Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

eMag sau PCGarage ?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#37
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Asa era sa patesc si eu cu emag, la un MSI 870-c45, care uita ora/data, boot-a de pe hdd in loc de ssd si nu voia nici moarta sa faca unlock nici la 555 BE si nici la 960t. Am trimis-o inapoi, mi s-a zis ca defectul reclamat nu rezulta in teste, le-am zis ca in doua ore nu se intampla nimic, problemele apar aleator, uneori la 1-2 saptamani, alteori mai repede. Mi s-a spus ca o voi primi inapoi, am zis sa mi-o lase la fancurier in Piatra, ajung acolo in ziua promisa, dar sun inainte la sediu- nu aveau nimic pentru mine, Sun la emag, cica au uitat sa o trimita, ca au aglomeratie pe acolo. Cica mi-o trimit a doua zi. Pai eu trebuie sa vin iar in oras? Si-au cerut oarecum scuze (era un domn Mihai, parca). Am pus mana iar pe telefon (eram nervos ca nici masina nu am reusit sa o inmatriculez), dau peste o doamna de la relatii cu clientii, ma recomand (asa procedez, c aintre timp sa ma caute pe pc), ii spun problema si ii comunic faptul ca un client vechi ii va parasi, deoarece la service au personal incompetent si neserios etc. Ii urez o zi buna si inchid. Nu mi-am mai verificat mailul pe mobil, eram si asa in trafic, numai de asta n-aveam chef. Cand vin acasa, suparat si obosit, deschid pc-ul, vad mail de la emag: cererea Dvs etc.blabla- a fost acceptata, ati primit storno pentru MSI, s-a dat comanda pentru Asrock 970 extreme 3, se adauga diferenta de 100 si ceva lei, in cateva zile o primiti. Maaaaaama, deci parca ma insurasem din nou! M-am repezit la sticla cu palinca si am tras cateva gaturi! Eram fericit de numa-numa. AM dat mail doamnei de la clienti si i-am multumit pentru interventie. uite asta vad eu un PR eficient si in avantajul clientului! Nu cred ca alt magazin facea asta. Pentru faza asta, e-mag are o MARE bila alba de la mine si le multumesc din suflet!

PS: deci la mine placa functiona, insa nu 100%. Cu 970 extreme 3 mi-a deblocat 960t in x6, scurt si rapid, fara niciun blocaj. Deloc!

LE: dar si la emag e un Gigabyte 6850 la 630 lei, in conditiile in care e mai scumpa la pcgarage, insa are un joc bonus acolo. Chestii si diferente.

Edited by Lucian_M, 21 February 2012 - 00:15.


#38
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Pe vremea cind aveau forum eram client emag. Acu' sunt client pcgarage. :D
N-am avut probleme cu niciunul dintre ele dar prefer garajul ca are o interfata extrem de prietenoasa iar cumparaturile cu cardul sunt o placere (adica tot sistemul lor de rezervari/confirmari/livrare).
Plus de asta sistemul de wishlist cu comentarii in forum unde daca ai dubii pina la urma reusesti sa te lamuresti de ce aia si nu ailalta. ;)

#39
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
@Lucian
Ce s-a intamplat nu este tocmai bine. Adica, faptul ca au uitat sa trimita si asa arata ca erau foarte neseriosi. Faptul ca in momentul in care au auzit ca pleaca un client au facut lucrul care trebuiau sa-l faca din prima, nu cred ca trebuie incadrat la lucruri pozitive ... *problema asta o aveam cu providerii de net, pana nu amenintai ca schimbi cu rivalii nu te ajutau ...


Pana la urma la PCGarage poti sa returnezi intr-un numar de zile daca nu-ti convine ? (cum e la emag 30 de zile ...)

Edited by razzv, 21 February 2012 - 10:07.


#40
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Ah, am vrut sa plasez comanda la PC Garage, nu mai aveau Sursa Sirtec 400W iar procesorul se scumpise cu 20 lei. M-am enervat, am luat-o ca pe un semn, si am plasat comanda la eMag. Sper ca gestul meu impulsiv sa fie intr-un ceas bun ...

Asta am comandat, trebuie sa vina probabil vineri, daca nu, luni (multe sunt in stoc furnizor)
http://www.emag.ro/wishlist/4341038546

#41
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pacat de conserva aia numita carcasa :))

#42
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Sa tot discutat pe acest subiect....

#43
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011

Vizualizare mesajpriderzaur, pe 21st February 2012, 14:00, a scris:

Pacat de conserva aia numita carcasa :))

Inafara de faptul ca are tabla mai subtire, lucru care chiar nu ma intereseaza(nu-l plimb, il pun intr-un loc si acolo ramane), inafara de asta, am inteles ca e o carcasa foarte buna. Si la review-uri numai laude. Pare buna. Stiu si eu ca se putea mult mai bine, dar la banii aia, mai buna n-am gasit ...

Edited by razzv, 21 February 2012 - 15:50.


#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am avut pe mana exact modelul ala. Slaba mai era tabla... Si zbarnaia toata cand caraia hdd-ul.


Ceva reduceri prin martie pe la magazinele in cauza- stie cineva ceva sigur?

#45
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011

Vizualizare mesajLucian_M, pe 21st February 2012, 16:41, a scris:

Am avut pe mana exact modelul ala. Slaba mai era tabla... Si zbarnaia toata cand caraia hdd-ul.


Ceva reduceri prin martie pe la magazinele in cauza- stie cineva ceva sigur?

Eu am citit numai review-uri de lauda(cu exceptia faptului ca tabla este subtire), de aia am si ales-o... Sa vad, in cazul in care e chiar asa nasoala mi-l pun pe carcasa veche ...

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cauta, mai, o carcasa veche de la vreun depozit de calculatoare, cu mAAAAAXIM 50 lei iti iei o carcasa zdravana, mai buna decat conservele de pana pe la 160-180 lei.

#47
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011

Vizualizare mesajLucian_M, pe 21st February 2012, 17:14, a scris:

Cauta, mai, o carcasa veche de la vreun depozit de calculatoare, cu mAAAAAXIM 50 lei iti iei o carcasa zdravana, mai buna decat conservele de pana pe la 160-180 lei.

In cazul in care nu-mi place probabil o sa ma reorientez, dar la cate pareri bune am auzit despre ea ar fi aiurea sa-mi fac planuri sa o schimb pana nu o vad ...

#48
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Uite carcasa luata cu 30 de lei. Ce zici, e mai bun raidmaxul ala cu tabla de conserva?

LE: te rog, nu mai cita mesajul anterior. Foloseste "Raspuns rapid", e mai simplu.

LLE: pe mine ma doare undeva de ce-ti iei tu, dar spargi aiurea niste bani. Si e pacat de ei, cu diferenta de pret iti poti lua placa video mai buna sau cine stie ce alta componenta.

Attached Files


Edited by Lucian_M, 21 February 2012 - 17:24.


#49
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
1. Am comandat configuratia cu tot cu asamblare (trebuia sa iau si carcasa), in conditiile astea avand un buget f mic, aveam de ales intre ceva gen delux, segotep, raidmax sau alte ieftinituri ... (raidmaxul avand 2 ventilatoare si fiind foarte aerisita am ales raidmax-ul)
2. Nu tin foarte mult la aspectul unui calculator(de aia am si investit asa putin in carcasa), dar nici chiar asa,  aia din poza ta arata ca pentiumul 1 care l-am avut in 98.

Ideea e, deja am luat-o, o sa ma reorientez cand o testez si sunt multumit/nemultumit de ea ...

#50
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pentiumul 1 e de fapt un hp workstation xw8200, e solida ca un tanc, se poate monta vent de 12 in spate (e deja montat), iar cand fac rost de o freza pentru metal, imi dau doua gauri in lateral (pun filtre, am deja) si una sus. Fata de raidmaxul ala, care e simpatic si atat, workstation-ul ala e o investitie excelenta. Da, e murdar, n-am avut chef sa-l curat, deoarece oricum vine descompletat si modat (de aia l-am si luat). Nici eu nu tin mult la aspect, ma intereseaza functionalitatea. Iar radmax face conserve, scuze ca iti spun. Deci carcasa mea are tabla de cam 1 mm. Nu vibreaza nimic, nu zdrangane nimic, dai in ea si te doare mana.
Ai dat banii pe o foita de tabla si pe asamblare. Cu banii aia iti luai 6850.

#51
razzv

razzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 20.03.2011
Nu intelegi ideea, stiu ca se poate iesi mai ieftin cu second(desi 6850-ul nu aveam cum sa-l iau, e cu 160lei in plus si trebuia si o sursa mai mare aka inca vreo 70lei). Dar eu am vrut sa vina gata calcul, ca nu ma pricep la montare, tot ar fi trebuit sa merg cu el la cineva sa-l asambleze. Tu ai ramas blocat pe ideea ca daca iau second ies mai bine lucru care este evident, insa nu aceea e intrebarea, intrebarea este cu un buget de 150lei pt carcasa, ce carcasa a-i lua de pe emag, sa fie decenta dpdv estetic, bine aerisita, silentioasa, etc. Eu n-am gasit una mai buna... Din spusele celor care au lasat review-uri nu zdrangane sau asa ci doar are tabla subtire si nu e recomandata daca muti calcul de colo-colo, in schimb are air-flow super bun.
O sa vad care este situatia in final, si daca este grav (zdrangane si imi face probleme) probabil ma voi orienta catre carcasa veche sau voi merge pe ceva second-hand.

Edited by razzv, 21 February 2012 - 20:20.


#52
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Duce si sursa de 400w, ai consumatori mai putini ca mine. Cu economia de cel putin 100 lei de la carcasa si cat iti ia la instalare, iti luai jejer un 6850. Daca nu te atingi de tabla si esti mai subtirel, poate n-o fi problema, insa daca ai vreo 80 kg ca mine si te apesi din greseala un pic mai tare pe ea, o sa te chinui cu dezdoitul. Decat sa imi iau o parnaie de carcasa de pana in 200 lei si sa fie coaja, insa aspetuoasa, am preferat sa iau un sh ieftin si zdravan. Asa ar trebui sa procedati mai multi, insa cum sa ne mai dam mari in fata amicilor cu leduri la carcasa si alte minuni? Fii fericit, ti-ai luat-o, daca nu esti pretentios (ca mine), o sa fie ok. In loc de tabla de logan am preferat tabla de golf. Nu e la fel de noua, dar e mult mai rezistenta. Am pus capacul lateral pe cantar- are aproape 2,5 kg. Bine, e un cantar de persoane, nu are precizie, cu un cantar de alimente cred ca are cam 3 kg. Asta ca sa-ti faci idee cam cat de zdravana poate fi un jeg de carcasa la care multi stramba din nas. Dar nu as da bani multi pe o coaja.

Ultima propozitie din postarea ta imi place mult! Sa stii ca, daca o sa alegi ceva bunisor, o sa treci peste aspect si nu vei regreta. Iar ca bani- o sa iesi muuuult mai ieftin. A mea are bay-urile pentru unitatile de stocare foarte fain aranjate, am si rack-uri (sertare) la ele.

Attached Files



#53
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu inteleg pentru ce va agitati atat pentru un fapt deja consumat.
Intr`adevar,Raidmax nu sunt straluciti in carcasa,dar atat timp cat proprietarului in convine nu va nicio problema. In suma aia de bani intr`adevar nu prea ai alegeri (poate doar hidoseniile de Inter-Tech,hidosenii in opinia mea,poate altora li se par frumoase).
Si legat de asamblare,nu toti se pricep sa puna cap la cap toate piesele si mai ales nu multi se incumeta sa faca asta cu un sistem nou de teama sa nu`l strice (nu ca ar avea cum,poate doar sa scapi vreo surubelnita in placa de baza sau sa fortezi componentele sa intre la locul lor).
Asta e,totul se invata,nimeni nu s`a nascut invatat.

#54
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hai, mai, ca pe youtube sunt la exemple de n-am eu par pe tot corpul. Trebuie o surubelnita in cruce si cam atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate