Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

CNP

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
razvyn17

razvyn17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2012
Salut , nu stiu daca am postat unde trebuie dar rog un moderator sa corecteze o eventuala greseala .
Am si eu o probema: Ieri am facut o comanda telefonica pentru un procesor la un anumit site deoarece cea online nu era Valabila , iar operatorul mi-a cerut pe langa :nume ,adresa, nr de tel etc si CNP meu personal iar eu i l-am dat ( nu stiu ce a fost in capul meu)
Este o problema ca i-am dat CNP-ul?
Stima

#2
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
E normal sa ti-l ceara. O sa fie trecut pe factura la cumparator, iar datele firmei (CUI) la vanzator.

Edited by mateiuli, 29 February 2012 - 17:16.


#3
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Da, o sa-ti vina mascatii la usa, o sa darame usa, o sa intre peste tine si o sa te impuste in cap. :roflmao:

Ce e cu paranoia asta legata de CNP nu inteleg. Daca cineva vrea sa-ti faca vreo figura, iti face si fara sa nu ii dai tu nimic, stai linistit. ;)

#4
razvyn17

razvyn17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.01.2012

 mateiuli, on 29th February 2012, 17:14, said:

E normal sa ti-l ceara. O sa fie trecut pe factura la cumparator, iar datele firmei (CUI) la vanzator.
Multumesc mult , Mi s-a parut ciudat deoarece este prima data cand mi se solicita CNP-ul , iar eu am facut foarte multe comenzi telefonice, online etc

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu personal nu dau de obicei date prin telefon la cine ma suna, desi cu CNP-ul in Romania nu poti face mare lucru (in general nu poti face tu personal mare lucru daca ti-a expirat buletinul sau nu-l ai, chiar daca ai toate datele si poti raspunde la orice alte intrebari pentru a verifica, nu e ca in alte state unde faci imprumut de juma de milion de dolari si nu trebuie sa te legitimezi cu nimic).
Totusi pentru cei paranoici cu CNP-ul solutia e simpla: la chestiile astea care evident nu au nevoie neaparata de el inventati un CNP, in baza algoritmului (sa se potriveasca sexul, anul nasterii, judet, checksum, etc - sint site-uri pe internet pentru asta). Puteti scrie CNP-ul pe un post-it si il puneti pe buletin, in caz ca uitati data viitoare cind suna telefonul.

#6
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 mateiuli, on 29th February 2012, 17:14, said:

E normal sa ti-l ceara. O sa fie trecut pe factura la cumparator, iar datele firmei (CUI) la vanzator.
Ba nu, nu e normal sa ti-l ceara. Si nu e normal sa ti-l dai nici cand esti de fata cu persoana, daramite cand vorbesti la telefon. Cei care au dreptul sa ti-l ceara sunt inscrisi in Registrul de Prelucrare a Datelor cu Caracter Personal, care este un organism constituit tocmai pentru a-i controla pe cei care au acces la astfel de date, in baza unor contracte, cum ar fi furnizorii de servicii sau de utilitati. Ala de-ai vorbit tu cu el, ce-i ? Un agent economic de care nu te leaga niciun fel de alta relatie. O tranzactie finalizata cu o factura si gata.


Si terminati cu tampenia de analogie CNP/CUI ! Sunt niste treburi total distincte, nu poti pune semnul de egalitate intre ele.


sinektule, cnp-ul nu este chiar asa usor de gasit, chiar daca asa ti se pare tie. Iar experienta arata ca de obicei, tot tu ti l-ai dat de buna voie, la o data anterioara, ca dupa aceea tot tu te sa miri ca nu stii de unde ti se trage.


f300, nu e vorba de niciun fel de paranoia, si-asa se fura identitati sau se fac prostii relativ usor din incompetenta, macar ce sta in puterea ta e bine sa faci. Asta daca vrei si tii la tine si la cei dragi tie, pentru ca poti aduce o gaura in bugetul familiei fara sa vrei, evident. Citeam stirea aia cu doua masini cu acelasi nr. de inmatriculare. Ala ce-a patit ? O bataie de cap in plus ...

Edited by cristi.r, 29 February 2012 - 19:43.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa cum am zis la telefon nu le zic nimic, de obicei nu confirm nici macar numele, ii intreb ce vor (mai ales daca nu s-au prezentat si nu e clar ca sint din vreo organizatie cu care sint in contact deja).
De asemenea string din umeri cind se mai gaseste vreunul sa vrea CNP (sau seria de la buletin?) sau nu stiu ce alt rahat sa puna pe factura pentru un incarcator de telefon sau alta aberatie (noroc ca acu' sint cu bonurile de casa si le-a mai trecut).

DAR totusi cred ca pericolul nu este neaparat prea mare, dupa cum am spus ai probleme mari de obicei sa faci tu lucruri in numele tau. Ce o sa faca, o sa iti vinda casa/masina/garajul? O sa faca imprumut in numele tau? O sa-ti ia pensia? Eu am probleme mari deseori sa platesc facturi sau impozite pe numele altora (eventual chiar daca au acelasi nume de familie si adresa), nu imi inchipui cum ar putea astia sa-ti traga o teapa asa mare cu CNP-ul.

#8
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Daca ai platit produsul inainte, unele magazine mai cer cnp-ul sau serie / nr buletin ca sa nu poata ridica oricine comanda platita de tine. Altfel, daca ai platit la ridicare nu prea vad de ce ti-ar cere date de genul.

Daca ti se pare ca respectivul nu are de ce sa-ti ceara cnp-ul, poti sa procedezi ca la promotii: dai date false :D

#9
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011
Si eu am patit treaba asta. M-am interesat la un avocat. Un magazin online sau ceva de genul nu are dreptul sa iti ceara CNP-ul daca nu are o acreditare pentru prelucrarea datelor cu caracter personal.

Insa poti rezolva situatia cerand firmei sa iti stearga inregistrarea CNP-ului din contul online. Spre exemplu sunt magazine online unde poti face asta chiar tu. Insa daca firma nu iti ofera posibilitatea online a stergerii contului poti cere asta in mod expres si firma este obligata prin lege sa iti stearga contul.
Chiar mai mult de atat, poti cere sa ti se confirme pe email in mod oficial stergerea acelui cont care contine CNP-ul.
Daca firma refuza te poti adresa la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal si stiu ei ce au de facut. Daca firma nu este acreditata sa prelucreze date personale de genul CNP-ului si nu le-a sters la cererea ta asigurandu-te printr-un email sau o alta forma palpabila ca datele au fost sterse atunci este pasibila de amenda.

La fel e si cu bancile. Spre exemplu cand te duci sa platesti lumina la un BancPost iti cere buletinul si iti ia toate datele pentru o amarata de plata de lumina. La CEC nu se intampla asta. Dar ulterior poti cere stergerea datelor din baza de date a bancii. Legal ai acest drept pentru ca ai efectuat doar o plata si nu esti intr-o situatie contractuala cu banca.

Pe de alta parte o firma sau o banca nu prea are ce face cu un CNP. In Rusia spre exemplu unii crestini au dat in judecata statul pe motiv ca un numar nu poate justifica identitatea unei persoane. Poti sa ai un numar de ordine, al 13-lea la coada la bacanie, al 2-lea la coada la doctor, numarul de apartament, etc etc. Insa atunci cand mergi la banca aia nu te intreaba cum te cheama ci iti cer CNP-ul. Asta e rau, caci identitatea unei persoane nu poate fi un numar. Si culmea, in Rusia cei care au dat in judecata statul chiar au castigat si li s-a anulat CNP-ul. Evident pe urma te lovesti de alte probleme ca unii ti-l cer mereu, dar nici nu te pot refuza, caci nu poti refuza un client pentru ca nu are CNP.

Ma mir ca in Romania n-a dat nimeni in judecata statul pentru a i se anula CNP-ul. Pentru ca ar avea succes si ar fi interesant ce va urma.

Oricum CNP-ul e depasit. Mi se pare mult mai util numarul si seria de buletin. Alea sunt tot unice si se pot schimba. In caz ca simti ca ar avea cineva interesul sa iti fure identitatea, iti schimbi cartea de identitate si ai alte numere.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 stere1, on 13th March 2012, 22:17, said:

Ma mir ca in Romania n-a dat nimeni in judecata statul pentru a i se anula CNP-ul. Pentru ca ar avea succes si ar fi interesant ce va urma.
In primul rind Romania nu e tara procesomanilor, in al doilea rind nu cred ca ai sanse sa te pui cu statul pe chestii administrative, oricit de idioate ar fi ele. Sint exemple aici pe softpedia ( http://forum.softped...howtopic=800169 , http://forum.softped...howtopic=771086 ) de persoane care nu pot obtine legal un buletin, care culmea buletin de fapt e obligatoriu (si probabil sint milioane ca ei care l-au obtinut doar pentru ca un prieten sau o ruda a dat o declaratie in fals)!

#11
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011

 f300, on 13th March 2012, 22:50, said:

In primul rind Romania nu e tara procesomanilor, in al doilea rind nu cred ca ai sanse sa te pui cu statul pe chestii administrative, oricit de idioate ar fi ele. Sint exemple aici pe softpedia ( http://forum.softped...howtopic=800169 , http://forum.softped...howtopic=771086 ) de persoane care nu pot obtine legal un buletin, care culmea buletin de fapt e obligatoriu (si probabil sint milioane ca ei care l-au obtinut doar pentru ca un prieten sau o ruda a dat o declaratie in fals)!

Nu este vorba de procesomanie. Eu personal cand am vandut un apartament in 2007 am avut o problema cand a trebuit sa obtin cadastrul. Printre actele de cadastru trebuie sa ai o adeverinta de la administratia financiara ca nu ai datorii la stat. Cand m-am dus sa iau adeverinta am inteles ca aveam o amenda din aia ratb neplatita de vreo 3 ani!!! Evident ca nu era amenda mea dar la ei figura ca fiind amenda mea.
Am o groaza de conturi online pe site-uri de magazine online gen emag.ro, librarie.net etc. Si probabil cineva a luat datele de acolo si le-a dat la amenda.
Eu am avut o problema majora atunci caci nu era amenda mea si nu aveam de gand sa o platesc, dar pe de alta parte eram nevoit sa scot actele mai rapid pentru ca nu imi puteam bate joc de cumparator. A fost o situatie din care nu se putea iesi si am platit eu amenda altui dobitoc ca sa pot vinde. Nu puteam tine o vanzare de aproape 100.000 euro pentru niste sute de mii de lei. Dar nu era amenda mea.

Apoi in aceeasi perioada am inceput sa primesc somatii de la ZAPP. Cineva facuse abonament cu datele mele (sunt convins ca era acelasi dobitoc cu amenda ratb) si cumparase niste terminale scumpe la pret de abonament scump. Cu astia de la ZAPP a fost mai simplu ca am sustinut ca a fost cineva care s-a prezentat cu o identitate falsificata si am cerut si ajutorul politiei. Dar iarasi timp pierdut si nervi.
Acum nu am mai fost presat ca la cadastru deci am scapat, insa cu amenda aia am platit-o. Practic era ca si cum as fi recunoscut ca am fost eu. Si nu aveam ce face pentru ca nu imi permiteam sa pierd cumparatorul. Aia spuneau ca ma cred ca nu am fost eu dar nu se putea face nimic legal. A fost foarte frustrant.

Asa ca parerea ta cu procesomania e hartie igienica pentru mine caci eu am trecut prin niste frustrari oribile din cauza unui CNP si a statului roman. Daca s-ar uni mai multi sa dea statul in judecata as participa activ la acel proces si l-as sustine financiar.

Cat despre chestia cu CNP-ul, chestia asta cu datele private e o hazna imputita. Pentru cine vrea sa scape de amenda RATB uite intrati spre exemplu aici:
http://www.monitorul...0001/22/59.237/
O sa gasiti acolo toate datele unei persoane, impreuna cu adresa, CNP, serie si numar de carte de identitate, TOT. Se poate folosi identitatea acelui amarat in diverse chestii de il bagi pe ala in boala.
Si pe site-ul ala gasiti probabil mii de date complete ale unor cetateni romani de buna credinta. Adresa site-ului o am de la avocat.

Intrebarea care se ridica acum e cum dracu au ajuns datele personale ale unor cetateni pe un site public?
Daca e legal atunci sa-l f#$ in g*%$ de stat roman care permite asemenea mizerii. Si tu mai spui ca sa nu fim procesomani? Daca puneam mana pe ala care a facut chestia cu amenda RATB si l-as fi avut in fata ochilor in zilele alea il omoram in bataie. Putea sa fie si Doroftei. Ii bagam fata pe dinauntru de ajungea direct la plastica si recuperatorie. Ajungeam la puscarie pentru lovituri cauzatoare de moarte dar zau ca nu m-as fi putut controla.
E ceva sinonim cu zgariatul masinii. Esti odihnit, vrei sa pleci la munca si ajungi in parcare si gasesti masina zgariata cu cheia. Si nu e singura. Toate masinile din parcare pe unde a trecut un nenorocit sunt zgariate cu cheia. Tocmai ca nu stii cine e, e foarte frustrant. Dar oricine care a trecut prin asa ceva ar fi in stare sa il joace in picioare pe nenorocit pana l-ar lasa lesinat in bataie.

Deci sa nu aud de procesomanie. Daca exista o posibilitate cat de mica de a da statul roman in judecata pe aceste considerente eu ma bag.
Sa isi ia inapoi CNP-ul si sa si-l bage la stinky pinky.

#12
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 stere1, on 13th March 2012, 22:30, said:

Apoi in aceeasi perioada am inceput sa primesc somatii de la ZAPP. Cineva facuse abonament cu datele mele (sunt convins ca era acelasi dobitoc cu amenda ratb) si cumparase niste terminale scumpe la pret de abonament scump.

Aici miroase de la o posta. Cand faci un abonament (telefonie mobila) te prezinti frumusel cu actul casei, cu buletinul si.. bineinteles tu in persoana. Nimeni nu iti face abonament si iti da telefoane scumpe asa pe ochi frumosi, vorbe in vant   :deadtongue: aici minti de ingheata apele.
Daca e cum spui tu, maine ma duc cu cnp'ul unui prieten si imi iau la telefoane mobile de nu mai pot. Sau ma duc la banca si iau un imprumut de vreo 100K euro si plec in tarile calde apoi. Doh  :death:  Ai impresia ca daca cineva detine cnp'ul tau, gata cumpara case, masini, vine terenuri in numele tau, iti incaseaza salariu, pensie, pleaca pe luna  :wallbash:

Edited by shadowgign2, 14 March 2012 - 23:52.


#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 stere1, on 13th March 2012, 22:30, said:

...
l-as fi avut in fata ochilor in zilele alea il omoram in bataie. Putea sa fie si Doroftei.
...
Mai mda ce Gigi duru esti tu... Ti-ai si gasit cu cine sa te pui... Pai te bate ala de-ti suna apa-n cap (si nu e singurul).

 stere1, on 13th March 2012, 22:30, said:

...
Deci sa nu aud de procesomanie. Daca exista o posibilitate cat de mica de a da statul roman in judecata pe aceste considerente eu ma bag.
...
Ha ha, curat murdar Caragiale, moncher, daca ma intelegi, zau asa... Adica ori sa se revizuiasca primesti, dar sa nu se schimbe nimic, ori...
Nici tu nu stii ce vrei!


@shadowgign2: +1
Si chiar nu trebuie sa aibe cineva CNP-ul tau de undeva, neaparat, atat timp cat exista generatoare de astfel de numere (valide)...

#14
stere1

stere1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2011

 shadowgign2, on 15th March 2012, 00:38, said:

Aici miroase de la o posta. Cand faci un abonament (telefonie mobila) te prezinti frumusel cu actul casei, cu buletinul si.. bineinteles tu in persoana.

N-a avut doar CNP ci si adresa si probabil seria si numarul de buletin.
Si la ZAPP spre deosebire de ceilalti nu se cerea actul casei. ;) Tocmai de aia s-a si dus acolo. Si nu doar ei, Germanos la fel si Altex la fel. La Politie era plin de astfel de dosare. Mai intreaba si tu la circa din cartier si o sa fii surprins. Si politistii care lucreaza acolo, sunt oameni dispusi sa ajute. Ma asteptam sa fie mai delasatori asa cum citisem in ziare, dar eu am dat de cineva foarte cumsecade care mi-a spus multe si m-a invatat si cum sa ma feresc pe viitor.

colombo2003 despre generatoarele de CNP eu nu stiu de asa ceva. Politistul mi-a zis clar ca persoana care a facut abonamentul pe numele meu avea datele exacte. Daca te uiti la linkul de mai sus gasesti date gramada ale unor persoane fizice. Tot politistul mi-a zis ca individul a falsificat si o factura de curent. Gen factura de curent pe ultima luna, pe care a folosit-o cand a facut abonamentele. Factura nu avea datele exacte si asta m-a ajutat pe mine sa ma dezvinovatesc. Insa ZAPP a halit-o. Politia a reusit sa localizeze telefoanele dupa IMEI dar erau deja vandute si nu au mai dat de vanzator.

Dar cum am zis, la problema cu ZAPP Politia m-a ajutat. Insa la amenda RATB n-am avut ce face.
Problema reala e ca Statul nu ofera o protectie prea buna in cazul datelor confidentiale. Renuntarea la CNP mi se pare solutia ideala si sa se ramana la seria si numarul de buletin. Schimbi buletinul, schimbi si datele. Bancile spre exemplu ofera protectia asta. Schimbi cardul, se schimba si numarul de card, data expirarii si CVV2.
Cand iti ia unul cardul si ti se pare ca il foloseste dubios sau nu stii sigur daca site-ul de pe internet e ok, anulezi si faci altul. Esti acoperit.
Asa sa faca si Statul Roman, sa poti anula buletinul si sa scoti altul cand crezi ca e ceva in neregula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate