ia in calcul si distantele . Cei din Timisoara, Cluj, Oradea,Sibiu nu cred ca le convine foarte mult sa faca inca un drum de Bucuresti dus-intors pentru o vacanta , de accea multi aleg variante cu plecare din Ungaria ---
Promovati Egiptul in massmedia si o sa aveti de castigat.
Din Moldova, Dobrogea, Muntenia, Oltenia, chiar si din centrul tarii, zona Brasovului se vor strange saptamanal 200 de turisti pentru OTP.
Daca vor sa atraga si turistii din Banat, Maramures si Transilvania de ce nu se ia in calcul si un zbor separat cu decolare/aterizare din Cluj sau Targu Mures ? Sau alt zbor cu decolare dintr-un oras din Transilvania, escala pe OTP si direct Hurghada, cum au facut altii ?

View Postadi_ab, on 27 octombrie 2012 - 09:46, said:

--- PS referitor la touroperatorul mentionat de tine , deocamdata sunt zboruri anuntate si puse la vanzare pana la finalul lui Martie 2013
Asa era anuntat si anul trecut si au avut zboruri in iarna, doar pe perioada vacantei scolare de iarna. Nu au revenit nici in primavara lui 2012, doar mult mai tarziu ( dupa incheierea perioadei Ramadanului )...
Acest touroperator 'opereaza' destinatia Egipt si din Budapesta ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate