Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

M-am hotarat sa nu mai fur interfete grafice de la Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008
In ultima saptamana adica din 14 de la ziua Sf Valentin,fiind f dezamagit...
Am ales sa-mi pierd vremea instaland si dezinstaland interfete grafice Apple
si o gramada de aplicatii pt Mac OSX
Am instalat in masini virtuale Leopard,Snow Leopard si Lion pe Parallels si VMWare Workstation
Inutil sa va spun ca toate fie nu s-au instalat deloc fie au mers f prost si incet
si nu mi-au permis sa instalez un Final Cut Pro care a fost motivul principal pt toata actiunea de 9 zile

Apoi mi-am eliberat 1.5 TB spatiu stergand o gramada de seriale,filme,muzica,documente vechi,etc
si mi-am instalat diverse versiuni de Leopard,Snow Leopard si Lion pe un hard de 1 TB
Leopardul mergea f repede dar in mod artificial nu ma lasa sa instalez aproape nimic pe el pt ca era vechi
nu il puteam updata pt ca pierdeam sistemul...si pe Lion mi se reseta placa video 5670

In fine am sters tot,toate aplicatiile de Mac,toate sistemele Kalyway,Iatkos,etc
si amaruncat toate discurile DVD cu sisteme de operare
De fapt numite in mod impropriu sistem de operare
Dar asta mi-am dat seama numai acuma cand am ajuns la un nivel de frustrare la care eram gata sa-i injur pe toti
Un sistem de operare trebuie sa aiba drivere,sa mearga pe orice calculator,sa recunoasca toate fisierele,nu sa te lase in plop cu toate documentele ce le ai
sa aiba o anumita structura,o filozofie,unelte ...etc

Dar cei 2 americani Steve Jobs si Wozniak au plecat de la o filozofie centrata pe aplicatie
-Avem 2 aplicatii profesionale,hai sa facem o interfata grafica pe Unix ,care e rock-solid :)) si ii facem pe artisti fericiti
in rest...
pe de alta parte evreul Bill Gates care a facut Windows-ul a facut cu adevarat un SO
-Avem un calculator,hai sa facem un SO pt el,pe care sa mearga toate programele posibile
si rezultatul:
95% market share pt Windows,5% pt Mac
deci la asta se reduce geniul american
la a face o aplicatie pt genomul uman de pilda a o cupla cu un supercomputer si a arunca totul
ca niste containere de plastic si unelte de plastic pt aripioare de pui
dupa ce ai terminat de mancat

hmm,sunt f dezamagit si trist dupa experienta asta
oricum majoritatea uneltelor mele sunt pe Windows si ma pot lipsi de FCPX

#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
.... adica sa intelegem ca de valentin ai stat in fata calculatorului ... ca altceva nu inteleg

restul sunt aberatii

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cineva iar nu si-a luat pastilele. iar!!!

rezumat:
are un HDD de 2TB (probabil), a aruncat toate DVD-urile cu sisteme de operare "cu licenta", era dezamagit de Valentine's day,
acuma e frustrat si ajuns la concluzia ca un OS trebuie sa aiba drivere, windows is best, MAC sucks...

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostLucian_Ilea, on 23rd February 2012, 22:25, said:

...hmm,sunt f dezamagit si trist dupa experienta asta
oricum majoritatea uneltelor mele sunt pe Windows si ma pot lipsi de FCPX
errrm...din cate stiam masinile virtuale emuleaza placa video si alte componente, ceea ce automat scade drastic performanta masinii virtuale.
Ca altfel stateam 70% din utilizatorii de PC ori cu Windows ca sistem de operare principal si MacOS/Ubuntu/Fedora in masini virtuale, ori cu o distributie Linux ca sistem de operare principal si Windows-ul in masina virtuala pentru programele si jocurile ce nu au alternative pe Linux.

Edited by Hider141, 23 February 2012 - 22:51.


#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
pune Ubuntu LTS cu Gnome. E gratis si e mai fain ca mac os sau windows. mac os e ptr. americanii care nu stiu sa foloseasca antivirusul pe windows :))

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@meanman si eu sunt fan Linux, dar hai sa fim seriosi... nu poti compara cu Windows sau MAC OS, Ubuntu momentan nu are nici macar un sistem de afisare a fonturilor pus la punct. Mai e mult pana departe...

Edited by LensFlare, 23 February 2012 - 22:58.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Tu cand probezi o masina de oras o duci pe munte sau in mlastina si apoi te plangi ca ramai blocat cu ea?

Edited by dani.user, 23 February 2012 - 23:43.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLucian_Ilea, on 23rd February 2012, 22:25, said:

Dar asta mi-am dat seama numai acuma cand am ajuns la un nivel de frustrare la care eram gata sa-i injur pe toti
E si normal sa mearga rau softul de editare video in masina virtuala. Si nu numai.
Frustrare o sa ai cu orice sistem comercial pe care-l folosesti piratat. Ori platesti (au muncit oamenii aia) ori folosesti pe cele free (aici scapa de comparatii inutile, intre comercial si free).

#9
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006
Fiecare poa sa faca ce vrea cu scula lui,

o singura afirmatie din partea mea, Bill Gates nu-i evreu.. :)

http://www.jewornotj...file.jsp?ID=760

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@sew900i tu ai o problema... de ce ai deschis un topic oricum aiurea din februarie?

#11
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View PostLensFlare, on 2nd May 2012, 18:55, said:

@sew900i tu ai o problema... de ce ai deschis un topic oricum aiurea din februarie?
N-am deschis niciun topic, am adus o afirmatie la o concluzie gresita. Exista vreo regula undeva ca nu avem voi sa scriem la mesaje care sunt mai vechi de x zile/saptamani sau luni, daca da, ma voi conforma imediat.

Multumesc

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Suferi cumva de lipsa de atentie? Stii ce esti tu? Un mic troll...

#13
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View PostLensFlare, on 2nd May 2012, 19:44, said:

Suferi cumva de lipsa de atentie? Stii ce esti tu? Un mic troll...
Multumesc.

Acum te simti mai bine?

O zi buna!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate