Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Suruburi Flash Nikon SB600

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Am desfacut ceva vreme blitz-ul deoarece avea lampa obosita si am vrut sa o schimb singur.Treaba e ca n-am gasit lampa si l-am lasat desfacut iar zilele trecute l-am dus la Skin,reprezentanta Nikon in Romania cu care am vorbit in prealabil si le-am spus ca e desfacut.
Azi am aflat ca reparatia ma costa 355 de lei si-am ramas "ca la fotograf" deoarece suma mi s-a parut destul de piparata(l-am cumparat SH acum vreun an cu 700 de lei).I-am zis omului de la Skin sa-mi spuna cum a ajuns la suma asta:150 manopera deoarece l-a trecut la reparatie majora,lampa si geamul din fata 90 si....5 suruburi lipsa,treaba ce n-o pot confirma deoarece pusesem toate suruburile intr-o hartiuta la 23 de lei bucata.Stau eu acum si ma gandesc ca si daca erau din aur suruburile alea la cat sunt de mici nu puteau costa atat.Sunt ferm convins ca ei au SB-uri defecte si pot lua suruburile de pe la ele dar sa ceri atat de mult pe un surubel....m-a lasat fara cuvinte!

#2
antoniosrl

antoniosrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 21.02.2010
japca pe fata , dc este scump ? doar suntem in romania si suruburile se fac in china , cred ca au venit cu ele pe jos :)
asa sunt romanii , cand prinde pe cineva la inchesuiala , il face praf . uuuuuuuuuuuuuuu !

#3
AirGod

AirGod

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 838
  • Înscris: 07.02.2012

 atlet1305, on 14th March 2012, 10:50, said:

Am desfacut ceva vreme blitz-ul deoarece avea lampa obosita si am vrut sa o schimb singur.Treaba e ca n-am gasit lampa si l-am lasat desfacut iar zilele trecute l-am dus la Skin,reprezentanta Nikon in Romania cu care am vorbit in prealabil si le-am spus ca e desfacut.
Azi am aflat ca reparatia ma costa 355 de lei si-am ramas "ca la fotograf" deoarece suma mi s-a parut destul de piparata(l-am cumparat SH acum vreun an cu 700 de lei).I-am zis omului de la Skin sa-mi spuna cum a ajuns la suma asta:150 manopera deoarece l-a trecut la reparatie majora,lampa si geamul din fata 90 si....5 suruburi lipsa,treaba ce n-o pot confirma deoarece pusesem toate suruburile intr-o hartiuta la 23 de lei bucata.Stau eu acum si ma gandesc ca si daca erau din aur suruburile alea la cat sunt de mici nu puteau costa atat.Sunt ferm convins ca ei au SB-uri defecte si pot lua suruburile de pe la ele dar sa ceri atat de mult pe un surubel....m-a lasat fara cuvinte!
Din cauza asta nu se merita SH, am vazut si eu câteva oferte SH de erau incredibil de tentate, cu greu m-am abtinut, sau mai bine fiind spus: Am mai cumparat SH si stiu ce înseamna fara garantie, platesti tu de îti sar capacele... acuma ai platit jumatate din cât ai dat pe el, garantia acopera totul + fiind nou nu necesita reparatie o perioada mai mare, nu toata lumea îngrijeste lucrul pe care îl foloseste.
Coincidenta fatala ca doar ce vorbeam înainte cu un alt coleg de forum pe: http://forum.softped...;#entry11238564 -... acelasi tip de mesaj îl scriam si eu înainte(chiar au ramas destule mesaje în care laudam SH, ca pacat de banul platit doar sa fie nou, alte astea). toti trecem prin lipsa astea de experienta, când o sa vada cât costa sa repare el ceva... garantat nu o sa mai cumpere SH, eu m-am lecuit de mult, acuma caut Nou si stiu eu ce viata a dus lucrul ala.
Chiar si acuma am un buget pentru telefon nou, SH probabil puteam sa cumpar mult mai bun... DAR DE CE SA cumpar vechitura altuia!? s-a dus ceva la telefon = îl tin de bibelou, s-a dus ceva de pe placa de baza = piesa de muzeu, placa de baza + manopera este jumate din telefonul nou.
Ps: este bine ca ai avut magazin Skin, este tare sa vezi când nu ai asa ceva si trebuie sa alergi prin tot orasul sa cauti vreo bodega dubioasa în care repara.
Ai dat pâna acuma 1000 mil si 55 de ron si ai stat tot timpul cu gândul ca obiectul era cam obosit, adica înteleg perfect prin ce treci, am luat si eu destule SH pâna sa îmi vina mintea la cap.
Asa urmaresc si masinile SH cum se frig pe forum, masina SH = gaura fara fund, asta daca nu îti place sa mergi cu masina fiind pe sistemul "lasa ba ca merge si asa", o dau la altul, dar de pastrat ca masina sa fie buna...

Edited by AirGod, 14 March 2012 - 12:03.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,002
  • Înscris: 12.06.2004

 atlet1305, on 14th March 2012, 10:50, said:

Treaba e ca n-am gasit lampa
Lampa e vizibila din exterior; cum n-ai gasit-o?  :w00t:
Oameni buni, nu va bagati la desfacut daca nu stiti exact ce trebuie facut.

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am schimbat si eu pe garantie lampa la sb600-le meu. Nu stiu cat a costat si nu prea m-a interesat, insa sa dai atatia bani pe niste surubele (ca in cazul tau)- mi se pare o chestiune de genul: n-ai incotro-platesti. Totusi nu ti s-a cerut acordul de plata? Ceva de genul: bai, te costa atat reparatia- esti de acord?

AirGod, ai un mic pm in cateva minute, iar cand ajung acasa, discutam mai pe larg.

#6
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 antoniosrl, on 14th March 2012, 11:14, said:

japca pe fata , dc este scump ? doar suntem in romania si suruburile se fac in china , cred ca au venit cu ele pe jos :)
asa sunt romanii , cand prinde pe cineva la inchesuiala , il face praf . uuuuuuuuuuuuuuu !
pai nu ati facut o hartie (proces verbal) cu ce ati dus?

Edited by iliescuion, 14 March 2012 - 11:53.


#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, si asta e o treaba.

#8
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

 Kunzite, on 14th March 2012, 11:38, said:

Lampa e vizibila din exterior; cum n-ai gasit-o?  :w00t:
Oameni buni, nu va bagati la desfacut daca nu stiti exact ce trebuie facut.
Aaa,n-am gasit lampa sa o cumpar,stiu ca e vizibila din exterior!
Am termen pana diseara sa-i dau un raspuns daca-s de acord cu pretul ca trebuie sa comande aceste minuni de suruburi!

#9
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Suruburile sunt foarte mici si asemanatoare celor folosite la ochelari care costa cam 5 bani bucata la magazin,direct la distribuitor extrem de ieftine,insa de aici si pana la a cere 5-6 euro pe unul ei luandu-le direct de la sursa ca-s importatori directi.
Deci nu o sa-l repar la ei,deoarece nu suport sa fiu jecmanit in felul acesta.O sa platesc constatarea care e 50 de lei si ma lipsesc.

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Bine faci! Magarii de genul asta nu ar trebui tolerate. Mai bine cumperi de undeva lampa si geamul si le rezolvi tu acasa. Si asa nu iti da mare garantie.
Ne tii la curent cu evolutia lucrarii!

#11
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 atlet1305, on 14th March 2012, 15:47, said:

Suruburile sunt foarte mici si asemanatoare celor folosite la ochelari care costa cam 5 bani bucata la magazin,direct la distribuitor extrem de ieftine,insa de aici si pana la a cere 5-6 euro pe unul ei luandu-le direct de la sursa ca-s importatori directi.
Deci nu o sa-l repar la ei,deoarece nu suport sa fiu jecmanit in felul acesta.O sa platesc constatarea care e 50 de lei si ma lipsesc.


   Daca vrei sa te ajut cu o lampa de SB600 si eventual montajul da-mi un PM.Numai bine

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
No, io-te la ce e bun forumul, te scuteste si de ceva bani! That's the spirit!

#13
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Mda, in urma unui schimb de e-mail-uri a ramas sa le dau 50 de lei constatarea.I-am rugat(nu cred ca se va intampla) sa-mi trimita o copie a facturii de achizitionare a acestor suruburi de la producator caz in care-mi cer si scuze daca e real pretul de 6 euro per surubel!

PS:Ma poate ajuta cineva cu repararea lui in conditii omenesti si nu sa ma  SKIN-giu-esti? :lol:

Edited by atlet1305, 14 March 2012 - 22:06.


#14
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 atlet1305, on 14th March 2012, 22:00, said:

Mda, in urma unui schimb de e-mail-uri a ramas sa le dau 50 de lei constatarea.I-am rugat(nu cred ca se va intampla) sa-mi trimita o copie a facturii de achizitionare a acestor suruburi de la producator caz in care-mi cer si scuze daca e real pretul de 6 euro per surubel!

PS:Ma poate ajuta cineva cu repararea lui in conditii omenesti si nu sa ma  SKIN-giu-esti? :lol:


   Ti-am trimis mail.



    Daca doreste cineva piese pentru aparate foto/video pot furniza pentru toate marcile, eventual si montajul lor.Numai bine.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ei, s-a mai rezolvat ceva de atunci?

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sper ca n-a avut aceeasi soarta ca monitorul din avatar  :rolleyes:

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hmm, ar fi pacat. Poate revine omul si ne spune ce a rezolvat, chiar sunt curios cum s-a terminat povestea.

#18
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Povestea a avut totusi un final.O sa pun niste pasaje povestite de mine pe forumul dumnealor...

1."Astazi am inlocuit lampa de la SB600 cu una de la un Soligor mai vechi.Treaba de 15 minute.Cat m-a costat?Niciun ban.Soligorul il aveam de mult primit de la cineva(sa nu-l arunce) si suruburi,se potrivesc exact unele de la un laptop dezmembrat de mine.Flash-ul merge excelent!M-am luat exact dupa tutorialul din urma,recomandat de cineva.Mirarea mea a fost la final cand sa definitivez treaba ca la montarea celor doua suruburi pe talpa(doua dintre cele 5 lipsa) sa remarc lipsa uneia dintre placutele cu filet,asa ca momentan nu pot sa-l inchid.A ramas la nenea de la SKIN!Eu mi-am recuperat flashu-ul de la ei inchis,cred ca au considerat ca verificarea aia inseamna si punerea pieselor la loc,insa nu functioneaza rotirea capului si aceasta placuta e lipsa.Atasez o poza ca sa vada si sa-mi spuna cum fac sa intru in posesia ei(fara sa merg iar 20 km-am facut deja 2 drumuri degeaba) deoarece la predare era,dovada poza pusa de ei aici."

2."Azi am luat legatura telefonic cu cei de la SKIN,in legatura cu posibilitatea recuperarii placutei lipsa fara a mi se impune drumuri si cheltuieli suplimentare!
Surpriza a fost sa dau peste un domn care stie sa respecte un client(pacat ca unii desi sunt meseriasi nu-si pot lasa aroganta pe-acasa),si-a cerut dealtfel scuze ptr. neplacerile create si ptr. colegul lui care poate era mai stresat si m-a asigurat ca politica Nikon le impune preturile astea asa mari.De ex. mi-a explicat ca suruburile din recuperari sau alte componente nu se folosesc de nicio culoare,asa ca-s obligati sa foloseasca unele noi(aici am unele rezerve-nu stiu cum realizezi ca suruburile puse sunt noi sau recuperate,oameni sunt si ei pana la urma-cu toata politica Nikon!)
In final a ramas ca maine sa-mi parvina acea placuta si astfel sa inchei personal un capitol,unul urat pentru mine in care mi s-a cerut 6 euro pe un surubel(lucru nemaintalnit personal-si am o varsta-e mai scump decat suruburile(prezoanele) de la roata mea Opel care-s tot de firma si de 100 de ori mai mari si pe care am dat doar 6 lei pe bucata :lol:
Poate daca mai era vreo firma care sa lucreze Nikon alta era situatia asa...Ciocu' mic,mic...!"

3."Azi a mi-a parvenit placuta,cu o zi intarziere fata de cum mi-a zis insa ma bucur ca am putut definitiva blitz-ul.Merge perfect cu noua lampa insa o sa-l folosesc in mare ca Slave deoarece miscarea pe orizontala nu functioneaza si nu vreau sa-l desfac si-n zona aia sa mai remarc ceva lipsa sa ma imbolnavesc de nervi :lol: .
Poate pana se mai strica ceva de pe la Nikoanele mele v-a aparea si vreo firma concurenta ca sa nu mai fiu pus in situatia folosirii obligatorie a aceleasi firme care sa-si faca preturile dupa bunul plac."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate