Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#73
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu de regula belesc okiu' la data de ambalare, expirare, eventual si productie, cine a produs marfa, etc...valabil si la butasi de vita, pomi samd...
Acum nu m-am uitat pentru ca era o chestie aparuta in acest sezon deci putin probbil sa fie expirate, la fasole si asa nu e mare bai, am desfcut plicul si m-am uitat la boabe si calitatea lor, etc...
MAre greseala...dar numai azi nu e maine Posted Image

Edited by parintele, 16 February 2014 - 20:22.


#74
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Inseamna ca mai aveau tiparite, pentru uz, doar plicuri cu numele de Auria si s-au gandit sa faca economie, sa nu mai comande alte plicuri Posted Image

#75
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
ce soi recomandati la un ha? cam ce productie se preconizeaza?

#76
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
A cultivat cineva pe suprafete mai mari fasole pentru boabe? ce tehnologie de cultura folositi? sunt multe detalii de discutat, dar mai intai sa vedem daca a mai facut vreun forumist o astfel de cultura.
Vreau sa incerc sa pun 2-3 ari anul asta pentru testare. M-ar ajuta niste "tips and tricks" din partea celor cu experienta mai mare in domeniu.

Edited by nicoretro, 12 April 2014 - 13:58.


#77
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Seamano ca pe soia si dai apa, fara apa nu facai aproape nimic dacai seceta

#78
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
2-3 ari e suprafata mare?
poate de la 50 de ari in sus e suprafata mare.
pt 2-3 ari eu as pune-o la cuib, adica 3-4 bobi in fiecare cuib la distanta de 30-40 cm intre cuiburi pe rand si cam 40-50cm intre randuri.
la ploile care sint acum nu-i trebuie niciun fel de irigare la infiintarea culturii, poate cand infloreste, numai daca-i seceta.
altfel, la fasolea de boabe, nu prea-i trebuie apa.
ii trebuie o prasila, maxim doua si daca-i un an cat de cat ploios doar atat.
dupa pasti trebuie neaparat semanata, fasolea pt boabe nu-i deloc pretentioasa.
puteti incerca, daca aveti teren, si pe 10 ari, ar iesi ceva si pt comercializare.
a, scuze! n-am inteles bine cu suprafata.

Edited by virg72, 17 April 2014 - 11:42.


#79
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Multumesc pentru raspuns. Legat de suprafata, anul asta doar testez, de aceea merg pe 2-3 ari. Daca rezultatele sunt bune, anul viitor ma gandesc o suprafata de 1-2 ha, poate chiar mai mult. Lucrarile pe o astfel de suprafata trebuie facute mecanizat. De-asta intrebam daca a mai cultivat cineva suprafete mai mari.

Puteti sa imi recomandati un soi cu rezultate bune, pe care sa il gasesc in comert? O sa testez un soi traditional, mostenit, dar care a fost cultivat pana acum in alta zona(valcea), sper sa aiba rezultate si la mine(fagaras).

#80
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
nu stiu sa va recomand un soi anume, dar cred ca e f bun si ce aveti.
fasolea, usturoiul,  si poate si altele care nu-mi vin acum in minte, sint plantele pe care am vrut sa le cultiv mereu, dar unde am teren nu am posibilitate de udat, asa ca nu m-am incurcat, adica nu vreu sa risc inutil.
daca aveti teren si cu posibilitatea de al iriga macar o data, puteti cultiva mai mult de cativa ari de fasole, dupa cum stiti, este una din legumele care se vand, la momentul asta, f bine.
la fasole nu aveti cum sa dati gres, in sensul ca este supraproductie sau va avea un pret mic, e rentabila oricum.
succes!
chiar daca nu aveti posibilitatea de a uda, poate in zona fagarasului ploua mai mult ca in zona galatiului, unde, poate se stie, e o zona cam secetoasa.

Edited by virg72, 22 April 2014 - 07:57.


#81
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Fasolea este intradevar o afacere rentabila daca aveti teren, lipsa 'norvegieni' care atenteaza la ea de la fasole verde la furaj pt animal, si mecanizarea asigurata. Spatiu de depozitare f mare nu trebuie si pretul este pe masura asteptarilor. Mult succes!

#82
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi, apelez la ajutorul/consultanta voastra intr-o problema: am cultivat niste fasole urcatoare (Venezia, Aurie de Bacau, Alexa) la tavi de 28 pentru timpurietate. Toate bune si frumoase pana acum 2 sapt, cand le-am plantat in solar (rasadurile au fost crescute in Rep-ul din solar). Daca in prima saptamana le-am tot acoperit cu agril in fiecare seara, in a 2-a saptamana am renuntat pentru ca rezultatul nu era unul incurajator: plantele din ce in ce mai suferinde/apatice/galbene. Azi m-am infuriat si am inceput sa trag de ele si am observat:

1. vreo 2 ciupite la baza (bag seama ca au avut atac de coro)
2. vreo alte 2 cu radacina micsorata/subdezvoltata. Am obs si ceva ciuperca la baza lor
3. una prezinta niste "bilute" albe la radacina (sper sa se vada din poza). Asa arata azotul fixat in sol de leguminoase? (dap, fac haz de necaz Posted Image

Intentionez sa le dau cu un previcur (spre deosebire de solanacee, fasolea, porumbul si castravetii n-au avut parte de previcur), pentru ca am obs la rasadurile de castraveti puse la aceeasi vreme tulpini subtiate la baza

Aveti vreo alta idee/solutie? .. sau asa-i cu plantatu' prea devreme la fasole si castraveti?

Multam fain,
dec

Attached Files



#83
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Bilutele sunt de bine, sunt simbioticele ce asigura fixarea azotului, era de rau daca nu le aveai, ar fi trebuit 'inoculate'!
:)

#84
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Corect.bilutele chiar sint azot fixat ,problema alta este,fasolea este fff sensibila la radacina adica putrezeste ff rapid daca; are prea multa umezeala sau este prea rece solul.Daca o mulceai cu folie alba CRED EU,ca aveai un avantaj ,dar acum asta este,trateaza cu Razormin..Bafta qwerty

#85
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
am niste Tecamin Raiz, e OK in loc de Razormin?

Mii de multumiri!

#86
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
qwerty,nu am lucrat cu produsul ala,deci nu stiu nimic despre el.

#87
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu zic sa le tratezi...cu caldura!

#88
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Sigur ca Tecaminul e bun, doar ca trebuie sa il dai de la plantare, acum mai poti doar corecta ce se mai poate.

Radacinile acelea nu imi plac deloc. Semne de conditii nefavorabile + ciupercute.

Previcurul nu il sari daca stii ca ai probleme.

Edited by jumborom, 24 April 2014 - 20:15.


#89
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Asta se intimpla la plantatul devreme si fara sursa de caldura,nu sant convins ca daca ar . fi tratat la plantare si urma o perioada rece cum dealtfel a si fost ,fasolea era tot cu probleme.

#90
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Previcurul omoara fungii, nu-mi dau seama ce efect are asupra...simbioticelor?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate