Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

eMag sau PCGarage ?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
De la garaj, am cumparat pentru mine si prieteni de vreo 600 milioane lei vechi (in vreo 3 ani). Pana acum singura problema a fost un HDD de-al meu, a avut bad-uri dupa 1 an, si a fost schimbat cu altul. Probleme nasoale nu am avut pana acum, si sper sa nu am nici pe viitor.

#20
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Eu personal prefer Pcgarage. Am facut 3 sisteme tot pe piese si nu am avut nici o problema.
Relatiile cu clientii mi se par ireprosabile (cel putin cu mine asa au fost).
Plus ofertele pe care le fac saptamanal, plus voucherele de reducere.
Mie mi se pare ca sunt in fata emag-ului.
(am dat comenzi si la emag).

#21
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
M-ar mai interesa o chestie.
La garantie, dat fiind faptul ca eu nu prea ma pricep la partea tehnica a lucrurilor(si nu sunt din Bucuresti) in caz ca se intampla ceva, de unde stiu ce piesa s-a defectat ?

#22
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
In caz ca se va intampla ceva trimiti sistemul complet si se vor ocupa ei de tot...e cel mai simplu si n-ai nicio bataie de cap. Totodata costul de transport este 0.
Eu nu mai cumpar de niciunde in afara de emag si pc garage. Am avut experiente neplacute cu altii nu nu imi mai trebuie. In general cumpar de unde e mai ieftin intre aceste doua magazine, dar in general ies mai bine la pc garage deoarece am si reducerea de 3%. Pe de alta parte uneori imi e mai lejer sa ajung la emag fiind mai aproape de mine.

Edited by RveMO, 20 February 2012 - 15:37.


#23
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Tocmai am dat comanda de un laptop la oktal, pentru ca sincer, pretul e excelent. Sper sa nu fie probleme. Aveti idee prin ce curier livreaza?
Un lucru imi place enorm la pcgarage: gasesti cam orice informatie vrei singur de pe site, au o interfata superba cu foarte multe optiuni, poti lua legatura cu ei usor...apai nene, la oktal am trimis un mail vineri si nici acum nu mi-a fost raspuns la el, l-am lasat balta :-j.
La PCG daca fac o observatie la amiaza, primesc si in cateva minute raspunsul (patit, nici nu ma asteptam).
Emagul e ok, dar ca si site tot PCG ramane pe primul loc.

Edited by priderzaur, 20 February 2012 - 17:05.


#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postgeorgik12, on 20th February 2012, 13:07, said:

Ambele sunt bune. Cumperi de unde iti convine mai mult.
Probleme cu garantia poti avea la ambele un unele cazuri,dar nu generaliza. Ca au avut unii probleme datorita faptului ca nu au stiut cum da vorbeasca si cum sa se comporte este alta poveste.

Perfect de acord.

Totusi am avut ceva probleme cu unele produse de la emag si am fost "rezolvat" rapid si fara probleme. La pcgarage am un ssd de doua saptamani trimis si am status "trimis la furnizor" de o saptamana. Deci as zice ca se misca mai greu service-ul la ei.

#25
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Lucian poate e din cauza zapezii. Pe mine cu un HDD samsung m-au rezolvat repede.

Edited by xxvirusxx, 20 February 2012 - 19:05.


#26
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ei pe naiba, le-am trimis ssd-ul vineri, a ajuns luni la ei, mi-a intrat "in paine" abia dupa vreo 4 zile, apoi a fost trimis la furnizor, joia de acum doua o saptaman si cateva zile). Oricum, am avut probleme si la emag si s-au rezolvat mult mai repede. Ce e drept, nu era iarna grea, ca acum. Asteptam.


Deci strict referitor la alegerea magazinului, eu ma uit la preturi si abia apoi aleg de unde imi iau produsul. Asa ar trebui sa procedam cat mai multi, eu n-am preferinte de la care magazin sa-mi iau lucruri: altex, emag, pcgarage. Cand sunt in oras, ma mai uit si la domo sau firme de cartier. Deci nu sunt fan-boy.

#27
UriasulDinConstanta

UriasulDinConstanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.04.2009

View Postmarius ro, on 20th February 2012, 13:46, said:

am cumparat pentru mine si prieteni de vreo 600 milioane lei vechi (in vreo 3 ani).
o gramada de zloti !!!

personal nu-mi place nimic din ce se intampla-n ziua de azi si anume cumparaturile astea in virtual prin magazine online. dar astea-s vremurile. prefer old skool timez cand mergeam si luam lista de componente si discutam in real cu tot felul de oameni(cunoscatori sau nu) de prin "zona". era un contact mult mai fain, mult mai putin impersonal decat ce e acum.
dar nah toate astea le pot extrapola la toata societatea romaneasca so  :cursing:

#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Se scrie "old school", altfel confundam cu berea.

Eu n-am chef sa ma plimb prin magazine si sa plang cand vin acasa si gasesc pe net mai ieftin. Ma uit pe net, aleg ce-mi place, platesc cu cardul si astept linistit produsele. Altfel, ma costa minim 50 lei drumul pana in cel mai apropiat oras, acolo vad ca nu au pe stoc, dau comanda, vin alta data, preturile sunt mai mari, cheltui de-a moca 1 mil pe benzina, cand am ceva probleme, ma duc inapoi in oras sa dau produsul la garantie etc. Platesc parcari, car produsele, astept sa vina de la garantie, merg inapoi dupa ele etc.

Si daca as sta in oras, tot as prefera sa cumpar online. Sunt preturi mai mici si livrarea e promta, ma stiu baietii de la fancurier, nemo, curiero, urgent si gls. Ma intreaba: acasa sau la servici? Ca stiu deja ca pana la ora 14 sunt la munca, iar dupa aia- acasa. Si nu fug nicaieri, doar ies la poarta, semnez si car pachetul in casa.

E un fapt real- optam pentru ce e mai confortabil. A, cand ai magazinele online la tine in oras e alta treaba, insa si alea uneori nu au pe stoc anumite produse. Si daca te duci in primul magazin, cumperi lucrurile, apoi cand te uiti pe net- gasesti in alta parte mai ieftin? Nu te oftici? Ca eu da. dar na, daca vrei sa stai de vorba cu vanzatorii si sa cumperi ce-ti "recomanda" ei ca se pricep, mai ales aia de la magazinele de cartier, care nu stiu decat sa vanda si consultanta ZERO (marea majoritate), go ahead. Eu nu ma scald in bani si nu am afaceri cu statul, asa ca nu ma arunc la primul magazin iesit in cale si ma sfatuiesc cu colegii inainte de a cumpara ceva. Stiu ce vreau sa-mi cumpar, insa mai cer si pareri, ca sa nu ma ofticv ulterior. De obicei aleg bine, insa se mai gaseste cate unul si spune: bai, mai pune ceva si ia produsul x, ca e mai bun. Initial zic: mai, e scump, nu-mi permit, insa ulterior judec drept stand aplecat si realizez ca merita sa mai pun un leu si sa iau respectivul produs. Ca deh, ispita e mare.

Totdeauna sfatuiti-va cu colegii inainte sa aruncati cu banii, apoi alegeti cea mai la indemana si mai economica varianta de achizitie. De cativa ani cumpar online si nu o sa ma opresc acum.

#29
UriasulDinConstanta

UriasulDinConstanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.04.2009

View PostLucian_M, on 20th February 2012, 21:58, said:

Se scrie "old school", altfel confundam cu berea.

nu nu , asa se scrie "old skool" in "slangul" muzicii electronice. un exemplu al vremurilor de vis si mai sunt sute : http://www.discogs.c...s/release/33783


Lucian incearca pe cat poti sa gasesti cuvinte rare sau sublimbaje etc. e mult mai fain asa decat a folosi cuvintele "clasice"

Edited by UriasulDinConstanta, 20 February 2012 - 22:07.


#30
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si in argoul respectiv propozitiile nu incep cu majuscule? Se poceste atat de mult limba romana, acum pocim si engleza? prefer sa scriu corect. Ai fi surprins cati iau de buna "scriere" agramata de pe forumuri si o folosesc in viata de zi cu zi. Si ne mai miram ca netul tampeste poporul :D.

#31
UriasulDinConstanta

UriasulDinConstanta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.04.2009
personal asa vorbesc si in viata reala, cu tot felul de combinatii, imi place enorm de mult codarea englezeasca. evident nu mi permit asa ceva la job mai ales in zona in care activez  :D

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
No, fiecare cum a fost educat. Parintii mei sunt intelectuali si au fost mai stricti cu mine. Si nu le reprosez NIMIC. Din contra, m-au facut om.

Edited by Lucian_M, 20 February 2012 - 22:18.


#33
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostUriasulDinConstanta, on 20th February 2012, 21:47, said:

personal nu-mi place nimic din ce se intampla-n ziua de azi si anume cumparaturile astea in virtual prin magazine online. dar astea-s vremurile. prefer old skool timez cand mergeam si luam lista de componente si discutam in real cu tot felul de oameni(cunoscatori sau nu) de prin "zona". era un contact mult mai fain, mult mai putin impersonal decat ce e acum.

Mdap.
Aici nu te inteleg deloc.
Daca preferi sa discuti cu oameni "cunoscatori sau nu" oare aia din asa zisele magaine de colt din care grup crezi ca fac parte!

Eu de exemplu 90% din ce am invatat in domeniul IT este de aici de pe forum , restul de 10% de pe google :D
Acum si eu, cu mic cu mare , incerc sa ajut cum pot, fie el un sfat la depanari, la recomandari sau si mai nou incepe sa ma intereseaze si retelistica dar aici sunt la invatacei.

Eu stau la tara, cam la 40 km de Targu-jiu.
Fie am de ales sa ma duc in Targu-Jiu sa caut nustiu ce balarii plus ca oferta e mult mai mica +drumul+pretul transportului + + + deci iti dai seama ca nu imi convine asa ca bag acolo un ban pe card, fac o comanda la PCGarage si astept ba boss-u 2 zile sa imi vina gratis la poarta ceea ce este pomana curata pentru cineva din situatia mea.
La fel si in cazul garantiilor :D


Amu fiecare cu impresiile lui, mai bine inveti de pe forumuri ce si cum decat sa inveti pe la colt de strada sa ti se recomande un gt220 de 1 gb decat un gt 240 de 512 mb sau mai stiu eu ce (nu prea imi vin mie exemple acum).Oricum, a-ti inteles ideea.

Umila mea parere.

Edited by ionutzradu, 20 February 2012 - 22:35.


#34
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Personal prefer eMAG. Am cumparat multe produse, fara probleme cu garantia - Nota 10.

#35
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, insa de exemplu cand am luat placa video, la pcgarage era 660 lei (si aveam un joc de 120 lei bonus) - 3% discount de mebru pe forum, deci 644 lei pret final, iar la emag era 720 lei, fara niciun bonus. Ghici de unde am luat placa? :D

#36
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai e si normal sa cumperi de unde este mai ieftin :). Luciane ca sa ma laud si eu, pot sa spun ca am avut probleme la garantie cu evomag, la o placa de baza (refuz garantie)....si de atunci adio evomag :))

Desi si eu fac ca tine, unde este mai ieftin de acolo cumpar. Cand mi-am pus un cooler la placa video mai ieftin il gasisem la marketonline :).

Edited by xxvirusxx, 20 February 2012 - 23:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate