Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

eMag sau PCGarage ?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Eu sunt din Brasov si vreau sa-mi iau PC pe componente, si dat fiind faptul ca in Brasov nu prea exista magazine serioase pt PC-uri, m-ar interesa din Bucuresti, iar din cate am auzit, PCGarage si eMag sunt cele mai cunoscute.
M-am documentat putin si am vazut ca ambele sunt bune in prima faza dar dupa aceea in caz de garantie sau probleme ambele sunt slabe rau.
Ce parere aveti ? emag ? Pcgarage ? altele ?

#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
Emag.

#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Garajul are acum preturi mai mici si daca te inscrii pe forumul lor mai primesti si 3 % reducere. Deci cred ca iesi mult mai avantajos.

#4
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
emag, pc garage, mediadot, evomag, intend....oricare

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ambele sunt bune. Cumperi de unde iti convine mai mult.
Probleme cu garantia poti avea la ambele un unele cazuri,dar nu generaliza. Ca au avut unii probleme datorita faptului ca nu au stiut cum da vorbeasca si cum sa se comporte este alta poveste.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Strict, dintre cele doua, in ordine e-mag si apoi PC Garage.

Vezi ca mai sunt si alte firme (serioase si de mult timp pe piata de profil) de la care poti cumpara, si care-ti pot livra coletul (prin posta, curier etc; evident, conta cost), dar de la care poti cumpara acel(e)asi produs(e) mai ieftin (si per ansamblu, cu tot cu transport, sa iei mai chiar mai ieftin).

Daca te intereseaza, dintre firmele de la care eu am luat diverse in decursul timpului: evo mag, shop IT, mediadot, oktal, IT shirt, market-online si cel (desi cei din urma au decazut destul de mult; mai ales ca service).

Cat despre service, unele sunt la sediul lor, altele il au externalizat, la firme specializate, trecute in certificatul de garantie.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am mai luat de la azerty (cred ca e aceiasi firma cu mediadot) au aceleasi preturi.
Cu garantia inca nu am avut nevoie.

La pcgarage am patiti o chestie mai nasoala: mi-am comandat imprimanta, trebuia sa ajunga a 2-a zi. cica a nins si vine luni.
luni cica sa astept pana la 5 cand vine transportul. a venit si imprimanta mea din parti. pcgarage zicea ca nu a venit, dar ca furnizorul le-a zis ca a trimis.
pana marti seara habar nu aveau unde e imprimanta. abia miercuri, in sfarsit am primit-o (in bucuresti).

Continui sa mai cumpar de la ei, dar sa stii ca poti avea si surprize.

Recomand totusi emag, pentru ca daca nu esti multumit si ai probleme, sunt mai intelegatori in legatura cu cele 30 de zile in care poti sa returnezi, fara prea multe explicatii.

#8
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Ia si tu de unde e mai ieftin, dar ai grija ca Pc Garage sunt neseriosi cand vine vorba de garantie.

#9
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Avantajul la PCGarage este ca transportul este gratis daca platesti cu cardul iar la EMAG doar coletele cu o valoare mai mare de 90 ron au transport gratis.

Eu intotdeauna am cumparat de la PCGarage, am reducere de 3% ca membru si oarecum asta poate suplini preturile lor umpic mai mari.

Sfatul meu.
Plata cu cardul si membru mygarage :D , bineinteles trebuie sa indeplinesti anumite conditii.

Edited by ionutzradu, 20 February 2012 - 13:21.


#10
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Sunt multe magazine, dar firmele din spatele lor sunt doar cateva. Ca si componente PC, pc garage este peste e-mag, are mai multe produse, si sunt axati mai mult pe astea, nu si electrocasnice etc..

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Daca nu esti sigur ca vei pastra produsul cel mai bine alege emag pt. ca ai 30 de zile de testat, daca esti cu bugetul la limita PCG sau alt magazin online unde-l gasesti mai ieftin si ai oricum si acolo 10 zile pt. returnare.

#12
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Da, lasand la o parte pretul (am reusit sa fac aceiasi configuratie la amandoua, la acelasi pret, doar ca la emag e un pic mai slaba carcasa dar nu cred ca e asa important).
Pe mine m-ar interesa mai mult relatiile cu clientii. Daca se rezolva serios garantiile, daca se comporta bine cu clientii, daca sunt seriosi ... etc.
Adica sansele sa am evenimente neplacute(gen sa se strice ceva si sa-mi zica ca eu l-am stricat, sau ca nu acopera garantia sau asa) sa fie cat mai reduse.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu in general imi fac PC-urile din componente, si le iau in primul rand de unde la gasesc mai usor, si in al doilea rand de unde sunt preturi semnificativ mai mici - adica tin cont, dar nu pt. 2 lei.

Interesant este ca la unele componente, sunt diferente de preturi intre magazinele cunoscute, chiar si de 50-100 RON la o componenta de ~700-1000 RON, ca sa dau un exemplu, insa si la componente mai ieftine uneori sunt diferente semnificative.
In '98 am luat de la un singur magazin, pt. ca mi-a dat exact la fiecare componenta ce am vrut la preturi bune.
In 2004 am luat de la cel putin 7 magazine diferite, in primul rand pt. ca nu gaseam peste tot ce doream, dar si pt. ca erau diferente mari la unele componente intre magazine, insa mare parte din configuratie am luat-o de la mariosoft care acum nu mai este, memorii DDR 500 de la un alt magazin care nu mai exista, placa grafica/mouse/tastatura de la inedit care iar nu mai este, monitor de la Best computer - iar disparut, unitati optice Toshiba de la Flamingo -iar disparut, joystick si floppy de la depozitul de calculatoare - care acum mai are doar un magazin...
In 2007 am luat de la doua magazine - pcgarage si pcfactory - ultimul iar nu mai exista, insa aveau preturi semnificativ mai bune la sursele Seasonic si la ventilatoarele Noctua.
Etc....

Acum trebuie sa fac din nou un upgrade masiv, practic schimb cam tot, si din ce vad sunt diferente semnificative intre magazine, deci posibil sa iau iar de la mai multe.
La SSD vad preturi cam mari la modelul care ma intereseaza la pcgarage, de ex. dar cam la toate componentele este asa.

Edited by loock, 20 February 2012 - 13:46.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
aici depinde de tine si de persoana cu care discuti de la magazin. nemultumiti sunt la fiecare magazin. inclusiv la emag sau pcgarage.
depinde si de noroc. nimeni nu iti poate garanta nimic. si daca nu pot dovedi ca tu ai stricat produsul (urme fizice), nu au cum sa nu respecte garantia.

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Emag e poate cel mai serios magazin online de pe piata, am comandat foarte multe produse de la ei, singura "buba" e ca au preturi cam mari in general; pcgarage sunt de incredere iar ca preturi sunt rezonabili.

Magazinele online care imi plac cel mai mult ca oferta si preturi sunt cel, oktal, libris si telefonultau.

Edited by Papillon_, 20 February 2012 - 13:36.


#16
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Eu am comandat o sursă de la PCgarage (Sirtec element 500W). Am dat comandă într-o duminică seara, și trebuia să ajungă marți, dar au intervenit niște chestii și a ajuns miercuri :).

Sunt de încredere.

Edited by orologium, 20 February 2012 - 13:37.


#17
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Cumpar de obicei de la emag si platesc cu cardul... De ce sufera cele mai multe magazine on-line? De boala de a livra absolut toate produsele prin firme de curierat desi internetul a patruns si pe la sate sau prin zone izolate (Delta Dunarii sau Muntii Apuseni). Astfel sunt pus deseori in imposibilitatea de a cumpara on-line deoarece firmele de curierat nu livreaza chiar peste tot si cer in afara zonelor de "livrare" preturi astronomice.
Un astfel de magazin nu ar trebui sa aibe reticente in a livra prin Posta Romana - cu Prioripost, daca produsul nu este casabil (desi si la firmele de curierat au fost surprize cu produsele casabile), daca produsul este platit cu cardul pe internet si cumparatorul intelege ca pot fi unele intarzieri din cauza postei....
Eu cred ca asta este o nisa pe piata IT si ca multe magazine consacrate pierd enorm. La urma urmei in orase, unde firmele de curierat exceleaza in livrari, oamenii obisnuiti apeleaza relativ rar in achizitia electro-casnicelor (si uneori si a produselor IT) on-line, deoarece prefera sa vada "cu ochii si mainile lor" cum arata si functioneaza.
Primul magazin de IT serios care adopta si livrarea produselor prin Posta Romana - serviciul Prioripost ma va avea de client pe veci.

Edited by Obivankenobi, 20 February 2012 - 13:49.


#18
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Eu recomand eMAG-ul pentru inca un avantaj: resigilatele. Poti obtine oferte foarte bune pentru niste componente care au doar ambalajul desfacut. Am cumparat anul trecut o placa de baza cu 50 de lei mai ieftin, doar ca avea un abtibild pe care scria "Resigilat"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate