Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

cum fac Anșoa din Hamsie?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Chiar in hala de peste in Obor am fost si nu exista hamsie proaspata, doar sarata sau congelata. Ma rog, congelate fara apa, erau in baxuri. Si s au curatat bine, n am avut probleme

#20
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 leventebest, on 19th February 2012, 21:14, said:

Chiar in hala de peste in Obor am fost si nu exista hamsie proaspata, doar sarata sau congelata. Ma rog, congelate fara apa, erau in baxuri. Si s au curatat bine, n am avut probleme

Da stiu. Cum intri la peste, penultimul pe dreapta are in permanenta sprot congelat pe care-l vinde ca fiind hamsie. Daca esti clientul lui, asa cum sunt eu, iti recunoaste chiar el, daca nu, iti dai seama dupa ochi. Ochiul hamsiei este asa de mare, raportat la corp, incat ocupa 3/4 din cap si are o forma foarte aqvadinamica. Sprotul in schimb este un pic mai mare, mai burtos si cu ochii mai mici. Sunt in hala de trei ori pe saptamana, nu te mai contrazice aiurea :)

Attached Files


Edited by raman, 19 February 2012 - 21:31.


#21
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Te agiti chiar degeaba, azi am fost acolo si am trecut de 2 ori, sa fiu sigur ca nu ratez, nu erau decat hamsii congelate sau sarate, sprot congelat , pui de hering si capelin in gheata sfaramata. Si as fi luat orice ar fi fost proaspat. Or fi miercuri proaspeti, dar azi nu erau

#22
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 leventebest, on 19th February 2012, 22:01, said:

Te agiti chiar degeaba, azi am fost acolo si am trecut de 2 ori, sa fiu sigur ca nu ratez, nu erau decat hamsii congelate sau sarate, sprot congelat , pui de hering si capelin in gheata sfaramata. Si as fi luat orice ar fi fost proaspat. Or fi miercuri proaspeti, dar azi nu erau

Nu exista hamsii CONGELATE. Punct. In rest ai tu dreptate.

#23
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 leventebest, on 19th February 2012, 20:09, said:

Incerc reteta, cu hamsii congelate ...

Voi incerca si eu un experiment. Voi face din capelini (obleti)!

#24
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Turnatoriu_de_orza, on 19th February 2012, 22:46, said:

Voi incerca si eu un experiment. Voi face din capelini (obleti)!

Tare si tu :)

#25
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 raman, on 20th February 2012, 00:57, said:

Tare si tu :)
Te inteleg! Dar fiind pescar amator si placandu-mi f mult pestele  ma lasa "rece" diferenta dintre specii.
Avand in casa capelini m-am decis sa fac o incercare pana voi gasi hamsii. Pe de alta parte acestea imi par prea mici pentru a fi
pregatite astfel.

#26
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Turnatoriu_de_orza, on 19th February 2012, 22:46, said:

Voi incerca si eu un experiment. Voi face din capelini (obleti)!

De ce crezi ca ti-am zis ca esti tare?
capelini(pisica de mare)

#27
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Bai, cum le stim noi pe toate
Pisica de mare                  Dasyatis pastinaca
Capelin                         Mallotus villosus
denumiri oficiale Romania
Wikipedia
Attached File  250px_Mallotus_villosus.gif   6.83K   27 downloads
Nici astia nu se gasesc de vanzare in Obor, sub denumirea de capelin la 8 lei kg? Sau nici ei nu se aduc congelati?

#28
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 leventebest, on 20th February 2012, 18:37, said:

Bai, cum le stim noi pe toate
Gogule :) Chiar ca esti levente.
Eu ii atrageam atentia colegului tau de camera, ca nu-i totuna capelin cu obleti (vezi postarea lui)

Voi incerca si eu un experiment. Voi face din capelini (obleti)!


In alta ordine de idei, poti sa te culci la loc.

Edited by raman, 20 February 2012 - 18:53.


#29
Fulgeratoru

Fulgeratoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.07.2010
capelinul nu vi se pare cam fara gust? eu il prajesc tavalit prin malai dar tot nu e calitate prima.

#30
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Postarea lui a avut sens, pt ca seamana cele 2 specii. A ta a fost doar sa i dai peste nas, sa te simti bine ca le stii le poate

#31
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 raman, on 20th February 2012, 18:52, said:

Eu ii atrageam atentia colegului tau de camera, ca nu-i totuna capelin cu obleti (vezi postarea lui)  In alta ordine de idei, poti sa te culci la loc.

Stimabile, nu te voi cere sa ma crezi. Dar afla ca STIU cu siguranta ca obletii  NU sunt totuna cu capelinii (cu atat mai mult cu cat obleti prind de ani buni; apoi sunt obleti de marimi comparabile cu capelinii). Numai ca eu am scris asa precum scriu unii comercianti pe etichetele cu preturi; si asta pentru a putea fi inteles de toata lumea.

Cat priveste expresia " Eu ii atrageam atentia colegului tau de camera" rog moderatorul sa analizeze textul si sa constate in ce masura autorul ei respecta normele de scriere pe forum si sa decida in consecinta.

#32
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Turnatoriu_de_orza, on 21st February 2012, 00:27, said:

Stimabile, nu te voi cere sa ma crezi. Dar afla ca STIU cu siguranta ca obletii  NU sunt totuna cu capelinii (cu atat mai mult cu cat obleti prind de ani buni; apoi sunt obleti de marimi comparabile cu capelinii). Numai ca eu am scris asa precum scriu unii comercianti pe etichetele cu preturi; si asta pentru a putea fi inteles de toata lumea.

Cat priveste expresia " Eu ii atrageam atentia colegului tau de camera" rog moderatorul sa analizeze textul si sa constate in ce masura autorul ei respecta normele de scriere pe forum si sa decida in consecinta.
Stii? Inseamna ca mi-am facut probleme degeaba. Daca a fi colegul lui Levente este o rusine, te rog sa ma ierti.

#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Copii, ma fac ca nu vad. Jucati-va frumos, nu va certati si de la peste, ce naiba.

#34
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Revenind ontopic, am facut reteta
3 ore in sare
3 ore in otet
niste patrunjel proaspat si niste usturoi taiat marunt printre peste si ulei de masline sa  acopere, 24h la frigider.
Gustul a iesit bun, am o prolema in schimb cu uleiul de masline. Pus la rece uleiul de masline extravirgin se intareste, devine ca grasimea. Ma gandeam data viitoare sa fol ulei normal, de floarea soarelui

#35
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Mă scuzați pentru off, dar de fiecare dată când citesc topicul, mă pufnește râsul, pentru că-mi aduce aminte de un banc la modă pe vremea împușcatului:

Quote

Bula era elev in clasa I. In fiecare zi venea cu hamsii de mirosea scoala ca o pescarie. Intr-o zi, invatatoarea ii anunta ca a doua zi vor avea inspectie si ii atrage atentia lui Bula sa lase hamsiile acasa macar in ziua respectiva si sa isi ia altceva de mancare la el. A doua zi, inspectie! Ora decurge bine, vine pauza. Inspectorul ramane si in pauza sa vada ce fac elevii, daca mananca frumos si igienic. Fiecare isi pune servetelul pe masa si scoate unul un sandwich, altul biscuiti etc. Bula intinde un prosop pe masa si scoate dintr-o punga o gramada de icre negre. Invatatoarea inlemneste, inspectorul saliveaza. Dupa ce trece inspectia, invatatoarea il cearta pe Bula:
- Bine, mai, obraznicule, pana acum veneai cu hamsii si acum vii cu icre negre?! De unde le ai?!
- Nu, doamna! Toata noaptea am stat si am scos ochii la hamsii...


#36
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 Moaca, on 22nd February 2012, 15:56, said:

Mă scuzați pentru off, dar de fiecare dată când citesc topicul, mă pufnește râsul, pentru că-mi aduce aminte de un banc la modă pe vremea împușcatului:

Foarte tare:))))))))


In alta ordine de idei. Azi a adus hamsii proaspete in hala la obor. Nu dati buzna ca nu mai aveau asa de multe.:)
Le-am pozat ca sa am dovada :))

 leventebest, on 22nd February 2012, 15:26, said:

Pus la rece uleiul de masline extravirgin se intareste, devine ca grasimea. Ma gandeam data viitoare sa fol ulei normal, de floarea soarelui
Si cu celalalt ulei vei avea aceasta problema. Ideal ar fi sa scoti pestele din marinata pe o farfurie si sa-l consumi dupa cateva minute. In acest fel "grasimea" se va limpezi si aspectul va fi unul mai placut.:) Ioeitvaiot!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate