Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cultivare fasole

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Gurule, si eu tot mini dar pentru mine, daca as vinde la piata, oricat de mic e avantajul, maxi toata ziua...Cand ai de cules saci intregi orice mica diferenta conteaza.
Rid, mare atentie o laie...asa am zis anul trecut..am luat niste rosii si nu mai tin minte ce...dar tot de la ei am mai luat sub un alt brand, Florina parca...Nu mai stiu cine le vinde, Hornbach sau practiker...in fine, plicurile Gartenland scumpe cu draci, 6-7 lei , Florina mai ieftinele parca ...
CItesc eu ce ziceti voi pe aici, ca nu rasar, ca nu stiu ce ca nu stiu cum.. FIert... Ma uit in plic, 10=20 de seminte..aburi pe nari de draci...
LE pune pe toate nevasta-mea, doar doar o iesi ceva sa vedem si noi ...niste rosii pitice, niste Marzano 2, inca vreo 2-3 dracii, nu mai retin.
Pune si FLorina, brandul ieftin...la fel, o pun pe muiere sa puna, sa nu se incurce..ca nu ies...
procent de rasarire? la alea scumpe si putine care nu v-au iesit voua cam 80-90% minim, unele au iesit toate....oricum procent ok. Hai ca la rosii a mai fost cum a mai fost dar la mangold si varza chinezeasca din brandul ieftin... niste draciile dracu, nu mai stiam ce sa fac cu ele ca le si pusesem in alveole, ingrijite la sange, doar doar or iesi, ma gandeam eu...

Am avut mangold de am hranit si porcii vecinilor, varza chinezeasca s-a facut de ma intrebau taranii pe aici ce dracu era aia ca tare buna a fost.....ROsiile si ele brici, cu minusurile date de soi dar asta nu are treaba cu firma ci cu soiul...

Asa ca eu ce sa iti zic acuma ? m-ati speriat degeaba, experienta mea cu ei a fost ok...doar ca alea branduite de ei cam scumpe, nu merita, in rest numai de bine.

Eu nu mai cred, vorba lui Iorgu, decat ce fac eu...si nici pe mine nu ma mai cred , v-am injurat anul trecut sa va sara tigla de pe casa

#56
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Multumesc pentru informatii.Care este superioara ,Meraviglia urcatoare sau Auria?

#57
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
In patriotismul meu as zice Auria...dar nu bag mana in foc, nu le-am cultivat niciodata in paralel ca sa trag o concluzie...pertinenta!
Nu pot spune decat ca-s foarte asemanatoare.

Edited by subway_guru, 10 February 2014 - 22:21.


#58
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsubway_guru, on 10 februarie 2014 - 22:20, said:

In patriotismul meu as zice Auria...dar nu bag mana in foc, nu le-am cultivat niciodata in paralel ca sa trag o concluzie...pertinenta!
Nu pot spune decat ca-s foarte asemanatoare.
Eu confirm ca si Ecaterina e cam tot pe acolo, acum ani buni am cam lasat aurica la o parte pentru catrina asta pe motiv ca avea pastaile ceva mai inguste si mai subtirele, si parca facea si boabele putin mai greu/erau mai mici.
  Atata vreme cat nu ai pretentii /rigori, nu conteaza cateva zile, nu conteaza 5 pastai in plus sau in minus si nu cultivi "ca la carte" , e greu sa dai astfel de verdicte, doar cand e ceva flagrant, nu iti place gustul, atze, boli, etc... poti sa spui da sau ba... Altfel sunt destul de mici diferentele desi probabil ca ele exista.

#59
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
parinte: pregateste si alta fasole oloaga pe langa aia de la gart ca o sa ai de completat serios :) iti dau eu daca nu ai ca mi`a mai ramas o cutie de 250g pe care n`o folosesc anul asta.

#60
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
ASa oameni sceptici cobitori eu n-am mai vazut... Ce ai tu in cutia aia magica? Tot minodoare? Cam ce te-ai gandit tu, ca eu umplu toata gradina cu fasui si mananc teci pana imi crapa maselele, nu?
Posted Image

#61
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ziceam c`o faci o iahnie direct :) Cred ca Processor sunt, nu sunt sigur. Chiar anul trecut mi`au iesit doar jumate de la Gart.. oi avea eu multi carcalaci in pamant care prefera Gartlander cine stie.

#62
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Care ar fi diferentele intre Maxidor si Minidor ?Vreau sa pun pentru vanzare

#63
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Marimea pastailor in principiu...mini sunt mai mici, putin peste 10 si si cam cat un creion de groase, 6-8mm. dar putin mai abundenta rodirea, maxi au spre 1 cm uneori, ceva mai lungi 12-15 mm ...
dar per planta ai ceva mai putine pastai...
Daca e sa tii cont de productia per planta poti sa o consideri similara.
Gustul si textura sunt similare, perioada de maturare de asemenea, foarte similare.
Problema ta ar trebui sa fie urmatoarea: am mai mult de munca la minodor, la recoltat, sa zicem un 10-15% mai mult pentru aceeasi cantitate in kg...dar se vand mai bine sau mai putin bine alea mari...
La faza asta nu pot sa te ajut pt ca eu nu vand la piata dar pot sa-ti spun parerea mea de consumator...adica prefer pastaile mai mici...din mai multe motive, de la faptul ca in general alea mari par mai batrane, mai putin fragede, nu e o problema pentru mine pt ca stiu ce culeg dar la piata omul poate nu stie....
Al doilea criteriu este viteza de gatire si daca se impune sau nu sa o tai in bucati...cele mici se oparesc 1-2 minute si apoi se soteaza putin, sunt crocante si perfecte...cele mari sunt cam mari si de regula eu prefer sa le cam tai in 2 sa fie mai scurte...samd...

Poti pune si versiunea verde, si ea similara cu deosebirea ca parca raman putin mai crocante dupa preparare...Ca simensiune sunt undeva intre cele doua galbene si parca e si ceva mai productiva.

Edited by parintele, 11 February 2014 - 18:26.


#64
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Revin pentru lamurirea unei "dileme".
Guru ieri a aruncat o pastila care m-a cam pus pe ganduri.
LA topicul matcasilor l-a rugat pe menegerul sa faca un experiment, cultura paralela intre Auria Bacaului, sau de Bacau asa cum i se mai spune, si Ecaterina.
Spuneai gurule ca aia de la Agrosel au cam facut o magarie.
Nemaicultivand Aurie de vreo 2-3 ani, si neavand habar cum arata boabele, pentru ca niciodata nu mi-am pus problema sa studiez acest aspect, nu puteam face o comparatie cu ceea ce am cumparat acum catva zile de la Agrosel, pe plic scrie Aurie de Bacau.
Aseara m-am tot gandit, am tot cautat sa fac o comparatie, n-am prea gasit pe net, navigam de pe telefon.
Azi l-am vizitat pe Rid si din vorba in vorba am ajuns la Aurica, mi-a dat cateva seminte. Am comparat acasa cu ce am de la Agrosel, par sa fie acelasi lucru desi atunci cand deschisesem plicul acum cateva zile retinusem ca boabele de la agrosel erau putin altfel....

Asadar, dupa toata povestea asta, inainte sa ajung iar la oras si sa cumpar si un plic de Ecaterina ca sa ma edific, gurule, care e domne treaba cu afirmatia respectiva, de unde ai "scos-o"?

Nu m-ar surprinde sa fie vreo sparla, desi la agrosel nu  prea am patit mari magarii nu exclud nimic....
Pana plantam si o sa avem mai multe indicii n-ar fi rau sa o lamurim...nu ca ar conta prea mult, pana la urma e o saracie de fasole, dar asa, "ca chestie"...ma enerveaza sa nu am certitudini.

Promit ca daca se confirma povestea le fac alora de la agrosel un scandal sa se sature....OPC-ul e nimic.

#65
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Iei plicul, il intoeci pe verso si citesti in coltul din dreapta jos...daca scrie Ecaterina...ai luat tzeapa!

#66
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
guru, multumesc de atentionare. Nu sunt acasa sa verific plicurile achizitionate recent de la Kauf, dar am verificat postarea mea de pe topicul auria de bacau: scrie cat se poate de clar Ecaterina, pe verso :(
Acum ma voi intoarce cu coada intre picioare la tanti de la magazinul de seminte de langa mine, care incerca sa-mi vanda aurie de bacau la 500 gr... anyway, voi face testul comparativ in aceleasi conditii/solar intre aurica si ecaterina. Voi reveni cu rezultatele :-)

le si uite asa voi mai trece inca un producator de seminte pe lista mea de "seriosi" :(

#67
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am vazut azi la dede fasole Ecaterina scris mare pe plic si de la Agrosel si de la Unisem.

#68
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Eu ii sun luni si le fac taraboi, le fac si plangere la OPC si daca ma tin nervii dau mailuri si pe la emisiunile agricole.

#69
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Acum mi-am verificat si eu plicul luat de la kauf... si scrie pe spate ”ecaterina”!Așadar, mi-am luat o mare țeapă.

#70
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Stati ca nu inteleg...adica pe fata plicului scrie Aurie de Bacau si pe spate, intr-un colt, Ecaterina?  Posted Image   Posted Image

#71
nutzucu

nutzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.12.2007
da;cam asa ceva...


http://forum.softped...tach_id=1266846

http://forum.softped...tach_id=1266847

#72
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sfat important:
Totdeauna sa verificati informatiile 'supraimprimate' pe plicurile de seminte!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate