Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Tigaie pentru plita cu inductie !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Alta problema-eu am tigaie "good for induction" dar orice vreau sa prajesc in ea se prinde de fund. Stiti vreo tigaie care sa fie buna la inductie dar  partea de interior unde se gateste sa fie gen teflon care sa nu se prinda de fund la gatit?

#20
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostSelsin, on 23rd April 2012, 18:58, said:

Alta problema-eu am tigaie "good for induction" dar orice vreau sa prajesc in ea se prinde de fund. Stiti vreo tigaie care sa fie buna la inductie dar  partea de interior unde se gateste sa fie gen teflon care sa nu se prinda de fund la gatit?
Eu ti-as recomanda o tigaie de fonta asezonata sau tratata termic.Teflonul e ..at pe bat.
La fonta asezonata e imposibil sa se prinda mancarea.Am si eu plita cu inductie si folosesc doar tigai din fonta asezonata.Nu mi s-a prins mancarea niciodata.

Mita

#21
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 03.11.2005
Iti iei frumusel o placa de fier (cred ca se gasesc in orice supermarket) si pe ea pui ce tigaie de teflon vrei, in care nu se va lipi nimic, evident

#22
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Nu merge orice placa de fier, am incercat si iese un fum de nu te vezi. Aia cu placa adaptoare dedicata pentru asa ceva o stiam si eu dar are un pret prohibitiv si nu se justifica(187Ron)-dau banii astia dar pe o tigaie nu pe o placa adaptoare.

Edited by Selsin, 24 April 2012 - 04:57.


#23
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Orice placa feromagnetica se va "ARDE" chiar de mai multe ori (poti sa o aduci la rosu, sunt protejate contra ruginei cu diferite grasimi, ceruri), bineinteles ca nu in casa!

Edited by mihaiC1, 24 April 2012 - 05:17.


#24
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Am gasit 2 modele, tigaie teflon inductie si tigaie din fonta asezonata.
Preturile sunt cam aceleasi dar nu stiu pe care sa o aleg. Vreo recomandare ceva?

#25
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
FONTA! Tine o viata si chiar mai multe..

#26
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostSelsin, on 24th April 2012, 06:54, said:

Am gasit 2 modele, tigaie teflon inductie si tigaie din fonta asezonata.
Preturile sunt cam aceleasi dar nu stiu pe care sa o aleg. Vreo recomandare ceva?
Acelasi tip de tigaie asezonata il am si eu si sunt foarte multumit.Eu mi-am luat si modelul de tigaie grill pt gratare e bestial.La tigaia de fonta mai ai un avantaj fata de teflon,poti sa o pui si in cuptor(la modelul asta se poate da jos manerul)si chiar pe jar.
Nu fa greseala sa iei tigaia de teflon.O sa regreti mai tarziu

Mitza

#27
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Cred ca m-ati convins sa trec pe fonta(initial inclinam spre tefal pentru inductie), daca voi ziceti ca fonta asezonata are mai multe avantaje atunci o s-o incerc  pe asta-sper sa nu-mi para rau dupa bani pentru ca oricum am vreo 5 tigai de tefal care nu sunt bune pentru inductie deci n-am ce sa mai fac cu inca una-o iau numai in ideea sa fie buna pentru inductie si mai mult SA NU SE LIPEASCA MANCAREA DE FUNDUL TIGAII.

mita72-spune-mi te rog cine fabrica tigaile astea.

PS
Din ce-am observat in ultima perioada, tot mai multe persoane evita din ce in ce mai mult tefalul!

Edited by Selsin, 24 April 2012 - 10:25.


#28
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostSelsin, on 24th April 2012, 11:08, said:

Cred ca m-ati convins sa trec pe fonta(initial inclinam spre tefal pentru inductie), daca voi ziceti ca fonta asezonata are mai multe avantaje atunci o s-o incerc  pe asta-sper sa nu-mi para rau dupa bani pentru ca oricum am vreo 5 tigai de tefal care nu sunt bune pentru inductie deci n-am ce sa mai fac cu inca una-o iau numai in ideea sa fie buna pentru inductie si mai mult SA NU SE LIPEASCA MANCAREA DE FUNDUL TIGAII.

mita72-spune-mi te rog cine fabrica tigaile astea.

PS
Din ce-am observat in ultima perioada, tot mai multe persoane evita din ce in ce mai mult tefalul!

Tigaile sunt fabricate in Suedia.Astia le fabrica si Astia le distribuie in RO

#29
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010

View Postmita72, on 24th April 2012, 08:34, said:

Eu mi-am luat si modelul de tigaie grill pt gratare e bestial.

Poti sa-mi spui si ce model de tigaie grill ptr. gratare ai luat(o folosesti tot la plita pe inductie sau pe alta sursa?)? - poate dau comanda si pentru asta odata cu tigaia.
Mersi.

Edited by Selsin, 24 April 2012 - 13:05.


#30
mita72

mita72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.03.2010

View PostSelsin, on 24th April 2012, 14:02, said:

Poti sa-mi spui si ce model de tigaie grill ptr. gratare ai luat(o folosesti tot la plita pe inductie sau pe alta sursa?)? - poate dau comanda si pentru asta odata cu tigaia.
Mersi.
Eu am luat-o pe ASTA
Acuma totul depinde de gusturi daca vrei cu maner de lemn negru,maro,siliconat,de inox etc e alegerea ta
Mult succes

Mita

#31
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am tigaia "natur" de 26cm  :lol:

#32
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostSelsin, on 24th April 2012, 11:08, said:

Cred ca m-ati convins sa trec pe fonta

Otelul carbon are avantajul unei greutati mai mici decat fonta, in plus fiind mai subtire are un timp de incalzire mai redus. De aceea parerea mea e ca pentru tigai e de preferat, spre deosebire de gatitul la ceaun unde sunt alte prioritati si fonta castiga detasat.

Desigur depinde si cine produce tigaia in cauza - diverse chinezarii no-name folosesc otel reciclat pentru tigai de otel carbon, si implicit apar probleme la asezonare si la distributia temperaturii. Alte chinezarii de fonta sunt prea subtiri si tind a se crapa usor, iar diverse modele vestice din fonta sunt prea grele pentru o folosire comoda.

Din nefericire in Romania nu am vazut sa existe importatori pentru asa ceva, asa ca cine doreste produsele le comanda de pe amazon de exemplu.

Edited by AMDG, 30 May 2012 - 14:03.


#33
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu iti recomand o tigaie cu fund tip sandwich (inox-aluminiu-inox). Avantajele fata de fonta sunt ca e mult mai usoara, se incalzeste mai repede si uniform (fonta e un conducator de caldura foarte slab). Mancarea nu se arde/prinde intr-o tigaie de genul asta atata timp cat o utilizezi corect. In plus poti gati in ea lucruri de neimaginat intr-o tigaie teflonata. Eu am asa ceva si e o placere s-o folosesc, plus ca are maner de inox si merge si la cuptor fara probleme. Mai am si o tigaie teflonata pe care o folosesc doar pentru oua, peste si clatite si o craticioara din aluminiu anodizat pe care o folosesc pentru unele sosuri. Daca ar fi sa cumpar din nou ustensile pentru bucatarie, primele lucruri pe care le-as cumpara ar fi un cutit al bucatarului bun, un tocator mare si o tigaie de inox  :)

#34
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postandrei_0, on 31st May 2012, 11:36, said:

Eu iti recomand o tigaie cu fund tip sandwich (inox-aluminiu-inox).

Avantajele unei tigai de acest fel - tri-ply - sunt in primul rand pretul ( la fel ca fonta/otel carbon ) si timpul scurt de incalzire ( timp fonta > timp otel carbon > timp inox simplu > timp 3,5 sau 7 ply > timp cupru ). Desigur e mult mai usoara decat fonta si ceva mai usoara fata de otel carbon.

Dezavantajele ar fi in primul rand obligativitatea de a gati cu ulei ( o tigaie de fonta sau otel carbon se asezoneaza si nu are nevoie de asa ceva in timp ), modelele no-name tind a se deforma la incalziri si raciri repetate, sau in cazuri extreme invelisul exterior se erodeaza.

View Postandrei_0, on 31st May 2012, 11:36, said:

Mai am si o tigaie teflonata

O tigaie cu acoperire ceramica are mai putine riscuri de toxicitate in comparatie cu una teflonata - celelalte caracteristici sunt similare, problema e ca stratul ceramic e mai putin rezistent in general si astfel doar modelele premium sunt cat de cat durabile. Se poate argumenta ca o tigaie din otel cabon ce e mai subtire decat fonta bate o tigaie teflonata per ansamblu daca se ia in calcul si durabilitatea si riscurile de toxicitate. Eu de exemplu nu mai folosesc tigaile teflonate Tefal ce le-am cumparat acum 2 ani.

Edited by AMDG, 31 May 2012 - 11:33.


#35
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAMDG, on 31st May 2012, 12:27, said:

Avantajele unei tigai de acest fel - tri-ply - sunt in primul rand pretul ( la fel ca fonta/otel carbon ) si timpul scurt de incalzire ( timp fonta > timp otel carbon > timp inox simplu > timp 3,5 sau 7 ply > timp cupru ). Desigur e mult mai usoara decat fonta si ceva mai usoara fata de otel carbon.
Si eu ce am zis?

View PostAMDG, on 31st May 2012, 12:27, said:

Dezavantajele ar fi in primul rand obligativitatea de a gati cu ulei ( o tigaie de fonta sau otel carbon se asezoneaza si nu are nevoie de asa ceva in timp )
Nu se gateste cu ulei in sensul in care cartofii prajiti se gatesc cu ulei. Eu folosesc cam doua lingurite de ulei, suficient cat sa se formeze pe fundul tigaii un film subtire de ulei. Eu nu vad in asta un dezavantaj. Si cu ce se "asezoneaza" o tigaie de fonta? :) N-ar strica sa amintesti si de modul in care o astfel de tigaie "asezonata" trebuie spalata si ce ingrediente poti gati in asa ceva ca sa nu strici stratul protector. Si nu in ultimul rand, ce se intampla cu otelul carbon sau chiar si cu fonta daca e expus timp indelungat la apa si medii acide. Eu mi-am luat tigaia ca sa gatesc in ea, nu sa-i port de grija :)

View PostAMDG, on 31st May 2012, 12:27, said:

, modelele no-name tind a se deforma la incalziri si raciri repetate,
Acest lucru se poate intampla si cu otelul carbon in cazul incalzirii neuniforme. Trebuie sa ai doar putina grija si sa nu dai drumul la un jet de apa rece direct in tigaia incinsa. Daca vrei sa deglasezi tigaia, o poti face fara probleme cu o cana de lichid (de exemplu vin).

View PostAMDG, on 31st May 2012, 12:27, said:

O tigaie cu acoperire ceramica are mai putine riscuri de toxicitate in comparatie cu una teflonata - celelalte caracteristici sunt similare, problema e ca stratul ceramic e mai putin rezistent in general si astfel doar modelele premium sunt cat de cat durabile. Se poate argumenta ca o tigaie din otel cabon ce e mai subtire decat fonta bate o tigaie teflonata per ansamblu daca se ia in calcul si durabilitatea si riscurile de toxicitate. Eu de exemplu nu mai folosesc tigaile teflonate Tefal ce le-am cumparat acum 2 ani.
Anumite lucruri se preteaza mai bine la gatitul in tigai acoperite cu un strat antiaderent decat in celelalte. Pentru ca o tigaie neprevazuta cu un strat antiaderent sa nu "lipeasca" trebuie incalzita la o temperatura inalta, iar unele ingrediente nu "merg" prea bine la temperaturile respective. Riscul de toxicitate al teflonului e doar presupus, inca nu a fost masurat/demonstrat de nimeni.

#36
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postandrei_0, on 31st May 2012, 15:01, said:

Si eu ce am zis?

Merita adaugat ca o tigaie de cupru cu otel/cositor la interior e mai buna decat un 3/5/7 ply, asta daca iti place sa gatesti rapid cu ulei la tigaie. Exista si modele mult mai durabile decat o tigaie multistrat tipica, si chiar mai ieftine decat o tigaie multistrat de top gen Demeyere.

View Postandrei_0, on 31st May 2012, 15:01, said:

Si cu ce se "asezoneaza" o tigaie de fonta? :) N-ar strica sa amintesti si de modul in care o astfel de tigaie "asezonata" trebuie spalata si ce ingrediente poti gati in asa ceva ca sa nu strici stratul protector. Si nu in ultimul rand, ce se intampla cu otelul carbon sau chiar si cu fonta daca e expus timp indelungat la apa si medii acide. Eu mi-am luat tigaia ca sa gatesc in ea, nu sa-i port de grija :)

Cu mult mai putin ulei/grasime decat cantitatea cu care se gateste tipic intr-o tigaie inox/multistrat, si se ajunge in timp ca sa nu mai fie nevoie de nici un astfel de ingredient - tigaie devine in sine non-adeziva. Ca ingrediente se pot gati mai de toate cu exceptia lichidelor acide ( vezi cate gatesc chinezii in wok-urile lor de fonta subtire ). Pentru a evita rugina se recomanda stergerea dupa folosire sau daca esti precaut ungerea cu slanina.

De o tigaie de acest gen ai de fapt mai putina grija, spre deosebire de teflon ce se transforma in otrava la temperaturi inalte cand e uitat pe foc, si in plus stratul se zgarie in timp, sau de 3-ply ce se deformeaza/erodeaza in timp si la raciri bruste. Spre deosebire de otelul carbon o asemenea deformare face sa plezneasca straturile de aluminiu, nu e doar ceva estetic ce poate fi rezolvat cu un ciocan. Ca bonus fierul din otel carbon/fonta combate anemia :)

Tigai de acest gen se pot folosi - si unii chiar o fac - de sute de ani, devenite non-adezive in mod natural, si nu mai e nevoie sa le incalzesti ca si inoxurile. Apropo, teflonul inert pare a fi ok, insa teflonul supraincalzit se descompune evident in tot felul de substante toxice.

Pentru un Master Chef o tigaie de cupru e cea mai buna - se preteaza cel mai bine la emisiunile TV unde ii poate face pe ceilalti sa se simta niste nepriceputi ce pierd timpul si carora li se prinde mancarea :)

Edited by AMDG, 31 May 2012 - 14:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate