Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tigaie pentru plita cu inductie !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare !

Am achizitionat de curand o plita cu inductie de la Vichi cu un singur ochi...si cand am ajuns acasa am observat ca tigaia tefal pe care o foloseam nu "functioneaza" pentru ca nu are fier....acum ma gandesc sa cumpar alta tigaie dar nu stiu cum arata insemnul ce indica ca tigaia merge si la plita cu inductie....daca stie cineva cum arata va rog sa-mi dati o poza sau un link ceva....

Multumesc !

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Nu trebuie să aibă fier, ci trebuie să fie din metal (inducția apare și la aluminiu, inox, etc) adică electroconductoare.
Cu alte oale funcționează? Dacă nu, atunci e defectă.

#3
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008
da la  alte oale functioneaza....am testat tigaia cu un magnet de neodim si se simte un pic de atractie.....

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Pe ale mele scrie "vitro" și simbolul e cu mai multe cercuri concentrice întrerupte în mai multe sectoare.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
http://en.wikipedia....duction_cooking

#6
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Attached File  inductie_tigaie_pentru_prajit_cu_strat_antiaderent_aluminiu_pret_articole_horeca_produse_profesionale.jpg   203.9K   174 downloads

#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Feromagnetic = continut mare de Fier: tabla neagra, otel, otel-inox, fonta alfel nu se produce inductia electro-magnetica.. deci nu se incalzeste vasul!
Verificarea cu magnetul e o metoda buna.. trebuie sa se lipeasca ferm!
Cele integral din: argint, aluminiu, arama (cupru), alama, sticla, ceramica etc. nu sunt bune ! Dar se pot folosi cele care au continut mare de fier placate/acoperite cu email, teflon, cupru, alama, argint, aluminiu etc.

#8
catosp

catosp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 28.02.2008

 mihaiC1, on 20th February 2012, 06:59, said:

Feromagnetic = continut mare de Fier: tabla neagra, otel, otel-inox, fonta alfel nu se produce inductia electro-magnetica.. deci nu se incalzeste vasul!
Verificarea cu magnetul e o metoda buna.. trebuie sa se lipeasca ferm!
Cele integral din: argint, aluminiu, arama (cupru), alama, sticla, ceramica etc. nu sunt bune ! Dar se pot folosi cele care au continut mare de fier placate/acoperite cu email, teflon, cupru, alama, argint, aluminiu etc.


ok...merci de indicatii

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 Victor5, on 18th February 2012, 20:01, said:

Pe ale mele scrie "vitro" și simbolul e cu mai multe cercuri concentrice întrerupte în mai multe sectoare.
Semnul ala e pentru plite vitroceramice, nu pentru plite cu inductie. Semnul pentru plita cu inductie e o spira de bobina

[ http://taratan.files.wordpress.com/2011/03/induction-symbols.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Sunt discuri cu continut mare din fier ce se pun pe plita apoi oale/tigai ne-feromagnetice! ( rezulta ceva de genul plitelor electrice, resou..deci randament mai scazut!)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Imi voi lua cat de curand plita cu inductie si cu ocazia asta probabil va trebui sa schimb un pic vasele de gatit. Exceptand "friteuza" (adica ditai ceaunul de fonta, ca e nemuritor) :)).

Problema mea e ca nu prea stiu ce sa aleg, m-am tot uitat pe site-uri, dar nu prea gasesti si pareri despre oale.

Asa se face ca am ajuns pana la urma la Tefal Volupty si Pyramis Zeon(acolo sunt selectate toate pyramis, nu am avut cum selecta doar gama Zeon). Preturile la setul Tefal sau la cel Zeon sunt asemanatoare dar nu stiu care ar fi mai bune. As fi vrut cu invelis ceramic ceva, dar am vazut ca nu prea exista sa mearga si la inductie. Sau e posibil sa aiba tefalul ceva, dar nu ma pricep, poate ma lumineaza cineva daca aceste vase sunt bune, sau exista alternative (alte firme). Multumesc

Edited by MembruAnonim, 15 March 2012 - 12:10.


#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nu vad de ce te incanta "invelis ceramic"? Ce e rau la o oala de "OTEL INOXIDABIL"? Dar una de fonta?
Indicatii:
-"invelisul" ceramic, teflon, email va ceda repede in timp si va ramane Metalul/Aliajul descoperit! (oxizi, cocleala etc.!)
- otel-inox (simplu inox nu e bun!) nu e toxic, nu cocleste/rugineste, se curata repede ! (poate inertia termica e mai slabuta!)
- dupa mine oala de FONTA CURATA (fundul cat mai plat/neted si sa acopere bine "ochiul"!) e cea mai buna! Doar ca trebuie putina "mentenanta"!

#13
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Un element foarte important la vasele de gătit pentru inducție este grosimea fundului. Încercați să cumpărați din cele cu fundul subțire, deoarece sunt mult mai eficiente.

#14
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Aici te contrazic putin, eu tocmai cu cele cu fund subtire am probleme. Eficienta o fi mai buna, nu zic nu, insa distributia temperaturii e mult mai neuniforma decat in cazul celor cu fund gros si din cauza asta pe oalele cu fund subtire mi se arde mancarea in zona in care bobina din plita creaza un camp mai puternic. E cam un cerc cu diametrul de 10cm. La lichide nu prea conteaza aspectul asta insa la mancare solida cam da.

#15
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Faptul că gătești la inducție nu înseamnă că nu trebuie să mai amesteci în mâncare și să nu reglezi puterea ochiului în funcție de preparat. De exemplu, o friptură o gătești la 7-8 iar o mâncare gătită (fasole, mazăre) la 5-6. La 1-2 menții o mâncare caldă până te așezi la masă.

Aveam un ibric cu fund subțire (l-a aruncat nevastă-mea între timp), clocotea apa în fix 45 de secunde. Cu ibricul nou timpul se duce pe la 3 minute...

#16
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

 silviu_n, on 20th March 2012, 07:39, said:

Faptul că gătești la inducție nu înseamnă că nu trebuie să mai amesteci în mâncare și să nu reglezi puterea ochiului în funcție de preparat.

Am sustinut eu asa ceva???
Incearca sa incalzesti niste paste cu cascaval scoase din frigider si fie stai langa ele jumatate de ora cu ochiul la minim, fie o sa vezi un cerculet de branza afumata pe fundul subtire.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc tutror pentru raspunsuri.

 silviu_n, on 18th March 2012, 23:52, said:

Un element foarte important la vasele de gătit pentru induc?ie este grosimea fundului. Încerca?i să cumpăra?i din cele cu fundul sub?ire, deoarece sunt mult mai eficiente.

Mi se pare ca toate vasele de inductie mai de calitate pe care le-am vazut aveau ori fund "sandwich" cu metal feros in el intre straturi de aluminiu, ori complet inox, dar in marea majoritate, daca nu toate, fund gros. Vezi ambele game de la Tefal si Pyramis la care ma uitam. Sa inteleg ca aia gresesc?

Banuiesc ca la un incalzit apa rapid (ibric) e mai bun unul de inox, fara fite in fund (la propriu :) ) ceea ce si intentionez sa cumpar, dar la gatit mancare e mai buna o oala care sa imparta mai bine caldura, deci se recomanda fund gros. Am dreptate sau sunt in eroare?

Edited by MembruAnonim, 21 March 2012 - 01:40.


#18
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Un alt aspect care am uitat sa il mentionez: am folosit tigai cu fund subtire si suprafata mare. Daca o incalzesti cu putere medie spre mare, apar dilatari neuniforme, efectiv am vazut cum se fac valuri in tabla. Daca o tigaie de genul asta are si acoperire, gen teflon, email, vopsea etc., poate provoca desprinderea acoperirii.
Multe vase pentru inductie au constructie sandwitch deoarece vasul principal e facut din aluminiu iar pe fund e pus material feromagnetic. Poti incerca cu magnetul, o sa vezi ca se lipeste de fund, dar de buza nu.
Ce mi s-a parut interesant e ca am vazut in magazine vase pe care era semnul acela cu bobina insa nu se lipea magnetul de fundul lor. Cel mai cinstit e o verificare la fata locului cu magnetul, eu am unul mic la brelocul de la chei tot timpul.

Edited by pisoiu2, 21 March 2012 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate