Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

succesiune problematica

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
hoolymooly

hoolymooly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2012
Daca 4 frati mostenesc un apartament,si nu pot sa se inteleaga sa imparta propietatea,cum ar trebui sa procedez macar eu ca sunt mai interesat sa imi iau partea ca sa imi cumpar o garsoniera ceilalti trei locuind in acel apartament dar nefiind trecuti in actul de propietate doar luati in spatiu.Mentionez ca nu am economii,asa ca in cazul unei actiuni in instanta cam de cati bani as avea nevoie pt un apart evaluat cam la un miliard de lei vechi,ca sa platesc taxa de timbru, expert ,avocat etc.De ex avocatul il pot plati la sfarsit cand se vinde propietatea,si taxa la fel?Multumesc anticipat pt eventualele lamuriri.

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 10.10.2011

View Posthoolymooly, on 2nd March 2012, 13:45, said:

Daca 4 frati mostenesc un apartament,si nu pot sa se inteleaga sa imparta propietatea,cum ar trebui sa procedez macar eu ca sunt mai interesat sa imi iau partea ca sa imi cumpar o garsoniera ceilalti trei locuind in acel apartament dar nefiind trecuti in actul de propietate doar luati in spatiu.Mentionez ca nu am economii,asa ca in cazul unei actiuni in instanta cam de cati bani as avea nevoie pt un apart evaluat cam la un miliard de lei vechi,ca sa platesc taxa de timbru, expert ,avocat etc.De ex avocatul il pot plati la sfarsit cand se vinde propietatea,si taxa la fel?Multumesc anticipat pt eventualele lamuriri.
:) la avocati e ca la curve,banu' inainte. fara bascau.cum e acea mostenire?ma refer de la cine e acel apartament,mai exista alti mostenitori(care poate nu ii luati in calcul)?daca in sch ap. a fost al parintelui si numai voi 4 mai sunteti in viata atunci degeaba va tot certati ca legea imparte mostenirea la 4 si fiecare isi ia partea.daca 3 dintre ei vor sa stea in acel apartament atunci trebuie sa iti dea tie contravaloarea a 25% din bun :)

Edited by zile_san, 02 March 2012 - 14:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate