Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Accident masina de firma fara CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 30.01.2006
Pai in cazul meu chiar nu as avea nimic de platit ne fiind vinovat nici moral nici legal, insa am spus ca m-as simti puti prost chiar si in cazul asta ca nu m fost mai atent. Si foaiede parcurs au cam toti angajatii care pleaca undeva cu masina firmei si vor ca drumul sa le fie decontat. cel putin asa era acum cativa ani cand ieseai din oras cel putn.

Edited by test_driver, 01 March 2012 - 21:22.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ai fost vinovat pentru producerea accidentului ?

#21
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 30.01.2006
Nu, era doar un caz ipotetic.

#22
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Simplu, comodsi rapid: curier rapid...  :naughty:
Si nu se mai ajungea aici. Ar fi costat mult mai putin (si decat benzina).

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,752
  • Înscris: 23.04.2007

 Manjachka, on 1st March 2012, 17:05, said:

Mi-a dat masina lui care este inmatriculata pe numele firmei

 dan84, on 1st March 2012, 21:08, said:

Sigur masina PERSONALA a sefului e un camion ca sa aiba si foaie de parcurs!
Precum vezi nu e vorba de "masina PERSONALA a sefului" ... iar treaba cu camionu' e din categoria "sa vorbeasca si nea Ion, ca si el e om"


 dan84, on 1st March 2012, 20:53, said:

Daca nu e ORDIN scris nu are nici o valoare nici in armata
Ai facut armata ???

Edited by adrian_r5, 02 March 2012 - 00:37.


#24
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Manjachka, on 1st March 2012, 17:05, said:

(...)Am foaia de parcurs si delegatia completata si semnata.In rest nimic..


 dan84, on 1st March 2012, 20:53, said:

:lol:
Daca nu e ORDIN scris nu are nici o valoare nici in armata d'apoi la S.C. Alibaba SRL.

Repet, legea nu il incrimineaza mai ales ca atunci cand dai masina cuiva de bunavoie iti asumi si riscuri, dar moral e vinovat.
SA TRAITI!

Cred ca ar fi amuzant ca pe front soldatii sa primeasca un ordin de la superiorii lor directi (de exemplu, "RETRAGEREAAAAAA") si ei sa stea frumosi doar pentru ca n-a venit pe o hartie, semnat si stampilat :).

#25
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Hai ca deja initiatorul nu prea mai intra sa ne explice...Alt topic facut asa de dragu de aface o discutie....Poate un moderator se sesizeaza si inchide topicul!

#26
fifinel

fifinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.06.2006
Initiatorul topicului face parte din categoria nesimtitus-marlanus-romanus.Strica un bun si se intreaba de ce oare trebuie sa plateasca?Halal!Fereasca sfantul!Dar in cazul ala era mai chit daca-ti rupeai si oasele in accident poate asa nu mai puneai intrebarea asta stupida.Iertati-mi dusmania dar efectiv nu ma pot controla cand vad asemenea specimene.

#27
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011
@fifinel, tu esti poate elev sau somer? La mine la firma cand seful zice sa sari, sari. Diferenta este ca la noi toate masinile au casco si absolut tot ce trebuie, firma plateste pana si lichidul parbriz si spalatoria auto. Daca se intampla ceva asta e, ar fi chiar culmea sa mi se ceara bani pentru ceva, din moment ce muncesc pentru firma si nu ma duc la piata in timpul serviciului.
Pentru initiatorul topicului, parerea mea e niciun ban pe reparatii sau orice altceva. Te ameninta, ameninta si tu ca fiind in timpul serviciului e accident de munca, deci poate intra la belele. Si chiar nu inteleg, cum naibii sa dai o masina fara casco asa la oricine?

#28
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Eu vad asa :  
-masina pe firma
-trimis in interes de servici
-foaie de parcurs si delegatie

In primul si in primul rand este accident de munca.
Nu ti-ai rupt si tu macar vreo mana , ca nu mai era asa vocal seful ...

Asa nici o firma nu si-ar mai face casco la flota (daca nu este in leasing) ,spunand ca plateste fraierul care o conduce. Si daca nu are bani il da in judecata si il executa. :huh:

Edited by mihai!, 04 March 2012 - 22:41.


#29
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 30.01.2006

 fifinel, on 4th March 2012, 01:29, said:

Initiatorul topicului face parte din categoria nesimtitus-marlanus-romanus.Strica un bun si se intreaba de ce oare trebuie sa plateasca?Halal!Fereasca sfantul!Dar in cazul ala era mai chit daca-ti rupeai si oasele in accident poate asa nu mai puneai intrebarea asta stupida.Iertati-mi dusmania dar efectiv nu ma pot controla cand vad asemenea specimene.

Tu de unde ai ideile astea frate? Iti doresc sa fii angajat sofer si sa bulesti macar odata o masina, si apoi sa te vad cm mergi la sefu' sa-i dai banii pe reparatii, chiar daca seful nu cere, pentru ca in majoritatea cazurilor nu o sa-ti ceara nimeni sa repari masina. Si va mai intrebati ca de ce se plateste prost in romania, pai simplu, din cate se vede, angajatul nu-si stie drepturile, ba chiar critica oameni cinstiti si care muncesc si care-si cer doar drepturile.

Dupa cum spun mereu, in Romana nciodata nimic nu o sa mearga bine, si nu e vina guvernelor, ci a oamenilor batuti in cap. Auzi tu, nesimtitus-marlanus-romanus, pai ala e fix paronul care cere bani pe ceva ce nu are dreptl sa ceara.

Edited by test_driver, 04 March 2012 - 23:04.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca initiatorul este un troll

#31
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Daca un prieten ii dadea lui Manjachka masina sa duca un plic la posta, si Manjachka busea masina, cine era bun de plata?

Daca sefu' ii dadea lui Manjachka o bormasina sa o duca de la parter la etaj, si lui Manjachka se impiedica pe scari si facea bormasina praf, cine o platea?


Eu vad o singura situatie in care nu este moral (nu stiu daca si legal) sa i se impute angajatului: masina lovita/sparta in parcare. In rest, orice accident care nu implica alt vinovat in afara soferului poate fi evitat prin conduita preventiva.

#32
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011
@geutz lucrurile nu sunt asa de simple. Conduita preventiva da, sunt de acord, soferul raspunde pentru greseli dar nu pentru pagube. De exemplu in caz de accident soferul plateste amenda data de politie, dar nu mi se pare normal sa fie tras la raspundere pentru bunurile firmei, bunuri pe care le foloseste pentru indeplinirea sarcinilor de servici. Ca si soferul, firma are obligatii si isi asuma unele riscuri. Faptul ca nu isi incheie polite casco inseammna ca isi asuma riscul in caz de accident. iar sa fim seriosi, un accident i se poate intampla oricui. Eu unul daca as stii ca pot fi tras la raspundere pentru masina in caz de accident nu mi-as mai misca fundul de la birou.

#33
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 30.01.2006
Mai geutz, sofatul, oricat de preventiv ar fi implica anumite riscuri. Poate aparea o slabiciune, soferul poate fi obosit, face o pana, etc. Si face un accident din vina lui. Deci sofatul e un risc. Iar riscurile normale si le asuma patronul. Asa e in lumea normala. Patronul nu te poate obliga sa incalci legea. Daca o faci raspunzi pentru ceea ce faci. Insa in nici un caz nu platesti daunele aduse companiei, nici aici nici in alte tari sau imprejurari. Daca incalci legea grosolan iti pierzi locul de munca si intri pe o lista neagra nu te mai angajeaza nimeni pe funtia ta. Asta e cam cea mai dura treaba, mai mult nu poti patii
De exemplu ce ar face un coma dant de nava daca ar scufunda un petrolier gigant incarcat cu petrol? Dupa ce pierde nava si marfa mai si polueaza. Doar nava si marfa costa 400 mil dolari, iar amenda care o ia compania este imensa (ex. Exxon valdez), cum plateste o persoana asa ceva?

Edited by test_driver, 05 March 2012 - 09:45.


#34
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Undeva trebuie sa existe o linie de demarcatie intre raspunderea soferului si raspunderea firmei.

Daca soferul merge  de exemplu cu 100 la ora in conditii de iarna, cand toata lumea de pe drumul ala merge cu 50, mai e un risc asumat de firma? Sau daca merge cu 200 pe autostrada? Sau daca intra in depasire in curba fara vizibilitate, ii vine masina din fata si are de ales intre impact frontal si a baga masina in sant. Sa presupunem ca a ajuns in sant, ca nu a existat contact cu alta masina si ca eroul nu a patit nimic. Care ar fi descrierea evenimentului din perspectiva eroului? Ceva de genul:

 Manjachka, on 1st March 2012, 17:05, said:

Am facut accident cu ea, fara a fi implicate alte autoturisme sau persoane.
Faptul ca nu a mai scris pe aici si ca nu a dat detalii despre circumstantele producerii evenimentului imi spune mie ca nu e vreun sfant ;)

Sunt curios, la cazul ipotetic de care am zis mai sus (angajatul se impiedica pe scari, scapa bormasina firmei si o face praf) cine e bun de plata? E riscul firmei ca ala nu se uita pe unde merge? :)

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,936
  • Înscris: 15.06.2007
Mi-ar fi si jena sa zic ca am facut masina praf , asa de unu' singur. Scuza ai cand esti la raliu, si mergi contra cronometru, pe circuit la Nurburgring. Dar asa, denota ca nu stie sa stapaneasca masina, ori a stricat-o intentionat.

#36
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 geutz, on 5th March 2012, 13:02, said:

Undeva trebuie sa existe o linie de demarcatie intre raspunderea soferului si raspunderea firmei.
Aia incerc sa-ti explic si eu, tu ca sofer trebuie sa respecti regulile de circulatie. Nu le respecti, platesti amenda. Insa daca lovesti masina, exista asigurari. Nu se incheie asigurari ca un manager s-a zgarcit la cateva sute de lei, plateste firma.

Si exemplul tau cu bormasina e pueril, chiar as fi curios sa vad raspunsul tau si argumentele tale.

@tfmercedez, e clar ca nu a stiut sa stapaneasca masina, dar ti-as recomanda sa te pui in situatia lui, primesti ordin sa ajungi in locul x cu o masina pe care poate n-ai mai condus-o in viata ta. Nu e nimic jenant in asta si tine minte ca un accident i se poate intampla oricui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate