Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Insulele Fiji

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Nu mai este foarte mult si vom pleca intr-o noua "misiune" ..... in insulele Fiji.
Obiectivul : impertinenta odihna pe plaje albe sub soare toropitor langa ape calde si paduri de cocotieri.
Ii invit pe cei ce au calcat pe aceste meleaguri sa impartaseasca experienta lor ... ce insula ati vizitat, ati dat mana cu canibalii :) , cum e sub apa ?...

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hmm , am undeva prin bookmarks niste postari de la romani care au fost acolo. In Tahiti parca. Frumos relatat. Caut si revin. Buna alegere ati facut.

#3
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Anul acesta mama natura a fost generoasa cu cicloanele .... Pe cand eram la Sydney nordul Australiei era sub ape, locuitorii din Darwin fiind cei mai afectati .... Zilele acestea ciclonul Daphne a lovit partea vestica a insulelor Fiji cauzand neplaceri mari ... lucrurile par sa reintre in normal dar au fost cateva zile foarte tensionate (in conditiile in care in Februarie au mai avut parte si de inundatii). Si prietenii din Bora ne-au spus ca au avut parte de un inceput de an destul de vantos cu intensitati atipice, in conditiile in care ciclonul Oli a distrus destul de mult in Polinezie in 2009.

Tot anul acesta se "prezice" ca in zona Caraibelor miscarile atmosferice vor fi peste media anilor trecuti .... Pe de alta parte orice predictie meteorologica care se intinde peste mai mult de 3 zile este, de obicei, fictiune.

Ramane de vazut ce surprize ne va mai aduce 2012 in continuare...

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 eugenm, on 28th February 2012, 16:48, said:

Nu mai este foarte mult si vom pleca intr-o noua "misiune" ..... in insulele Fiji.
Obiectivul : impertinenta odihna pe plaje albe sub soare toropitor langa ape calde si paduri de cocotieri.
Ii invit pe cei ce au calcat pe aceste meleaguri sa impartaseasca experienta lor ... ce insula ati vizitat, ati dat mana cu canibalii :) , cum e sub apa ?...
Am un prieten care trebuia sa se duca in Fiji. Autoritatile au cerut companiilor aeriene sa nu mai aduca turisti datorita dezastrului, aparent fara precedent. Nu stiu in cat timp se vor reface.

#5
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 Imperator, on 4th April 2012, 22:37, said:

Am un prieten care trebuia sa se duca in Fiji. Autoritatile au cerut companiilor aeriene sa nu mai aduca turisti datorita dezastrului, aparent fara precedent. Nu stiu in cat timp se vor reface.

Nu este chiar asa. In primul rand Daphne a afectat numai o parte din insule (vest si nord-vest), in al doilea rand ciclonul nu a avut o intensitate mare, fiind probleme mai degraba cu cantitatile mari de precipitatii si in al treilea rand "isteria" de masa a condus la exagerari. Nici partea cu "companiile aeriene" nu o cred din doua motive : turistii care doresc sa isi anuleze excursia nu primesc nici un ban inapoi de la companiile de asigurari si doi la mana acum este momentul in care fijienii au nevoie mai mare de banii turistilor.

#6
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Deci autoritatile fijiene au cerut companiilor aeriene sa zboare cu avioanele goale sau sa-i intrebe pe pe oameni la imbarcare daca sunt turisti sau merg cu treaba? Mi se pare putin sf treaba asta...

#7
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 eugenm, on 5th April 2012, 08:40, said:

Nu este chiar asa. In primul rand Daphne a afectat numai o parte din insule (vest si nord-vest), in al doilea rand ciclonul nu a avut o intensitate mare, fiind probleme mai degraba cu cantitatile mari de precipitatii si in al treilea rand "isteria" de masa a condus la exagerari. Nici partea cu "companiile aeriene" nu o cred din doua motive : turistii care doresc sa isi anuleze excursia nu primesc nici un ban inapoi de la companiile de asigurari si doi la mana acum este momentul in care fijienii au nevoie mai mare de banii turistilor.

Mai bine stai acasa in perioada asta decat sa te trezesti in iadul din imaginile de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Es8brZE85zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 razvanait99, on 5th April 2012, 15:51, said:

Mai bine stai acasa in perioada asta decat sa te trezesti in iadul din imaginile de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Es8brZE85zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De curiozitate, cum ti se pare "iadul" prezentat de tine in comparatie cu "iadul" acesta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pc2YD21wBho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?

#9
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 eugenm, on 5th April 2012, 20:05, said:

De curiozitate, cum ti se pare "iadul" prezentat de tine in comparatie cu "iadul" acesta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pc2YD21wBho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ?

Nici unul nici altul nu sunt deloc atractive dar nu cred ca cineva are ca destinatie turistica Tineretului.

#10
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 razvanait99, on 6th April 2012, 17:26, said:

Nici unul nici altul nu sunt deloc atractive dar nu cred ca cineva are ca destinatie turistica Tineretului.

Cumva intre "deloc atractiv" si "iad" plaja este larga...

#11
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Si noi ne gandeam al Fiji pentru anul acesta, dar am decis sa mai amanam dupa cele intamplate. Daca totusi mergi, sunt curioasa cum va fi, asteptam relatarile :)

#12
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Bula tuturor si Paste fericit !
Noi ne aflam pe una din cele mai frumoase, linistite si uitate de lume insule : Taveuni !
Vremea este absolut fantastica, apa fierbinte si oamenii foarte prietenosi !

La cat mai multe vacante... ma duc in apa ... Revenim cu poze si povesti la intoarcere.

Au saa liu mada !

#13
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Wow ..... A fost coplesitor .... Insula Taveuni din Fiji ne-a depasit cu mult asteptarile. Natura abundenta, biodiversitate, mancat ananas, guava, nuci de cocos, papaia, plantine, breadfruit, etc. direct 'din pom', unul din cele mai cautate locuri de scufundari din lume datorita complexului de corali moi, cascade naturale, oameni extraordinari, nisip negru.

Dupa ce ne refacem in urma unui drum interminabil sper sa revenim cu relatari mai ample ....
Pana atunci va invit sa vedeti un trailer de la nu foarte reusitul film Return to the blue lagoon, dar care a fost filmat integral in Taveuni : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iVz6-e8pjNE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

 eugenm, on 27th April 2012, 22:54, said:

Wow ..... A fost coplesitor .... Insula Taveuni din Fiji ne-a depasit cu mult asteptarile. Natura abundenta, biodiversitate, mancat ananas, guava, nuci de cocos, papaia, plantine, breadfruit, etc. direct 'din pom', unul din cele mai cautate locuri de scufundari din lume datorita complexului de corali moi, cascade naturale, oameni extraordinari, nisip negru.

Dupa ce ne refacem in urma unui drum interminabil sper sa revenim cu relatari mai ample ....
Pana atunci va invit sa vedeti un trailer de la nu foarte reusitul film Return to the blue lagoon, dar care a fost filmat integral in Taveuni : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iVz6-e8pjNE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bine ati revenit pe ale noastre dragi meleaguri  :)
Asteptam poze...

#15
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Bine ati revenit! Asteptam poze si relatari!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate