Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

From: Sfaturi pt achizitionarea unui DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Doar atat poti? Hai ca ma obisnuisem cu bancul zilei de pe "DSLR" si acum trebuie sa ma multumesc cu postarile tale de la "Compacte"

#2
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

 gepres, on 9th March 2012, 06:47, said:

Doar atat poti? Hai ca ma obisnuisem cu bancul zilei de pe "DSLR" si acum trebuie sa ma multumesc cu postarile tale de la "Compacte"

Ma abtin. N-ai deloc bun-simt.

#3
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Bun simt inseamna sa te abtii sa dai sfaturi pe aria foto cand nu stii nici sa schimbi punctele de focus si aventurile tale se termina cu cadre zgomotoase, subexpuse si nefocalizate.
Poti totusi sa continui, e distractiv, ai stofa de politician ca si ei vorbesc doct despre lucruri pe care nu le cunosc.

#4
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

 gepres, on 9th March 2012, 10:24, said:

Bun simt inseamna sa te abtii sa dai sfaturi pe aria foto cand nu stii nici sa schimbi punctele de focus si aventurile tale se termina cu cadre zgomotoase, subexpuse si nefocalizate.
Poti totusi sa continui, e distractiv, ai stofa de politician ca si ei vorbesc doct despre lucruri pe care nu le cunosc.

Ultimul avertisment :). Eu nu m-am legat de persoana ta. Daca te referi la fotografia trasa la ISO 6400 e facuta intentionat. Stiu sa schimb punctele de focus numai ca uneori nu e timp de asa ceva. Am spus clar si atunci, si m-a completat cineva ca fotografii de nunta le schimba de fiecare data. Bravo lor! Eu nu-s pro! Te tot legi de mine pe mai multe topicuri, e ultima data cand iti permit. Ceea ce am zis pe aria compactelor este adevarul, in caz ca n-ai citit tot ce am spus. Cine da sfaturi? Suferi cu capul bai baiatule, esti din ala "perfect" a? Care intotdeauna focalizeaza corect? Care intotdeauna expune corect? Daca ai sange in instalatii asa cum te dai de ce n-ai sarit cu critica atunci cand incarcam fotografii. Incepi sa ma enervezi cu tot calmul meu. Faptul ca postez si eu cateva mesaje pe saptamana in care ii dau o sugestie cuiva nu-ti da tie dreptul sa comentezi la adresa mea. Ti-e clar? Te rog frumos! E ultima data cand iti mai permit sa ma ataci. E un focum public, fiecare poate spune ce doreste atat timp cat se afla in limitele bunului simt. Cand te prinzi de aspectul asta da-mi un PM.

#5
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Inutil

#6
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008

 Puidediavoll, on 9th March 2012, 15:54, said:

E un focum public, fiecare poate spune ce doreste atat timp cat se afla in limitele bunului simt.

E un focum public, fiecare poate spune ce doreste atat timp cat stie ceea ce spue si nu abereaza.

Tu insa esti ridicol. De foarte mult timp.
Esti cumplet rupt de realitate. Cu  toate astea , impotriva tuturor care au  un minim habar sau uneori , chiar mai mult decat atat , tu te incapatanezi  sa postezi  cele mai mari aberatii (in cuvinte si  poze)  pe care le-am vazut aici pe forumul asta  de  mai bine de  4 ani !

#7
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
pui: nu te supara, dar au colegii dreptate, dupa ce o sa progresezi si tu si o sa recitesti o sa ne dai dreptate, acum nu prea ai dreptate cu nici un post de-al tau.

concentreaza-te pe facut fotografie,. noi te ajutam cu ce ai gresit si poate o sa evoluezi.


lumina buna.

#8
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

 Lucas_cjn, on 9th March 2012, 11:45, said:

E un focum public, fiecare poate spune ce doreste atat timp cat stie ceea ce spue si nu abereaza.

Tu insa esti ridicol. De foarte mult timp.
Esti cumplet rupt de realitate. Cu  toate astea , impotriva tuturor care au  un minim habar sau uneori , chiar mai mult decat atat , tu te incapatanezi  sa postezi  cele mai mari aberatii (in cuvinte si  poze)  pe care le-am vazut aici pe forumul asta  de  mai bine de  4 ani !

Extraordinar! Nu va convine stergeti-mi contul. E dreptul meu sa vorbesc. Deja dai in nesimtire cu "tu te incapatanezi  sa postezi  cele mai mari aberatii (in cuvinte si  poze)  pe care le-am vazut aici pe forumul asta  de  mai bine de  4 ani !". Va freaca asa mult ca vorbesc eu? Daca ma gandesc bine sunt si au fost altii care au intrecut si limitele bunului simt si nimeni nu le-a facut nimic. Dar cu toate astea, tocmai de mine va legati. Respect pentru bogdan_galetuse. Nu comentez nimic impotriva lui pentru ca intotdeauna mi-a dat un sfat corect. Voi ceilalti nu intelegeti ca e dreptul meu sa-mi spun o parere, si daca majoritatea au fost proaste, am avut si idei bune. Cu ce sunt rupt de realitate? Voi continua sa postez "aberatiile mele in cuvinte si poze" doar ca sa va oftic pe voi. Vad ca deja aveti ceva personal cu mine (unii, desigur).

@gepres: cu ce am gresit pe aria compactelor? ca am vorbit de senzorul mic? ca...am spus ca nu megapixelii si zoom-ul conteaza si ca astea reduc calitatea fotografiilor? ca am recomandat cateva aparate despre care peste tot (nu numai pe softpedia) au fost amintite ca fiind best buy la pretul lor? esti penibil! zau! repet, e dreptul meu sa postez ce ma taie capul atat timp cat respect colegii de forum. Scuzati off-topicul, dar din pacate n-am inceput eu.

#9
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008

 Puidediavoll, on 9th March 2012, 17:36, said:

Va freaca asa mult ca vorbesc eu? ...........Cu ce sunt rupt de realitate? Voi continua sa postez "aberatiile mele in cuvinte si poze" doar ca sa va oftic pe voi. Vad ca deja aveti ceva personal cu mine (unii, desigur).

Modul  in care se descrie colegul nostru ?  :  "Un ciudat, dificil, posesiv, nu stiu sa pierd dar ma inteleg excelent cu toti cand vorbim de fotografie"
Sursa este   : aici

De unde rezulta ca  : IGNORE

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Puidediavoll, on 9th March 2012, 14:54, said:

Stiu sa schimb punctele de focus numai ca uneori nu e timp de asa ceva.
nu te laudai matale ca faci focus manual? cum puii mei ai timp sa faci focus manual, dar nu ai timp sa dai de 2 ori de joystick???
iti recomand sa incetezi cu postarile, sa te uiti pe la critica foto, sa asimilezi ce e pe acolo pe topicurile dedicate (si nu te uita doar la ultimele 10 poze, uitat-te la ultimele 10-20-30 de pagini) analizeaza pozele si incearca sa-ti faci o parere despre care e ok si care nu e ok. dupa care sa pui mana pe niste manuale de fotografie, faci incercari si testezi, iar cand pozele tale ajung la nivelul celor mai bunicele de pe topicurile dedicate, abia atunci sa le postezi.
pana atunci ai putea sa nu mai dai sfaturi, atat timp cat nu ai habar sa distingi intre o poza buna si proasta, sa nu zic ca nu stii sa faci o poza buna. cat despre aia cu focus manual, scuze nene, dar pana nu vad niste poze facute cu focus manual de tine, si mai ales sa-mi spui cate cadre ai tras si cate au iesit ok, stii vorba aia "lasa-ne... lasa-ne..."

Edited by shmu, 09 March 2012 - 17:04.


#11
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010

 Lucas_cjn, on 9th March 2012, 12:47, said:

Modul  in care se descrie colegul nostru ?  :  "Un ciudat, dificil, posesiv, nu stiu sa pierd dar ma inteleg excelent cu toti cand vorbim de fotografie"
Sursa este   : aici

De unde rezulta ca  : IGNORE


Doamne! Fostul meu blog =)) Nu te-ai prins bai baiatule ca descrierea e pusa "la misto" ? Si un copil de 10 ani s-ar fi prins. Ce treaba are asta cu postarile de aici? O sa-ti fac o reclamatie, asta nu-ti da dreptul sa faci acuze la adresa mea.

 shmu, on 9th March 2012, 13:03, said:

nu te laudai matale ca faci focus manual? cum puii mei ai timp sa faci focus manual, dar nu ai timp sa dai de 2 ori de joystick???
iti recomand sa incetezi cu postarile, sa te uiti pe la critica foto, sa asimilezi ce e pe acolo pe topicurile dedicate (si nu te uita doar la ultimele 10 poze, uitat-te la ultimele 10-20-30 de pagini) analizeaza pozele si incearca sa-ti faci o parere despre care e ok si care nu e ok. dupa care sa pui mana pe niste manuale de fotografie, faci incercari si testezi, iar cand pozele tale ajung la nivelul celor mai bunicele de pe topicurile dedicate, abia atunci sa le postezi.
pana atunci ai putea sa nu mai dai sfaturi, atat timp cat nu ai habar sa distingi intre o poza buna si proasta, sa nu zic ca nu stii sa faci o poza buna. cat despre aia cu focus manual, scuze nene, dar pana nu vad niste poze facute cu focus manual de tine, si mai ales sa-mi spui cate cadre ai tras si cate au iesit ok, stii vorba aia "lasa-ne... lasa-ne..."

Pacat ca nu se vede in EXIF daca am tras cu auto-focus sau manual focus. In general portretele le fac toate focalizand manual. Cat despre punctele de focus, mi se pare o prostie sa le aleg de fiecare data. Am incercat alaltaieri niste close-up-uri in care am ales si manual punctul de focus. Eu nu vad nicio diferenta. Poate la portret sa fie pe ochiul cel mai apropiat in rest... :). Nu intelegeti un lucru, pot investi cat vrea muschiul meu in asa ceva, nu trebuie sa scot fotografii bune, la nivelul vostru. Ca fapt divers multe nici nu-mi plac scoase "ca la carte". Am vazut fotografiile altora care au fost laudate pe ariile respective, mie nu-mi plac. Degeaba spuneti voi ca sunt bune, daca mie nu-mi plac n-aveti ce-mi face. Anumite genuri le trag cum vreau eu. N-am dat sfaturi la fotografii, pe P&S am vorbit putin si acum, aici, cand am zis ca 600D e mai bun ca D5100 din ce zicea Kay de la digitalrev, nu eu! Bine ca faceti voi poze bune :). Uitati un lucru, daca eu sunt multumit de ce scot nu trebuie sa fie si altcineva. Motiv pentru care postez foarte rar fotografii.

Si shmu, nu m-am laudat ca fac focus manual. Asta nu e o lauda. Cand ma vezi ca eu sar cu critici pe critica foto atunci sa faci acuzele astea. M-ai atacat si mai de mult cu "BS-ul" tau, vad ca si tu ai ceva personal cu mine.
S-a umplut lumea de profesionisti, nu mai ai loc de ei. Sunt atat de cuprinsi de tehnica incat au uitat ce e frumos intr-o fotografie. Respect pana mor picof.net, oameni cu bun simt care nu se rezuma doar la tehnica cand vad o fotografie. Deja incepe sa-mi fie scarba de ideea voastra ca investitia mare = rezultate la nivel "pro". Cam aici o dati. Daca vreau mai pot baga si 10.000 de euro doar pentru amintiri de calitate si piticii mei pe creier, care e problema voastra?

Incepeti sa ma enervati, anumiti useri. Nu mai are voie omul sa-si scrie opinia ca sar "profesionistii" lu` peste la atac. Repet, cand critic ceva pe "critica foto" sa ma anunti. Acolo nu m-am bagat. Nu sunt in masura, rar lasam vreo opinie, nu critica.

#12
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Pui
Calmeaza-te si ia-o logic.
Daca cineva cere un sfat aici se asteapta sa fie lamurit de cineva care a experimentat direct situatia respectiva. Nu ajuti pe nimeni daca-ti dai cu presupusul interpretand ce ai auzit si tu pe la altii, review-uri stim sa citim si noi iar daca tot nu intelegem asteptam sa fim luminati de cei care au dovedit ca au habar despre ce vorbesc nu de catre cei care sunt la inceput de drum, oricat de entuziasmati s-ar dovedi ei.
Concret, nu poti sa te apuci sa recomanzi un aparat doar pentru ca are niste specificatii traznet sau pentru ca ai prins niste clisee gen "Nu e bine sa aiba pixeli multi!", "Nu e bine sa aiba zoom mare!".
Concret, nu poti sa recomanzi un obiectiv doar pentru ca ti l-a recomandat cineva, mai ales ca tu insuti ai preferat sa cumperi altceva.
Concret, nu recomanzi o camera in defavoarea alteia doar pentru ca asa ai citit tu pe net, multe review-uri sunt partinitoare, oamenii castiga bani pentru asta, faci recomandarea doar daca ai facut tu comparatia, fie cu propriile camere fie cu cele la care ai avut acces.
Daca pui poze aici trebuie sa accepti critica celorlalti, daca nu-ti convine pastreaza-le pentru arhiva personala.
Toti cei vechi care posteaza aici la "Sfaturi..." o fac tocmai pentru ca vor sa ajute, tie, ca incepator, nu-ti ramane decat sa accepti ca ai nevoie de ajutor.
Ca in orice alt domeniu cu cat cunosti mai putine ai impresia ca stii mai multe, dureaza pana sa spui "Stiu ca nu stiu nimic"

LE
Acum vad ca ai bagat in discutie si "investitie mare=rezultate pro", nimic mai fals si tu esti exemplul concret. Crede-ma ca am vazut capodopere facute cu un webcam si cineva ti-a spus de rezultate obtinute cu o "cutie gaurita", cauta "pinhole camera" si te vei convinge singur, bineinteles daca te va lasa simtul tau artistic neinteles de noi astia, rauvoitorii.

Edited by gepres, 09 March 2012 - 18:20.


#13
Puidediavoll

Puidediavoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 09.03.2010
@gepres: Nu e adevarat tot ce ai spus mai sus. 1. Nu stiu multe si recunosc asta. 2. Am facut eu comparatii intre rezultatele sapate pe net, pe "sfantul" Google, nu mi-am dat cu presupusul "camera X e mai buna decat camera Y". Chestia cu megapixelii si zoom-ul e logica pana la urma, nu-ti trebuie cine stie ce informatii ca sa realizezi asta. Dimensiunea senzorului e aceeasi. Cand am postat fotografii, am acceptat cu respect critica cuvenita. Am trecut de mult timp peste aspectul asta. Numai ca eu NU am criticat fotografii pe aria "critica foto". Daca mai arunc un pont pe "sfaturi..." e cu totul altceva. Incep sa cred ca nu vreau sa stiu prea multe despre anumite lucruri. Nicolaie mi-a dat un curs foto destul de vast, m-am pus serios pe citit dar unele lucruri mi se par aberatii. Prea multa tehnica pentru a face fotografii. De acord, e nevoie de reguli de compozitie, e nevoie sa cunosti cat mai bine cu ce se mananca expunerea, dar particularitatile fiecarui domeniu se rezuma la un mod general de a fotografia. Nu sunt "pro" ca sa-mi incarc inutil memoria cu tot felul de reguli. Ati uitat un lucru, majoritatea celor care scot profit, la noi in Romania cel putin, sunt pe dinafara, nu stiu nici cat mine sau alti incepatori. Si cu toate astea au "lipici" la oameni, clienti. Nu ma mai atacati pentru ca raspund si eu din cand in cand cuiva despre ceea ce stiu, despre ceva cu care m-am confruntat si eu odata si odata. Atat in materie de "scule" cat si de fotografie, parerile sunt subiective, nu e nimic gresit in a-mi spune opinia.

Am cautat :) Stiu istoria fotografiei, crede-ma! Am stiut ce vrea sa spuna, n-am luat-o in nume de rau pe asta. Si crede-ma, nu sunt exemplu concret. Sunt atatia de bani gata care cumpara orice e scump si nu folosesc. Ce sa spun de majoritatea care au masini peste 10.000 de euro? A? E o pura comparatie, nimic altceva. Ce face ala cu Loganu` fac si aia cu Mertanu`. Asta nu le interzice sa-si cumpere Mercedes si nici sa fie judecati ca au ales Mercedes. P.S. nu toti aia cu Mercedes sunt si de bani gata, multi au o astfel de masina din pasiunea pentru acel brand. Perfect de acord cu tine ca sunt fotografii bune facute si cu webcam, nu am ajuns sa vorbesc despre asta si nici nu voi ajunge.

#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mai omule, esti incorigibil, cum insisti ca e normal sa faci recomandari pentru ca ai gasit tu pe Google?
Exact cum te-ai duce la doctor cu o problema si el ti-ar spune un diagnostic gasit cu Google. Ai avea incredere intr-un astfel de medic?
Si ce logica vezi tu in compararea unui zoom (sa zicem) Vario Sonnar si un (prin absurd) BenQ? Ala cu icsi mai multi e sigur mai prost nu?
E inutil...
Pai spune dom'le ca vrei sa fii pozac de nunti si te lasam in pace, numai sa nu te auda adipelcz

#15
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
De ce topicurile bune ajung aici?

#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
...  si cand mai iese circ d-asta sa-mi zica si mie careva pe PM, sa mai scot unii useri din "Ignore". Ce-am ratat! Ptiu!

#17
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Eu ți-am mai spus că ignore e o idee proastă. Nici nu înțeleg, când unu/una e idiot/oată (nu mă refer la cei de față neapărat, mie îmi e sincer simpatic puidediavol și pe unii chiar îi f..e grija aiurea) e de preferat să urmărești persoana respectivă nu să o ignori. Două feluri de oameni aduc plusuri în viață dacă îi urmărești, cei de jos și cei de sus (pe orice nivel). Vacanța mare moka.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate